Lidská skvrna

Ľudská škvrna

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Thriller

USA / Německo / Francie, 2003, 106 min

Přes poměrně nudné tempo filmu dávám po menší, ale zralé úvaze 85%. Proč? Tím důvodem není příjemný výkon Anthonyho Hopkinse, ani překvapivá poloha herectví Nicole Kidmanové, ale dvě vedlejší postavy, které ztvárnili Ed Harris a Gary Sinise. Je to komorní drama, které si nehraje na nic jiného. Je to velmi dojemné a místy hodně hloubavé. A aktuální, protože téma rasismu není v USA dodnes pořádně vyřešeno. Hodně doporučuji.(16.5.2007)

• matezzz

Nějak jsem tomu nemohl přijít na kloub. Pořád jsem čekal, kdy se stane něco, co mě zaujme, ale pak přišel konec. Neoblíbil jsem si žádnou postavu, děj mě nudil. Herecké obsazení by na první pohled mohlo hodně slibovat, bohužel scénář zaostává. Alespoň pro mě. Nevěděl jsem ale do čeho jdu, takže zklamaný jsem naštěstí moc nebyl.(8.11.2007)

• milicjant

No jo, přiznám se bez mučení - v polovině filmu jsem usnul. Želbohu se tak stalo v letním kině a ti pohůnci, se kterými sem tam byl, mě tam letně oděného nechali jen tak ležet. (jistě se rovněž královsky bavili) Po procitnutí v časných ranních hodinách jsem, se smířlivým konstatovámím, že Lidská skrvna opravdu nebyl film mého života, doklopýtal podchlazený domů :).(30.1.2007)

I když film nabízí hvězdné obsazení a chvílemi i dokáže diváka doslova přikovat ke křeslu (nebo židli, záleží, co kdo preferuje. Někdo se dívá i v kleče nebo v leže - každý jsme nějaký), přesto jakoby vždy tak nějak zvolní, sem tam plácne nějakou debilitu a pak už jen ukazuje, co už ti bystřejší dávno tuší. Přesto všechno ale solidní film, který bych doporučil každému, kdo ze mě bude chtít vytřískat nějaký thriller s Wentworthem Millerem, který dle neoficiálních zpráv ze sebe stále nesmyl to vězeňské pyžmo.(13.7.2012)

Dala bych *** a 1/2, ale kvůli náklonnosti k siru Hopkinsovi(!) jsem se přiklonila ke čtyřem místo ke třem. Prostě se mi tenhle komorní příběh líbí. Mám k němu osobní vztah. Je faktem, že teorie s černochem s modrýma očima je trochu přemrštěná (neříkám, že takový osud a hříčka přírody se stát nemůže, ale pak neměli obsazovat Tonyho), ale prostě mám tenhle film ráda. Pro jeho atmosféru, pro hlavní vztah a pocity, které mi dává. I přes to množství nedostatků. Nejsem náročná.(12.1.2007)

• - V úvodní scéně, když hraje Anthony Hopkins žolíky, popíjí se svým protivníkem lahvový Pilsner Urquel. (dandislav1991)

• - Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)

• - Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)