Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

DannyVlk

Tohle byl tak geniálně natočenej film, že i teenager jako já si připadal, jak kdyby se najednou ocitl v těle muže ve středním věku a snažil se užívat si všechno co on... Buď je něco špatně se mnou nebo je to prostě dokonalé. Děj ubíhal a u celého filmu jsem se bavil, kdyby neřekli na začátku, že umře, možná by to bylo zajímavější. Na druhou stranu byste tím přišli o to přemýšlení kdo ho to vlastně zabije a místo toho byste měli plnou hlavu toho jestli umře, či ne. Výtečný Kevin Spacey a Annette Bening. Dějová linie ohledně mladých mě kupodivu vůbec nebrala. Film mi udělal jasno.. jednou si taky koupím sporťáka veterána, ošahám 20ku, zhulím se a k tomu si budu poštět hity svýho mládí. Sečteno potrženo 5! ()

Lukkyn

Geniální film - a tady by mohl můj komentář skončit. To , že je Spacey herecká špička tu rozebírat nebudu to je mlácení prázdné slámy. (a to ostatní také nejsou špatní) Co mě ale překvapilo ještě víc , jak se film trefuje do situací , které v životě potkají nás nebo naše okolí. Nešťastní manželé , kteří navenek působí jako ideální rodinka, americký sen auto , domek, práce u malého stolečku v obleku, mladá holka co měla děsně chlapů a kecá vo tom přitom ani jednou ťuk ťuk apod. To vše je spojeno v zajímavém a pro mě i napínavém příběhu. Film se v pohodě i přes jeho stáří nacpal do mé Top 10. ()

Wartord

U jaké scény člověk čumí jak péro z gauče, než u té s igelitovým pytlíkem. Ze začátku to je pěkná komedie s menšími nereálnostmi, ale pak se to zlomí. Ta neuvěřitelná atmosféra vycházející z tohoto filmu mě opravdu dostala do kolen. Jen málokdy se stává, že sleduji závěrečné titulky s otevřenou pusou. ()

Johgas

Krize středního věku je sviňa. Může se to zvrtnout v pěknou frustraci a přemítání o zmařeném životě ... a co pak jako s tím? Co bude motivem pro změnu? A dojde vůbec na nějakou změnu? Skvělé herecké výkony. Film mě hodně dojal. ()

kuri-noha

Naprosto čistá dokonalost. Nejkrásnější film všech dob. Nechybí mu vůbec nic. A zároveň mu nic nepřebývá. Americká krása obsahuje poselství, o jehož rozměru jsem si ani nedokázal představit, že může být vměstnán do takto malého prostoru. Co postava, to téma. Všechna ta témata dohromady se spojují v zrcadlo nám všem, ať si to někdo připouští nebo ne. Je o tom nejdůležitějším - totiž o štěstí. Je o lidech, jejichž falešné já (ego) stojí v cestě ke štěstí, o lidech, kteří naleznou lásku sami k sobě a tím i štěstí, i to těch, kteří prostě štastní jsou... Asi na rozdíl od ostatních ve filmu nevidím vyloženě hlavní postavu. Pokud je někdo hnacím motorem, je to Ricky (Wes Bentley)... Každý člověk, jehož jméno nalezneme v závěrečných titulcích, odvedl brilantní práci a dal tak možnost vzniknout takovémuto skvostu. Při každém dalším zhlédnutí odhaluju víc a víc kolik kumštu Americká krása obsahuje, především Conrad Hall a jeho kouzla se světlem, které laik nemusí zprvu tolik docenit. Pokud máme o nějakém filmu říci, že má smysl ho vidět, pak je to Americká krása. 6/5! ()

stepma

Jednou za čas se objeví zvláštní úkaz - film ověnčený Oskary a opěvovaný spoustou lidí, kteří se z něj posadí na zadnici. Výsledkem je nepochopitelně vysoké hodnocení. Prima kamera, dobrá hudba a tam to končí. Z Americké krásy jsem si jinak nic neodnesla a v neposlední řadě jsem se na něj po cca čtyřech letech musela podívat znova, protože jsem ho (radši) zapomněla. To by se u oskaráku s 88% stát určitě nemělo. ----SPOILER---- dozvěděla jsem se, že Mena Suvari je stále panna, Chris Cooper čtyřprocentní a Kevin Spacey to pro nic za nic koupí do hlavy. Prostě nevidím v Americké kráse vůbec nic obohacujícího. Obří minus za přehnané náctileté smrady, kterým bych musela nafackovat. Dvě hvězdičky za bezvadnýho Kevina Spaceyho, bez něj bych na to dvakrát nekoukala. ()

