filmfanouch

Clintu Eastwoodovi je aktuálně 88 let. 31. května mu už bude 89 let a rekordní devadesátky se snad dožije příští rok. A on furt režíruje! Přesně tak, Clint Eastwood opět režíruje a navíc se po 6 let od filmu Zpátky ve hře vrací z hereckého důchodu. Původně Eastwood prohlašoval, že tou správnou hereckou rozlučkou bylo už Gran Torino, poté se nechal ukecat právě na Zpátky ve hře a nyní prohlásil, že opravdu poslední jízda je právě Pašerák. A je Pašerák tou správnou rozlučkou? Já na rovinu říkám, že jo! Eastwood je borec a už skoro v devadesáti na to pořád má.Nejenom jako režisér (jeho styl režie je pořád neskutečný) ale i jako herec. Nedovedu si představit kdo jiný by si Earla Stonea krom Eastwooda mohl zahrát- Ani Michael Caine ani takový Alan Arkin by to dle mně neuhráli tak neskutečně povedeně jako Eastwood. Eastwoodovi je sice pořád už skoro devadesát a tudíž nečekejte nějakou úplně akční úlohu, Eastwoodovi ale pořád jde charizma, drsné hlášky, kterými si opět u mnoha postav bude koledovat o přes držku a dokonce si zatancuje, zazpívá a vyspí se s dvěma mladejma kočičkama najednou (avšak zdůrazní jim, že si nejdřív musí zavolat svému kardiologovi!). A působí to přirozeně, což jen dobře- Eastwood je prostě pořád hereckej pán! Kdo čeká další Narcos bude asi zklamán, spíše než o drogy jde o příběh muže, který až téměř nad hrobem pochopí, že na svojí rodinu kašlal a snaží se vyžehlit rozvod s bývalou ženou nebo fakt, že nedorazil dceři na svatbu, jednoduše proto, že zrovna něco měl. Snaží se navázat kontakt především se svou vnučkou a případně se udobřit s dcerou a bývalou manželkou. Ti mu samosebou nechtějí odpustit jen tak snadno a proto se snaží Earl celý film s nimi ten pravý kontakt navázat a snažit se jim dát najevo, že ví, že na ně kašlal a nyní to chce vše vyrovnat. A funguje to! Pašerák neohromí akčními scénami (jelikož ty vyloženě chybí) nebo okázalými sekvencemi, potěší ale faktem, že jde o dojemný příběh, který se parádně střídá s lehce odlehčenými scénami typu jak takový 90- letý důchodce funguje ve světě mexického kartelu. A jsou to scény velice úsměvné.... Srdíčkem filmu je hlavně Clint Eastwood ať už jako režisér nebo hlavní hvězda. Bez Eastwooda by pravděpodobně Pašerák nebyl to pravé oříškové, ať už je to ale Bradley Cooper, Dianne West, Taissa Farmiga , Michael Peña, Laurence Fishburne nebo Andy Garcia, každý si odehraje svoje. A je pak zcela jedno, že většina postav vyšumí celkem do prázdna a hlavním tahákem je pořád přece jen Eastwoodův Earl.... Americký sniper, Gran Torino, Sully nebo i Million Dollar Baby na mně fungovali víc a mám je radši než Pašeráka....... i tak je ale Pašerák povedená věc, kterou by měl vidět každý. Dost možná to je totiž poslední možnost reálně Clinta Eastwooda vidět na stříbrném plátně a byla by škoda to oželet. Ten film vás nedostane akcí, nějak úchvatným vizuálem (i když je kamera Yvesa Bélangera boží!) nebo výrazně dramatickou linkou. Jako funkční drama s charismatickým hrdinou ale obstojí bez problému...... () (méně) (více)

poz3n

Morálně a eticky docela rozporuplná zálěžitost. Eastwood se v divákovi snaží vzbudit soucit a sympatie s hlavní postavou (což se mu, minimálně u mě, i podařilo), když se ale nad tím pak člověk zpětně zamyslí, uvědomí si, že Pašerák je film se značně pokřivenou definicí toho, co je dobré a co špatné, a kdo a proč si zaslouží divákovu náklonnost. Tuhle nejednoznačnost podporuje i žánrová nevyhraněnost. Oficiální distribuce film propaguje jako thrillerové kriminální drama, sám bych ho ale označil spíše za černou komedii. Je tedy asi na každém, jak k filmu přistoupí a tím pádem i jak uchopí vztah k hlavní postavě. Eastwood jinak natočil slušný film, chvílemi opravdu vtipný, který rozhodně nevyniká po filmařské stránce, ale dokáže zaujmout právě postavami a jejich zobrazením. 5/10 ()

ClintEastwood

Tohle je problém vaší generace. Jak nemáte internet, neotevřete si ani konzervu! Viděl jsem všechny filmy Clinta Eastwooda od roku 1964, kdy natočil Pro hrst dolarů, ale ještě nikdy mi jeho postava nebyla tak sympatická, jako zde (konkurovat může snad jen Bronco Billy či Walt Kowalski). Jeho Earl Stone, jako vášnivý pěstitel lilií, milovník žen i dobré hudby, hrdina korejské války a hlavně - pašerák drog, si vás omotá okolo prstu. První polovina snímku je taková lehčí, Clint zde hláškuje jako o život a MEZEK se nese v téměř humorném duchu. Zbylá část filmu pak hodně potemní a silný závěr už je takovým mistrovým know-how, na které je divák zvyklý. A jestli to byla Eastwoodova definitivní rozlučka s herectvím, tak odešel na vrcholu. Parádní old-school. Díky! ()

Malarkey

Pomalé vyprávění je Clintovi Eastwoodovi vlastní a ani si nemyslím, že čím je starší, tím je to vyprávění zdlouhavější. Pašerák je atmosférou hodně podobný Gran Torinu a tam byl Clint přeci jenom o deset let mladší. Jedinou nevýhodou filmu je ale fakt, že tím pomalým vyprávěním ani po půl hodině nemáte dojem, že by film vládnul nějakým důmyslným příběhem. Na Clinta ale i tak koukáte s chutí a sledujete každý jeho závoz, který napříč Amerikou zařídí. To, že je naivní až běda, berete s rezervou. Přeci jenom to totiž má jistý náboj a ten klid a jistota v jeho duši je až neuvěřitelná. Divákovi se pak ani nechce věřit, že Clintovi je tady skoro devadesát, když se prohání nekonečnými silnicemi v americkém jeepu. To se někdo má… ()

pepo

Clintova verzia Babího léta. Nejde o žiadny strhujúci thriller, ale pohodový a zábavný feel good film o dôležitosti rodiny. So žúrovaním, ku*vami, drogami v kufri a policajtmi aj drogovým kartelom v pätách. Nie je to tak dokonalé ako jeho najlepšie filmy, no od tých jeho zlých to má takisto ďaleko. 7/10 ()

• Přesto, že film není přesnou životopisnou rekonstrukcí, je inspirován pašerákem Leonardem Sharpem (1924–2016), který ve velmi pozdním věku pracoval pro drogový kartel. (ClintEastwood)