Zloděj z Paříže

• Československo

Zlodej z Paríža

Komedie / Drama / Krimi

Francie / Itálie, 1967, 120 min

Není to typická bébelovina, už jen proto, že to režíroval Louis Malle. Není to příliš odlehčené, spíše se to zaměřuje na kritiku mravů a společnosti a jako takové je ten film velmi pěkný a krásně natočený. Spousta známých herců (Denner, Jobert, Guiomar) se zde objevuje v celkem sympatických roličkách. Ale nezapomíná se i na trochu sarkastické vtipy - viz geniální scéna závěti. Mě se to líbilo... a moc.(12.4.2013)

Zloděj z Paříže je divný film. Určitě není komedie a rozhodně v něm nehraje typický Jean - Paul Belmondo. Film totiž není ani vtipný a už vůbec ne složitě galantní, jak Bebel umí. Na všecko jde přímočaře, nebere si servítky a hraje si tu na drsňáka první kategorie. Člověk na to není zvyklej a ve výsledku to takhle ohodnotí.(25.12.2010)

Lupičských filmů je již nepočítaně. U tohoto je velice sympatické, že nepřináší překombinovanou zápletku, ale poctivé zlodějské řemeslo. Špinavé, drzé a bez hrdinských kousků. Ale každá příležitost se musí náležitě využít. Zdání poctivosti a serióznosti je v tomto oboru tou nejlepší zbraní, se kterou lze přicházet k dalším a dalším příležitostem. Zločinci se sdružují do volného spolku, dokáží se vzájemně podporovat a kavalírsky pomáhat jeden druhému. Zlodějina dokáže vyplavovat tolik potřebný adrenalin a přivádět tak lidský mozek do opojného stavu, který je v normálním běhu života zcela neznámým stavem. Tento stav opojení dokáže přinášet uspokojení a životní dráha je tak určena. Možná má film i sociálně-třídní ambice, ale ty jsou vskutku jen okrajové. A zůstává jen zlodějina, vzrušení, dobrodružství, důvtip, drzé sebevědomí, touha a podmanivé úsměvy žen. Hlavní postavou je charismatický Georges Randal (dobrý Jean-Paul Belmondo), mladý muž dobrého původu s touhou po pomstě, která mu vytyčí životní úděl. Osud mu nejdříve bere, aby mu potom vše vrátil s úroky a osobním uspokojením. Jsou zde výrazné a půvabné ženy: Georgesova sestřenice a láska Charlotte (půvabná Geneviève Bujold), cílevědomá a ctižádostivá Geneviève Delpiels (zajímavá Marie Dubois), živá a bezstarostná Broussaille Voisin (roztomilá Marlène Jobert), či majitelka pařížského salonu Ida (elegantní Françoise Fabian). Ze zlodějského prostředí je zde především ctihodný abbé Félix La Margelle (dobrý Julien Guiomar), ochotný a věrný Roger Voisin (Paul Le Person), či legenda Courbassol (Jacques Debary). Z dalších rolí: Georgesův nenasytný strýc Urbain Randal (Christian Lude) a bývalý Georgesův spolužák Mouratet (Roger Crouzet). Výsledkem není komedie, ani strhující akční drama, nýbrž jen a pouze pozoruhodná sonda do hlubin lupičské duše.(22.3.2016)

Výborný film, jen mi není jasné, proč bývá všude inzerován jako romantická komedie. To je stejná pitomost jako nazvat Mlčení jehňátek muzikálem. Nene, je to typicky francouzský levičácký film, sociální drama. Belmondo je nezvykle ukázněný, čekal jsem dalšího z řady rošťáků, es, nenapravitelných a sympatických darebů, ale tentokrát je to jinak. Georges je pragmatický zločinec, nemá potřebu ze svých obětí dělat šašky, prostě se jen špatně narodil, tak se snaží svědomitě dělat jedinou profesi, která mu zajistí svobodu. Postup u většiny loupeží je nesmírně zajímavý, podrobně ukázaný a často tak komplikovaný, že ten lup Georgesovi vlastně přejete, zákon nezákon. 80%(4.11.2005)

Málo známý snímek s Jean-Paul Belmondem, který zde představuje někoho hodně podobného Arséne Lupinovi - až na to, že nezná posléze míru. Pokud chcete z filmu něco mít, nečtěte text na přebalu, který prozradí vše, včetně konce... Příběh vypráví o Georgeovi, který se vrací po 14 letech ke svému strýci. Jeho dívka je zasnoubená s bohatým sousedem, strýček si strhl z otcova dědictví více jak třetinu. A tak Georgeovi nezbývá, než se dát na dráhu lupiče. Naštěstí potká pastora, který rovněž "podniká" v lupičském řemesle. Co zpočátku bere jako nástroj pomsty a spíše zábavy, kdy okrádá bohaté, se postupem času stává rutinou a není divu, že George poté, co dosáhne všeho, co chtěl, najednou neví, co dál s vlastním životem... Louis Malle se s ničím nepáře a děj odsýpá hned od začátku. Obsahuje překvapivé zvraty, celkovému pojetí nechybí jistá rozvernost, a kdyby měl film na DVD pořádný a kvalitní obraz, mohli bychom ocenit i práci s kamerou a výpravu. Disk načíná protipirát a čtyři upoutávky, přesně ty samé ještě jednou najdete v hlavním menu, jinak bonusy nehledejte, nejsou. Zvuk je v obou případech jen mono, obraz 4:3 je letterboxován (!), tudíž je kvalita ještě horší, obraz navíc není nijak vyčištěn. V českém znění Belmonda mluví Miroslav Moravec. České titulky jsou opět zcela mizerné. Posuďte sami - čas 0:08:35: "Jednou brý budu bohatý.", 0:12:29: "jakobys", 0:12:53: "Myslels sis na ní?" (v tomto tvaru by Belmondo na dívce ležel a na ní přemýšlel), špatné použití čárek je smutnou samozřejmostí.(29.12.2016)