Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

Wishkah

"No to je dost, že si nás taky jednou vyvez." Taková nenápadná hrabalovka sice nemá poetiku Postřižin, ale množstvím různých figurek je stejně krásná. ()

Prochy38

Nezapomenutelná kančí honička. Skvělý J. Hanzlík. Celkově velmi dobré herecké výkony. Musím to říct, prostě klasika z pera Bohumila Hrabala. ()

Chandell

V tomto filmu mě uchvátili především dva herci: Rudolf Hrušínský a jeho “Jak by tady bylo krásně … kdybych tady nebyl já!“ (mezi náma mít takovou manželku a dceru, prchnu a už se nevrátím :) ), a Jaromír Hanzlík v roli všeuměla, který místo pozdravu hlásá “Čemu nerozumíte pánové .... máte štěstí že jedu kolem!“ (mezi náma mít takovou družku, i když vyměněnou za krajinku v zimním hávu, prchnu a už se nevrátím :) ) No a na závěr: Já osobně kance se šípkovou! ()

Ixbalanke

Je to opravdu krásný a vtipný film, ale má jednu velkou neřest: všechny ženský jsou tu vykresleny jako krávy, svině či podobná zvířata (teda až na paní učitelku) a všichni chlapi jsou poetičtí, moudří a prostě lepší i když furt jen chlastaj. Ale i tak je to vtipný:) ()

Hanes88

Československá klasika se skvělými Rudolfem Hrušinským a Jaromírem Hanzlíkem. I děj byl velice pěkný a navíc ta honička za kancem neměla chybu :-). 80%. ()

Rozjimatel

"Říkají, že jsem odborník. Pamatujte, chybama sa člověk učí."     Nádherná smutno-veselá komédia, ktorú považujem za jednu z vôbec najlepších, aké kedy v Československu vznikli (a to platí aj pre oba nástupnické štáty). Menzelovi sa v nej krásnym spôsobom podarilo zladiť poetickosť, grotesknosť a tragickosť, prameniacu hlavne z ľudskej malichernosti. Film prináša pitoreskné výjavy zo života rozmanitých, často až bizarných postavičiek, pričom Menzel s Hrabalom si v tejto podstate spoločenskej satire krásne uťahujú z ľudských slabosti našincov (schválne nepíšem Čechov, lebo rovnakou mierou sa to do bodky týka aj Slovákov). Je to totižto také typické našinecké prejavovať nevraživosť voči všetkému cudziemu (hoci aj ide o obyvateľov susednej dediny), viesť smiešne, nezmyselné spory, bezbreho sa oddávať chľastu (či iným neduhom) a, samozrejme, byť naslovovzatým odborníkom na všetko. Človek, keď sleduje takéto karikované figúrky, sa musí nutne smiať na plné kolo, no zároveň je mu aj akosi smutno na duši, pretože takíto naozaj sme. Veľmi výstižne túto dilemu pojíma aj hudba (Jiří Šust), ktorá strieda groteskné tóny v štýle Pat a Mat s tónmi tragicky podfarbenými. Dielo je doslova nabité skvelými hláškami ("No ale nekúpte to, když to bylo tak laciný...") a má vynikajúce herecké obsadenie. Obzvlášť musím vyzdvihnúť neustále vyškereného Jaromíra "Máte štěstí, že jedu kolem." Hanzlíka (Leli) v jeho možno životnej role, skvelého Rudolfa Hrušínského (Franc), či Josefa Somra (kapitán VB), múdru i krásnu Libušku Šafránkovú (učiteľka) a ďalších (veľmi sa mi páčil napr. aj František Vláčil ako muž s roztrasenými rukami).     "No jo, ale já zelí nemůžu." "Kuš!" ()

dehlie

"...a nekupte to když je to tak levný." alebo "To neni na přespolní běh, ale do dílny na stání u verkštadtu, aby nezáblo..." ()

Eldoth

Jeden z nejkrásnějších klenotů české filmové tvorby, takové filmy se dnes už netočí. Převeliká škoda. ()

Vejrrr

Film se mi dlouho vyhýbal, pořádně jsem ho neznal od dětství (jinak bych třeba dal 5* bez dlouhých výlevů) Věděl jsem jen, že právě odsud pocházejí hlášky "To je dost, žes nás taky jednou vyvez" nebo "To zase bude v álejích nablito".. :)) To se filmu upřít nedá... Nejen komické hlášky, ale i spoustu komických situací a komické postavičky typu Hanzlíka s tím "No nekupte to, když je to tak levný!" nebo řezníka, jenž varoval, že všechno sežere.. :) Neporovnávám s knihou, protože neznám, hodnotím film a to prostě na pět hvězdiček pro mě není. Asi mi chybí jakýkoli hlubší děj, spor o to jak zpracovat kance... a nakonci smrt... Jako kontrast radosti z toho pořádně si narvat pupek a smrti ... Budiž dobrá... V porovnání s Obsluhoval jsem anglického krále lepší, v porovnání s Postřižinami rozhodně horší. Ale přes to všechno.. Je to hezká česká klasika. ()

spiritus

Procítěný a neuvěřitelně "lidský" film, popisující zcela obyčejné dění v obyčejné chatařské oblasti. Ústřední téma, příběhy lidí a průběh celého filmu, není nic vyjmečného. To co dělá tento film výjmečným, je to , jakým způsobem je to popisováno a předkládáno divákovi. Když vezmeme v potaz, že pan Menzel natáčel se scénářem, který byl velmi hrubý a de-facto nedodělnaý, klobouk dolů, před tím, co se mu podařilo přenést na plátno. Celé to je pochopitelně gradováno exelentními hereckými výkony, celé řady kvalitních herců, které tehdejší doba nabízela. Nejde dát nic jiného, než plný počet. ()

Charon11

Sněženky jsou mým velmi oblíbeným filmem-komedií. Komedie potěší, pobaví, rozesměje. "Máte štěstí, že jdu právě kolem." mě bude provázat již po celý zbytek mého života... ()

Theresia

Uznávám vysokou hodnotu tohoto filmu (hlavně po herecké stránce-hodně herců z Divadla Járy Cimrmana- už proto vím, že ten film musí za něco stát), ale Hrabalův humor mě nebere a jelikož píše často o všednosti (a bohužel, pro mě, dost všedně a nezáživně), tak pak ani jeho knihy nepatří mezi mé oblíbené a tudíž ani tento film, jelikož se věrně drží své knižní předlohy, mezi mé oblíbené nemůže patřit. ()

Chajimwitz

Zřejmě jsem ještě kulturně nevyzrál a proto hodnotím tak jak hodnotím.Přesto,že zde hraje řada velmi dobrých herců,tak já jsem na tomhle buranským kultu nenašel nikdy nic a to jsem měl pokusů dost.Ta hvězda je pouze za P.Čepka,jakým způsobem zahrál vesnického křupana. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr