Reklama

Reklama

Lidská skvrna

  • USA The Human Stain (více)
Trailer

Obsahy(1)

LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (136)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k obsazení je výsledek spíše zklamáním, jelikož jak scénářem tak i herecky jde o průměr. Komorní snímek bez náboje a zajímavých postav. Obvzláště linie s mladým Silkem je naprosto zbytečná a špatně zahraná. Jediným kladem filmu je Hopkins, který vás přesvědčí, že nemá problém uhrát ani afroameričana. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Robert Benton se značně "vláčným" vypravěčským stylem snaží dosti komplikovaným a těžkopádným způsobem postihnout příliš širokou škálu bolestivých témat: sobectví, rasové předsudky, úzkoprsost, morální krátkozrakost, pokrytectví, trauma z Vietnamu… . Nechronologické vyprávění, flashbacky, dlouhé dialogy, statické scény – typické znaky, podle nichž ihned poznáte, že film vzniknul podle knihy. Benton se to ani nijak nesnaží maskovat a kromě neustálého dojmu, že jenom předčítá děsivě tlustou bichli vzbuzuje nechtěný smích naprosto nezvládnutými scénami („Tohle zbylo z mých dětí"). Film drží nad vodou pár dobrých herců (kromě Kidmanové hlavně Sinise a Harris) a jedno užitečné varování: Pozor na černou magii. 60% Zajímavé komentáře: Isherwood, Turiec, Radiq ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Ak to malo byť o rasizme, tak to skĺzlo po povrchu, ak dráma o vzťahu dvoch načisto odlišných ľudí, tak to vďaka unáhlenému záveru vlastne nič nevyriešilo a nikam neviedlo. Hopkins bol však tradične dobrý a oceňujem, že si Nicole zahrala aj niečo iné ako aristokratku či intelektuálku - a veril som jej to. Sinise a Harris veľa priestoru nedostali a tak ani nič zaujímavé nepredviedli, čo je škoda, ich postavy v základe neboli nezaujímavé. Celkovo film, na ktorý si už o dva týždne ani nespomeniem. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Elegatní a kultivovaný příběh o vztahu stárnoucího profesora univerzity s mladou vykonavavatelkou asi tří různých povolání poslal režisér Robert Benton do bahna nudy a čím víc minut filmu uběhlo, tak tím více film zabředával hlouběji a hlouběji. Chladný a odtažitý režisérův přístup k filmu je podle mě daný tím, že si potrpí na obrazovou stylizaci, ale náboj mu chybí téměř všude. Dokonce i sexuální scény, které jsou sice nasnímány velmi elegantě a decentně, přece jenom nikdo není zvědavý na nahého Anthonyho Hopkinse, jsou bez jakéhokoliv emoce o absenci jiskření se proto snad ani nemá cenu zmiňovat. Připadá mi to téměř až jako urážka, že v tak chatrně postaveném filmu se najdou výborné herecké výkony. Všichni bez vyjímky. Dovolil bych si k hercům jenom pár poznámek, první je ta, že můj oblíbený Ed Harris dokázal na celkovém place necelých deseti minut strhnout na sebe všechnu pozornost a ještě pár minut poté co byl ze scény pryč mi v hlavě stále pulzovala myšlenka na něj. Nejvíce překvapil Gary Sinise, rozhodně. Polonahá Nicole Kidman vypadá stále dobře, ale její "vlnění" a polehávání s Hopkinsem v posteli mě po chvíli přestalo bavit. Jako těžké selhání beru hudbu Rachel Portmanové, protože zpočátku sympatické tóny klavíru působí na konci až nepřijemně vlezle a jenom potrhují ty nejnegativnější pohledy na film, který sice trvá hodinu a tři čtvrtě, ale mě se to zdálo jako by to trvalo alespoň dvě a půl. A když to tak dám všechno dohromady a zamyslím se nad tím, tak mě napadne jenom to, že tohle asi nebude dobře. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Atmosferický film plný výborných herců, který je ovšem naprosto o ničem. Minulost jedné velké lži, kterou za sebou táhne profesor Silk je sice potenciálně zajímavá, ale nabízený arzenál nebyl bohužel využit ani z poloviny, stejně tak jako vztah starého vzdělané muže s mladou atraktivní uklízečkou... Anthony Hopkins by se už ve svém věku měl milostným scénám spíše vyhýbat, jinak ale hraje výtečně, stejně tak jako Ed Harris, který se sice na plátně objevuje celkem poskrovnu, nicméně z každého jeho pohledu přímo mrazí v zádech. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (4)

  • Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)
  • Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)
  • V úvodní scéně, když hraje Anthony Hopkins žolíky, popíjí se svým protivníkem lahvový Pilsner Urquel. (dandislav1991)

Reklama

Reklama