Operace Eichmann

• USA Operation Finale (více)

V roce 1960 získává ředitel izraelské tajné služby Mossad informaci, že se v Buenos Aires ukrývá nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann se svou rodinou. Eichmann je považován za architekta konečného řešení židovské otázky. Mossad získal informaci o Eichmannově pobytu od Sylvie Hermanové, židovské dívky, která se začala přáteli s Eichmannovým synem Klausem. Klaus je v kontaktu s Carlosem Fuldnerem, bývalým nacistou, který pomáhal v útěcích pohlavárů do Argentiny. Poté co je Eichmannova totožnost potvrzena pomocí fotografií, rozhodne Mossad o zahájení akce Eichmnannova zatčení. Do Argentiny je povoláno komando Mossadu pod vedením agenta Zvi Aharoniho. Členem týmu je i agent Peter Malkin, který se v minulosti neúspěšně pokoušel Eichmanna dopadnout, a Malkinova bývalá přítelkyně Dr. Hanna Elianová. Cílem operace je unést Eichmanna a převézt ho do Izraele, kde by měl být souzen za své válečné zločiny. Po seznámení s Buenos Aires se tým vydává do akce. Eichmann je zneškodněn a unesen do tajného domu Mossadu, kde se členové mise pokoušejí z Eichmanna získat podpis k souhlasu s jeho převozem do Izraele. Aharoni zkouší svou vyjednávací taktiku, ale je s jednáním neúspěšný. Peter začíná postupně vést s Eichmannem rozhovory, ve kterých se ho snaží přemluvit k podpisu, aby v Izraeli mohl sdělit pohled na události ze své pozice. Eichmann nakonec souhlasí. Pod maskou pilotů se skupina Mossadu spolu s léky ovlivněným Eichmannem vydává na letiště v Buenos Aires. Bývalí nacisté vzburcují policii a pokusí se zastavit odlet letadla. Díky Peterovi však nakonec letadlo odletí a Eichmann je před tribunálem v Izraeli odsouzen k trestu smrti. (TV Prima)

Oxyuranus

Opět film, který mohu doporučit ke shlédnutí. Casting je více než dobrý, a také díky němu film velice dobře utíká i přes své 2 hodinky. ()

ostravak30

Těžko říct, co se skutečně odehrálo v době únosu Adolfa Eichmanna, možná se to už nikdy nedozvíme. Jisté je, že byl dopaden, souzen a popraven. To je jistě to nejdůležitější. Tím víc, že se to odehrálo právě na půdě Izraele. Pravda, nejde o napínavé drama od první minuty až do poslední. Je to film, který stojí na vnitřním, komorním dramatu. Je to o tom, na co vzpomíná Peter Malkin. Co všechno mu Eichmann prozradí a jak moc složité je dostat ho z Argentiny do Izraele. Je to děsivé až když nad tím začnete uvažovat. Jak chladnokrevně Eichmann vypráví o hrůzných událostech, jak jim se stoickým klidem přihlížel. A jak složité, nebo naopak překvapivě jednoduché nakonec je architekta konečného řešení přimět k podpisu. Ben Kingsley je skvělý herec, film má svou atmosféru. A jedna z mála věcí, na kterou se zapomíná, a to mě také dost děsí, je fakt, že některé agentury již o nacistovi a jeho úkrytu věděli a přesto se ho nepokusili získat, nebyl zájem. ()

JohnCoffe

Další film o dopadení Eichmanna. Čistá šeď a nuda. Kdyby aspoň film "připepřily" osobní vzpomínky Eichmana nebo vyprávění při soudním líčení, mohlo to být aspoň za 3*. ()

diccon

Vybornej namet, prumerny zpracovani. Dal bych 2.5 hvezdy, ale celkove mi ten film nesednul, takze jen 2. Kingsley je dobrej, ale Poe Dederon v hlavni roli bohuzel vubec ne, stejne jako celej Izraelskej team. Krome unylyho scenare, kterej zbytecne dlouho resi presvedcovani Eichmanna k podpisu souhlasu se zajezdem do Jeruzalema (virtualni car papiru, protoze ho Eichmann mohl kdykoliv odvolat nebo poprit ...) jsou vsichni ti neustale napomadovani a perfektne uhlazeni hezouni z Mossadu totalne neverohodni. Teda krome Liora Raze. Ten jedinej vypada opravdove. ()

palmovylist

Celé to bylo takové nevýrazné, zdlouhavé..zejména první polovina diváka příliš nevtáhne...i to pronásledování únosců působilo tak hrozně laxně...45% ()

wowylgu313

Tak nevím kde nastala chyba, zda to bylo výběrem herců a nebo se to v z mého pohledu prostě nepovedlo ... ? Dobře, uznávám a klaním se tomu že se to reálně stalo a že i po takové době se jistý příběh ukončil z meho pohledu už úplně zbytečně ale zřejmě potrestání nelze utéct. No to je jedna věc ale druhá věc? :o ten film je nuda, nezáživný, nijak extra zajímavý dvouhodinový snímek vás drží jen proto aby jste se dozvěděli zda se přizná a dojde k popravě. Samotný dokument o něm by byl lepší než natáčet takovéhle braky. 40% ()

JenYu

Zajímavé, ale mám pocit, že se z tématu dalo vytěžit víc - především v pasážích rozhovorů mezi hlavními představiteli. Z nich mi neběhal mráz po zádech, což by v případě takové osoby jako byl Eichmann, rozhodně mělo být. Jinak mě bavila stylizace a herecký projev Bena Kingsleyho. ()

Tomas_PO

Veľké očakávanie, no veľké sklamanie. Výborný herci, skvelá téma, o to je sklamanie väčšie. Na akčný film málo akcie, na psychologickú drámu vykresľujúcu Eichmannovu psychiku a myslenie málo psychologické, na popísanie životného Eichmannovho príbehu zase málo životopisné. Veľa sa nedozvieme ani o to, ako fungoval Mossad, nacisti žijúci v exile, či správanie lokálnej polície. ()

rigby

Rekonstrukce příběhu zatčení Adolfa Eichmanna. Zajímavé a působivé drama, které je vděčné pro diváky. Nicméně více mě zaujala skutečná rekonstrukce celého procesu Eichmann show, kterou jsem viděl celkem nedávno. 4- ()

notozjano

Ale to už tady přece bylo, zajatec rozehrává psychologickou hru s věznitelem, zatímco ten sleduje svý zájmy potažmo cíle skupiny. Bohužel už na toto téma bylo natočeno spoustu materiálů, dokumentů i fikcí a tak tento snímek je docela zbytečný a nezmění to ani jinak naprosto precizní výkon mého oblíbeného Oscara Isaaca a Bena Kingsleyho. Informační hodnota je zde jaksi mimo a přepálená stopáž šla vyplnit i jinak než záběry vlaků apod. Přesto musím dát tři, protože divák bez povědomí hrůz druhé světové války by mohl být mírně v šoku. ()

Saxos

Nic nudného jsem nenašel. Asi nejlepší film o chycení Eichmanna. Přít se o tom, jestli se drží skutečnosti, nemá cenu. Z neveřejného archivu Mosadu těžko může někdo čerpat a závěrečné zprávy agentů moc lidí určitě možnost studovat také nemělo, i když už uplynulo několik desítek let. Takže vycházejme z toho, že po zjištění, kde Eichmann je se tzv. únos zdařil, soud proběhl a trest následoval. ()

Grázl83

Velmi pomalé až zdlouhavé tempo. Film pojat spíše jako dokument s přesným popisem události, než celovečerní film. Místy jsem se nudil, nemohu tedy dál více než 2* ()

Bambusak

Solidně zahráno, solidně natočeno, super hudba, příjemný humor, celé to hezky odsýpá. Celkově je vidět, že se Netflix nebojí házet peníze na cokoliv, na co si myslí, že by se lidé mohli podívat. Film se ale drží jenom v hranicích žánru a žánrových klišé a napětí a pocit zadostiučinění, které by takový typ filmu měl mít, bohužel chybí. Scéna promítání skutečných záběrů z koncentračních táborů nemá ani z poloviny takový dopad jako stejná scéna z Norimberku. Filmu pak na konci málem ještě zlomí páteř obětování několika hlavních postav, které je v nadcházející scéně negováno. Je to prostě taková 'light' verze Norimberku či Adolfa Eichmanna na večer. Takzvaná popcorn verze holocaustu. ()

HellsAngel

Operation Finale ma najviac sklamalo v momente, keď som si definitívne uvedomil, že sa to už jednoducho viac nerozbehne. Ako komorná dráma s prvotriednym formálnym spracovaním to síce funguje obstojne, nemá to ale potrebnú dávku napätia, ktorú by ste od podobného príbehu čakali. Prípravy operácie sú pomerne nezáživné a samotný únos sa odbije jednou kratučkou scénkou, ktorá navyše veľmi zvláštne pracuje so skutočnosťou, že sa Eichmann dostavil neskorším autobusom. Intímne rozhovory Malkina a Eichmanna sú v niektorých momentoch skutočne zaujímavé, neodhalia však nič, vďaka čomu by si divák mohol s postavami vytvoriť silnejšie puto. Je to zarážajúce najmä vzhľadom na obrovský význam témy, ktorú rozoberajú. V tomto ohľade nič nezmení ani záverečný súdny proces, ktorý je taktiež natlačený do jednej scény. Oscar Isaac a Ben Kingsley sú však vo svojich úlohách výborný, pričom poteší aj účasť Mélanie Laurent (alias Shoshanny z Nehanebných bastardov). Tematicky veľmi podobná Operácia Anthropoid je ale omnoho lepším filmom. ()

bonovox

Príbeh o zajatí A.Eichmenna je natočený až príliš rutinne a film zachraňujú hlavne skvelí herci Kingsley a Isaac. Chýba tomu väčšia dramatičnosť. ()

BarVo

Po The Eichmann show ďalšie zbytočné, zdĺhavé a slabé spracovanie veľmi vďačného námetu únosu A. Eichmanna, resp. procesu s ním. Tu ešte okorenené vymyslenou a hlúpou dejovou linkou, ktorá to asi mala oživiť, ale podaril sa opak. Hocaký dokument je pri tejto téme lepšou voľbou než hrané filmy. Výnimkou je len ten československý Adolf Eichmann s M. Kňažkom. ()