Reklama

Reklama

Cid

  • Itálie El Cid (více)
Trailer 2

Kde rozhoduje síla nad myšlenkou, je třeba bojovat jiným způsobem... Osudy legendárního španělského hrdiny jedenáctého století, Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid, inspirovaly režiséra Anthonyho Manna k natočení jeho idealizovaného životopisu. Legenda o muži, který ve své době prokázal nejen hrdinství při obraně vlasti jako vojevůdce vojsk krále Kastílie, Leónu a Asturie, ale také nečekanou toleranci náboženskou a rasovou, je klasickým zástupcem výpravné kinematografie své doby se vším, co k ní patří – velkorysé davové scény s tisíci statistů, nádherné exteriéry i interiéry Španělska, velkolepá kamera Roberta Kraskera i dechberoucí hudba Miklóse Rózsy. Hereckému obsazení dominuje Charlton Heston v roli Cida a Sophia Lorenová jako jeho nedosažitelná láska Jimena. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (117)

monolog 

všechny recenze uživatele

Přestože trvá tři hodiny, tak jsou to tři hodiny nabitý dějem. Ani jednou jsem si neříkal, kdy už bude konec, vlastně jsem spíš si říkal, to už je konec? Je to skvělej příběh hrdinství a cti, o touze vzepřít se zažitým pravidlům, o lásce a přítelství, o důvěře a stání si za svým slovem. Výprava je klasicky u klasického historického velkofilmu nádherná a postavy se mi zdály opravdu dobře propracovaný, ale to je možná tím, že jsem už dřív četl Corneillovu předlohu, které se sice úplně nedrželi, ale přesto mají dost společnýho. A ta poslední scéna, kdy Rodrigo vyráží do konečné bitvy, to je hrdinství, jak si ho představuju. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch výpravných historických velkofilmů, kterté nestárnou. Jeden z těch, o kterých říkám poctivá filmařina. Tedy tisíc skutečných komparsistů a ne deset a Ctrl + C, Ctrl + V a bitva je hotová, jak se to často dělá ve filmech dnešní doby. Charlton Heston je skutečnou osobností, které věříte každou roli. Neskutečná výprava, skvělá hudba, středověk, tak jak si ho představujete v těch nejrealističtějších snech. Když hrdina, tak Cid. ()

Reklama

B!shop 

všechny recenze uživatele

Proc tak vysoky hodnoceni? Nejvetsi problem tohohle filmu je delka a strih. Ta delka by zas ani tak nevadila, minimalne prvni hodinu film skvele upouta pozornost, ale neskutecne ten film zprznil strihac. V momente, kdy uz to vypada, ze bude nejaka bitva, tak strih a dej se presune jinam. Diky cemuz je film misty zmatenej. A nedej boze aby tu byla videt kapka krve, kdyz se nuz nebo mec nebezpecne blizi k telu, tak honem strihnem jinam na neco prijemneho. A diky tomu tu prakticky nejsou bitvy a film misty neskutecne nudi. Navic zaverecna bitva slibovala spickovej masakr a zacatek vypadal nadejne, ale konec je opet udelanej bez poradny rezniciny. Aspon, ze film tahnou herci, Sophia Loren se tu sice chova krapet divne, ale Charlton Heston je tady spravnej frajer a jeste lip vypada pozdejc s naseklym xichtem a zarostlej. Ale par scen se ve filmu povedlo, treba Cidova posledni jizda. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Takové VELKÉ filmy už se dneska prostě netočí, proto jejich sledování vývá zážitkem. Cid je dobrým, ale ne nejlepším zástupcem klasické výpravné kinematografie se vším, co k ní patřilo - ohromná výprava (nad stovkami statistů přechází zrak), kvalitní kamera, krásná hudba (sice místy trochu připomíná některé pasáže z Ben Hura, ale naopak třeba takový James Horner se při psaní svého Zorra určitě nejednou u Rozsy inspiroval) a v neposlední řade kvalitní herecké obsazení v čele s mužným Charltonem Hestonem. Od plného hodnocení ho stahují dolů hlavně některé rozvleklé pasáže a vůbec dost kolísající tempo vyprávění a pro mě i trochu málo ikonický hlavní hrdina. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $6,25miliónaTržby USA $26,620,000Tržby Celosvetovo $-║ Po tom čo sa my len nedávno dostal do rúk výborný film s Charlton Hestonom Ben-Hur(100%), sa dočkávam ďalšieho skvelého dielka, ktoré mi moc ladí aj vďaka svojej historickej téme, hlavnou kostrou filmu sa tu stáva gradujúci dej a na danej ploche troch hodín je dosť hútny na to aby maximálne zaujal aspoň tých čo majú k filmu ako takému vzťah. /95%/ ()

Galerie (117)

Zajímavosti (8)

  • Podle legendy nenutil Alfonsa k přísaze Cid sám, ale společně s ním jedenáct společníků. (deLaFere)
  • Snímek byl v Itálii v sezoně 1961 a 1962 kasovním hitem. (Cucina_Rc)
  • Podle svědků, kteří byli na place při produkci filmu, se Charlton Heston a Sophia Loren nenáviděli. Jedním z důvodů mohlo být to, že Sophie Loren dostala zaplaceno za natáčení více než Heston, který už v té době byl hvězdou první velikosti. (haus_cz)

Související novinky

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (více)

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama