• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Drama / Romantický

Velká Británie, 2019, 118 min

Nádherný film, při kterém se ke konci ozývaly kinem vzlyky. A není divu. Pohled na lidskou a z dětství těžce traumatizovanou Judy Garland, která i po desetiletích stále trpí nejistotou, nespavostí, depresemi atd. opravdu dojímal. Myslím, že každý, kdo se v něčem odlišuje, nebo vyrůstal pod hrozným tlakem, se ve snímku může zhlédnout. A ten celý stojí na naprosto úžasné Renée Zellweger (Judy je tu skutečně jediná hlavní role), která už předtím patřila mezi mé nejoblíbenější herečky hlavně díky své sympatické Bridget Jones, a zde ukázala, že sama utáhne i velmi závažné drama, navíc s několika skvěle zazpívanými písněmi. Komentář Arsenal83 ohledně vzhledu Renée je ohavně osobní a jedovatý, ale celkem v duchu přesně toho, co film taky zobrazuje. Pro většinu publika jsou umělci jen zdrojem pobavení a odreagování a to, že mají nějaký osobní emoční život, jako obyčejní lidé (a často mnohem náročnější), jim vůbec nedochází (ano, i herečky se mohou cítit nejistě ohledně svého vzezření, a podobné jízlivé komentáře tomu asi moc nepřidají, že...). V každém případě, Renée kamennou tvář ani náhodou nemá. Ve scénách se střídala euforie s hlubokou depresí a Renée to vždy naprosto přesně vyobrazila. Nedivil bych se, kdyby za tuto roli dostala po 15 letech dalšího Oscara. Film mě velmi mile překvapil, protože o Judy Garland se v Česku v podstatě neví, takže jsem k její postavě neměl žádný zvláštní vztah, ale po dnešku mám chuť si konečně pustit minimálně Čaroděje ze země Oz a Judy si rozhodně pustím rád znovu.(5.11.2019)

Skamenelá tvár Renée Zellweger, ktorej musia občianku meniť pravdepodobne každého polroka, nie je pre mňa veľkou pozvánkou na film. Ale 151 cm vysoká legenda amerického filmu a hudby Judy Garland už takou pozvánkou je. Jej život napríklad dodáva mladým ľuďom nádej, že ak sa stanete hviezdou príliš skoro, pokojne sa môžete stať už v pätnástich alkoholikom. Alebo sa za 47 ročný život 5x vydať. Odhliadnuc od týchto chvályhodných vecí ale treba vyzdvihnúť nesporný talent, ktorý sa v tomto filme podarilo veľmi dobre zosumarizovať. Nebyť ozaj hrôzostrašnej tváre hlavnej herečky, ktorá síce hrá veľmi dobre, no originálu sa vôbec nepodobá (a vlastne sa nepodobá už ani samej sebe), bolo by to pozerateľnejšie.(1.10.2019)

Nemám příliš rád klasické životopisy, většinou jsou srozumitelným kusem pro všechny, jenže stejně často i strojeným a nudným zklamáním. Zaujmou opravdu minimálně, výjimek je v posledních letech jen pár (Bohemian Rhapsody, Rocketman). Ale mají jedno společné: skvělý ústřední part. Stačí se podívat na poslední roky – kromě dvou výše uvedených hudebníků to byl Abraham Lincoln, Margaret Thatcher, Stephen Hawking, Tonya Harding, Winston Churchill, Dick Cheney.. a herecké ceny se jen hrnuly. Děvče z legendárního Čaroděje ze země Oz to mělo od počátku (od dětství) sakra těžké. Šla z filmu do filmu, bývala utahaná, když měla hlad, dostala tabletu, když nemohla usnout, dostala jinou. Stroj produkčních predátorů. Potíže pak řešila chlastem, což se projevilo i na jejím osobním životě (pět nefunkčních manželství), se závislostí (prášky a alkohol) bojovala až do konce svého (krátkého) života. Že Renée Zellweger umí, o tom není pochyb. Ač mi její postava z počátku vůbec nepřirostla k srdci, při prvním vystoupení v Londýně jsem ji nicméně s ohledem na souvislosti sakra držel pěsti. A pak zase. A znovu. Samotná herečka měla v posledních letech jiné priority, teď by mohla zase nasednout do náměty slušně vybaveného vlaku.(8.1.2020)

