Reklama

Reklama

Kde rozhoduje síla nad myšlenkou, je třeba bojovat jiným způsobem... Osudy legendárního španělského hrdiny jedenáctého století, Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid, inspirovaly režiséra Anthonyho Manna k natočení jeho idealizovaného životopisu. Legenda o muži, který ve své době prokázal nejen hrdinství při obraně vlasti jako vojevůdce vojsk krále Kastílie, Leónu a Asturie, ale také nečekanou toleranci náboženskou a rasovou, je klasickým zástupcem výpravné kinematografie své doby se vším, co k ní patří – velkorysé davové scény s tisíci statistů, nádherné exteriéry i interiéry Španělska, velkolepá kamera Roberta Kraskera i dechberoucí hudba Miklóse Rózsy. Hereckému obsazení dominuje Charlton Heston v roli Cida a Sophia Lorenová jako jeho nedosažitelná láska Jimena. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (122)

igi B. 

všechny recenze uživatele

Přehršel cti, lásky, zrady, nenávisti, spravedlnosti, víry a božích pravd... Velkolepé, romantické, dobrodružné, filmové... Sedumdesátimilimetrové... Nijak objevný, krásný historický fim. Na svou dobu těžko mohl být lepší. A kdo se dnes rád nepodívá na takovou klasiku? Dobře mu tak... Pět hvězd bez uzardění! ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Divný. Válečný film o znovudobytí Španělska, kde bitvy jsou jednoznačně nejslabší části příběhu. Možná proto, že je člověk už zvyklý na mnohem naturalističtější ztvárnění. Pobíhající statisti a scény, kde nesmí být vidět kapka krve, pak působí spíš dojmem divadla, než brutální řeže, kterou to celé ve skutečnosti bylo. Paradoxně nebojové části filmu a pak asi Diazův souboj jeden na jednoho jsou tím, co tenhle film posouvá vysoko. Škoda. Kdyby se nechal původní film a bitvy dělal Mel Gibson nebo Paul Verhoeven, tak by tohle byl megabiják. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Toto je film predovšetkým o hereckom umení a o samotných hercoch. Duo Ch. Heston a S. Loren v tomto filme nezatieni absolútne nič. Každá scéna s touto dvojkou či spolu alebo zvlášť bol jeden veľký zážitok. To ostatné už trocha zaostáva. Mal by som nejaké výhrady i k výprave, ktorá aj keď naoko pekná, nesplnila svoj účel a nedokázala vo mne vzbudiť tú správnu dobovú atmosféru. Samotný film tiež netreba brať ako doslovný životopis El Cida, väčšina vecí ohľadom jeho života a politicko-historických reálií je tu vymyslených alebo špekulácie, vrátane veľkolepého emotívne nabitého konca tohto rytiera. Tiež si myslím, že by filmu ohromne prospela kratšia stopáž. 75/100 ()

mirec88 

všechny recenze uživatele

Vau! Toto je veľkofilm ako sa patrí. Úžasná výprava, kostýmy, krásny historický príbeh. Keď si k tomu pridáte krásnu Sophiu Loren a charizmatického Charltona Hestona, musí si vás celý film získať. Naviac je to film o hrdinstve jednotlivca, ktorý je sám proti všetkým a napriek chybe(?) El Cida na začiatku SPOILER!!!! keď zabije Lorenovho otca SPOILER!!!! je to vlastne prototyp hrdinu, ktorý neskôr ukáže, že pravé hrdinstvo nie je v tom niekoho zabiť, ale nechať žiť. Krásna myšlienka. Záver je úžasne dojemný a zaručuje husiu kožu. Ani som si na konci neuvedomil, že ubehli 3 hodiny. Ani sekundu som sa nenudil. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Trojhodinový historický epos, ktorý je ale nakrútený s takou ľahkosťou a prehľadom, že jeho dĺžka vôbec nevadí. Dôvodom sú prehľadne podané intrigy, sú zrejmé motivácie každej postavy a všetky dôležité figúrky na plátne ostanú dostatočný priestor, aby svoju existenciu zdôvodnili. Dramaturgicky môžeme prirovnať ku Kráľovstvu nebeskému, kedy dve tretiny sledujeme krásne zábery prírody a interiérové dialógy, aby v poslednej hodine prišlo na monumentálnu akciu. Pochopiteľne bitky už trochu zostarli a pôsobia ťažkopádnejšie, ale hlavná sila je v Mannovom cite pre kompozíciu záberov a nie v nejakej brutálnej sekanici. Určite lepšie ako napr. Alexander Veľký (tiež s Hestonom) a Džingischán, ale na takých Vikingov to v mojich očiach predsa len nemalo. ()

Galerie (117)

Zajímavosti (9)

  • Meč El Cida "Tizona" je stále možné spatřit ve vojenském muzeu Museo Del Ejército v Madridu. (mac000)
  • Cid se ve skutečnosti stal valencijským panovníkem. (deLaFere)
  • Podle svědků, kteří byli na place při produkci filmu, se Charlton Heston a Sophia Loren nenáviděli. Jedním z důvodů mohlo být to, že Sophie Loren dostala zaplaceno za natáčení více než Heston, který už v té době byl hvězdou první velikosti. (haus_cz)

Související novinky

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (více)

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama