Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

papadoce

Film o absolútnej ľudskosti. O tom, že nič nemusí byť také, aké to zrovna je. Že nikto nie je len dobrý alebo len zlý. A o tom, ako málo stačí pre odsúdenie človeka na smrť. Postačí aj prostredie z ktorého pochádza, postačí aj farba pleti, postačí aj úbohosť a nešťastie z vlastných životov. Toto bola bravúrna práca dvanástich hercov, ktorí hrali ako jeden dokonale naladený orchester. A že hrali krásne a presvedčivo. ()

xsexbox

Kto môže rozhodovať o vine a nevine? Aj malá iskra podpáli les- aj jeden človek vie zvrátiť konečný verdikt súdu .Charizmatický Henry Fonda s tvárou dobráčiska započne odboj voči veľmi rýchlo rozhodnutej porote. Niečo tu však nesedí a jedna pomyselná iskra pomaly mení konečný verdikt. Atmosféra sa dá krájať do toho začne pršať a porota sa začína zamýšľat nad svojou naivitou pri hlasovaní.Veľmi reálny nadčasový film na zamyslenie ktorý ukazuje že o vine a nevine sa nerozhoduje mávnutím ruky , ale žiada to poriadne detailovanie a argumentačný boj poroty- až potom môže Božia ruka zasiahnuť. ()

Duke90

...aneb jeden racionálně uvažující muž a 11 zabedněných palic... No dobře, dobře, to jsem možná trochu přehnal, ale u málokterého filmu se mnou tolik cloumaly emoce, jako při této černobílé "talk show", kde se rozhodovalo "jen" o životě mladého chlapce. Někteří horkohlavci neměli od začátku žádné slitování (Lee J. Cobb) a některým to zase bylo téměř u řiti, protože spěchali na "důležitý" zápas (Jack Warden). Jenže byl mezi nimi i člověk s lidskostí v srdci a dovedl argumentovat stylem, že ostatní byli doslova donuceni začít přemýšlet trochu jinak. I kdyby už Fonda nebo Lumet nenatočili nic jiného na úrovni, uznával bych je pouze za tento počin jakožto geniální umělce. Lepší konverzační film snad ani nevznikl a pořekadlo, že i "s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo" se rozhodně nevztahuje jen k otázce kvalitního sexu. Dvanáct rozhněvaných můžu je vzorovým příkladem maximálně využitého potenciálu ve všech směrech a prostor je v tomto případě velmi relativním pojmem... ()

hrumsrt

I mean, it's possible! Ne, tak to se pletete pane porotce číslo 8, on totiž tenhle film je tak geniální, až nevěřím, že mohlo něco podobného vzniknout. Nezapomenu na den, kdy jsem snímek viděl prvně, byl podzim pátek navečer před 5 lety. Můj vztah k filmům tehdy nebyl takový jako dnes a šel jsem do toho s pocitem "eh černobílý film starší než moji rodiče, tu hodinu a půl tomu dám", nicméně co následovalo potom, bylo něco úžasného. Snímek mi utekl jak voda a já v závěru zůstal s ústy dokořán a po celý zbytek večera jsem zpracovával, co jsem viděl. Soudní dramata mám moc rád a vždycky tvrdím, že soudní systém v USA je naprostá volovina hodící se leda do filmů. A právě to se tady potvrzuje! Ve většině podobných filmů ze soudní tématikou zůstavá příběh jen v soudní síni samotné, porota tvoří jen takovou kulisu a my sledujeme dravé právníky, kteří se perfektně naučili svoje úvodní a závěrečné řeči. Ale tohle je zkrátka něco neuvěřitelného, nakonec americký soudní systém činí pro neprávníka až neodolatelným. Jeden muž hájící svůj vratký názor proti dalším jedenácti plně přesvědčeným. Brilatně jednoduchá premisa, kde se v jedné místnosti pokouší - porotce číslo 8 - andělský architekt Davis (no ten prvek bílé nevinnosti není náhoda) přesvědčit ostatní již rozhodlé porotce, že může být pochybnost o názoru každého z nich. Neuvěřitelně strhující snímek, který spojuje lidi tolika různých společenských postavení v něco tak špičkového. Myšlenka a ten scénář by se měl zavřít do trezoru, jelikož je to možná to nejlepší, co filmově smyšlející lidstvo, kdy vymyslelo. This is art! 100%! ()

LdaVinci

A zase jedna starší povinnost splněna. Jistě, není to epická velkolepá jízda jako v blockbusteru, ale tohle je úplně jiný žánr. Dostáváme psychologické drama plné dialogů a úvah, které nás vtáhne a nutí se zamýšlet. Tak obyčejné a přitom tak perfektně vymyšlené a zpracované. ()

BrunoA

Nádherně vystavěné "konverzační" drama. Boří hranice předsudků o tom, co všechno potřebuje dobrý film. Ukazuje se že stačí zajímavý scénář, vynikající herci a precizní režie. Takový film nestárne. ()

Pavel_Pan

Podívejte se na film a změní se vám malinko pohled ma mnohé. Pokud jste tedy schopni "nefyzického" růstu duchovního. A mrkněte přitom na Jiřího Voskovce. :) ()

Maras.L

Musím jenom souhlasit s názorem Geminiho - člověk od počátku ví, jak to dopadne a přesto se dodívá do konce s otevřenou pusou a zatajeným dechem. Neuvěřitelné. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus - nominace 4 : Film, Herec Henry Fonda, Režie, Herec vedl. role Lee J. Cobb ....... Bafta 1 : Nejlepší zahraniční herec Henry Fonda. Nominace 1 : Nejlepší film ............... Žebříčky: Afi 2007 87.místo. ()

J.McClane

Drama dnes již klasické je krásnou ukázkou komorního filmu. Snímek si vystačí opravdu jen s 12 postavami porotců, kteří mají zdá se jednoduchý úkol. Rozhodnout o vině mladého podezřelého však není zas tak lehké. Henry Fonda coby jeden z porotců postupně nahlodává mínění ostatních. Sám film produkoval a s gustem jeho prostřednictvím ukázal na předsudky, maloměšťáckost, nefunkčnost justice i na opravdovou obtížnost vztahu otce a syna. Českého diváka jistě zaujme i Jiří Voskovec… ()

Pai-Mei

Jeden z najlepších filmov, aké som videl. Vysoká priečka medzi 200 najlepšími mu bezpochyby patrí. Skvelé herecké výkony jednotlivých porotcov a úžasná dusivá atmosféra, ktorú takmer cítite aj vy sami, to všetko odohrávajúce sa v jednej miestnosti jeden a pol hodiny. Na začiatku jeden proti všetkým, na konci všetci proti jednému. Je vidieť, že na super film nie sú potrebné špeciálne efekty a kvantum hercov. ()

miki68cz

Pokud chcete vědět jak vratká je spravedlnost a jak jemné jsou její misky vah skoukněte právě tento snímek. Koncert dvanácti chlapíků, kteří měli na stole rádoby jednoduché rozhodnutí a nakonec bylo vše jinak díky lidskosti a chytrosti několika málo z nich. Neskutečně jednoduchý film o životě, který by normálně vydal na sto tuctových snímků. Bomba všem kdo mají cit pro film - doporučuji vřele ()

vaclaw

Silně atmosférická detektivka, v níž samotný případ je až na druhé koleji. Na koleji první jsou v tomto případě malá soukromá dramata každého z porotců, kdy každý (kromě porodce H. Fondy, který zde působí tak nějak jako mediátor) si musí bojovat se svými osobními démony a porazit sám sebe, aby mohl dát průchod "spravedlnosti", což mi v případě tohoto filmu přišlo jako zástupné jméno pro čistý, nezkreslený pohled (obecně na život a svět, nikoliv na případ). Toto jsou základy celého filmu a zároveň jeho největší síla, jelikož v detektivní části dle mě nemůže obstát mezi špičkami žánru (trochu se obávám, že ani mezi lepším průměrem). To však film ani nemá za potřebí, jelikož spoléhá na již zmíněnou atmosféru téměř ponorkové nemoci a stísněnosti jediného pokoje nabitého emocemi. Do toho se přidává několik nadprůměrných hereckých výkonů, skvělých záběrů a slovních přestřelek a výsledkem je jeden z nejzajímavějších počinů filmové historie. ()

Jaromír

Pěkné a napínavé drama. Snímek jsem sledoval v angličtině a bez titulků :), takže jsem hodně nerozuměl, ale i tak to bylo hodně napínavé, jak se "přelívá" ručička spravedlnosti :). ()

TemnyRytir

Ne, prostě nemůžu dát méně než pět hvězd! Jeden z nejlepších filmů, co kdy vznikl! A vzkaz pro uživatele maty39: Evidentně jsi ten film vůbec nepochopil. Tam ani tak nešlo o to, dokázat nevinu onoho člověka. Fonda to tam opakoval několikrát: měl důvodné pochybnosti. Výpovědi obou hlavních svědků měly určité díry a k odsouzení člověka na smrt musí být důkazy mnohem jednoznačnější! ()

HarlanWade

Naprostá lahůdka mezi klasikami krimi žánru. A to si na tenhle žánr hodně potrpím. Sidney Lumet se dokázal vypořádat s filmem, který se odehrává celý v jediné místnosti takovým způsobem, že snad každý, kdo si potrpí na orgie v dějových zvratech musel (podobně jako já) chrochtat blahem. Pomohl mu k tomu v první řadě geniální scénář a taky 12 neuvěřitelně talentovaných herců. ()

Jara_II

Zajímavé je na tomhle filmu především fakt, že pozornost diváka dokáže udžet i "pouhý" rozhovor dvanácti mužů v jedné místnosti po dobu celého filmu. Dost za to může výborný scénář a opravdu skvělé herecké výkony. Další zajímavá věc je ale ta, že jsem notnou část filmu přemýšlel jestli je obžalovaný vinný nebo nevinný, teprve až později mi došlo, že právě o tom tenhle film vůbec není. Film naprosto dokanale popisuje lidskou zmanipulovatelnost, to že náš názor nemusí být tak úplně náš. Konečně zase jeden film, který do té top20 patří... ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film