Dvanáct rozhněvaných mužů

Twelve Angry Men

Dvanásť rozhnevaných mužov

Drama / Krimi

USA, 1957, 96 min

Bravo! Před zhlédnutím jsem o filmu slyšel spoustu chvály a čekal jsem tedy solidní drama. A tohle bylo teda zatraceně solidní drama! Výborné herecké obsazení, dialogy, vykreslení charakterů jednotlivých porotců, zaměření se na detaily a to vše odehrávající se v jedné jediné místnosti. Od Lumeta jsem viděl kromě tohohle snímku pouze Pahorek a režisér mi znovu ukázal, že žánr drama mu opravdu sedí. Co více řící? Snad jen, že moje hodnocení je jasných 5*, a že vidět Voskovce mezi těmi 12 porotci potěší.(8.8.2008)

Tady asi není co dodat. Všechno již napsali ostatní, já jen souhlasně pokyvuji hlavou. Geniální film, atmosféra, herci, dialogy (scénář), kamera, vše bravurně zvládnuté, k tomu ukázkově rozebraná psychologie postav na velmi omezeném prostoru a řada více či méně skrytých sociopolitických narážek. Aneb film hodný důkladných zkoumání na vysokoškolských přednáškách. 100%.(15.11.2007)

12 rozhněvaných mužů je jako krabička cigaret, kterých se v místnosti vykouřilo hodně. Lidé vám ji doporučují a když ji vidíte, tak přemýšlíte nad působivou krabičkou, prodává vám ji výborný trafikant a když ji otevřete, ucítíte tu vůni. Ze začátku se kouří hůř, jsou silnější, ale po troše zvyku se nemůžete dočkat další a další, proto kouříte jednu za druhou až se dostanete ke konci a přejete si, aby byla opět plná. Prostě paráda, konverzačka nejlepšího kalibru.(30.3.2008)

Zajímavosti: Když byla vysílána stejnojmenná televizní hra v září 1954 hráli jednotlivé porotce: Norman Fell, John Beal, Franchot Tone, Walter Abel, Lee Philips, Bart Burns, Paul Hartman, Robert Cummings, Joseph Sweeney, Edward Arnold, Jiří Voskovec a Will West. Joseph Sweeney a Jiří Voskovec byli jediní, kteří poté zopakovali roli i v tomto legendárním filmu. *** Jak pokračovalo natáčení filmu, režisér Sidney Lumet postupně měnil čočky delších ohniskových délek tak, aby se pozadí uzavíralo a vytvářelo pocit klaustrofobie. *** Protože pečlivé zkoušky na film trvaly vyčerpávajících čtrnáct dní, film musel být dokončen za nevídaných 21 dní! *** Ve filmu se neobjevuje žádná žena v hlavní roli. V komparsu je jediná Faith Hubley. *** Henry Fonda byl tázán, zda by mu nevadilo dělat herce i producenta. On souhlasil, ale byl z toho velmi znechucen a rozhodl se, že to již nikdy nezopakuje. *** Henry Fonda se nerad díval na sebe na plátně, takže nesledoval film v projekční místnosti, i když tam musel být. Když ale vyšel ven, vždy řekl režiséru Lumetovi: "Sidney, je to velkolepý!" *** Všechny porotce známe pouze číslem, jen v závěru filmu se představí porotce 8 Henry Fonda a 9 Josef Sweeney. Fonda jako Davis, Sweeney jako McCardle. *** Téměř tři minuty filmu byly natočeny v prázdné místnosti. *** 19. června zemřel předtavitel porotce číslo 7 Jack Warden, jediným z 12 rozhněvaných mužů, který je stále naživu je porotce č. 5 Jack Klugman. *** Pro Johna Fiedlera byl tento film před kamerou debutovým. *** Po řečnění porotce 10 o chudých se od něj každý otáčí zády a porotce č. 4 mu říká, aby si sednul a už neotevíral ústa. Po zbytek filmu tak porotce číslo 10 nic neřekne. Když je vybízen, aby se vyjádřil k nevinně, tak jen potřese hlavou, ale nepromluví. *** Píseň, kterou si píská porotce č. 7 je "Tanec kukaček", který je znám ze série Laurel a Hardy. *** Americký filmový institut film v roce 2007 jej vyhlásil jako 87. nejlepší film všech dob.(8.5.2009)

Co dokáží výborní herci, že? Přestože postupné přesvědčování Henryho Fondy mi přišlo občas jako hodně vykonstruované, jsem si jist, že budu mluvit za vás za všechny. Takovéhoto porotce bych si přál mít u svýho soudu. A Jiří Voskovec v nezanedbatelné roli ukazuje, že by bez problémů obstál nejznámějším hollywoodským hercům té doby. Bohužel v Americe příliš filmových rolí nedostal. Věčná škoda. A je zajímavý, že jeho replikám jsem často rozuměl mnohem líp, než ostatních herců, i když si je do angličtiny překládal sám (a to víte, že se snažil podtrhnout tu neumělost).(31.1.2006)

• - Původní scénář Reginalda Rose určený pro televizní hru zůstal pro potřeby filmu téměř nezměněn. (HellFire)

• - Snímek je dodnes využíván v obchodních školách jako příklad týmové dynamiky a způsobu řešení konfliktů. (Stoka)

• - Henry Fonda, který ve filmu nosí symbolicky bílou, osobně požádal režiséra Sidneyho Lumeta, aby film režíroval. (HellFire)