Motiv pro vraždu

Krimi / Povídkový
Československo, 1974, 88 min

Povídkový film zachycující tři různé tváře zločinu. V povídce "Víkend" zabije Karas ženu, kterou před časem znásilnil, aby ji umlčel. Omylem však zabil jinou ženu. V "Rukojmích" terorizuje narkoman Čaban nemocniční operační tým, ale rozvážní lékaři složitou situaci zvládnou. V "Kapsáři" se zloděj Benda hned po propuštění chce vrátit k řemeslu, ale jeho pokus končí tragicky... (oficiální text distributora)

_Irbe_

Tři velmi dobré detektivní povídky, z nichž jasně vyčnívá ta prostřední Jiřího Svobody o narkomanovi, kterého skvěle zahrál Jiří Hálek. ()

Pisoarec

Povídkový film Motiv pro vraždu jako celek pohromadě příliš nedrží, zachraňuje ho však Jiří Hálek, který exceluje v roli psychicky narušeného zločince v jedné z povídek. Jeho herectví je odzbrojující a scény s jeho maminkou, která vůbec nic nechápe, jsou vskutku působivé. ()

ALchemik

Musím přiznat, že mne tento povídkový film mile překvapil. Za prvé to byly herecké výkony hlavních "hrdinů". Ilja Prachař coby ve zmatku z prozrazení stopy zametající vrah a násilník, Jiří Hálek jakožto v absťáku vraždící a loupící morfinista (ty oči!) a melancholicky drsný a impulsívní Petr Čepek. Za druhé bylo zřejmé, že kratší stopáž jednotlivých snímků měla za následek zhuštění děje, kde však nic podstatného nechybělo a vše pěkně odsejpalo. ()

Peabody

ono se už na debutu pozná, kdo umí atmosféru, kdo zvládá střihy (v první povídce jsou podle mne očividné problémy s tím, kdo odkud přichází, kam odjíždí auto a tak). Vím, že Jiřímu Svobodovi mnozí neodpouštějí jeho politickou "kariéru", ale režijně je podle mne na vysoké úrovni a už i tady to je vidět, Jiří Hálek zde ukazuje, jak moc nedoceněný herec to v té době byl. Hudba ano perfektní práce. Zdena Studenková oko potěšila, Vlado Černý mi přišel jako výrazně slabší slovenská výpomoc. V tu dobu to bylo rozhodně nadprůměrné krimi, podívejte se na Noc smaragdových ohňů a podobné opusy. . ()

Yze

Jiří Hálek jako čtyřiačtyřicetiletý feťák a maminčik mazánek mi přijde jako hodně ujetá myšlenka.. )) ()