Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stará výměnkářka, surově podříznutá, nalezená sedící na židli nad svou batolící se drůbeží. Okolnosti jasně ukazují na loupežnou vraždu a Budík (J. Plesl) zpočátku nepochybuje. Nabízí se motiv peněz, ukrytých ve výměnkářčině náboženské knížce, Nebeklíči, jak bylo na vesnici zvykem. Ty zmizely. Stopy ukazují, že rodina, tedy vážený syn hospodář (M. Finger) a jeho žena (B. Lukešová), jsou nevinní, že útočník přišel zvenku. Ale kdo? Může hrát nějakou roli blížící se soud o pozemky, ve kterém měla stará paní svědčit? Otázky se komplikují, vesnice na okraji Prahy se jeví jako čím dál tajemnější svět, v němž se dějí poněkud nepochopitelné věci. Existuje například skřítek Hospodáříček? Budík je však racionální člověk, a tak brzy narazí na skutečnou stopu. Na základě chytrého postřehu objeví výměnkářčiny peníze a další důkazy. Podezření se obrací k rodině. Dojde i k zatčení, ale to nakonec nikam nevede, je totiž jasné, že právně neobstojí. Budík cítí, že stále nerozumí něčemu základnímu, bez čeho se v tomto vesnickém případu neobejde a co musí pochopit. A když je varován, aby se o pochopení této bohaté sedlácké rodiny raději nesnažil, neposlechne. Je policista, má nějaké poslání, jeho etika mu velí prosadit pravdu, ať je jaká chce, děj se co děj… (Česká televize)

(více)

Recenze (53)

Agatha 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zhruba v polovině mi došlo jak to bylo - stačilo se zamyslet nad názvem epizody. Zápletka byla děravá jak cedník. Motiv nepřesvědčiný. Některé scény jsou naprosto zbytečné, nic neříkající, děj nikam neposouvající. Jednoduše mě to nebaví. Spoiler: Místo aby zbožná babka u soudu popravdě vypověděla, že si nevzpomíná jak to s polnostma bylo, tak se radši podřízne a spáchá kapitální hřích. To je tak věrohodné až to bolí. ()

honajz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

To je nějaká nová móda, cpát do historizujících seriálů sex minimálně třikrát za jeden díl? Já jen, abych se připravil dopředu a místo tohohle si raději pustil Zlou krev. Jinak ten scénář je tak neskutečně tupý, že divák, kterému nedojde, jak vše bylo, po hlášce o tom, že měla ruku umytou mýdlem, tak to není divák detektivek. Mezitím se naprosto zoufale motají různé postavy, policie nekoná, co má konat, vše odedře mladý Nováček a trochu ten Langmajerův polda (ani nevím, jak se jmenuje) v posteli, sem tam se objeví naprosto nahodilé a zbytečné informace (jako proč mám jako divák vědět, ve který měsíc Masaryk zrušil šlechtické tituly? Leda by ČT byla prolezlá lidmi z Koruny české, kteří chtějí návrat Habsburků na český trůn, pak by to smysl dávalo.) Nebo to s tím hospodáříčkem (pokud vím, říkalo se mu spíš šotek, ne?), to byla linie úplně odnikud nikam, do ztracena, ani vtipné to nebylo, nějakou pointu už vůbec. Kdo to řekl, že když se na scéně objeví flinta, musí se z ní vystřelit, jinak tam je zbytečně? Nu a navíc ten případ nedával smysl - kvůli takové fakt blbině ohrozit čest rodu? A svou víru? A spasení? Ale no tak. ()

Reklama

myron 

všechny recenze uživatele

Velké zklamání. Čeští tvůrci se snaží snad napodobovat Poirota a Herlocka Sholmese a jiné detektivní velikány a romány dohromady, tak je asi jasné, že s toho nic moc nebude. Je tohle vůbec detektivka? Podříznutá katolička, která spáchá sebevraždu. Tak přece, když je někdo věřící, tak nespáchá takový přečin, ne? A ještě ta rodina, která to celou dobu věděla a policista začátečník s monoklem od vidlí. Čekal jsem od toho mnohem více. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Děsná pruda. Jedna hvězdička za Lucii Žáčkovou, která je skvělá vždy a všude, rozsvítila i tuhle patlaninu, zbytek obsazených: všichni do jednoho na ránu bez milosti, sympatická není jediná z postav, slovy mizerně napsaná, natočená i zahraná tragédie, vedle které by se všichni kriticky komentující Četnické humoresky, Četníky z Luhačovic i třeba Modravu mohli chytit za nos a zcela racionálně upravit svá původní hodnocení směrem nahoru, protože férovost. Do ústředních rolí se nehodí ani jeden z účinkujících, Denis Šafařík to slíznul už za naprosto debilní vánoční pohádku, je mi toho pána líto, nic mi neudělal a je z mé strany sprosté se do něj pouštět, uzavřu to tedy pouze konstatováním, že nemá štěstí na role, holá prdel Langmajerova, když lascivně klátil a ochmatával Geislerovou- nechutné celé, jindy výborný Plesl je zde unylým otrapou, Vlasáková- zbytečná postava, soukromí vyšetřovatelů je vůbec v každém detektivním počinu opruz, proto si cením Hříšných lidí, Lábuse málo, nezachránil to ani namakaný Martin Finger. V pátky sledujeme Kukačky, ano žánr diametrálně odlišný, ovšem to, co předvádí herecká sestava do jednoho posledního tam někde v rohu v Kukačkách a co se děje za dva dny ve ZVP je natolik výrazný rozdíl, že rozum couvá. Špatná režie, nesprávné vedení herců, dialogy šustí papírem, nejdou hercům z pusy. Tohle se už nezvedne. Howgh. ()

topi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak začíná to jít pěkně do kopru. Ten scénář je tak nesmyslný a nelogický, že odhalení brutální vraždy zbožné venkovské babky je vrchol demence. Nechci spoilerovat, ale copak by se takhle mohla pobožná ženská zachovat? Boha, taká chujovina!! Je vidět, že scénárista Petr Zikmund má svoje období už za sebou a začal senilnět a psát hotové bláboly. Navíc ještě s okrasnou vatou, když mladý policejní agent odpaní dcerku svého nadřízeného, nebo Langmajer v každém díle souložící s nějakou jinou ženskou. Ne, tohle už smrdí hnojem a pochybuji, že se z něho další díl vyhrabe. Pořád ještě hodnotím vysoce nad rámec možností, ale to jen díky výpravě, která dělá seriál alespoň trochu koukatelným. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (4)

  • Při pohřbu výměnkářky na konci dílu je na pohřbu přítomen také syn mrtvé, který má údajně sloužit v československé armádě na Slovensku; na sobě má však maďarskou důstojnickou uniformu. (azcr)
  • Na konci, když si chce mladší dcera inspektora Budíka promluvit se svým otcem a zjistí, že je nemocný, tak řekne: „Vždyť by to mohla být španělská chřipka a ta pořád zabíjí.“ Španělská chřipka řádila v letech 1918–20, Velká Praha ale vznikla až v roce 1922. (VN85)
  • Premiéru epizody sledovalo 1,95 milionů diváků starších 15 let, což byl nejlepší výsledek toho večera i celého dne. (rublik05)

Reklama

Reklama