Milos74

Kdo si alespoň špičky prstů nesmočil v krizi středního věku, toho Americká krása asi tolik neosloví, ale pokud je člověku čtyřicet a pustí si ji, měla by mu sednout. Jednoho dne se prostě probudíte a zjistíte, že život vám frčí přesně tak, jak jste to nikdy nechtěli. Cizí ženská v cizím pokoji, začínající bříško, stereotypní rituály... Nuda, nuda, šeď, šeď. Buď to můžete nechat tak a špinavou strouhou dopádlovat k fajfce a sešmajdaným důchodkám nebo se pustíte do restartu vlastního života. Dupnete na plyn a zatáčky projedete po dvou kolech. Jako Kevin Spacey... ()

lola10

Alana Balla- scénář, jsem si zamilovala. Jeho rukopis, způsob a styl je mi velmi blízký seriál (Odpočívej v pokoji je pro mě srdcovou záležitostí.), Sam Mendes- režie, také naprosto výborná práce. A v neposlední řadě báječný a naprosto úžasný Kevin Spacey v hlavní roli. Opravdu jsem velmi potěšena, že se role zhostil nakonec právě on. Bez Spaceyho by to nebyla Americká krása jakou známe. Film se dle mého názoru nedá nějak zvláštně popisovat, musí se vidět ! Nejde o nic zázračného, nečekejte vesmírné lodě, pornografii, kouzelníky ani závody rychlých aut- jediné, co Vám mohu zaručit, že uvidíte- je život. Zcela obyčejný,ničím zvlášť zajímavý, bez žádných větších dramat, prostě jen život, takový jaký ho všichni dobře známe. A ten, přesně tenhle život Vás jednou dostane...dožene Vás, najedou Vám otevře oči a Vy zjistíte a vidíte jak obyčejně žijete ... Velmi se mi líbil i Wes Bentley, hrál velmi přesvědčivě. K celku bych řekla, že se tam objevila, díky Alanovi Ballovi, všechna důležitá témata- od homosexuality,po drogy, nevěru a sex. Každodenní záležitostí se kterými se lidstvo potýká a proto byste měli film všichni vidět, protože je prostě pro každého a svým způsobem i o všech. ()

xawexi

Jeden z nejlepších filmů, který jsem měl možnost sledovat. Obsahově excelentní scénář, každá postava ve filmu zde zaujímá přesně své místo. Drama, které v sobě kombinuje prvky rodinného štěstí, stereotypu, životních výzev, emocí, překvapení a především zamyšlení. Hudba k filmu byla také perfektní a vhodně doplňuje mnohé scény. Uklidňující hlas Kevina Spaceyho dodává filmu unikátní atmosféru a v závěrečné scéně doslova bere dech ()

gizi

Dobře vystihuje Douglas a golfista - první shlédnutí před lety působilo více než nyní. Přesto je to hodně ze života a když si odmyslíme některé americké speciality, je to typické i pro Evropana i Čecha. Prostě o manželském vyčpění, o pubertě a odcizení rodičů a dětí. 80%, 28.9.2015. ()

Clovecice

Stalker love story, homo love tragedy story, vyhasnutá love story, pedo love story,...... Prostě vztahy tady, vztahy tam, vztahy kam se podívám. Za to by ode mě 5 hvězdiček nedostal, ale na tom filmu prostě něco je. Měla jsem z něj stejný pocit jak z Requirem for a dream. Prostě kvalita. ()

P@\/EL

Vynikající drama, které skvěle graduje hlavně v poslední třetině. Oceňuju množství rozličně vykreslených charakterů, jejichž osudy se dějově proplétají, a kdy každá z postav skrývá svá tajemství. Celý děj si plyne poklidným tempem a je založen pouze na zmíněných charakterech bez výrazných zvratů a taky nabídne sem tam nějaký ten povedený vtip a trochu vulgárního vyjadřování, což se mi zdálo na film takového hodnocení málo, nicméně je završen strhujím závěrem, kde se všechna tajemství odkrývají v podobě nečekaných zvratů a odhalení. Zkrátka řečeno geniálně vypointovaný závěr je to nejlepší z celého filmu. ()

PotatoCZ

Skvělý film. Příjde mi, že je to skvěle natočené drama z doby, kdy ještě tento žánr nebyl populární. Dnes je každý druhý film drama, a nestojí to za moc. Tenhle film má skvělý humor, moc dobré herecké výkony, a docela zajímavý závěr! 90% ()

Martinko991

Film o tom ako môže navonok priam idilická rodina vypadať v skutočnosti za zásterou. Výkony hercov, hudba, dej všetko excelentné jeden z mojich najoblúbenejších filmov. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)