Rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou zpátečnický kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář Krása (Pavel Liška). Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka. (Falcon)

EllienPM

Kniha už má několik pokračování, a má své kouzlo. Vejdělkův film má taky své kouzlo. Jiné. Pro ženy. Ale velmi dobré. Až mě to překvapilo, není to jen odvar. Eliška nemusela ty koblihy tak tmavit :). Oceňuju, jak nádvoříčko při neustálém pohybu husí působilo stále bílým dojmem. Vynikající obsazení a smysl pro detaily. Bravo. ()

filipvrbik

Jako komedie je to fajn, sice se to snaží až trochu kostrbatě udělat vtip v každé scéně, ale jinak dobrý... Uvidíme, jestli bude Yvona Stolařová prokletá a už si nikde nezahraje :-) ...50% ()

Ollie235

,,Kdo nikdy neprohrál, nikdy opravdu nezvítězí." A tohle bohužel žádná výhra nebyla. Nudný snímek, který postrádá humor a naprosto nezvládá využít poměrně zábavného námětu. Od novodobých českých komedií už snad ani neočekávám, že bych se smíchy popadal za břicho, ale alespoň několik komických momentů by to opravdu chtělo. Snad příště. ()

rerabinka

Film hodný své knižní předlohy. Ideální rozveselení pro nadcházející pochmurné podzimní dny. Smála se celá Lucerna a věřím, že nejen tam. ()

Chudobka

Mnozí zde píší o skvělé knižní předloze, ale já tento názor nesdílím. Kniha mě nebavila (podle mě je to kýč), film už vůbec ne. Eliška Balzerová byla ovšem výborná - jako vždy. Hynka Čermáka a Martina Pechláta mám ráda, ale bohužel - špatný scénář herci nezachrání. A na protivnou Dykovou nemám náladu nikdy, i když musím uznat, že není špatná herečka. Y. Stolařová mě nezaujala vůbec. Nudné, povrchní, bez humoru. Podle mého názoru se do toho Vejdělek vůbec neměl pouštět. Nevím, jak ze špatné knihy vytěžit dobrý scénář. To nejde. ()

P-puma-

Jojo není nad to, vzít odlehčenou humoristickou knížku. Výstřihat z ní humor a narážky na tehdejší poměry a ze zbytku natočit nesmyslný romantický film. Kdybych mohla hodím po Vejdělkovi papuče. 🤦‍♀️ ()

ashtangi odpad!

Z velmi vtipné předlohy si to vzalo jen námět. Vtipné scénky byly vypuštěny. Jen doufám, že je nenapadne natočit pokračování. ()

Danqo

Dve za podliezanie divákovi stereotypným lacným humorom, za trápne výkony Vilhelmovej a Pauhoufovej a za zbytočnú romantickú linku, ale dávam tri, lebo som nehádzal drevákom, párkrát som sa usmial a fungovalo to. ()

Bozvav

Co na to říci, kniha je lepší, hlavně proto, že je obsáhlejší, postavy více propracované ajednotlivé peripetie popsané podrobněji. Na straně druhé film je skvěle obsazen, panu Vejdělkovi se povedlo vcelku dobře vypíchnout nejdůležitější momenty a velmi dobře jsou zapracované vtipné hlášky a situace. Zvláště první polovina filmu je téměř bezchybná, pak jakoby začal pomalu ztrácet dech. Nicméně i tak jde o jeden z nejlepších českých filmových počinů posledních deseti let. Vedle Vlastníků asi nejlepší, co jsem z české produkce viděla za poslední dva roky. Za mne 80%. ()

jasanka

Cekala jsem kravinu, ale jsem prijemne prekvapena. Cetla jsem vsechny ctyri knizky, ale dokazu je oddelit od filmu. Ano, neni tu moc akce, ani to neni moc vtipne, ale je to pekny pozitivni pomaly mily film. ()

Lukin413

Hezky nasnímané peklo. Tatiana Dyková je příšerná, sympatie a antipatie postav k zámku a sobě navzájem se nahodile mění z minuty na minutu. Postavy jsou navíc pouze věšákem na normalizační karikatury debilních Američanů a bodrých buranů z Čech. Vtipy nucené, polopatické. Malé plus za kameru, ta je půvabná, sestříhal bych z filmu jen záběry na zámek a prodal Czech Tourismu. ()

tyna97

Úvod nic moc (obsazení sice sympatické, ale humor až přehnaný). Asi v polovině filmu jsem si říkala, že by to mohlo dohrát slibně, ale závěrečné scény s hraným prováděním a následné odhánění pana Nárožného jakožto kupce, bylo opět trochu humorně přehnané, tudíž ani ne tak vtipné, jak by se od komedie očekávalo. ()

Silencia90

4,5* ten film se nebere vůbec vážně, a proto je tak vtipný. Chápu, že výkvět kinematografie to asi není. Přesto mě to bavilo. Navíc prostředí zámku je moje slabina. ()

