"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Orše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet... Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich "Tento způsob léta..." se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti. A přesně věděl, kdo se do postav, promlouvajících krásným, ale přece jen literárním jazykem, převtělí - Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová. (Česká televize)

mira007

"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." mně sice Menzel nikdy úplně neseděl, ale uznávám, že tohle je klenot a tahle hláška přežije i ten film samotný. ()

Suchinnen

Ano, je to jednoduchoučký film, ano v podstatě se tam nic neděje, ano není to komedie u které brečíte smíchy, ale... ta nádherná Vančurovská čeština vycházející z úst hlavních představitelů tak přirozeně a lehce že ji úplně hltám, ta jedinečná letní atmosféra a poetické obrazy, ta krásná Preissová... Tenhle film buď milujete, nebo nechápete. ()

Haniczka

Na mě to působilo, jako kdyby se celý štáb a ostatní seběhli kolem odpočívajícího Rudolfa Hrušínského na plovárně a natočili film. Rudla mě prostě svým bezstarostným klidem bere dech! ()

sidddo

"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným".... to vystihuje vše. Jinak film má naprosto skvělou atmosférou....85% ()

Greg25

Mám ráda Vančuru a jeho úužasně vybroušený jazyk, který si hraje se slovíčky i kouzlem českého jazyka. Tahle adaptace si zaslouží opravdové uznání už pro vynikající herce a také proto, že tvůrce naštěstí nenapadlo nějákým způsobem změnit styl mluvy, což je jedině dobře. Rozmarné léto patří do klenotnice nejen českého filmu, ale zejména české knihovny. 100% ()

Vesecký

Česká filmová klasika, v níž Menzel využil dokonalou poetiku Vančurovy češtiny, a přesto se tento film stal oblíbeným v širokém diváckém spektru. Snad není úplně dokonalý, ale trojice přátel - Důra, abbé Roch a major Hugo nás přivádějí k lechtivému úsměvu, když každý po svém se snaží získat náklonnost kouzelníkovy schovanky Anny, skvělá je ovšem i Důrova manželka v podání Míly Myslíkové. ()

Jeremiah

Další z hřejivých, poklidně až líně se vlekoucích filmů, který však ani na chvíli nenudí. Svérázné postavičky, tak typické pro Jiřího Menzela / za to ho mám jako režiséra hrozně rád / rozehrávají herecký koncert, který je prosycen člověčinou , která již nebývá ve filmech tak často vidět.. Dokonce i mluva, byť již trochu archaická, dokonale sedí a dokresluje atmosféru celého filmu. Pro mne 4 a 1/2. ()

HouseMK

Krásná poetická freska jednoho léta, jehož způsob zdá se poněkud nešťastným. Pakliže zezačátku mi vadila trochu až příliž košatá to mluva mistrů hereckých, bať zvykl jsem si a nasál chřípím atmosféru líné to plovárny v břehu slovutné řeky Olše a náladu v nedaleké vesničky (podobně zachovalou ulici mám před domem), jež změní až antré světoběžníka kouzelníka Arnoštka se sličnou asistetnou Annou. Arnoštek je prostě boží! A ostatní koncertující herci jakbysmet. ()

Saur.us

Krásný jazyk, krásná Jana Preissová. Krásný film, který ač postrádá gradaci děje dokáže zanechat v divákovi hlubokou stopu. ()

ellegrey

Film není vůbec špatný, Jiřího Menzela mám ráda a to samé platí i o hereckém obsazení v čele se skvělým Rudolfem Hrušínským. Bohužel, knižní předloha se mi nelíbila a snímek, natočený podle ní, také ne. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel