Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Anderton

Tento film je niečo ako psychoterapia pre jeho tvorcu. Po rokoch magorín, alegórií, metafor, násilia, podobenstiev atď natočil obyčajný film, ktorý je ešte obyčajnejší ako typický obyčajný film. Je to terapia aj pre jeho fanúšikov, ktorí sa predbiehajú v zaručene správnych teóriách jeho predchádzajúcich filmov. Tu nejde o nič, iba o vychutnanie si príjemnej atmosféry a vzdanie holdu starobe. Takto nabral silu na ďalšie desaťročie točenia typicky svojských filmov. Skoro ako od Sverákovcov. Pomalá staroba (sekačka) verzus rýchla mladosť (cyklisti). Len škoda, že sa časom ukazuje, že celý pelotón bol zrejme nadopovaný. Takže morálnym víťazom je Alvin, respektíve pomaly ďalej zájdeš. ()

arie

Alvin Straight, starý muž „Na ceste“. Slimačím tempom ukrajujúci meter po metri, kúsok po kúsku zo svojej púte, ktorá môže byť v jeho živote posledná. Vydáva sa na cestu plnú nostalgie, bolestných spomienok na mladosť, ktorá pominula, hriechov, ktoré treba napraviť, múdrostí, ktoré treba povedať, cestu za svojím bratom, s ktorým sa nevideli dlhých 10 rokov. Tichým spoločníkom mu bude rozľahlá americká krajina, nekonečné polia, ktoré akoby nemali konca. Ľudský, taký je v prvom rade tento príbeh Davida Lyncha, prostredníctvom ktorého postavil krásny pomník hercovi Richardovi Farnsworthovi, aby mohol pár mesiacov potom, trpiaci rakovinou, ukončiť svoju pozemskú púť a vydať sa na púť večnú. Poetický film s majstrovskou atmosférou, taká je táto smutná odysea o spätosti človeka s prírodou, ktorá trvá od nepamäti. Divák, dobrodruh, tak môže snívať, nechať sa dojímať a spomínať na príbehy, v ktorých sa hrdinovia nechceli podriadiť zažitej konvencii, či už to bol Christopher McCandless, ktorého životný príbeh opísal Seann Penn, v skvelom opuse Into the Wild alebo spisovateľ Jack Kerouac, ktorý strávil výrazné obdobie svojho života „On the Road“. ()

Frajer42

Velmi atypický Lynch. Lynch mě tímto snímkem ubezpečil, že když na to přijde, tak umí být dosti všestranným režisérem. Kdybych si jeho jméno nepřečetl v kolonce režie, tak bych zde jeho styl nepoznal. Společným rysem s předchozími snímky je snad jen neuvěřitelně citlivý backhand. Matoucí je ovšem absolutní absence násilí. Již na první pohled je jasné, že se tímto směrem snímek ubírat nebude. Krásný příběh o pohádkovém dědečkovi, který se rozhodl na sekačce na trávu absolvovat takovou až meditační výpravu, při které stihne ovlivnit, ba dokonce zachránit některé lidské osudy. Do toho všeho hraje skutečně impozantní hudba. Dlouho jsem neviděl snímek, který by mě dokázal tak intenzivní způsobem pohladit po duši a zahřát u srdce. Nádherný a hluboký snímek plný jednoduchých, zato však velmi hlubokých světových pravd. Tento snímek ke všemu napsal sám život. Za trošku slabší považuji úvodní pasáž a těžce otravnou lehce retardovanou dceru pohádkového dědečka. Naštěstí nevstupovala do děje příliš. Od započatí cesty zcela bezchybné. Nejvřeleji doporučuji a nevěřil jsem, že tohle někdy napíšu, ale těším se, až si pustím další Lynchův film. ()

Fingon

Příběh důchodce, který jede na sekačce do sousedního státu? Bože, co to má být? Co čert nechtěl, začalo se mi to líbit a líbilo se mi to až do konce. Bravo, Davide! ()

swamp

Dosti jiný Lynch, výborná Badalamentiho hudba a Richard Farnsworth coby Alvin Straight putující aneb i cesta může být cíl.. a cíl taky může být cíl. ()

nascendi

V komentári k filmu Mazacia hlava som napísal, že môjho rovesníka Davida Lyncha považujem za blázna. Inteligentného, kreatívneho, ale blázna. Príbeh Alvina Straighta potvrdzuje tento môj dojem iba čiastočne. Vyzerá to na road-movie, ktorá sa pohybuje rýchlosťou starej sekačky na trávu. A dokonalo diváka odrovná. Chvíľu je možné obdivovať zaujímavé scenérie Iowy a Wisconsinu, chvíľu je možné započúvať sa do Badalamentiho hudby i neúspešne hľadať hlbší zmysel v Straightových múdrostiach, ale absolvovať toho dve hodiny, to je na úrovni týrania diváka. Táto bizarná historka má podľa všetkého korene v skutočnej udalosti, ale film o tom nemusel byť nakrútený, čo nakoniec vyjadrujú aj moje dve hviezdičky. ()

nash.

Nádherná pocitovka. Prostá, neuspěchaná, moudrá, hluboce lidská, dojemná i zábavná. Šine se přímo a stejně pomalu jako Alvinova sekačka, takže mám čas vychutnávat si krajinu Iowy a Wisconsin, západy slunce, posedět s Alvinem u ohně, užít si každé jeho setkání, hluboce procitít každý moment filmu. ()

Slarque

Skvělý film! Lynch měl k silnicím vždy blízko, i když se po nich zpravidla jezdilo rychleji (Zběsilost v srdci, Lost Highway). To, že natočil road movie je vlastně logické, ale nejpomalejší snímek své kategorie jsem od něj nečekal. Ovšem Lynch by nedokázal nudit ani kdyby se o to snažil a spolu s Badalamentim a Farnsworthem jsou neodolatelní. ()

Tomco

Veľmi sympatická rozlúčka Richarda Farnswortha s pozemským životom v síce trochu netradičnej, ale o to citlivejšie spracovanej Lynchovke. Malý film s obrovským srdcom. ()

WANDRWALL

Co kdo z lidí udělá činy pro lásku, tak moc ji potřebuje. Kdo dělá hodně zlého, ten potřebuje hodně krmit svou pýchu. ()

Vitason

Tohle bylo teprve mé druhé setkání s Lynchem. Opět road movie. Opět oheň jako děsivá vzpomínka. Ano, tím prvním setkáním byla Zběsilost v srdci a nedopadlo to zrovna slavně. A vypadá to, že s tímto pánem nebudu kamarád. Proti stylu nic nemám, ale prostě je to nuda. Příběh muže, který sedne na sekačku a rychlostí zhruba 4 kilometrů v hodině za sebou vysloveně trhá silnici a cestou potkává nezáživné postavy a vede s nimi rozhovory o ničem, mě opravdu nezaujal. Třeba je to tím, že se mě film věkově nedotýká. Přece jen mi je 19 let, takže stáří není téma, kterým bych se trápil. 3* dávám hlavně za formu a herecké výkony(Farnsworth, Spacek). Velice příjemná hudba tvoří s nádhernými záběry hezkou kulisu. Přesto nad Lynchem nelámu hůl. Jako reklama na John Deer dobrý:-) ()

eLeR

Alvin nasadol na záhradný traktorček, ja som zobrala do ruky žehličku a spolu nám to išlo parádne. Naozaj krásny plnotučný film, ktorý mne absolútne nesedí k Lynchovi. ()

Happens

Road movie pro důchodce. Úžasná atmosféra, skvělá hudba, barevný závoj scén...nicméně děje po málu, až sledování ubíjí zaživa... Co mě dostalo/rozbrečelo/rozneslo na kopytech byla konečná - neuvěřitelně hluboká mrazivě emocionální scéna, co se vytetuje pod kůži. Nicméně celý film vlastně k tomuto graduje příliš pomalu. ()

Tommy987

Lynch tak trochu pokračuje v šľapajách Slonieho muža a vracia sa k jednoduchému lineárnemu rozprávaniu jednoduchého ľudského príbehu. Vytvoril tak úprimnú road-movie o starčekovi, ktorý sa rozhodol vyraziť (na kosačke na trávu) na svoju poslednú "veľkú cestu", aby sa ešte stihol zmieriť so svojím bratom a zároveň si rekapitulovať vlastný život a zmieriť sa aj sám so sebou. Krásna kamera, Badalamentiho božská hudba a herectvo Richarda Farnswortha v dokonalej harmónii vytvárajú melancholickú atmosféru celého filmu, ktorá musí zapôsobiť snáď na každého. Veľmi slušných 9/10. ()

Chrustyn

David Lynch je opravdu zvláštní režisér. Nechápu jak může režisér, který natáční drsné mysteriózní thrillery natočit tak pomalý, optimistický a citlivý road movie. Film pojednává o staříkovi, který se rozhodne vydat se na vzdálenou cestu za svým bratrem, který je po těžké mrtvici. To by možná nebylo nic neobvyklého avšak stařík se rozhodne vydat na cestu na malém traktůrku. Po cestě potkává různé zajímavé i úplně obyčejné postavy, kterým vypráví své různé životní osudy. Film je pomalý stejně jako staříkův dopravdní prostředek ale přesně tento styl příběhu velice vyhovuje a málokdy se stalo, že bych se nějak výrazně nudil. Richard Farnsworth v hlavní roli je naprosto přirozený a filmem nás provází působivá kamera a skvěle padnoucí hudba. ()

classic

Lynch ? David Lynch ! Áno, je to pravda, a ešte pod taktovkou - Disney, to sa asi - musel zblázniť ? Mám rád - road movies, pričom z tohto prípadu, priam sála veľká dobrota, po celý čas, ako sa brat, vydá navštíviť svojho brata, po 10. rokoch, čo sa nevideli, po ceste stretáva rôznych ľudí, ktorí mu nechcú zle, až je to neuveriteľné ! Najväčšia sranda je v tom, ako sa tam chce dopraviť, lebo je to diaľka - spočívajúca v 600. km ! Alvin Straight, zvolí spôsob, ktorým by sa tam dopravil, a to tak, že pôjde na sekačke na trávu, za ktorou bude ťahať príves so zásobami. Veľmi sympatický výkon - Richa Farnswortha, ktorý prakticky, ani nemá čo hrať, s kým sa stretne, tomu povie rady do života, či svoje vlastné zážitky z vojny, ktorá ho aj po 50. rokoch, stále prenasleduje ! Priezvisko - Straight, znamená niečo na princíp, “ísť rovno” , nedá sa nikým a ničím - odradiť, pôjde za svojim cieľom, ale čo viem, je, že by som si asi, znovu repete s ním, už nedal, lebo je to nuda, nič sa tam nedeje, kamera dokolečka berie do záberov, jedny a tie isté motívy, pracujúce traktory, i hudobný motív, sa stále opakuje, je to o nervy, dá sa to vydržať, ale ako hovorím, už nikdy viac ! Skutočne, na Davida Lyncha, mi to nesedí, to by som radšej zvolil, inú alternatívu, v podobe - Mazaciej hlavy, alebo, skôr, môj obľúbený - Sloní muž. ()

heyda

Jednoznačně nejlepší Lynchův film, co jsem měl možnost vidět a odpovídá tomu i mé hodnocení: 65%.....Jinak Lynchoviny neuznávám a nechápu všeobecné nadšení. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti