Dvanáct rozhněvaných mužů

Twelve Angry Men

Dvanásť rozhnevaných mužov

Drama / Krimi

USA, 1957, 96 min

Film, který je natočen jen v jedné místnosti (pokud se nepočítá záchod) a založen na dialozích, o celkové délce filmu 90min., u kterého jsem se ani na chvilku nenudil bych nazval geniální po všech stránkách od kamery až po herce. Stupňované napětí a houstnoucí atmosféra, spolu s logickým opodstatněním případu a autentičnost prostředí a kostýmů, výkony herců vše mi vyrazilo dech i po 50 letech co byl film uveden. 95 %(21.11.2009)

Tady asi není co dodat. Všechno již napsali ostatní, já jen souhlasně pokyvuji hlavou. Geniální film, atmosféra, herci, dialogy (scénář), kamera, vše bravurně zvládnuté, k tomu ukázkově rozebraná psychologie postav na velmi omezeném prostoru a řada více či méně skrytých sociopolitických narážek. Aneb film hodný důkladných zkoumání na vysokoškolských přednáškách. 100%.(15.11.2007)

Ikeď som zhliadol originál až potom ako som videl nedávny ruský remake, ktorý bol pre mňa veľmi silným zážitkom, originál sa proste nezaprie. Remake síce spestril príbeh o mnohé zaujímave detaily, no koniec koncom iba prebral kompletnú kostru príbehu a vačšinu postáv a preniesol ich do trośku iných reálií. Plný kredit putuje preto tomuto filmu. Jeden z tých zázraćných filmov, ktorého sila a myšlienky ani porokoch nestratili nič zo svojej váhy. (10/10)(29.3.2010)

Ač se musím přiznat, že starých, černobílých filmů si většinou nejsem schopen plně užít, brilantní dílko Dvanáct rozhněvaných mužů je svou tísnivou, hutnou a celkově dokonalou atmosférou + geniálně vtahujícím scénářem tou nejsvětlejší a vlastně jedinou výjimkou. Na první pohled skromné psychologické drama o jedné místnosti a 12 hercích poukazuje na to, že dokonce i v soudní síni se lidé mohou dopouštět základních chyb, známých už od počátku novověku (Francis Bacon a jeho základní lidské omyly): omezený pohled na věc, přejímání myšlenek/názorů ostatních, nesprávná komunikace a také novodobý nešvar - uspěchanost. Naštěstí je zde rozumný Henry Fonda, aby se pokusil ostatním porotcům otevřít oči a automaticky hned neposlat obviněného na smrt, i když vlastně ani on sám, ani nikdo jiný přesně neví, kde se pravda skrývá. 9/10(28.5.2008)

Zajímavosti: Když byla vysílána stejnojmenná televizní hra v září 1954 hráli jednotlivé porotce: Norman Fell, John Beal, Franchot Tone, Walter Abel, Lee Philips, Bart Burns, Paul Hartman, Robert Cummings, Joseph Sweeney, Edward Arnold, Jiří Voskovec a Will West. Joseph Sweeney a Jiří Voskovec byli jediní, kteří poté zopakovali roli i v tomto legendárním filmu. *** Jak pokračovalo natáčení filmu, režisér Sidney Lumet postupně měnil čočky delších ohniskových délek tak, aby se pozadí uzavíralo a vytvářelo pocit klaustrofobie. *** Protože pečlivé zkoušky na film trvaly vyčerpávajících čtrnáct dní, film musel být dokončen za nevídaných 21 dní! *** Ve filmu se neobjevuje žádná žena v hlavní roli. V komparsu je jediná Faith Hubley. *** Henry Fonda byl tázán, zda by mu nevadilo dělat herce i producenta. On souhlasil, ale byl z toho velmi znechucen a rozhodl se, že to již nikdy nezopakuje. *** Henry Fonda se nerad díval na sebe na plátně, takže nesledoval film v projekční místnosti, i když tam musel být. Když ale vyšel ven, vždy řekl režiséru Lumetovi: "Sidney, je to velkolepý!" *** Všechny porotce známe pouze číslem, jen v závěru filmu se představí porotce 8 Henry Fonda a 9 Josef Sweeney. Fonda jako Davis, Sweeney jako McCardle. *** Téměř tři minuty filmu byly natočeny v prázdné místnosti. *** 19. června zemřel předtavitel porotce číslo 7 Jack Warden, jediným z 12 rozhněvaných mužů, který je stále naživu je porotce č. 5 Jack Klugman. *** Pro Johna Fiedlera byl tento film před kamerou debutovým. *** Po řečnění porotce 10 o chudých se od něj každý otáčí zády a porotce č. 4 mu říká, aby si sednul a už neotevíral ústa. Po zbytek filmu tak porotce číslo 10 nic neřekne. Když je vybízen, aby se vyjádřil k nevinně, tak jen potřese hlavou, ale nepromluví. *** Píseň, kterou si píská porotce č. 7 je "Tanec kukaček", který je znám ze série Laurel a Hardy. *** Americký filmový institut film v roce 2007 jej vyhlásil jako 87. nejlepší film všech dob.(8.5.2009)

• - Téměř tři minuty filmu byly natočeny v prázdné místnosti. (Kulmon)

• - Jelikož film neuspěl po finanční stránce, Henry Fonda za něj nikdy nedostal zaplaceno. Naproti tomu jej považoval za jeden ze tří nejlepších filmů, ve kterých kdy hrál. Další dva, kterých si cenil, jsou Hrozny hněvu (1940) a Jízda do Ox-Bow (1943). (HellFire)

• - Porotca číslo 7 (Jack Warden) sa pozrel na hodinky celkovo 28-krát. (WalterIK7)