Lidská skvrna

Ľudská škvrna

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Thriller

USA / Německo / Francie, 2003, 106 min

Tenhle snímek nemá příběh. Jde o studii dvou charakterů, dvou lidí, kteří si v životě prožili své a osud je spojil láskou. I když tomu Faunia (v podání výnikající Nicole Kidman) nechce uvěřit a Coleman Silk (Anthony Hopkins) zase uvěřit chce až přespříliš. A přitom z jeho strany jde možná jen o lítost a touhu najít sám v sobě odpuštění za všechny hříchy z mládí. Mezi těmi dvěmi to opravdu nejiskří, ale ono to ani jiskřit nemá. Tenhle vztah je postaven na úplně něčem jiném. Právě proto je ale škoda, že Robert Benton dal možná až přespříliš prostoru "sexuálním" scénám, které tak samotný vývoj "vztahu" posouvají více do pozadí. [leden 2005](12.1.2006)

Silný film o niečom. Šupácka Nicole Kidmanová, Hopkins dal na chvíľku zbohom svojim v poslednej dobe obľúbeným komerčným vtákovinám (M:I - 2, GRINCH) a znova podáva sústredený herecký výkon a Robert Benton nakrútil pôsobivú drámu o pokazených životoch a Viagre. Keď niekedy na zamrznutom jazere uvidíte Eda Harrisa, berte nohy na plecia.(16.1.2005)

Nejdřív jsem si říkal - co proti tomu filmu všichni namítají? Vždyť je perfektní! Ale pak tam začalo být až moc ,,nešťastných náhod" a člověk z toho cítil jakousi odtažitost. Nakonec se příběh obrátil v obyčejné, místy nudné a místy vyloženě nechutné (ty erotické scény, brrr!) vyprávění o dvou lidech, co měli prostě smůlu. A výš už film bohužel nedosáhl.(28.1.2007)

Nikto a nič v tomto filme nepotreboval, aby bola trauma z Fauniinej minulosti takto vybičovaná. Stačila by úplne obyčajná posraná minulosť, obyčajne posrané vzťahy a posrané manželstvo navrch. Natoľko konkrétny a extrémny moment celú jej drámu paradoxne bagatelizuje, posúva do roviny denno dennému životu vzdialenej. Je medzi nami stále viac nešťastných existencií, ktoré TO nezvládli, vyčerpali sa a dožívajú v dezilúzii, ubližujú si, aby tíšili bolesť z rán od života. Toho každodenného života, len minimum z nich sa tam dostalo kvôli tragédiám, aká postihla Fauniu. Tak načo?(10.4.2013)

Není ten scénář tak trochu křečovitý a takový pocitově divný? Sice by to mohlo být zajímavé téma, kdyby.... Ano, je to komorní příběh... fandit hrdinovi?Ano?Ne?Já nevím, jak kdo, ale herecky nejpřitažlivější a nejzajímavější byl Ed Harris, coby exmanžel Nikol... :-) A vůbec... kolem a kolem - je to aspoň netradiční a inteligentní reklama na Pilsner Urquell, co intelektuálští hrdinové v tomto filmu popíjejí na verandě..... :-)(25.11.2004)

• - Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)

• - Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)

• - V úvodní scéně, když hraje Anthony Hopkins žolíky, popíjí se svým protivníkem lahvový Pilsner Urquel. (dandislav1991)