Zapadákov

• Česko Badlands (festivalový název) (více)

Píše se rok 1959, Kit (Martin Sheen) zavraždil několik lidí a jeho nová přítelkyně Holly (Sissy Spacek) byla při tom. Aby unikli trestu, prchají přes Jižní Dakotu a Montanu a předstírají, že se nic nestalo. Pocit viny je však příliš velký a dokáže pronásledovat na každém kroku. Zapadákov je první ze tří významných filmů scenáristy/režiséra Terrence Malicka (Nebeské dny, 1978 a Tenká červená linie, 1998) inspirovaný skutečným, děsivým příběhem vraždění na americkém středozápadě roku 1958. Malick nápaditě proměňuje příběh do provokativní studie lidí odcizených od běžného života. Krásně natočený a nezapomenutelně zahraný, to je filmová pouť Zapadákovem. (Magic Box)

Freemantle

Fakta: Během dvouměsíčního řádění vrah, pravým jménem Charles Raymond Starkweathere, ve státech Nebraska a Wyoming zabil 11 lidí. Spolu s ním se vražd účastnila jeho čtrnáctiletá přítelkyně Caril Ann Fugat. Terrence Malick, inspirován těmito skutečnostmi, natočil roku 1973 tento světově úspěšný snímek - "Badlands". Martin Sheen ve svých třiatřiceti letech ztvárnil roli Kita opravdu bravurně, neboť jeho chování, mluva, gestikulace... působí velmi přirozeným dojmem vyšinutého "white-trash" kluka. Sissy Spacek jako přítelkyně Holly nezaostává a role jí sedí perfektně. Film je celkově relativně krátký (95 min.), ale každá minuta je dokonale využita. Malickův smysl pro vizualizaci je jeho velkou předností. Snímek "Badlands" se v zásadě povedl na výbornou a osobně jsem v něm nenašel nic zásadního, co by se dalo vytknout či brát jako negativum. ()

GudMen

Naturalistická love story o dvou zhýralých psychopatech na útěku skrz vyprahlou pustinu, kam až oko dohlédne. Malick se zde poprvé dotýká témat, jako zničující vliv civilizovaného člověka na přírodu a hledání Boha v obětavé lásce, která později v Nebeských dnech dotahuje k dokonalosti. Také si osahává techniky vnitřního monologu a precizní kompozice zvuku a obrazu. Badlands se ale v mnoha ohledech liší od jeho příštích počinů. Za prvé, jsou přísně svázány dějem. Za druhé, umělé, lehce absurdní dialogy dávají vzpomenout na sveřepou literaturu amerického jihu a činí z nich tu největší úchylárnu, kterou autor kdy natočil. Výjimečně zvrácený je především pak ten okamžik, kdy lehkomyslný Kit pro své činy sklízí obdiv a slávu. ()

Rimland

Krásná kamera (ve druhé polovině) a výborný Sheen nekompenzují fakt, že se jedná o mallickovsky tradičně utahanou záležitost (což by ještě tak nevadilo) s absolutně nesmyslným chováním postav, především pak otravné Holy (což už vadí). ()

celticek

Martin Sheen v roli, která mu dobře sedne a ještě i dobře vypadá. Některé záběry vážně hezké, ale chvílemi takové nezáživné, zvláštní. Každopádně to ale za zhlédnutí stojí, to bezpochyby. ()

Amonasr

Ó jak americké! Chladnokrevné zabíjení jak na běžícím pásu, navíc bez nejmenších výčitek svědomí... Mrazivá představa - bezduché zabíjení jako součást konzumu. ()

dogma97

Čtyřiadvacetiletá Sissy převlečená za školačku mi připoměla Báru Hrzánovou v divadelním představení Hrdý Budžes, s tou školní brašnou na zádech... ()

Pitryx odpad!

Tak jestli tohle byl thriller... Přiblblé kecání do "děje" mi vadilo ze všeho nejméně. Jinak je to statická volovina, u které jsem začal usínat a pak začal luštit křížovku. Po vyluštění jsem to prostě vypnul. Na blbiny fakt nemám kdy. 20140110 4000/8714/8957 ()

SAINTS

Malick je vynimočny režiser a jeho debut rozhodne nie je tuctovy.Malickovi sa podarilo zachitit americku krajinu tak ako to vie len malokto.Hlavny antihrdina v podani Martina Sheena ktory je na uteku spolu zo svojou priatelkou Holy a cestou zastreli zopar ludi je rozhodne pre film tohto druhu zaujimyvy tip.Kamera,hudba aj herci vo filme funguju skvelo,Badlands je film ktory aj po rokoch dokaže zaujat. ()

kubilov

Nejsem si jistý. Na jedné straně moc zajímavý až jímavý film, ale na druhé strašně nezajímavý a až příliš jímavý film. Martin Sheen opravdu byl Jamesem Deanem 70. let, ale celý ten film včetně motivací všech postav Malickovi nežeru. Velmi nadprůměrný soundtrack a sexy severní americký středozápad to nevytáhnou. Lepší 3* / horší 4* ()

