Anděl s ďáblem v těle

Komedie / Erotický / Hudební

Československo, 1983, 98 min

Zdena Studenková, Božidara Turzonovová, Karel Heřmánek, Miloš Kopecký, Radoslav Brzobohatý, Josef Vinklář, Jiří Korn, Hana Buštíková, Suzan Baker, Josef Větrovec, Josef Somr, Jan Hartl, Jana Gýrová, Daniela Vacková, Hana Talpová, Jaroslava Kretschmerová, Evelyna Steimarová, Zdeňka Sajfertová, Jana Břežková, Zora Ulla Keslerová, Ljuba Krbová, Marta Richterová, Věra Tichánková, Jiří Císler, Jiří Kodet, Bořivoj Navrátil, Renáta Doleželová, Marta Krampolová, Dana Klossová, Jana Viščaková, Milada Vnuková, Ferdinand Krůta, Jiří Hálek, Vladimír Švabík, Dana Bartůňková, Vladimír Pospíšil, Stanislav Šimek, Jaroslav Tomsa, Karel Chromík, Milan Riehs, Pavel Marek, Jaroslav Pešek, Karel Peyr, Pavel Havránek, Dana Vlková, Miloslav Homola, Petr Pospíchal, Taťána Bártová, Hana Brejchová, Jiří Cimický, Eda Pavlíček, Petr Jákl st., Dagmar Vlčková, Zdena Gabzdylová, Eva Čechová, Jana Lojkásková, Nataša Lukanevičová, Naďa Izakovičová, Eva Trejtnarová-Hudečková, Lída Nopová, Luděk Kopřiva, Jana Svobodová-Mařasová, Kateřina Lojdová, Michaela Dolinová, Petr Burian, Pavel Jiras, Ondřej Ernyei, Milan Aulický

Tento film možno pôvodne mal byť komunistickou kritikou západnej spoločnosti, ale vôbec sa mu to nepodarilo - a to z neho spravilo skvelý film. Za socializmu sme tento film "žrali aj s chlpmi", pretože na pozadí "lacného" príbehu zjavoval podstatné reflexie našich krátkych dejín slobodnej spoločnosti (1918-1938). A k tomu (ešte) sladká Zdenička.(30.1.2008)

Zajímavost z rozhovoru "Ladislav Županič: Pro herce neexistuje tabu", který vyšel 15. května v čísle 22/2000 Týdenníku rozhlas. Všechny operety a muzikály u vás uváděné neslouží pouze k pobavení diváků, v některých se objevují i ožehavá témata a aktuální problémy. Jedná se hlavně o to strefit se inscenací do správné doby. Dvě inscenace, které jsme uvedli, byly takříkajíc zlomové a také nejrizikovější: Klec bláznů a Řek Zorba. Klec bláznů snad vůbec poprvé na české jeviště přináší problém homosexuality. Den před její premiérou shodili poslanci ze stolu zákon o registrovaném partnerství. V tu chvíli jsme se stali nositeli určité myšlenky a najednou ta hra byla aktuální. Ještě se nestalo, aby někdo v hledišti projevoval nelibost - je to totiž úžasně lidský příběh. Řek Zorba je v podstatě novodobou tragédií. Přišel v době, kdy jsou lidé rozčarováni z politického dění i ze samotných politiků, z jejich namyšlenosti a sebestřednosti, začínají pochybovat o smyslu života - a najednou jim Zorba přináší poselství, že život je krásný a přes všechny potíže, starosti a strasti stojí za to žít. Dalším příkladem je Anděl s ďáblem v těle. Tento film byl natočen v roce 1982 a tehdy působil jako nostalgická a legrační vzpomínka na první republiku, kdy poslanci zneužívali poslanecké imunity, měnila se vláda, rozdělovaly se funkce, strany si mezi sebou vyřizovaly účty. Uběhlo několik let, vrátila se demokracie i se svými neduhy, my jsme tuto inscenaci uvedli a jeden kritik napsal, že to je první politická satira.(2.3.2009)

Asi si tenhle film neměl dávat přídomek "erotický" - protože pokud se někdo těší na pořádný prasárny,tak si na svý fakt nepřijde..ale jako komedie je to půvabný a postavy,které hrají nadčasově krásná zdena studenková,skvělá božidara turzonovová alias šmrncgábi,karel heřmánek a ostatní,nemají chybu..pokud si chcete užít sex,pusťte si třebas "pyramidu"..pokud vám jde "jen" o komedii o prostituce,která uměla využít toho,čím jí příroda vybavila,je "anděl" slušná volba :-)(25.8.2013)

Době vzniku filmu poplatná kritika zhýralých mravů prvorepublikových "buržoustů" mi dnes při pohledu na naši současnou "vedoucí třídu" přidadá zase velice aktuální. V roce 1983 se nám tenhle film jevil téměř jako zjevení v nudné šedi tehdejší socialistické produkce: zajímavé kostýmy, hudba, tanec. Ani nám puberťákúm tehdy nedošlo, že zaměstnankyně bordelu nejsou dostatečně atraktivní. Takže z nostalgie přidávám jednu hvězdičku.(4.12.2012)

Musím sa priznať, že som bol trocha prekvapený pomerne nízkym hodnotením oboch týchto filmov, pretože podľa mňa je štylizácia do prvorepublikového obdobia dokonalá. To, čím u mňa oba tieto filmy stúpli, sú práve hudobné varietné čísla. Sú profesionálne zvládnuté ako po hudobnej tak aj po choreografickej stránke. Dodnes ma mrzí, že ani v čase vzniku filmu ani s odstupom rokov, nevydalo žiadne hudobné vydavateľstvo album so skladbami z tohto filmu. Nie sú to síce žiadne hudobné skvosty, napriek tomu ide o veľmi príjemne štylizovanú hudbu so zaujímavými textami aj aranžmánmi. Mňa osobne zaujala aj výprava a kostýmy. Dejová línia filmu tiež nie je nijako podpriemerná a mňa ako diváka od začiatku do konca zaujímalo, ako to celé vlastne dopadne. Dekadentná spoločnosť zámku Riviéra sa dokázala zabávať naozaj veľmi uvoľnene, v niektorých miestach mi to prišiel ako veľmi otvorený film s pomerne odvážnymi scénami. Oba snímky rozhodne patria do zlatého fondu českej kinematografie.(11.4.2009)