Operace Eichmann

• USA Operation Finale (více)

V roce 1960 získává ředitel izraelské tajné služby Mossad informaci, že se v Buenos Aires ukrývá nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann se svou rodinou. Eichmann je považován za architekta konečného řešení židovské otázky. Mossad získal informaci o Eichmannově pobytu od Sylvie Hermanové, židovské dívky, která se začala přáteli s Eichmannovým synem Klausem. Klaus je v kontaktu s Carlosem Fuldnerem, bývalým nacistou, který pomáhal v útěcích pohlavárů do Argentiny. Poté co je Eichmannova totožnost potvrzena pomocí fotografií, rozhodne Mossad o zahájení akce Eichmnannova zatčení. Do Argentiny je povoláno komando Mossadu pod vedením agenta Zvi Aharoniho. Členem týmu je i agent Peter Malkin, který se v minulosti neúspěšně pokoušel Eichmanna dopadnout, a Malkinova bývalá přítelkyně Dr. Hanna Elianová. Cílem operace je unést Eichmanna a převézt ho do Izraele, kde by měl být souzen za své válečné zločiny. Po seznámení s Buenos Aires se tým vydává do akce. Eichmann je zneškodněn a unesen do tajného domu Mossadu, kde se členové mise pokoušejí z Eichmanna získat podpis k souhlasu s jeho převozem do Izraele. Aharoni zkouší svou vyjednávací taktiku, ale je s jednáním neúspěšný. Peter začíná postupně vést s Eichmannem rozhovory, ve kterých se ho snaží přemluvit k podpisu, aby v Izraeli mohl sdělit pohled na události ze své pozice. Eichmann nakonec souhlasí. Pod maskou pilotů se skupina Mossadu spolu s léky ovlivněným Eichmannem vydává na letiště v Buenos Aires. Bývalí nacisté vzburcují policii a pokusí se zastavit odlet letadla. Díky Peterovi však nakonec letadlo odletí a Eichmann je před tribunálem v Izraeli odsouzen k trestu smrti. (TV Prima)

Chrustyn

Trochu jsem čekal něco ve stylu propracované a napínavé Valkýry. Dostal jsem ukecané a hodně nezajímavé komorní drama, bez špetky napětí. ()

luka4615

Filmové a dokumentární počiny, které se zabývají tématikou Druhé světové války a událostmi před i po ní mám ve velké oblibě. Operation Finale se totiž zabývá "honem" na jednoho ze strůjců konečného řešení židovské otázky Adolfa Eichmanna, který prchl před spravedlností do Argentiny. Tvůrci bohužel tento mimořádný příběh vcelku razantně a velmi často i nevhodně upravují za účelem většího dramatického efektu, což finální dojem markantně sráží. Připočtěte si k tomuto všemu i enormní délku stopáže s několika hluchými a zbytečnými scénami a dostanete snímek, který bohužel upadne v zapomnění v hluboké jámě filmového průměru. A tento smutný fakt bohužel nezachrání ani výborný Ben Kingsley či Oscar Isaac. Škoda. „My job was simple: Save the country I loved from being destroyed. Is your job any different?“ ()

Morholt

Podle trailerů se zdálo, že půjde o víc než o pouhou rekonstrukci Eichmannova únosu, ale bohužel. Samozřejmě pokud má někdo o dané tématice jen mlhavé znalosti, může se na to dívat jinak, ale z mého pohledu snímek nepřišel s ničím novým, což platí i pro tvůrčí fabulace. Samotné plánování a dopadení působí němastně neslaně. Ne že by se na to vyloženě nedalo dívat, ale Weitz to neúměrně natahuje. Nicméně pro mě bylo hlavním motivem přesvědčování Eichmanna, aby se přiznal ke své identitě. Samozřejmě dnes už asi nikdo neví, jak se to Malkinovi povedlo, ale faktem zůstává, že to, co Eichmann ústy výborného Kingsleyho říká, opakoval i před soudem, což je pro mě potěšující. Oceňuji i sondu do prostředí argentinských nacistů, jakkoliv byla trochu přepísklá. A nakonec to vyšlo i po herecké stránce, ačkoliv s touhle sestavou se toho dalo vymyslet víc. Zejména v první polovině. Mírně nadprůměrná promarněná šance. 65% ()

Padme_Anakin

Očekávala jsem hutné válečné drama, nervy napnuté k prasknutí a potoky slz, no a ono ne, no.. Mít tak silný příběh/námět a nevyužít ho, je v podstatě trestuhodné.. Mýma očima tento film drží nad vodou pánové Ben Kingsley a Oscar Isaac, bez nich bych to zřejmě ani nedokoukala, s nimi to bylo snesitelné.. ()

Volodimir2

Nakoľko o Eichmannovi bolo natočených mnoho filmov a takmer všetky som komentoval a aby to nebolo také jednostranné tak som si u každého filmu vybral jednu oblasť života Eichmanna. Priebeh samotnej operácie niekde nazývanej Operation Eichmann, niekde Operation Finale alebo jednoducho Eichmann som podrobne okomentoval pri filme Operácia Eichmann 1961. Ale dnes sú už známe archívne dokumenty po ich odhalení po 70 rokoch a v nich je niekoľko zmien oproti predchádzajúcim komentárom. Operácia Finále je remake amerických filmov z rokov 1975, Muž v sklenenej kabíne (The Man in the Glass Booth), z roku 1979 Dom na ulici Garibaldi (The House on Garibaldi Street), z roku 1996 Muž, ktorý chytil Eichmanna (The Man Who Captured Eichmann) a filmy z procesu Hannah Arendt z roku 2012 a Eichmannova šou z roku 2015 (Eichmann show). Celý príbeh je založený na skutočných udalostiach ale silne doplnený umeleckými vložkami scenáristu, čo prináša filmu dramatický efekt. V mojom komentári sa zameriam na odchýlky filmu od skutočnosti a potom na trestnú oprávnenosť súdneho pojednávania. Film stavia Eichmanna do pozície nešťastného človeka, ktorý nerozumie tomu prečo bol zadržaný a nie do pozície chladného vraha a vojnového zločinca. Film nás presviedča, že Eichmann pracuje, ako majster v továrni BNW ale v skutočnosti to bolo v Mercedes-Benz. Operáciu Finále osobne riadil riaditeľ Mossadu Isser Harel a Rafi Eitan bol v skutočnosti vedúci pracovnej skupiny. V tejto skupine nebola žiadna žena, aj doktorom bol muž. Po únose bol Eichmann prevezený do vily, kde bol držaný 9 dní a celý čas s ním nebolo možné sa rozprávať a tento zákaz bol prísne dodržiavaný. Jediný rozhovor s ním bol vedený na jeho identifikáciu. Vo filme sú vedené dlhé rozhovory, ale ich štruktúra je až z väzenia v Izraely. Teraz trocha o trestnoprávnej zodpovednosti za únos aj keď vojnového zločinca. Ihneď po zmiznutí Eichmanna viac ako 300 nemeckých občanov celý týždeň ho hľadalo na staniciach, prístavoch a letiskách. Tajný vývoz Eichmanna sa bral ako štátny terorizmus. Argentína cestou OSN vyvolala obrovský medzinárodný škandál a OSN odsúdila Izrael (na túto tému vo filme nič nenájdete). Ďalším faktom bolo, že Eichmann nebol súdený medzinárodným súdom, ale v židovskom štáte židovským tribunálom, tým sa spochybňuje právo Izraela nakoľko Izrael bol signatárom Dohovoru OSN o genocíde z roku 1950 a ten odmietal všeobecnú súdnu právomoc a vyžadoval, aby boli obžalovaní súdení na území kde bol zločin spáchaný alebo medzinárodným súdom. Súd v Jeruzaleme nevyhovoval ani jednej požiadavke. Ale vydanie do Nemecka neprichádzalo do úvahy, v prvom rade že tam súdy vydávali len veľmi mierne rozsudky a v konečnom dôsledku Eichmannove činy neboli zločinmi podľa nemeckého práva, pretože vtedy, v očiach Tretej ríše, bol občanom, ktorý dodržiaval zákony. Takže bol súdený za zločiny v retrospektíve. Film sa vôbec nevenoval Eichmannovmu životu, ale keď som správne pochopil, vo filme išlo o propagáciu geniality agentov Mossadu. V skutočnosti to však také jednostranné nebolo (viď môj komentár k filmu Adolf Eichmann z roku 2007). () (méně) (více)

agentmiky

Operation Finale mě ve výsledku dost překvapilo. Čekal jsem průměrnou podívanou, která mě nezaujme, bál jsem se, že i rozpočet bude extrémně nízký. Ale všechny obavy se postupem času rozplynuly. Jedná se v zásadě o komorní drama, které vám vykreslí Adolfa Eichmanna, jehož zde ztvárnil Ben Kingsley (a to na jedničku). A hlavně se v hlavní roli objevil Oscar Isaac. Tohoto herce jsem si během posledních pár let nesmírně oblíbil, vždy dokáže zahrál svou roli věrohodně a číší z něj sympatičnost na každém kroku. Jasně, nechce se mi věřit, že ta operace proběhla přesně tak, jak ji popsali ve filmu, dramaturgicky se asi dost věcí přidalo nebo upravilo, aby z toho divák měl lepší zážitek. Ale já si nestěžuji.....kde film mohl, tam nabídl vyhrocenou atmosféru plnou brilantních dialogů. Dosti nenápadný filmeček, jenž by každému milovníkovi filmografické tvorby rozhodně za žádných okolností utéct neměl. Za mě dávám 80 % ()

rt12

Pomalejší tempo filmu moc nepomáhá, ale jinak je to profesionálně odvedená práce režisérskou židlí začínaje, přes kameru a herecké výkony (které jsou vyrovnané) s třešničkou na dortu Benem Kingsleyem konče. O jedné z největších zrůd tohoto světa Eichmannovi , bylo natočeno mnoho filmů a tento se řadí mezi ty nejlepší. Hajzl a manipulátor, který se držel svého zvráceného přesvědčení do úplného konce. Je dobře, že se tyto filmy stále točí a ukazují jaká hrůza jsou diktátorské vlády a co dokáží napáchat za zvěrstva. ()

italka63

Jak jsem viděla Liora Raze, rozsvítily se mi žárovky. Vnesl svoji přítomností pocit absolutní autentičnosti. Výborný Isaac i Kingsley a alespoň pocit nepatrné satisfakce za smrt milionů lidí od duševně vyšinutých nácků. ()

dom156

Příběh, který napsala sama historie, nicméně během sepisování scénáře se dost pokroutila a pokazila. Celá dvouhodinovka bohužel vyšla do ztracena, což mě mrzí, jelikož námětů jak vše poskládat je spousta. Zde jsem viděl nemastnou a neslanou verzi, kde chybělo napětí a celkový spád děje. Jedná se spíše o plánování únosu a delší dialogy, které něco mají do sebe, ale převážně toho spousta chybí, takový ten drajf a koření, které se špatně popisuje. Mohu hodnotiti jen průměrně. ()

L_O_U_S

Nemůžu se zbavit dojmu, že tenhle film působil dost unyle. Je sice zajímavé vidět Bena Kingsleyho v absolutně kontrastní roli oproti tomu, co hrál v Schindlerově seznamu, ale tak nějak to bylo celé trochu mdlé. Vlastně nevím, proč z hodnocení ještě neubrat. (1 369.) ()

Hamaradža

Veľmi rýchlo som sa musel vyrovnať s tým, že tu nepôjde o nový, autorský pohľad na známu historickú udalosť, ale len o značne zjednodušené fakty - trochu nasilu (až manipulatívne) nasúkané do kostry thrillerovej žánrovky. Asi som však nemohol čakať viac od režiséra American Pie, či druhého Twilightu, prípadne neznámeho scenáristu Ortona, ktorí na danú látku zjavne intelektovo nemali (narozdiel od takej Hanny Arendt, ktorá dala vzniknúť jednej z najdôležitejších kníh o Holokauste vôbec). Cieľovkou tu budú pravdepodobne mladí Američania, zaujímajúci sa o vojnu (je teda tento film čosi ako edukačná pomôcka? Ak áno, nemal by byť v tom prípade faktuálne korektnejší, presnejší?). Tretiu hviezdu dávam, pretože som sa ani chvíľu nenudil. Kingsley je skvelý a z jeho rozhovorov s Isaacom by mohol vzniknúť skvelý, myšlienkovo podnetný film. Tento to však nie je. ()

M.i.k.e

námět dobrý (historické nepřesnosti úplně neřeším),herci fajn,ale bohužel zpracování docela sterilní a standardní.I přes téma není operation finale ničím co by naplno vtáhlo.Kinglseyho Eichmann tu navíc místy působí jako sympaťák a to taky není úplně dobře...60% ()

Streeper

Příjemné průměrné drama, které nadchne možná tak skvělým obsazením bez kterého by to nebyl ani průměr. Bohužel příběhově je to spíše ploché a žádný dramatický zvrat film nenabízí. Pro milovníky historie o druhé světové války je to další střípek do filmové sbírky. Plus má film v tom, že v divákovi něco zanechá a snímek si bude pamatovat i dlouho po shlédnutí. Dávám palec nahoru za skvostnou dvojici Isaac a Kingsley. ()

Langy10

Nedávno jsem si četl o konspiračních teorií a narazil jsem na Adolfa Eichmanna. Film o jeho lovu Izraelskou tajnou službou MOSAD je fascinující. Když se najednou karty obrátí a z velkýho lva se stane lovná zvěř. Dokázal jsem se vžít do každé role, včetně Eichmanna. Našel jsem v něm lítost, ale především dokonání spravedlnosti. 90% ()

chelseaman22

Překvapivě dobře zpracovaný film o honu na Adolfa Eichmana, který svou hnusnou hlavu uskladnil v Argentině, aby ho soud v Norimberku neposlal na šibenici. Vyjma výborného výkonu Bena Kingsleyho je s podivem, že MOSAD je ve filmu prezentován jako velice chabý represivní nástroj izraelské vlády. 73% Celosvětový příjem ke 12. 2. 2019: $17,612,099, což je 0,73 násobek rozpočtu ()

jedna_vrana

„Maminka žije sama v tmavém bytě kvůli tomu, co lidi jako on udělali. Až uvidí Eichmannův výraz v zemi plné Židů, potom budu mít mír“. Známy prípad – viete dopredu ako to bolo, ako to skončí. Ale to filmu neubralo na napätí, zaujímavých, ale mrazivých myšlienkach a faktoch a dobrom hereckom obsadení. ()

HonzaBez

Adolf Eichmann sám sebe považoval za "pouhé kolečko ve stroji na cestě do pekla"  Tenhle film je za mě zas jen pouhým chladným popisem operace Eichmannova únosu z Argentiny do Izraele. A ani těch pár retrospektiv z doby holokaustu na tom nemohou moc změnit. Pokud ten samotný popis celé operace je alespoň v základu pravdivý, tak mě vlastně i udivuje, že Eichmann nakonec během zajetí sám podepsal svůj souhlas s celým transferem. A zdá se, že celá operace mohla velmi snadno skončit naprostým fiaskem. Fakta jsou fajn, ale kde jsou emoce? ()