22. července

Scénář:

Paul Greengrass

Hudba:

Sune Martin

Jonas Strand Gravli, Thorbjørn Harr, Anders Danielsen Lie, Seda Witt, Lars Arentz-Hansen, Jon Øigarden, Anneke von der Lippe, Øystein Martinsen (více)

Po zničujících teroristických útocích v Norsku se jeden z přeživších, truchlící rodiny a národ semknou za spravedlnost a uzdravení. Podle skutečného příběhu. (Netflix)

Anife

Viděla jsem norskou verzi Utoya, 22. července, takže jsem byla k této verzi lehce skeptická. Vadilo mi, že na rozdíl od Norů pracují s reálnými postavami a zobrazují Breivika. Po tom, co jsem ale přečetla výbornou knihu od Åsne Sierstad, ze které film vychází, jsem se nakonec odhodlala. Koneckonců předpokládám, že tvůrci vše konstatovali s Viljarem i Larou a měli jejich svolení. Nakonec jsem s provedením spokojená. S norskou verzí nelze moc srovnávat, protože každý film se zaměřuje na jinou část příběhu. Greengrass řeší spíše situaci po, zahrnuje pohled rodin, přeživších, pozůstalých, ale i samotného Breivika. Film mě bavil, ač jsem si ho musela rozpulit, na jeden zátah bych to nedala. K provedení nemám výtek, herecké výkony jsou výborné. ()

Grimaldi

Trochu málo a trochu pozdě chtělo by se říct. To co se stalo 22. července je ohavný čin a nemělo by se na to zapomenout. Bohužel si ale Paul Greengrass vybral svou průměrnější chvilku a více než strhující či alespoň zajímavý film dodává bohužel víceméně jen souhrn všech známých faktů bez výraznějších emocí. Kdyby točil dokument vnímal bych to mnohem pozitivněji. Takhle pro něj ale moc chválí nemám. ()

kotrlak

Tragédie spočívá hlavně v tom že v dnešní době aby někdo důrazně upozornil na závažný společenský problém, tak se musí uchýlit k tak hrůznému činu. Co se týká filmu samotnýho, je to takový neslaný nemastný, určitě nic co by se zapsalo člověku do paměti. ()

Krupe

Jednoznačně přepálená stopáž. Pohled spíše ze strany postižených rodin, soudní proces a něco více o Breivikovi je tu okrajová záležitost. ()

Tomiczekk

Víc se mi líbil "Utøya, 22. července", ale tady zase je spíš ten proces a tzv. "Den poté" každý má v sobě tu hrůzu :-O ()

durkes

Silný film, silný príbeh a pritom tak civilný. Úžasné majstrovstvo režiséra priblížiť zverstvá ľudskej obludy akým je Breivik, takým normálnym citlivým spôsobom. Film je aj silným posolstvom v boji proti pravicovýmu extrémizmu a fašizmu, ktorý sa šíri Európou. Dúfam, že ako vždy, zvíťazí zdravý rozum. Len ľutujem, že v niektorých prípadoch bol z hľadiska humanizmu zrušený trest smrti. Breivik by si ho určite zaslúžil......... ()

GariCZ

První třetina filmu dobrá, útok byl pěkně natočený, ale zbytek filmu jen nuda a zbytečné natahování až do závěrečného soudu. Film mohl být daleko kratší a nic by se nestalo. 40% ()

montel

Velice silný a emotivní příběh z dílny Netflixu. Všichni dobře víme co za zvěrstva napáchal ten bravek Breivik. Norové svůj nejhorší den v dějinách natočili vskutku syrově. Žádný záběr na jeho běsnění nebyl divákovu oku ušetřen což mě překvapilo, protože pro mnoho seveřanů musí pořád tento film otevírat nezahojené rány. Navíc vše je velmi realisticky provedené. 75% ()

Naby

Film je to zajimavej a pravada, spoustu veci jsem o tom asi nevedel. Ale i tak jsem od toho cekal trochu vic. Asi vic presnosti ohledne toho co se stalo, pripadne klidne vice zapojeni smerem k dokumentu. Takhle jako film s timto nametem, nic moc. Kdyz uz teda nechteli vypravet detaily a zajimava data, tak meli pridat na zabave a napeti. Takhle byl film chvilkama hluchej a nic moc se tam nedelo. Zaroven mi vadilo ze to cely (alespon na Netflixu) maji anglicky, coz kazi autenticnost. K tomu je ta anglictina dost hrozna, treba doktor ma ve filmu naprosto prisernej prizvuk, takze bych uprednostlnil originalni jazyk. Celkem 3* ()

Mark1983

Abych pravdu řekl, do této filmové verze, která je rozsáhlejší než norská verze, jsem se zadíval skoro stejně jako do té norské, ale norské zpracování mě oslovilo mnohem víc, ač ta hrůza na tom ostrově je dána na přední linii, ač to skutečně hrůza byla. ()

cist

Filmařský průměr. Nejzajímavější je tribunál vedený s tím cvokem. Rekonvalescenci zraněnýho kluka jsem přeskakoval a klidně to mohlo být o to kratší. ()

fricek12

Zajímavý dokument, ale příliš americké, je to víc o Ronu Weasleyovi než o Breivikovi. Konec je pak zbytečně ufňukaný, čekal jsem více faktů. ()

VincentB.

Páči sa mi štruktúra, kde vlastne prvá tretina filmu vyrozpráva masaker a zvyšok je o procese a psychologickom dopade na konkrétnych ľudí. Film vytvára silné napätie a k tomu nezapreteľný škandinávsky súčasný štýl. Proste som až na stoličke nadskakoval. Dôvod prečo dám nižššie hodnotenie ako som chcel je ten, že posledná tretina akoby nemierila úplne presne k vyzneniu pointy. Pointa vyznela ale nie v plnej sile. Odporúčam vidieť a hodnotím 80%. ()

nomak

No, zacalo to perfektne, do pulky to bylo ok, ale pak se to zacalo motat kolem spatne streleneho hnusaka a stala se z toho sracka ve stylu laska a pravda vzdy zvitezi...skoda. ()

mdf

Možná lepší než Utøya, 22. července,útok na strov byl jen chvíli a pak 2 hodiny výslechů a soudů a pohledy na některé,co to přežili. ()

peter.m

"Namiesto solídnej sondy do Breivikovej hlavy, dostávame nádielku tmavého, zamrznutého a depresívneho Nórska. V tej divnej krajine sa nedá ani tešiť, keď prežijete takýto masaker." /príbeh-/herecké výkony*/pointa-/hudba-/výprava*/ ()

rostsoft

Sice se nejedná o dokonalé dílo, ale jeho obsah zanechal ve mně hlubokou stopu. Člověk se až v pozastaví nad tím, co někoho napadne a pak to provede. Tak hrůzný teroristický čin provedený Evropanem na Evropanech. Opravdu velmi smutný příběh. ()