PlysovyMacko

Zacne to ako obycajna vidlacka romanca frajera a naivky, ktorej otec je proti. Frajer jej odstreli otca pred jej ocami a ona nijak nereaguje, akoby sa nic nestalo. Takto zabije dalsich sest ludi a ona furt nic. Atmosfera akoby islo o rodinny film a do toho pohodova hudba. Cele zle. ()

ostravak30

Zapadákov je taková sonda do duše skutečného zabijáka. Kit totiž zavraždí otce své milé celkem snadno a rychle. A pak pro mě následuje řada překvapení. Jedno z nich bylo, že nedokázal vymyslet nic lepšího, než nechat mrtvolu kde je a zmizet v lese, kde se ukryl a pro změnu nápaditě sestrojil vyzbrojený palác. Pak se ale mladí lidé museli opět vydat na cesty a tady jsem byl znovu překvapen. Někdy mladík střílel jako by automaticky bez rozmýšlení a snadno, jindy nechal některé naživu. Podle čeho se zrovna rozhodoval je těžké říct. Působí totiž dojmem, že vlastně vraždí jen, když je k tomu donucen, ale dělá to s takovou samozřejmostí, až je to zarážející. Stejně záhadná je pro mě i Holly, která měla mnoho příležitostí uniknout nebo tvrdit, že ji přítel držel v ohrožení života a na vraždění se nepodílela. Trvalo jí ale dost dlouho, než zjistila, že dál už jí to svědomí nedovolí. Zvláštní mi též přišlo, že dvojice neměla vlastně žádný pořádný plán co dál přičemž s přibývajícím časem bylo čím dál víc jasné, že táhnout to po spojených státech donekonečna není možné. Tak jako tak je to ale velmi působivý snímek. Nejen svým tripem napříč USA, ale také mladým Martinem Sheenem, Sissy Spacek mi přišla fádní. ()

Pete

Já si s Malickem nerozumím. Ani u jeho prvotiny nevím jak hodnotit, subjektivně by to byly pouhé 2*, když jsem u jeho lyrického pojetí usínal, ale film je přitom vizuálně prostě krásný, což je v silném kontrastu s jeho obsahem. Tohle téma navíc už dříve vytěžili lépe jiní - zábavněji Bonnie a Clyde, a s důrazem na realističnost Chladnokrevně. ()

mgerlich

Je to tak 3,5*. Hodně příjemný film, kde ji jasně vidět Malickův rukpis už od začátku. Kdyby měla druhá půlka větší gradaci dal bych 4*. PS: Námět mi připomíná Natural Born Killers, kdoví jak je to s tím Tarantinem :-D ()

Riverin

Film má v sebe isté čaro, ktovie čím to je. Možno frajerským Jamesom Deanom alias Martin Sheen, možno zvláštnou Sissy Spacek, alebo réžiou. Hlavné že tento Bonnie a Clyde na prírodno, dokáže zaujať a nejakým spôsobom pohladiť na duši. Skvelý filmový zážitok! ()

Trumper

Film o naprosté citové vyprahlosti, vykořeněnosti a lidském primitivismu plynoucím z rozkladu konzumní společnosti tlející v humusu krátce střižených trávníků a pokřivených ideálů. A to vše vyprávěné jako pohádka o bodrém Jeníkovi a naivní Mařence (nebo to bylo naopak?), kde smrt je něco, co prostě přijde a toť vše, a jediné, na čem záleží, je uznání – byť vydobyté násilím a naprostou neúctou k životu. Film o lidské svobodě, návratu do přírody - k nejhlubším niterním pohnutkám, které člověk neovlivní. Příběh, který je pro normálně smýšlejícího člověka tak nepochopitelný, až je fascinující. /95% ()

Gortyna

Ubírám hvězdičku jenom za scénáristický problém s časem. Není jasné, jak dlouho pobývali Kit a Holy u kámoše od popelářů, jak dlouho v luxusním domě s černou služkou nebo v "lesním domě". Kitovo lhostejné zabíjení mi připomnělo román Vyvrhelové od Elfriede Jelinek, kde je znázorněné taky takové bezútěšné násilí. Román byl v roce 1982 zfilmovaný pod názvem Die Ausgesperrten - podle hodnocení na IMDb byl dobrý. Kit zapadá mezi všechny ty rebely bez příčiny a konec konců je současníkem vlny teroru, kterou v 70. letech přinesly Rudé brigády. ()

gotham

Trošku mi to připomnělo Spielbergův Sugarlandský expres. Je to road movie, na kterou se dá sice krásně dívat, ale člověk hledá těžko cestu k hlavním postavám, když se chovají hloupě, nelogicky, nepochopitelně. Terence Malick mi nesedí, byť režisér je to určitě kvalitní, vzhledem k jeho ostatní tvorbě mě Zapadákov ještě celkem bavil, ale že by tohle byla nějaká legendární pecka, tak to z mého pohledu ani omylem. 60% ()

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu