Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

savage3303

Staré filmy vôbec neobľubujem ale tento si ma získal. Celý film sa odohráva v jednej miestnosti. Niekomu môže tento film pripadať ako 90min kecania o ničom. Ja som si uvedomoval o čom sa rozpráva a zanechalo to vo mňe silný pocit. Filmy a serialy mám veľmi rád, kt. sú zo súdnického prostredia. Je to už starý film, od kt. nič nečakáte ale mňa prekvapil a potešil. 5*. ()

bolf!k

Atmosféra by se dala krájet. Navíc co mě zaskočilo, byl právě fakt, že by tyhle myšlenkové pochody měli mít už detektivové při vyšetřování, nebo ne? :) 85% ()

kamens

Ja jsem spiš na novější filmy, proto jsem tento film dlouhý čas jen přehlížel. Musím pochválit scenář. Jak jsou všichni, až na jedno, přesvedčeni o tom, že ten kluk svého otce opravdu zabil. Ten jeden musel být něco "extra". Rozhodovali o jeho životě a ze soudní síně přišli zcela presvědčeni o vině. Nikdo až na toho jednoho se v tom nechtěl nadále šťourat. Nakonec přišli na to, že obě svědectví nemusejí být zcela pravdivá. A nakonec nikdo nechtěl dopustit to, že by na elektrické křeslo poslali třeba neviného. Byla to parada sledovat, jak se vše obrátí o 360°. ()

HappyDeath

Poslední dobou jak sladuji filmy pod inspirací červených čtverečků an csfd, mi už vážně dochází slovní zásoba. Je to asi jenom úžasné, skvělé a tak....Ale co jiného se dá na tohle říct? Lumet opětně dokázal, ža skvělý film film se dá natočit na pár metrech čtverečních. Něco jako Pozemšťaň, taky sem jenom nevěřícně kroutil hlavou :-) ()

iNKa 1104

Brilantní komorní drama z padesátých let. George Voskovec mě překvapil a hmatatelně připomněl dobu, kdy u nás mohlo být všechno jinak. On mohl mluvit česky a pokračovat v kabaretu s Janem Werichem. ... A takhle hrál s Fondou, Jirka... Nicméně: 12 rozhněvaných mužů ... Je zajímavé si uvědomit, že jednomyslné hlasování o vině či nevině - aneb palec nahoru či palec dolů - přináší nakonec mnohem větší dilema (přitlačí-li se pádnými argumenty) v odhalení, jakou měrou je zastoupen osobní postoj / vklad v rozhodování ... Nemůžete člověka "zabít" za čin, který nebyl stoprocentně prokázán a průkaznost je o umění přesvědčit a přímo vědě čin dokázat, což je velmi - velmi - velmi důležité si uvědomit. Jak funguje právo a soudní procesy ... a hlavně jak podstatnou měrou je zastoupena psychologie. ()

Jeand´Boa

Velkolepost, která nepramení z nějakých pompézních exteriérů, kostýmů či triků...velkolepost, která je čistě o hereckých výkonech pánů, mezi nimiž i náš Jiří Voskovec předvádí výborné herectví, a o příběhu...film ze soudního prostředí, který jasně dokazuje, že hlavním lákadlem nemusí být vždy ostrá přestřelka právnických es... ()

Modus

I když se to nezdá, z prvu primitivní příběh se rozjel do nebývale vynikajícího dramatu...K mimořádnému filmovému zážitku stačí jedna místnost, dvanáct herců a famózní scénář...Henry Fonda jako Ježíš Kristus, přesvědčuje 11 nevěřících Tomášů o nevině obviněného osmnáctiletého mladíka, jenž měl zavraždit svého otce...Nesnesitelné dusno k zalknutí, propocené košile nervózních porotců, vztek, emoce a dým z věčně zapálených cigaret vytvářejí ponurou atmosféru totální klaustrofobie, která postupně prostupuje všemi póry, jimiž divák tohoto skvostu dýchá...Co bylo pro snímek důležité byl fakt, že ani Henry Fonda, si nebyl úplně jistý chlapcovou nevinou, ale chtěl ukázat že ve všem jsou jisté pochybnosti, že nic není takové jaké se to z prvu může zdát...Pak je tu taky skvělá kamera, která dokaže vytvořit krásný dlouhý záběr z dálky, a když jde do tuhého, tak se přiblíží k tvářím těch, co zrovna mluví, aby pak zase jednoho hocha střihla na druhého a tak pořád dokola...Což si myslím, že nás ještě více pohltí, už do tak dusné atmosféry...Ke konci začne pršet, což mi vůbec nevadilo, ba naopak ještě víc to přidalo na husté atmosféře, do oken bušily velké kapky deště a oni pokračovali v rozebírání faktů a pochybností...Těžko hledat lepší film, který v jedné místnosti o necelých 100 minutách filmu, dokáže tohle všechno dát dohromady tak přirozeným a uvěřitelným způsobem!!! ()

