Dvanáct rozhněvaných mužů

Twelve Angry Men

Dvanásť rozhnevaných mužov

Drama / Krimi

USA, 1957, 96 min

Co dokáží výborní herci, že? Přestože postupné přesvědčování Henryho Fondy mi přišlo občas jako hodně vykonstruované, jsem si jist, že budu mluvit za vás za všechny. Takovéhoto porotce bych si přál mít u svýho soudu. A Jiří Voskovec v nezanedbatelné roli ukazuje, že by bez problémů obstál nejznámějším hollywoodským hercům té doby. Bohužel v Americe příliš filmových rolí nedostal. Věčná škoda. A je zajímavý, že jeho replikám jsem často rozuměl mnohem líp, než ostatních herců, i když si je do angličtiny překládal sám (a to víte, že se snažil podtrhnout tu neumělost).(31.1.2006)

Scénář: Reginald Rose .. Pozoruhodné soudní drama, neodehrávající se přímo v soudní síni, ale v malé místnosti, kde porota dvanácti mužů rozhoduje o podobě verdiktu, tj. vinně či nevinně obžalovaného. Spousta konverzačních konfrontací a výtečné herecké výkony jsou velmi silnou devízou snímku, v jejímž závěsu se drží parádní scénář a silná, dusná atmosféra. Je zajímavé sledovat boj jednoho muže proti všem, jenž postupně převáží v boj všech proti jednomu. 85%.(20.12.2005)

Tady asi není co dodat. Všechno již napsali ostatní, já jen souhlasně pokyvuji hlavou. Geniální film, atmosféra, herci, dialogy (scénář), kamera, vše bravurně zvládnuté, k tomu ukázkově rozebraná psychologie postav na velmi omezeném prostoru a řada více či méně skrytých sociopolitických narážek. Aneb film hodný důkladných zkoumání na vysokoškolských přednáškách. 100%.(15.11.2007)

Minimalističnost na druhou ! 12 těch nejsuprovějších společníků pro deštivé odpoledne ( i třeba do toho letního parna). Jeden případ- jedna místnost- dvanáct obyčejných chlapíků a jeden verdikt. __Po celý film jsem si připadal jako účastník toho všeho, jako bych seděl v té samé místnosti někde v koutku a sledoval....a hlavně poslouchal. Což je neuvěřitelné, když vezmeme v úvahu, že tento film je de facto televizní inscenace a odehrává se v místnosti bez přívodu kyslíku. Největším Lumetovo esem je samozřejmě scénář ze kterého opravdu mrazí (nepřeháním) a také gigantické herecké výkony, které jsou tak přesné, že se vaše mrazení v zádech ještě více vystupňuje. A pokud bych se já měl rozhodovat pro smrt či nevinu, tak nebýt Henryho Fondy, byl bych bohužel mezi těmi, kteří bezhlavě hlasovali pro SMRT! Tak už to bohužel bývá i v realitě a nic s tím neuděláme.. 100%(16.8.2008)

Dříve než tuto klasiku jsem viděl ruskou předělávku. To ale v zásadě nic podstatného neznamená. Co napsat k filmu který je až po strop napěchován brilantně chytrými dialogy. Jak málo faktů stačí k úplnému překopání úsudku. Těžko si lze představit jak musí být složité obrátit 11 různých osobností na svou stranu. PS: Pravděpodobně se jedná o nejlepší režisérský debut v dějinách. Není s podivem že ho má na svědomí zrovna Sidney Lumet.(5.12.2011)