• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Drama / Romantický

Velká Británie, 2019, 118 min

Než se Zellwegerová objeví, je to věčnost. Vyprávění se věnuje líčení zákulisí natáčení Čaroděje ze země Oz a 60. léta, kdy roli přebírá Zellwegerová coby vyhaslá až vyžilá troska, zkoušející návrat na výsluní sérií koncertů v britské metropoli. Úvod se hodně věnuje jejím dětem, které vychovává její manžel. Pak se objeví její pátá manžel a začne chlastat a litovat se. Následuje pískot publika. Největší zážitek je sledovat Zellwegerovou rozzářenou na pódiu a vzápětí zlomenou v zákulisí. V závěru dojímací finále s melodií, kterou u nás pod názvem S nádhernou duhou nazpívala nedávno zesnulá Eva Pilarová.(27.3.2020)

Nádherný film, při kterém se ke konci ozývaly kinem vzlyky. A není divu. Pohled na lidskou a z dětství těžce traumatizovanou Judy Garland, která i po desetiletích stále trpí nejistotou, nespavostí, depresemi atd. opravdu dojímal. Myslím, že každý, kdo se v něčem odlišuje, nebo vyrůstal pod hrozným tlakem, se ve snímku může zhlédnout. A ten celý stojí na naprosto úžasné Renée Zellweger (Judy je tu skutečně jediná hlavní role), která už předtím patřila mezi mé nejoblíbenější herečky hlavně díky své sympatické Bridget Jones, a zde ukázala, že sama utáhne i velmi závažné drama, navíc s několika skvěle zazpívanými písněmi. Komentář Arsenal83 ohledně vzhledu Renée je ohavně osobní a jedovatý, ale celkem v duchu přesně toho, co film taky zobrazuje. Pro většinu publika jsou umělci jen zdrojem pobavení a odreagování a to, že mají nějaký osobní emoční život, jako obyčejní lidé (a často mnohem náročnější), jim vůbec nedochází (ano, i herečky se mohou cítit nejistě ohledně svého vzezření, a podobné jízlivé komentáře tomu asi moc nepřidají, že...). V každém případě, Renée kamennou tvář ani náhodou nemá. Ve scénách se střídala euforie s hlubokou depresí a Renée to vždy naprosto přesně vyobrazila. Nedivil bych se, kdyby za tuto roli dostala po 15 letech dalšího Oscara. Film mě velmi mile překvapil, protože o Judy Garland se v Česku v podstatě neví, takže jsem k její postavě neměl žádný zvláštní vztah, ale po dnešku mám chuť si konečně pustit minimálně Čaroděje ze země Oz a Judy si rozhodně pustím rád znovu.(5.11.2019)

• Johnny.ARN

Vyžitá alkoholička chcela v Londyne ešte raz preraziť. Namiesto toho prerazila zase len dno pohárika, znechutila divkákov a riešila svoju rozpadnutú rodinu a deti. Ozaj, koho to zaujíma? Nerozumiem nominačke na makeup a jej nominačka je viac ako rozporuplná. Nestrhol ma jej výkon a ani jej príbeh. 2 z 5(21.1.2020)

Spievať (aj tancovať) sa už poriadne naučila v Chicagu, s hraním sa zdokonalila, vycibrila následne v Cold Mountain, a tak mohla byť pripravená stelesniť IKONU strieborného plátna - JUDY Garland ? Teda, hovorím o americkej herečke Renée Zellweger, ktorá sa objavila v množstve romantických komédií od Denníku Bridget Jonesovej až po zase Dieťa Bridget Jonesovej, keď medzitým uplynulo dlhých 15 rokov, že som už ani nesníval, žeby si raz mohla zahrať slávnu Dorothy Gale, konkrétne jej stárnúcu predstaviteľku, ktorá má dávno po štyridsiatke, presídlila do Londýna, kde jednak ešte stále koncertuje pred vypredaným hľadiskom, ale potýka sa so svojími zlozvykmi, t. j. pitiu vodky so sódou, a do toho si primiešajte aj lieky na upokojenie (i s drogami má bohaté skúsenosti, lebo za slávu zaplatila vysokú daň), a tak táto kombinácia neveští absolútne nič dobrého, pretože zomrela predčasne na predávkovanie medicínou, a to iba v 47. rokoch v citovanom veľkomeste. Dve decká zostali doma v Amerike od Sida Lufta, alebo sa taktiež i znovu vydáva za „parazita” Mickeyho Deansa, ktorý je na míle vzdialený od idealizovaného Mickeyho Rooneyho, s ktorým tvorila komickú dvojicu už z čias-Čarodejníka z krajiny Oz... Áno, toto všetko sa vo filme rieši i počas krátkych flashbackov, keď nakrúcala jeden z najlepších filmov kinematografie, viď o riadok vyššie. _ A či sa hodí spomínaná Renée na úlohu Judy Garland ? Aj áno, aj nie. Podoba by tu aj bola, aká-taká, menšia tu je. Skôr je strhujúca samotnou rečou teľa, t. j. mimiky tváre, spôsob, ako sa vyjadruje, rozpráva, ďalej gestikulácia a cetera, toto všetko sa podarilo docieliť do maxima, jej h.v. je naozaj nadštandardný, hodný Oscara, ale to isté sa nedá vôbec povedať o samotnom filme, akéhosi Brita-Ruperta Goolda, ktorý na to, že nakrúca životopisný film, je to veľká bieda, nuda, až neúcta, ako lajdácky sa správa k takejto látke. Aspoň, že som vnímal jeden nadpriemerný herecký výkon v sotva priemernom, odfláknutom filme, čo je vlastne premárnenou príležitosťou sa k nemu opäť vrátiť, keď to ani prinajmenšom nehrozí !(9.1.2020)

Středobodem snímku Judy je Renée Zellweger, na níž celý počin stojí a padá. Po celou dobu stopáže máte pocit, že si toho Oscara vážně zasloužila, jelikož ze sebe vydala to nejlepší krystalicky čisté herectví. Je tedy vážně škoda, že tento zářný atribut režisér Rupert Goold zabalil do průměrného a lehce zaměnitelného hávu, na nějž se bohužel za pár měsíců zcela zapomene. Co tedy dodat na závěr? Ačkoli snímek Judy sám o sobě nedosahuje nějakých závratných kvalit, tak právě kvůli ústřednímu hereckému výkonu Renée Zellweger byste mu určitě měli dát šanci. Její herectví totiž nikdy nebylo a asi ani nebude lepší. „I just want what everybody wants. I seem to have a harder time getting it.“ (14.2.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla na filmovém festivalu Telluride dne 30. srpna 2019. (PamPero 1)

• - Počas samotnej prípravy na nakrúcanie poctivo trénovala s hlasovým koučom, čím získavala Judyin zvuk a hlas, a aj jej výslovnosť. U choreografa si zase osvojila Judyine pohyby a gestá. (classic)

• - Herečka Renée Zellweger sa pripravovala na úlohu napríklad aj tak, že po celý rok počúvala v aute Judy Garland, popritom taktiež aj jej hudbu a reč. A ešte k tomu sa venovala i dôkladnému čítaniu o samotnej Judy Garland, aby mala o nej k dispozícii veľa informácií. (classic)