Lidská skvrna

Ľudská škvrna

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Thriller

USA / Německo / Francie, 2003, 106 min

Výtečná adaptace Rothovy stejnojmenné románové předlohy - tomu filmu nemám absolutně co vytknout. Herecké obsazení je excelentní - všichni herci se ke svým postavám hodí typově i věkově (! pro mě mimořádně důležité, neb jsem obecně znechucen filmy, v nichž příliš staří herci hrají výrazně mladší postavy, a naopak; poznámka na okraj pro ty, komu přišlo duo Hopkins & Kidman sexuálně nesourodé - románový Coleman Silk je ve skutečnosti ještě o několik starší, než kolik bylo Hopkinsovi, když ho ztvárnil v tomto filmu) a film se knižní předlohy drží velice věrně. Značná část obsahu knihy byla z filmu samozřejmě vypuštěna - to by ani jinak nešlo, když román má (v českém vydání) 284 stran, a film "jen" 106 minut, co kterých všechno narvat prostě nešlo. Pokora, s níž scenárista přistoupil k Rothově textu, pro mě byla nakonec hlavním důvodem, proč film hodnotím tak kladně - sledovat ho pro mě bylo velice příjemným zážitkem, kdy před mýma očima ožíval děj knihy, kterou jsem s velkým zaujetím četl před několika měsíci. Film má navíc velmi dobrou kameru, příjemný hudební doprovod a skvěle zvolené lokace - koukat na něj je celkově velmi příjemný filmový zážitek (nechápu nízké hodnocení, které si zde film vysloužil). Rothova kniha je naprosto zásadní román 20. století, a oscarový režisér Robert Benton ji na filmové plátno převedl s mimořádným citem, který se přesně trefil do mého vkusu. Velmi se těším na další dva filmy natočené podle Rothových knih, které by měly brzy přijít do kin: American Pastoral a Indignation - podle dostupných informací zatím vypadají minimálně stejně slibně, jako LIDSKÁ SKVRNA.(7.7.2016)

Od Lidské skvrny jsem nic nečekal, proto to na mě udělalo celkem příjemný dojem. Hopkins byl fajn, Kidman mi zas tak skvělá nepřišla ( asi to tolik neprožívala jako Hopkins, který by mohl být jejím otcem ). Příběh byl postavený na tom, jak někdy v životě stačí velice málo, jediná věta, špatně vyložená a můžete se rozloučit se všemi uznáními, se všemi úspěchy v životě a už to nic na světě nevrátí zpět. Líbilo se mi jak odsouzení za tuto větu mohl hravě vyvrátit, ale neudělal to. Prostě pěkný příběh pokud od toho neočekáváte mnoho, kvůli kvalitě čtyř skvělých herců.(6.3.2007)

Tak ja neviem. Typický príklad filmu s A. Hopkinsom v hlavnej úlohe. Výborný námet, pekná myšlienka s presahom, vycibrené dialógy, super odohrané... no ale to podanie príbehu divákovi, ako obyčajne, totálne uspávajúce, bez života a hrozne nudné. Akoby chcel autor uspať diváka peknou myšlienkou. Iba priemer, čakal som viac. 60/100(27.4.2018)

Najzreteľnejšie momenty, ktoré môžeme vidieť t.j. milenecký pomer obstarožného muža a životnej trosky je iba dôsledkom minulých vzťahov. Postupom času sledujeme, že VŠETCI zainteresovaní sa potĺkali životnými škvrnami, v každom dozrievajú úplne inak, ale jazvy im zostali rovnako hlboké. Spomienky, agresia, vášeň, rasizmus, životné utrpenia v plynulom, hypnotickom a bezvýchodiskovom znení filmovej balady. Akurát je tá "balada" troška nevyrovnaná a svet s Wentworth Millerom je ďaleko zaujímavejší ako pozliepané scénky s Edom Harrisom. Silné 3.(23.4.2014)

Vzhledem k obsazení je výsledek spíše zklamáním, jelikož jak scénářem tak i herecky jde o průměr. Komorní snímek bez náboje a zajímavých postav. Obvzláště linie s mladým Silkem je naprosto zbytečná a špatně zahraná. Jediným kladem filmu je Hopkins, který vás přesvědčí, že nemá problém uhrát ani afroameričana.(30.1.2007)

• - Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)

• - Na severoamerickém kontinentu debutoval snímek během víkendu 31. 10. – 2. 11. 2003 v limitovaném počtu kin (160) a z diváků vydoloval 1,08 mil. dolarů. V promítačkách se udržel až do začátku února 2004 a celkově si odnesl 5 381 227 dolarů. (imro)

• - Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)