Mlle

Špatný film, pod jehož krustou ovšem probublává patrně celkem kvalitní oddechové literární dílo – nečetla jsem. Herci zážitek pohřbívají. U Táni Dykové coby aristokratky se nejvíce nabízí srovnání s Martou Gottwaldovou v roli první dámy. To jinak dopadnout nemohlo a nezlepší to ani tuna makeupu použitá jako ukazatel vyšší sociální třídy. Obecně mi připadá, jako kdyby režisér vyrazil na herecký nábor na Kladno a přesvědčoval horníky, aby se chvilku chovali tak, jak si myslí, že by se mohla chovat šlechta… Dobré herectví je schopnost představit divákům někoho, kdo má třeba zcela odlišný psychologický i sociální profil, než je herec sám. Je to právě to, čím se světoví borci typu Stellan Skarsgarda nebo Toma Schillinga nesmazatelně zapisují do našich vzpomínek. Právě tím vytvářejí filmy, při jejichž sledování je divák pohlcen příběhem, postava s hercem splývá v jedno a neruší. Česko má v současnosti (mezi těmi, kdo se v rolích objevují znovu a znovu) většinu herců průměrných. To znamená, že se dobře etablují v rolích, které se od jejich naturelu neliší. Jakmile je ale třeba, aby ztvárnili postavu z jiného sociokulturního rámce, vidíme dřeva, která se pohybují a mluví, jak jim zobák narostl, jen se zoufale snaží, aby to vypadalo jinak. Výjimkou je zde Hynek Čermák, který je všude na svém místě. Čtenáře původního románu musel film obzvláště bolet… ()

zdeny99

Zajímalo by mě, zda i v knize mluví ti rodilí Američané (Frank Kostka s manželkou a dcerou) stejně tak plynule česky a bez přízvuku jako ve filmu. Jak jsem tak pochopil, tak nikdo z nich nebyl ani jednou v České republice. Jeho manželka dokonce ani o Česku nic neví. Zdejší zámky si představuje jako Buckinghammský palác a lidi žijící na zámku jako princeznu Dianu. Především u ní a jejich dcery mě ta čeština nejvíc zaráží. Ona si vzala Američana, který má předky v Česku, ale stejně mluví jako rodilá Češka. Podle mě by jejich role měli hrát cizinci, mluvit anglicky a semtam vydrmolit ze sebe nějaký to český slovíčko. Každopádně takových nechápavých debilit je film plný. Realitní makléř Vojta Kotek během vánočních svátků nejmíň třikrát přeletí Atlantik a pořád má energie na rozdávání. Záměna kufrů byla taktéž divná. Ztratit zavazadlo je možné, ale že by si vzali cizí kufr a zjistili to až na zámku, je fakt nepravděpodobné. Převážení popela svých předků před Atlantik v krabičkách od buráků je proti tomu příjemnou, i když morbidní úsměvnou podívanou. Další nereálnou věcí spatřuji to odhánění lidí, tzv. muflonů ze zámků a poté tak rychlý nárust v návštěvnosti přes vánoční svátky. Že zrovna spadl po stovkách letech křišťálový lustr mě nijak nepřekvapuje. Ty lustry ve filmech padají na zem stejně tak často jako v akčních filmech bouchají vrtulníky. Tohle vše jsou takové důvody, proč se divák sice u filmu zasměje, ale většinou je to smích ironický. Něco jiného už je s hlavními postavami. Američany už jsem tak nějak probral, co mi na nich vadilo. Ovšem touha pana Kostky získat zdejší zámek a vědět, že do něj bude muset vrazit desítky milionů včetně výdajů na běžný chod, mě zaráží. V tomhle ta jeho protivná manželka měla fakt pravdu, i když jinak ve všem jiném byla úplně blbá. Už jen to, že lovecký salón zasvěcený bohyni lovu, Dianě, zdobí fotkami bývalé britské princezny Diany. Zdejší Češi jsou stejně tak nějací divní. Především kastelán, který vypadá jako Rimmer a mluví jako Holly z ČERVENÉHO TRPASLÍKA. Jeho suchý humor a nenávist vůči muflonům a veškerým poplatkům a byrokracii je zarážející, ale zároveň vtipná. Himmlerova komnata s tapetami plnými hákových křížů, zlatým hajzlíkem a nacistickou hymnou jsou už jen takovou poslední nevkusnou vsuvkou, která se pokouší o zdařilý vtip. Když to tak celé shrnu, sranda to je. Je to velká sranda, ovšem v celém filmu není nic, co by se dalo brát vážně. Je to výsměch Američanům, Čechům, bývalé české šlechtě. Teď jen jde o to, zda je to záměrný výsměch anebo to tak bylo vážně bráno. [6121. hodnocení, 319. komentář, 56%] ()

Brtniik

Divím se, že jsem film dosud nehodnotil a nekomentoval. Leda by moje reakce smazali. Přiznávám, že při prvním kouknutí se mi to moc nelíbilo pod dojmem předlohy na které se úžasně podepsala paní Khek. Při druhém kouknutí jsem filmu přišel na chuť. Stalo se mi to např. i u Vratných láhví. Moc se mi líbila Yvona a na Tatianu mám permanentní slabost, ale báječní byli všichni. ()

Narciska

Knihu neznám a tak nesrovnávám. Je to příjemná oddychovka, odsýpá beze zbytku v odlehčeném tónu, k tomu i místy pobaví a rozesměje. ()

Sydonai

Auvajs, to bolelo. Nebýt Balzerové a Pechláta, tak se ukoušu nudou a i tak se jedná o asi nejslabší Vejdělkův film, který jsem viděl. Velká škoda neb knižní předloha je vyvedená. 25% ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu