• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Drama / Romantický

Velká Británie, 2019, 118 min

Mám rád životopisné filmy, no jediné, čo tu ako tak upútalo, bolo zamaskovanie Reneé Zellweger. Dokonca ani jej večne opuchnuté oči nebolo vidno. No dejová linka taká nemastná neslaná, raz hore raz dole. Ani neviem čo si o tom myslieť. Jediné ďalšie pozitívum vidím v tom, že ma to asi nalákalo pozrieť si toho Čarodejníka z krajiny Oz, kde po prvý krát v podaní Judy Garland zaznie najkrajšia filmová pesnička všetkých čias (vraj). Priemer. 60/100(6.3.2020)

Spievať (aj tancovať) sa už poriadne naučila v Chicagu, s hraním sa zdokonalila, vycibrila následne v Cold Mountain, a tak mohla byť pripravená stelesniť IKONU strieborného plátna - JUDY Garland ? Teda, hovorím o americkej herečke Renée Zellweger, ktorá sa objavila v množstve romantických komédií od Denníku Bridget Jonesovej až po zase Dieťa Bridget Jonesovej, keď medzitým uplynulo dlhých 15 rokov, že som už ani nesníval, žeby si raz mohla zahrať slávnu Dorothy Gale, konkrétne jej stárnúcu predstaviteľku, ktorá má dávno po štyridsiatke, presídlila do Londýna, kde jednak ešte stále koncertuje pred vypredaným hľadiskom, ale potýka sa so svojími zlozvykmi, t. j. pitiu vodky so sódou, a do toho si primiešajte aj lieky na upokojenie (i s drogami má bohaté skúsenosti, lebo za slávu zaplatila vysokú daň), a tak táto kombinácia neveští absolútne nič dobrého, pretože zomrela predčasne na predávkovanie medicínou, a to iba v 47. rokoch v citovanom veľkomeste. Dve decká zostali doma v Amerike od Sida Lufta, alebo sa taktiež i znovu vydáva za „parazita” Mickeyho Deansa, ktorý je na míle vzdialený od idealizovaného Mickeyho Rooneyho, s ktorým tvorila komickú dvojicu už z čias-Čarodejníka z krajiny Oz... Áno, toto všetko sa vo filme rieši i počas krátkych flashbackov, keď nakrúcala jeden z najlepších filmov kinematografie, viď o riadok vyššie. _ A či sa hodí spomínaná Renée na úlohu Judy Garland ? Aj áno, aj nie. Podoba by tu aj bola, aká-taká, menšia tu je. Skôr je strhujúca samotnou rečou teľa, t. j. mimiky tváre, spôsob, ako sa vyjadruje, rozpráva, ďalej gestikulácia a cetera, toto všetko sa podarilo docieliť do maxima, jej h.v. je naozaj nadštandardný, hodný Oscara, ale to isté sa nedá vôbec povedať o samotnom filme, akéhosi Brita-Ruperta Goolda, ktorý na to, že nakrúca životopisný film, je to veľká bieda, nuda, až neúcta, ako lajdácky sa správa k takejto látke. Aspoň, že som vnímal jeden nadpriemerný herecký výkon v sotva priemernom, odfláknutom filme, čo je vlastne premárnenou príležitosťou sa k nemu opäť vrátiť, keď to ani prinajmenšom nehrozí !(9.1.2020)

• Lacike

Namiesto ako životopis nejakej konkrétnej hviezdy to viac pôsobí ako taká dráma ktorá ukazuje, že Hollywood bol tvrdý a neraz zomlel mnohé mladé talenty. Film sa odohráva v dvoch časových obdobiach. Väčšinu filmu sledujeme trosku Judy Garland, ktorá sa vydá na turné po Británii, aby zarobila dostatok prachov a mohla zabezpečiť deťom domov. Táto línia nie je príliš pútavá a bohužiaľ ani dojímavá. Problémy jednej hviezdnej alkoholičky sa vlastne nijak nelíšia od obyčajných alkoholikov a nič nové táto línia neponúka. Oveľa zaujímavejšie sú flashbacky v ktorých sledujeme ešte mladú Judy a praktiky Hollywoodskych bossov, ktoré postupne ničia psychiku mladého človeka. Hlavne producent Louis B. Mayer tu pôsobí snáď stokrát slizkejšie démonickejšie ako Harvey Weinstein a to ani nemusí Judy nijak ošahávať. Keby sa film venoval viac práve tejto línii, tak by bol oveľa kvalitnejší ale zároveň aj kontroverznejší. No a ako životopis Judy Garland to príliš nefunguje, keďže sa o nej dozvieme minimum vecí. 5/10.(2.7.2020)

vcelku standardní životopis,který mapuje pouze velmi krátké období smutného života Judy Garland.Občas nás sice tvůrci nechají nahlédnout do období kdy se natáčel Čaroděj ze země Oz,aby podtrhli a alespoň náznakem vysvětlili to proč je Judy taková jaká je,ale že by se jim dařilo jít nějak extra do hloubky se říct nedá.U podobných filmů je vždy,vzhledem k příběhu,velký potenciál a je jen na tvůrcích jak s ním naloží a tady se to povedlo tak možná z poloviny.Reneé Zellweger je sice fantastická a hraje jako už dlouho ne,ale bohužel zbytek jí nedokáže konkurovat.V rámci výpravy je navíc Judy poměrně sterilní a celý film se odehrává prakticky jen ve 2-3 lokacích,které jsou navíc uvnitř,takže ten kdo čeká nějakou retro atmosféru se nedočká...60%(13.1.2020)

• Johnny.ARN

Vyžitá alkoholička chcela v Londyne ešte raz preraziť. Namiesto toho prerazila zase len dno pohárika, znechutila divkákov a riešila svoju rozpadnutú rodinu a deti. Ozaj, koho to zaujíma? Nerozumiem nominačke na makeup a jej nominačka je viac ako rozporuplná. Nestrhol ma jej výkon a ani jej príbeh. 2 z 5(21.1.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla na filmovém festivalu Telluride dne 30. srpna 2019. (PamPero 1)

• - Kvôli dosiahnutiu čo najdôveryhodnejšieho efektu nosila Renée Zellweger kontaktné, farebné šošovky, drobné protézy a parochňu. Držaním tela strávila veľa hodín tréningu. (classic)

• - Predstaviteľka Judy Garland, Renée Zellweger začala rok pred nakrúcaním trénovať s hlasovým poradcom a potom 4 mesiace strávila u hudobného režiséra filmu Matta Dunkleya. (classic)