Výpravná koprodukční česko-slovenská pohádka o tom, co všechno se může stát, když nedostanete od sudiček do kolébky ani kapičku štěstí... Filmová pohádka režiséra J. Nvoty vznikla jako česko-slovenská koprodukce a vypráví příběh o tom, jak skromné děvče málem přijde o štěstí kvůli nezodpovědné sudičce, ale díky dívčině vytrvalosti a talentu a za pomoci popletených kouzel se všechno v dobré obrátí. Pohádka začíná ve chvíli, kdy přijde na svět děťátko a ke kolébce spěchají tři sudičky. Jedna má Johance do života darovat výjimečné vlastnosti, druhá překážky na cestě životem a třetí naděluje štěstí. Co se ale stane, když poslední ze sudiček, Tea (E. Vášáryová), svůj úkol nesplní? V pohádce plné napětí, humoru a překvapení se o tom na vlastní kůži přesvědčí její hlavní hrdinka, šikovná a sympatická Johanka (D. Zeleníková). Nemohou chybět ani král (O. Vetchý) a královna (známá slovenská šansoniérka S. Tobias), poněkud tvrdohlavý princ (F. Cíl) a jeho sestra, princezna stejně svéhlavá (slovenská zpěvačka Kristína). Chamtivý strýc a zlý bratranec se k Johance nechovají hezky, naštěstí proti nim zasáhne spravedlivá víla Tea. Jak už to tak v pohádkách a někdy i v životě bývá, je to především velká láska, která pomůže také Johance zdolat všechny překážky osudu. Nebude to ale snadné… (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Sice souhlasím s tím, že láska je ten největší dar, naservírováno v téhle nehorázné slátanině se touhle myšlenkou cítím být spíš obtěžována než cokoliv jiného. Johančino tajemství mělo zůstat tajemstvím a divák by tak byl ušetřen pohledu na otravného tupého a poloslepého prince a jeho umrněného nevzhledného společníka. Tihle dva hošani i zadarmo drahý, proč by je kdo chtěl k něčemu jinému, než aby zajel stroje ve své fungl nové kafilérce, mi uniká. Johanka je nedomrlá, nijaká a kdyby jejím tajemstvím bylo to, že vlastně neexistuje, vyšlo by to skoro nastejno. Celou tu taškařici završují poletující víly sudičky (tady nastává zmatení, protože v pohádce se mluví o věštbě, což chápu jako proroctví, tedy jen vizi toho, co už je dané, kdežto sudba osud předurčuje, takže rozdíl něco jako mezi čtením a psaním textu) a to pomocí hystericky třepotavých pohybů, které bych přirovnala k tomu, když se snaží vzlétnout slepice dlouhodobě vykrmovaná za účelem její účasti u nedělního grilování. ()

flanker.27

Ze dvou mnou viděných letošních premiérových pohádek ta lepší, i tak ale stále jen průměr. Lepší dialogy i režie, ale postavy nic moc. Jinak řečeno, proč by se do prince a jeho přítele vůbec měl někdo zamilovat, princ nezodpovědné pako a jeho společník ňouma k pohledání, co na něm princova sestra viděla je mi záhadou. I jako oficiální šovinista musím prohlásit, že ženská hrdinka byla podstatně sympatičtější. Ale klasický pohádkový problém. Z drobný holky výměnou šatů kluka neuděláte, tomu by nevěřilo ani děcko (nehledě na to, jaký že to vlastně mělo důvod?). ()

gogo76

Ach jaj...Asi pred mesiacom som prvý krát zachytil správu o novej rozprávke aj so speváčkou Kristínou v réžii J. Nvotu. Hovorím si fajn, Nvota! to by mohlo mať úroveň! Lenže nechcel som veriť vlastným očiam, že ešte aj Vášaryovú budem kritizovať za herecký výkon. Celé to pôsobí ako guláš, presne podľa Vášaryovej kecov MELE-MELE. Ono sa tam mele všetko a so všetkým, vždy sa niečo deje, ale akoby to nemalo scenár a scény si tvorcovia len tak plácali na kolene a za pochodu. Triky film nespasia, musí tu byť príbeh. A ten o dievčati, ktoré si dá čiapku a všetci si zrazu myslia, že je chlapec a nikto ju nepozná, tak ten môže zožrať len naivný blbec. Turnaj o ničom, "hádanka" úplný trapas, ale najviac zo všetkého ma rozčuľovali nepresvedčivé herecké výkony, niektoré na úrovni školskej besiedky. Jediná presvedčivá bola snáď S. Tobias a na moje prekvapenie sa ako tak držala i sama Kristína, narozdiel od C. Buckingham. Už aj tých skromných 85 minút dávali tušiť prúser, len skutoční majstri dokážu za tak krátku stopáž povedať všetko bezchybne. Nefunguje príbeh, atmosféra, spomínané herecké výkony, tak čo pochváliť? Snáď snahu urobiť na Vianoce novú rozprávku a nehrabať sa stále v minulosti, výpravu, exteriéry a záverečnú pieseň od Kristíny. Juraj Nvota ako režisér ma neskutočne sklamal. 40%. ()

tron

„Panovník, ktorý sa nevie ovládať, je nanič.“ Panebože, to ale bola nedôstojná poťapenosť! Výnimočne zlá rozprávka. Nočnú moru pripomínajúci Matej Landl, triky ako z roku 1996, neodpustiteľne z koľají vyhodený Milan Ondrík, príšerné scény, otrasné dialógy a nezastaviteľne nevydarený scenár búrajúci základné rozprávkové pravidlá napr. čo sa týka učenia detského diváka slušnosti a férovému správaniu (zákerne zmanipulovaný súboj o srdce princeznej). Neodpustiteľná Vášaryová s tým jej „pele mele, nech sa to všetko rýchlo takto mele“. A Ondřej Vetchý, tak ja neviem, asi mu imponovala možnosť zahrať si kráľa, ale toto nie, kamarát, nabudúce odporúčam klásť väčší dôraz na scenár. Dievča si dá dlhé vlasy pod čapicu a už ju všetci majú za chlapa, Fantaghiro oproti tomu bola Peter Sellers. Kladne by som ohodnotil snáď len peknú prírodu a vcelku fajn Dominiku Morávkovú-Zeleníkovú. ()

Malarkey

Pohádka, ve které je tak strašně málo zla, že to chvíli vypadá, jak kdyby Slovensko ve své kinematografii vytáhlo nějakou červenou knihovnu. Fakt, že jo. Nehledě na to, že opět se rozčiluju nad tím, jak Slováci nechají nadabovat svůj film do češtiny, aby nám to jakoby vyznělo líp. O to horší bylo, když jsem den na to na slovenské televizi viděl jinou česko-slovenskou pohádku, kde český herec byl nadabovaný slovenštinou úplně jiným hercem. Kam na to ti distributoři chodí? Kdyby to všechno nechali po svým, věřím, že by to bylo daleko lepší. Nebo taky ne. Rozhodně by to ale pro režiséra bylo větší umění sladit. ()

• Pohádka Johančino tajemství se natáčela na Bojnickém a Zvolenském zámku, na vodním hradě Hronsek a dalších malebných lokalitách v okolí Banské Bystrice a Bratislavy. (otík)
  • Časť mužských postáv šľachticov na koňoch vo filme dablujú ženy. (Zdroj rtvs.sk)
  • Hudbu k záverečnej piesni filmu, „Na bieleho koňa“ zložil Martin Kavulič, text napísal Kamil Peteraj a spieva ju Kristína, ktorá vo filme vystupuje v úlohe princeznej, ktorá sa zhodou okolností volá tiež Kristína. (Zdroj rtvs.sk)