Davidovi je šestnáct, má krásnou přítelkyni, rodiče ho podporují ve všem, do čeho se pustí, a vytvářejí mu patřičné finanční zázemí. Právě se přestěhoval, má nastoupit do nového hokejového týmu Vlků a zabojovat o místo brankářské jedničky. Jenže nováček v pevně semknutém kolektivu, to bohužel nevěstí nic dobrého. Co dělat, když tě spoluhráči nevezmou mezi sebe, a opustí tě holka? Spirála šikany, odvety a vzájemných bojů se roztáčí. Pro většinu hráčů je to zpočátku asi jenom zábava, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje. Někteří s tím možná nesouhlasí, ale nikdo nic neudělá. A šikana se z kabiny následně přesune i na internet. Podaří se Davidovi vybojovat své místo v týmu, ve škole, v životě, a Vlky porazit? (Bontonfilm)

neoBlast

Teen drama je asi dobré označení, ničím vás Smečka neurazí, ale také ničím bohužel nestrhne. Příběh v hodně atraktivním hokejovém prostředí jenom tak pomalu plyne k očekávanému rozuzlení s opravdu jenom minimem odboček. V závěru bylo také vidět, že větší rozpočet nebo šikovný střihač by se hodili, aby finále skončilo trochu epičtěji a osudově. 60 % ()

vyfuk

Jasně. Nějaké věci trochu přitažené za vlasy, ale nic to nemění na tom, že to je nějaký film z hokejovou tématikou v českém prostředí, což po letech docela sedne. V nějakých částech možná menší důraz na diváka a trochu uspěchaný konec bez nějaké  určité katarze. Jinak vlastně docela radost, že toto existuje. ()

NifKor

Smečka byl film, na který jsem byl v minulém roce obzvlášť zvědav, protože z trailerů to vypadalo, že by se film mohl klidně i vyrovnat průměrným teen dramatům a bohužel se tak nestalo. Co je teda na tom filmu špatně? No pro začátek je dobré říct, že film jede podle určitě šablony, které se pevně drží a bojí se ukázat něco víc, něco vlastního což je obrovská škoda. Film má několik otázek, na které by se dalo odpovědět během 20 minut ale to by tvůrci museli do filmu dát víc peněz a víc času. Film samotný má téma, které tu bylo už několikrát a podle mě osobně i mnohem líp zpracované než ve Smečce. Vedlejší herci jsou upřímně příšerní a jejich postavy nemají vůbec žádné pozadí a divák se doslova o nich nic nedozví a tudíž působí na diváka spíš jako výplň ve filmu. Hlavní herci se nějak snaží ale jako zase nemají co moc hrát, protože o hlavní postavě se dozvíme jen, že chodí s nějakou holkou, že se odstěhoval (soudím podle toho, že je na nové škole), má bohaté rodiče, kteří asi nechtějí být spolu nebo nevím, potom že hlavní hrdina je v novém hokejovém týmu a tak dále. Je patrně vtipné, že o zaporakovi ve filmu se prakticky dozvídáme víc informací než o výš zmíněném Davidovi. Postavy mají také neskutečně směšné dialogy mezi sebou a taky se nechovají zrovna furt logicky. Postavy si taky divák nemůže oblibit, protože žádná postava nemá nijak extrémně moc dobře vykreslený jejich charakter. Příběh je klasika, která tu už byla milionkrát a diváka ničím nepřekvapí ale pořád udrží celý film, což je překvapivé ale musím uznat, že na tom má také velký podíl samotná stopáž filmu, která má 1 a půl h, která tomu filmu z části pomáhá a z části ne jak jsem psal předtím. Příběh je také příšerně předvídatelný a samotný zvrat, který se ve filmu stane je v pohodě jen ho zase divák prostě čeká a nepůsobí na diváka tak dobře a účinně a ten konec je jako okay ale z části i dost směšnej musím za sebe říct a scéna, kdy něco na konci hlavní zaporák udělá a ten důvod, proč to udělal je směšný (scéna s flaškou a změnění směru hlavního zaporák po jednom incidentu). Akční scény z ledu jsou upřímně hrozný a jako šly by natočit mnohem líp ale klasické scény, které nebyly akční, tak byly v pohodě. Hudba se do filmu vůbec nehodila. Smečka je film, který měl vážně potenciál zazářit a vážně se vyrovnat hodně dramatům, ale místo toho tu je další film s maximálně průměrným dějem, špatným hereckým obsazením (kromě hlavních postav tam byl alespoň průměr, nezajímavými postavami... Jsem zklamán, nevím jestli se báli se odchýlit od šablony, protože měli nedostatek financí, ale pokud ano tak by bylo super, kdyby se do takových filmu dávalo víc peněz a víc se celkově jim dávala větší důvěra. 2,5/10 ()

klukluka

Na český poměry fakt supr udělanej film ze sportovního prostředí! V dobrým slova smyslu velký překvapení. Respekt! ()

Janega

Recenzenti zvyčajne týmto filmom vyčítajú, že neponúkajú žiadne riešenia, no téma šikany je tak spletitá, že to ani v podstate nejde tými filmami nejak riešiť. Filmy o šikane majú väčšinou rovnakú výstavbu deja, ono potom záleží či filmári zvolia smutný koniec (v realite bežný) alebo šťastný, kde sa ale musia vyhnúť nejakému priblblému rozuzleniu. Našťastie v tomto filme sa im záver podarilo ukočírovať a ten záver k tomu sedí. Film ponúka aj zaujímavú zápletku vo vzťahu dieťa-rodič, no bohužiaľ táto téma ku koncu úplne vyšumela do stratena. A ešte sa riešia prvé lásky, no to už tam je spracované totálne klišé. ()

orkadimenza

Je radost vidět v tomto období český film, který není komedie s postavami ve středním věku a zároveň se nesnaží o již tradiční námět vzít nějakou historickou postavu z 20. století a zpracovat podle ní historické drama "podle skutečných událostí" (za posledních 5 let: Anthropoid, Lída Baarová, Masaryk, Jan Palach, Toman, Milada, Havel, Šarlatán...). Mantinely nižšího rozpočtu tak pomáhají filmu soustředit se na hlavní tématiku šikany, ale zároveň snímek neopomíjí všechny okolní faktory, které často právě v případech šikany hrají klíčovou roli. Ať už to je rivalita v hokejovém týmu, závist krásné přítelkyně, rozdílné poměry rodin obou hlavních postav a s tím související rodičovská protekce a korupce v prostředí českého hokeje, či konflikt matky a otce na poli zdraví vs. hokej, potažmo "kdo to udělal" vs. "musíš se jim postavit sám", díky všem těmto prvkům působí Smečka naprosto autenticky a i neznámé herecké tváře nevytváří ve svých rolích křečovitý dojem, což není na naše poměry úplně běžné. Ruku v ruce s autenticitou tak šel i můj zájem o děj - během sledování jsem se smál oběma způsoby, napjatě sledoval dramatické scény i vcítěně prožíval šikanu s hlavní postavou Davida - zkrátka jsem si průběh celého filmu užil a Smečka mě zkrátka a dobře bavila. Mám lehké podezření, že si režisér Polenský vzal příklad z Lajny, že i v našich končinách umíme udělat film nebo seriál ze sportovního prostředí, ale to nic nemění na faktu, že projekt Smečka se dá považovat za povedený a úspěšně tak splnil svůj účel. ()

mira007

Český film z prostředí dorosteneckého hokejového klubu, který je nějakým procentem víc psychologickým filmem zabývající se šikanou než sportovním, ale mile mne překvapilo, že to není ploché televizní papundeklové nic, ale opravdu film, který není hloupý jako všechny ty vztahovky co proudí do kin. První polovina je sice dost statická, ale druhá půlka s vygradovaným finále plus herecké výkony a kamera na čtyři hvězdy. PS: Po Davidovi Pospíšilovi, který si zahrál v Policii Modrava si  i další hokejový spolukomentátor zkusil roli herce a musím říct, že Milan Hosták ( v té době generální manažer Zlína, po premiéře ho vykopli ) byl docela i přesvědčivý. ()

Verzeus

Režisér Tomáš Polenský a jeho Smečka (2020) do českých kin přináší sportovní film, který díky svým protichůdným tendencím a motivu osamostatnění nastoluje relativně originální myšlenku, která ovšem působí originálně pouze v kontrastu k příběhu, který film vypráví. Ten je o talentovaném hokejovém brankáři Davidovi (Tomáš Dalecký), který se snaží začlenit do nového týmu, přičemž někteří jeho spoluhráči a další postavy mu toto začlenění značně ztěžují. Momenty z hokejového prostředí jsou ze stylistického úhlu pohledu velice líbivé. Montážní sekvence příprav na zápasy přesvědčivě budují tempo a samotné zápasy jsou také velmi dynamické, a to díky skvělé práci kamery či například záběrům, kdy sdílíme hledisko Davida. Předností hokejových zápasů a scén v šatně je také dominující napětí, které je skvěle gradováno jak na lokální úrovni scény, tak i v úrovni globální – v šatně postupně dochází k větším špatnostem a před začátky utkání je jasně ustaveno, co je v sázce, přičemž se ona sázka opět postupně zvětšuje. Na jedné straně tu jsou pozitivní jednotlivosti, na straně druhé snímek obsahuje mnoho neuspokojivých prvků, které jsou ale paradoxně způsobeny jedním z nejatraktivnějších aspektů Smečky – motivem osamostatnění, jenž se postupně dostává do popředí. Snímek využívá mnoho žánrových schémat, přičemž jejich prolínání a množství zdánlivě produkují pocit nesoudržnosti. Tyto schémata jsou spojeny s některými Davidovými problémy, se kterými se musí potýkat, kupříkladu s Carol (Anastasia Chocholatá), spoluhráčem Mikym (Tomáš Mrvík) a celým týmem Vlků. Některé tyto problémy jsou ale velice zkratkovitě vyřešeny, například se zcela nevysvětlí motivace Carol k vytvoření vztahu se zmíněným Mikym i samotná šikana je relativně jednoduše až pochybně řešena stylem „oko za oko“ a psychologická újma je neexistující. Mezi Davidem a Mikym existují paralely, které jsou sice v některých momentech až moc do očí bijící, ale u obou můžeme zpozorovat osamostatnění. Především u Davida je postupné osamostatnění zřetelně vidět, kdy ho nejprve opustí Carol, jeho nová kamarádka a později přítelkyně Leny (Denisa Biskupová) ho v procesu osamostatnění podporuje, a nakonec se také oprostí od vlivu otce (Jiří Vyorálek). Jeho uznání bylo pro Davida a jeho činy klíčovou motivací. Stejně jako David, také Miky se před posledním zápasem poprvé vzepře otci, načež je díky tomu schopen pomoci Davidovi překonat krizový zdravotní stav způsobený cukrovkou. Vývoj motivu osamostatnění vyvrcholí při tomto posledním zápase, kdy nejenže je David jediný, který drží Vlky nad vodou v základní hrací době, ale také samostatně zajistí výhru při nájezdech. Princip osamostatnění také působí v rovině žánrových schémat simultánně s osamostatněním Davida. Společně s odezněním problémů s Carol či se šikanou odezní také schéma teenagerovského filmu a sociálního dramatu o šikaně, načež se dominantním stává konečně samostatné schéma sportovního filmu a tento vývoj žánrových schémat tak v jistém smyslu paradoxně vytváří soudržný celek. Samotný hokej je tak postupně ustaven jako nejdůležitější aspekt filmu, stejně jako se stává nejdůležitější součástí v životě Davida. Dominantní pozice hokeje také vysvětluje, proč jsou přehlíženy jisté nesrovnalosti s psychologií postav, jejich motivacemi či zkratkovité řešení některých problémů. Osamostatnění tedy Davidovi zajistilo začlenění v týmu Vlků a tato protichůdná tendence je aspoň v mých očích atraktivně ozvláštňující. Protichůdný je ale také celý snímek v rámci sportovních filmů, zobrazující týmový sport, kdy Smečka přináší zprávu v podstatě opačnou k velké většině podobných filmů. Tedy že člověk nepotřebuje ostatní, ale vše může dokázat samostatně. Myšlenka může sama o sobě působit jako klišé, ale její implementace v příběhu, kde figuruje týmový sport, je relativně originální. Smečka je díky své odvážné formě, vybízející k originálnímu čtení, i přes své nedostatky vskutku jedinečným dílem. () (méně) (více)

TomasKotlant

Jako (bývalý) hokejbalový brankář tomu možná trochu přidám, ale film působí v rámci možností filmového debutu autenticky a přijde mi dělaný od srdce, že mu drobné nedokonalosti rád odpustím. Navíc témata zmíněná ve filmu mi přijdou opravdu důležitá. Co se týče vyjádření rozdílů mezi ženským a mužským uvažováním, tak v moc filmech jsem to lépe zachycené než tady neviděl a to to asi ani nebylo jedno z hlavních témat. *** Svoje problém si řeším sám, i když skoro umírám. *** Snad ti to půjde lépe než včera v noci. *** Náhody (ne)existují. *** VLCI! (Který vlk vyhraje? Ten kterého víc krmíš.) *** CAMEO Martina Hostáka bylo trochu vtipné, úplně mu to hraní 100% nevěřím. Objevení Dominika Haška bez jakékoliv souvislosti mi pak přišlo jako zbytečné PR. Ale pokud to filmu nějak pomohlo, tak budiž :) Jediný Záruba tam zapadl jak prdel na hrnec, že jsem si ani nevšiml, že by nějak rušil... Ale možná tam byl jen jeho hlas. ()

petokucho

Ceske alebo slovenske filmy so sportovou tematikou su vyrazne nedostatkovym artiklom, za mna teda aplauz tvorcom uz automaticky za vyber temy. Okrem toho ide o remeselne dobre zvladnuty snimok, ktoremu na kvalite neuberaju ani niektore klise, ktore k takymto filmom akosi automaticky patria. Film ma vtiahol do deja, nenudil som sa ani chvilku a film zaroven ponuka aj viacero podnetov na zamyslenie. ()

Rockerman

Šikana je těžká věc. Buď to vydržíte a časem se to zlomí nebo naopak vyhrotí, nebo to nabonzujete a to pak bývá ještě horší. Nejhorší je, když se do toho namontují rodiče. Zvláště otcové, jejichž ambice bývají vyšší, než svých synů či dcer. O tom všem je tento překvapivě dobrý film. Dvě poznámky. Nedovedu si představit, že měl David odvahu pořád se vracet do té kabiny. Závěr trochu americko - idylický. ()

Olík

„Řekni jim, že na vrcholu budu klidně stát sám. Řekni jim, že s nima nechci svoje časy ztrácet. Řekni jim, že se mi klidně všichni můžou smát dál. Je moc brzo, ještě na to, v půli cesty vzdát se“. Téma, o kterém je rozhodně potřeba mluvit (obzvláště v této době)  vs. znázornění, na kterém se ještě dalo zapracovat. Ale začněme pozitivy: a) Jak už bylo zmíněno, tak samotná látka….a tím nemyslím pouze šikanu, ale i poukázání nešvarů současného mládežnického sportu. b) Pohledy na věc z více úhlů c) mladí herci (Dalecký, Mrvík, Biskupová) c) Hlavní postava není zobrazena, jako typický neomylný hrdina, ale reálný teenager. d) Autentičnost, přesvědčivost, dramatičnost. e) Poutavé prostředí. f) Official Soundtrack v podobně Renne Danga. e) Naganský hrdina Dominik Hašek na tribuně…ne, to bylo nadsázka :D A teď, co se úplně tak nepovedlo: a) vystavění příběhu kopírující klišé story z nuly na sto. b) některé neslané nemasné postavy či dialogy. c) televizní look. d) viditelná absence většího budgetu. Ale co jsme si, to jsme si….Jarda to vidí a tak za mne poctivá třetí lajna. ()

mala_kea

Je to takové nenásilné a nekřečovité, ale celý ten příběh je zbytečně natlačený do 95 minut. Tohle bych si dovedl představit jako několikadílný seriál, ve kterém by se jednotlivé charaktery ještě více otevřely a divák by měl možnost prokouknout skrze prolezlou smečku. Film je sice taková česká variace na zkaženou mládež, ale díky za zakomponování do sportovního prostředí - navíc do mého oblíbeného klubu a města včetně pana Hostáka, mě film zaujal možná o něco více než by mělo být zdrávo. Zaujatost, bohužel. Nebo bohudík? ()

Vabr

Už jsem o filmu slyšel dýl, ale po Bábovkách jsem uviděl, že tu hraje i Denisa Biskupová, a tak jsem si řekl, že proč ne, že zkusím dát svou pozornost dalšímu českýmu filmu. Taky to nebylo špatný, takže už začínám mít na novodobý český filmy pozitivnější názor, což jsem fakt rád, že Česko se někam konečně s filmy posouvá. Hned od první minuty cítíte nepříjemnou a nepohodlnou atmosféru, což je super, protože cíl se vydařil a Smečce to nedělá ani problémy později. Šikana je udělaná, jak má být a postavy jsou v pohodě. Akorát tady nastává ten problém, proč nedávám 4⭐. Kdyby byl kluk normální, přestal by tam chodit po tom, co ho šikanátoři zmlátí na záchodech. Já osobně bych tam teda přestal chodit hned po prvním nebo druhým tréninku, ale bral jsem to, že ho to baví a tak, ale tady mi přišlo, že už to bylo maximum a přišlo mi pak už hloupý, proč tam pořád jak hloupá ovečka chodí. Jeho první sex mi přišel docela mimo, protože on na mě působil jako prostě normální dítě a tohle mi přišlo celkem random. Následně jeho rozchod tam není moc vysvětlenej a vlastně už vůbec ne dokončenej, protože kdy naposledy mluví se svou holkou/bejvalkou je tehdy, když ji potká na chodbě, ale zarazí ho v tom šikanátoři. Dál to, že si dá rychle pusu se svou spolužačkou (Denisou Biskupovou). To, že se dají takhle do kupy je podle mě v pohodě a hezký je i to držení za ruce v autě, ale ta následná pusa mi přišla taková rychlá. Celkově mi přišlo, že on byl takovej obyčejnej kluk, ale pak tam dali něco tak ,,dospělejšího'' jako tu pusu nebo ten pokus o sex. Nebo mi přišlo na hlavu, proč když něco pos*al a oni na něj pak v šatně nadávali nebo mu celkově něco říkali, proč visel na telefonu? Pak se nemohl divit, že mu ho i sebrali. Občas se hlavní postava chovala v pohodě, ale jednou za čas se nechovala moc normálně. A samozřejmě ten hlavní bod, a to ten konec šikany. To mi přišlo hodně nereálný. Jako to, že by byl OK s šikanátorem s přeraženou hlavou (Tomášem Mrvíkem) by mi nevadilo, ale to že s celým týmem (až na toho jednoho, kterej nakonec jako jedinej zůstane v nepřátelský pozici) mi už přijde přitažený za vlasy, protože to by se ve skutečnosti (aspoň tak rychle) nestalo. To na mě působilo teda taky typicky česky - že se šikanátoři hnou stranou, usmíří se a happyending (pak tu teda nastává otázka, co kdyby nebyl v hokeji tak dobrej? Taky by s šikanou přestali? Nemyslím si.). Tou poslední půlhodinkou to šlo teda níž, ale jinak jako celek to bylo fajn. Vyhodnocení: Myslím si, že tohle je dobrej film k rozepsání svých zážitků s kolektivem ve sportovním kroužku. Já teda doposud dělal v dobrovolných hasičích, házenou a teď šerm. Nikde jsem teda šikanu nezažil, ale takový ty sprostější, úchylný vtipy na házený jo. Ty byly málokdy nepříjemný, ale byla to sranda, takže všechno v pohodě. Ale dokázal jsem se vžít do těch vtipů a memů na tý wannabe sociální síti, co ve filmu byla. Já osobně bych teda rozhodně nechodil na něco tak fyzicky náročnýho, kde je k tomu nevrlej trenér a šikana. Takže v tom jsem se s hlavní postavou neshodoval. Šerm, kterej dělám je v pohodě, hodně originální, což se mi na tom líbí nejvíc (protože když někomu o tom říkám, tak vždycky ten člověk řekne, že jsem první, koho zná, že by něco takovýho jako šerm dělal 😁) a není tam žádná šikana. Podle mě je hlavní chodit na kroužek, kterej vás baví a nechodí tam nějací blbci. Ne, kvůli rodičům nebo něčemu jinému. () (méně) (více)

Mara97

"Dáš si tabáček?" "To nemůžu. Jágr všechno vidí!" Jako nezaujatý a v hokeji se neorientující jedinec jsem se mnohokrát zarážel, proč se český hokej v posledních letech dostal tam, kam se dostal. A konečně jsem dostal odpověď. Strhující drama, které svižným tempem nakousne mnoho témat, ze kterých by se dal poskládat i celý seriál. Trochu mi až je líto nízké pozornosti, které se filmu dostává - těžko říct, zda se jedná o důsledek nešťastné premiéry těsně před druhou vlnou covidu. Nízký počet zhlédnutí, stejně jako poměrně nízké hodnocení, je poměrně nefér, protože si film rozhodně zaslouží víc. Prostředí teenagerů je skvěle vykresleno, stejně jako hokejová kabina a téma šikany - a nic z toho dobře přenést do filmu není jednoduché. Líbilo se mi také neokoukané prostředí Zlína. Smečka dobře vystihuje problémy, které ničí český hokej, v mnoha komentářích se ovšem objevuje výtka, že nenabízí žádné řešení. Podle mě stačí, že tyto problémy pojmenovává. Teď je jen na nás, zda dosah filmu bude takový, aby se něco začalo opravdu dít. ()

mozek20

Musím říct, že se jedná o velmi zdařilý režijní debut Tomáše Polenského co se týče celovečerních filmů. Přestože nejsem stejná věková kategorie jako hlavní představitelé filmu, tak si mě snímek získal svou problematikou a hereckými výkony. Po dlouhé době jsem odcházel z kina po zhlédnutí českého filmu s pocitem, že jsem viděl něco režijně neokoukaného bez zbytečného trapného humoru, kterého jsem se obával. Naopak se objevují vtípky, které zcela odpovídají dané komunitě. Nedokážu si přesně odhadnout cílovou skupinu tohoto filmu, ale rozhodně bych ho doporučil nejen teenagerům ale také rodičům. ()

Atrekan

První, co mě na filmu trklo - první záběr, do očí bijící agresivní color grade, působící, jako by tam hodili nějaký free preset a bez jakékoliv další úpravy pustili film dál. Možná se pletu, ale přišlo mi, jako by projekce nebyla ve 24 fps, ale asi 50, což je sice u sportovního snímku pochopitelné, avšak spíše pro samotné záběry, zachycující rychle se pohybující objekty. Filmy se promítají ve 24 fps z dobrých důvodů a proto je tohle druhým nepřehlídnutelým mínusem, a to jsme stále na prostoru prvního záběru. Nemluvě o tom, že se ještě pořád bavíme o samotné technické stránce obrazu. // Abych však nekritizoval jen z tohoto hlediska, chybí jakákoliv motivace postav - proč chce David stůj co stůj hrát v týmu plným kreténů? Co je vlastně jeho cílem? Co je cílem ostatních spoluhráčů? K čemu film směřuje a co nám chce sdělit? Kdy přijde plot twist? Kde je nějaký náznak zápletky či vyvrcholení? Upřímně nechápu, proč tenhle film vznikl a jaký je jeho účel, možná snad upozornit na kyberšikanu, která se však z Davidova života postupně vytrácí, až na ni scénář zapomene úplně. // Smutné, že zrovna Smečka je tím posledním, co před nadcházejícím uzavřením kinosálů uvidím. Po 95 minutách Polenského mám v hlavě puk ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

25.08.2020

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, jeho dramaturgové mají už dlouho jasno o podobě mezinárodních soutěží, které… (více)