LIDSKÁ SKVRNA je příběh váženého univerzitního profesora Colemana Silka (Anthony Hopkins), jenž si celým svým životem nesl jedno obrovské skličující tajemství. Tajemství, které se mu podařilo skrývat před svými dětmi, manželkou a přáteli celých 50 let až do doby, kdy do jeho života vstoupil spisovatel Nathan Zuckerman (Gary Sinise). Vypravěč tohoto příběhu, který se zatnul do Silkova tajemství, aby znovu oživil životopis skutečného Colemana Silka. Pravda o jeho identitě exploduje do spalujících a devastujících souvislostí. Divoký intimní cit k mladičké živelné bytosti Faunii (Nicole Kidman) už jen završil velikou tragédii jeho života. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

misterz

Tak ja neviem. Typický príklad filmu s A. Hopkinsom v hlavnej úlohe. Výborný námet, pekná myšlienka s presahom, vycibrené dialógy, super odohrané... no ale to podanie príbehu divákovi, ako obyčajne, totálne uspávajúce, bez života a hrozne nudné. Akoby chcel autor uspať diváka peknou myšlienkou. Iba priemer, čakal som viac. 60/100 ()

numi

Tenhle snímek nemá příběh. Jde o studii dvou charakterů, dvou lidí, kteří si v životě prožili své a osud je spojil láskou. I když tomu Faunia (v podání výnikající Nicole Kidman) nechce uvěřit a Coleman Silk (Anthony Hopkins) zase uvěřit chce až přespříliš. A přitom z jeho strany jde možná jen o lítost a touhu najít sám v sobě odpuštění za všechny hříchy z mládí. Mezi těmi dvěmi to opravdu nejiskří, ale ono to ani jiskřit nemá. Tenhle vztah je postaven na úplně něčem jiném. Právě proto je ale škoda, že Robert Benton dal možná až přespříliš prostoru "sexuálním" scénám, které tak samotný vývoj "vztahu" posouvají více do pozadí. [leden 2005] ()

Jamal

Od Lidské skvrny jsem nic nečekal, proto to na mě udělalo celkem příjemný dojem. Hopkins byl fajn, Kidman mi zas tak skvělá nepřišla ( asi to tolik neprožívala jako Hopkins, který by mohl být jejím otcem ). Příběh byl postavený na tom, jak někdy v životě stačí velice málo, jediná věta, špatně vyložená a můžete se rozloučit se všemi uznáními, se všemi úspěchy v životě a už to nic na světě nevrátí zpět. Líbilo se mi jak odsouzení za tuto větu mohl hravě vyvrátit, ale neudělal to. Prostě pěkný příběh pokud od toho neočekáváte mnoho, kvůli kvalitě čtyř skvělých herců. ()

Anderton

Akademické, založené na hereckých výkonoch, komorné a o rasizme. Akademické v štýle napr. Proof alebo Birth, ktoré nezbierajú veľa cien, pretože ich realita nie je prefiltrovaná vysokým rozpočtom a ústupkami divákovi. Herecky výživné nie preto, že by postavy trpeli výbuchmi vášní a emócií, ale preto, že iba z pohľadu alebo pohybu dokážu charakterizovať svoju postavu. O rasizme trochu inak, ako sme zvyknutí z jednostranne podaných oscarových drám, aj z opačnej strany. O zavrhnutí vlastných koreňov a o tom, že blízky človek nemusí byť iba z našej sociálnej vrstvy, stačí mať s dotyčným spoločné niečo, čo nás s ním spojí v pravý čas a na pravom mieste. Chladné pre tých,ktorých emocionálne rozohreje oscarový Howard alebo Zwick. ()

castor

Dusná minulost stíhá bývalého židovského profesora, přesně ta samá minulost je postavená na lži a události, které chtě nechtě rozvířili jeho trápení jej zavanou až k jinému ztroskotanci a nastartují jeho pozdní (a poslední) romanci. Drama The Humain Stain se drolí do několika relativně rozsáhlých flashbacků, které postupně skládají příběh muže, vyvrcholící doslova antickou tragédií. Ačkoli film disponuje několika zvučnými a spolehlivými hereckými představiteli, zručnou režií veterána Roberta Bentona a mojí oblíbenou skladatelkou Rachel Portman, těžko jsem se do příběhu dostával a emočně zůstal takřka prázdný. Škoda.. ()

• V úvodní scéně, když hraje Anthony Hopkins žolíky, popíjí se svým protivníkem lahvový Pilsner Urquel. (dandislav1991)
  • Režisér Robert Benton vstoupil na filmové plátno scénáři k úspěšným projektům jako Superman či Bonnie a Clyde s Warrenem Beattym a Fay Dunaway. U slavného díla Kramerová vs. Kramer je uvedený kromě scénáře také v kolonce režie. (imro)
  • Román, který sloužil jako předloha pro film, patří do Americké trilogie spisovatele Philipa Rotha, která začala knihami „Americal Pastoral“ a „I Married a Communist“. (imro)