Ačkoliv jsem měl vůči filmu řadu předsudků, od tématu, přes jeho pojetí, až obsazení hlavní role, musím férově uznat, že všechny byli liché. Goold přistupuje k životě Judy Garladové velmi poctivě a s pokorou, v jádru se snaží co nejvíce postihnout skutečnost. Děj se především soustředí na poslední fázi života Garlandové, kdy její největší sláva je dávno pryč, nemá peníze a k tomu ji ještě pronásleduje pověst nespolehlivé a nevypočitatelné osoby. Líbilo se mi, že se tu z ní nedělá trpitelka, nebo naopak nedotknutelný idol. Spíš je vyobrazena jako produkt zábavního průmyslu a toho, jak vás tento svět může totálně vysát a uvrhnout do určité pararelní reality. Zellwegerová hraje Garlandovou bez přehánění skvěle. Neumím si představit, že by to šlo udělat lépe. S přehledem zvládá veškeré společenské masky, které se po takové hvězdě očekávají, přitom za tím vším cítíme depresi, zmar a unavenou nucenost. Chovám se tak, ne že bych chtěla, ale protože se to ode mě očekává a dělám už to tak dlouho, že už to vlastně jinak neumím. Ten hluboký až niterný rozpor, který Zellwegerová dokáže přesvědčivě znázornit, je až fascinující. Mezi mé osobní vrcholy pak patří scéna prvního vystoupení v Londýně. Nejistota, pochyby a úzkost na začátku, absolutně perfektní vystoupení a po skončení propad do hluboké deprese. Ta autentičnost byla až mrazivá. Samozřejmě zůstává otázkou, a z mého pohledu asi jediným záporem filmu, že pokud znáte život Garlandové, tak jestli má smysl se na toto filmové převyprávění znovu dívat, když už víte, jak to bude probíhat, co bude následovat a hlavně jak to celé skončí.(5.1.2020)

Hoci filmu neupieram jeho kvality, nemohol som sa počas sledovania zbaviť pocitu, že ma to miestami nebaví. Možno je to faktom, že podobný príbeh sme už mali rozpovedaný zo života iných hviezd, možno to bolo z faktu, že bez toho aby som poznal udalosti som veľa dokázal odhadnúť. Čokoľvek to spôsobilo, "Judy" je podľa mňa veľmi ťažkopádny film bez nejakého reálneho náboja, ktorý by ho niekam výrazne posunul. Ak vieme históriu, dokážeme niektoré situácie vyvodiť. Ale než sa do toho pustíme povedzme si plusy filmu. V prvom rade výprava. Vyzerá to fantasticky. Na film sa skvele pozerá. Kostýmy, kulisy, hudobné čísla boli vynikajúce. Rovnako muzika je skvelá. A Renée Zellweger to odspievala skutočne bravúrne. Klobúk dole. Okrem toho musím povedať, že je to pani herečka a veľmi som jej túto rolu veril. Nemal som problém uveriť, že sa pozerám na Judy Garland. Bola veľmi presvedčivá. Flashbacky pomáhajú dobre dotvoriť obraz o tom, aký asi mala život a čo mohlo za jej skorou smrťou. A je mi to úprimne ľúto. Myslím si, že nebyť toho všetkého čo do seba dávala, mohla tu ešte medzi nami byť oveľa dlhšie. Možno už nie dnes, ale nemusela umrieť ako 47 ročná. To som si istý. No potom je tu story, ktorá ma ako taká moc nebrala. Či už vzťahy s jej manželmi, ktoré začnú po chvíľke byť viac než jasné. Vieme ako to dopadne, vieme s kým, a rozhodne to nebude mať šťastný koniec. Jej boj o deti je síce zaujímavý, no reálne nemám pocit, že by bol nejako výraznejšie do toho zapracovaný. Možno práve preto stále viac sa snaží zarobiť peniaze, no reálne by filmu pomohlo, keby sme tých scénok s deťmi mali viac. Lebo reálne ten vzťah nemáme veľmi dobre ukázaný a objavia sa len na začiatku filmu. A je to škoda. Poviem však ešte jednu vec. Záver filmu je podľa mňa nádherný. Posledná skladba a to čo sa udeje, je podľa mňa vynikajúce. A to je skutočne správny prístup fanúšikov a ľudí, od ktorých môžu umelci dostať podporu. A tým správnym spôsobom. Myslím si, že ak máte radi životopisné filmy, tak budete s výsledkom spokojní. No pripravte sa na to, že to plynie trošku pomalšie a je to dosť ťažkopádne. Hodnotenie: B-(15.12.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla na filmovém festivalu Telluride dne 30. srpna 2019. (PamPero 1)