Torgal

Na to, že sa celý film odohráva v jednej miestnosti a hrá tam len 12 ľudí je prekvapivo strhujúci. Môžu za to jednak brilantne napísané dialógy, ale hlavne prepracované charaktery vystupujúcich postáv. Výborná ukážka práce s hercami a toho, ako z minima vyťažiť maximum. A hoci je film starý už vyše pol storočia a je čiernobiely, nestratil nič zo svojich kvalít. 9/10 ()

lxbch

Filmová lahůdka, na kterou jsem náhodou včera narazil. Na malém prostoru rozehrává Sidney Lumet velkou hru podpořenou vynikajícími hereckými výkony. Atmosféra v místnosti se postupně měnila a já věděl, že v tu chvíli sleduji něco jedinečného. To, že má film přes půl století nikterak na kvalitě neubírá. Právě naopak. Klenot. Tečka. ()

NormadSoul

Děj se odehrává v jednom místnosti. Hodinu a půl se rychle rozuteklo. Velmi zajímavé a napínavé dialogy, překvapené závěry, názory. Prostě jsem nenudil. ()

Stíba

Kdo by řekl, že hodina a půl v jedné místnosti může být pro film vůbec použitelná. Jak se říká v jednoduchosti je krása. Dát však dohromady všechny střípky tak aby správně zapadaly to je velmi složitý úkol. Povedlo se to ovšem na výbornou a vzniklo tak excelentní soudní drama v čele s fantastickým Henrym Fondou a významným českým zastoupením v podobě Jiřího Voskovce. ()

kuces

Stydím se! Opravdu se stydím, že jsem tento film opomíjel a nic o něm blíže nevěděl. Ještě víc se stydím za to že jsem přišel až na konci filmu při závěrečných titulcích na to, koho mi připomíná ten slušný pán. To si opravdu ode mne pan Voskovec nezasloužil. Rok vzniku nehraje žádnou roli, děj odehrávající se v jedné místnosti má atmosféru, kterou by mohl rozdávat každý rok, od roku vzniku a ještě mu na nějaké to století zbude. Povinnost pro opravdové milovníky filmu!!! ()

Wopat

Další důkaz toho, jak může být film odehrávající se na několika metrech čtverečních poutavý. Výborný scénář! Nejvíce oceňuji detailní propracovanost charakterů postav a stupňující se, houstnoucí atmosféru, kterou doplňovalo tamní dusno. Je zde vidět jak je nebezpečná a mylná síla předsudků a také to, že jednoduché, stále se opakující argumenty od "jednodušších" lidí nemohou obstát proti inteligentím lidem, což mě velice potěšilo. Škoda jen, že už na začátku mi bylo tak nějak jasné, jak se bude film vyvíjet a jak dopadne. To ale nemění nic na tom, že jsem se dobře bavil. ()

don_mingo

Tohle je opravdu moc dobrá ukázka perfektně vystavěného filmu. Když si člověk chvíli po dokoukání uvědomí, o čem to vlastně bylo - že to není žádná kriminálka a že vůbec nešlo o to, jestli je ten kluk vinnej nebo ne, ale o to, jak se dá člověk ukecat a v podstatě i zmanipulovat - musí mu přeběhnout mráz po zádech. Je to takový "grower", při shlédnutí si říkáte "dobrý, moc dobrý", ale pak si na to pamatujete už navždycky a s každou další debatou to oceňujete víc a víc. V současnosti jsem ve fázi, kdy se 12 Angry Men pomalu dere do mé osobní top 10, hehe... jen houšť a větší kapky! Námět a scénář jsou z jiné dimenze. ()

dandislav1991

postupné otáčení názoru poroty místy odlehčené o vtipný komentář nebo "operaci" větrák :) výsledkem je vytěžení maxima z nijak přehnaných exteriérů - 4* ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film