Úsměvný film vypráví ne jeden, ale hned několik příběhů. Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro "poezii a prózu" všedního života. (Ateliéry Bonton Zlín)

Motherlovebone

Tenhle film mám prostě rád a rouhačsky dodávám, že má pro mě podobnou atmosféru prvních slunce seno... Respektive je zcela uvěřitelný ()

Mr.Hackels

Otík má krásný život a měl by i dál, kdyby ho nechtěli vystrnadit do Prahy. Krásná ukázka běžných životních situací, které najdete nejen na vesnici. Plejáda nejlepších herců, co se kdy v našich krajích narodili. Rudolf Hrušínský tady je, pro mne, v nejtypičtější svojí roli. ()

Caesius S.

Geniální film, který nemá jedinou chybu, dovolím si říci světových kvalit, ale nejlépe ho samozřejmě pochopí pouze našinec. ()

Chlo0opek

Skvělý R. Hrušínský nejstarší povyšuje tento film až k 5*. Jinak je film přímo natřískán skvělými hláškami. Mimo jiné je roztomilé např.: "Jen si dupni, Evžene", když sleduje Labuda své králíky při "jejich množení se":), ale i spousta dalších.. ()

Alister

Všeobjímající idylický film sršící pozitivní energií pivních flegmatiků, co už dávno vědi, že ze sedmeho chutná nejlíp. Svěrák psal neuvěřitelně laskavé scénáře, které mají k realitě několik světelných let, když se pokusil napsat drama nebyl to on. Tady si to sedlo dokonale. Menzel přesně věděl, kdy nechat diváka spolu s doktorem kochat křečovickou krajinou,a kdy rozehrát sentiment "jakže to s tím Otíkem tedy bude". Geniální tempo a místy až snová atmosféra. Film samozřejmě není ani trochu odvážný a dovolí si nevěru jen tehdy, pokud bude páchána na doopravdy jediné vyloženě nesympatické postavě z celého filmu. Nelíbí se mi Svěrákova patetičnost všeobecně a jeho za všech okolností nenásilný humor mi k srdci nepřirost, ale tady, kdykoli na film koukám, mam radost ze života při každém záběru :) ()

Salman

Přeceňovaný film. Nemám ho ani v českých Top Ten, ba snad ani u Top Twenty...typická normalizační selanka -přesně ten důvod, proč víceméně pohrdám tvorbou klanu Svěráků a jejich myšlenkových dědiců (Hřebejk), či je mi v lepším případě lhostejná, což platí i u tohoto filmu...nevypínám a priori TV, když to hrají,ale to je vše. K pozitivům filmu patří Hrušínský, i když ty scénky, kdy asi 20 krát rozbije auto, to patří spíše do šlehačkových válek 20. let, kdy to množství lapsů bylo vtipné..., nakonec i postava Labudy, kdy se najde nakonec aspoň jeden člověk, který se k mentálně postiženému chová jakž takž důstojně a má ho opravdu rád, a pak pěkná replika, kdy se Hartl vysměje Štibichovi, který mu u té střelnice pindá o nezkažené vesnické morálce...to je asi nejlepší a nejtrefnější dialog celého filmu. App. a abych to neházel jen na Svěráka - Menzel také nepatří k tomu, co bych respektoval - povedly se mu pouze Ostře sledované vlaky, jinak vůbec nic. ()

Linsang

Plný počet a bez jakéhokoliv zdráhání. Kdybych dala míň, doma by mi řekli, že jsem momentálně zaostalá :-)))) ()

Reyak

Nova chce tento film nenávratně zprznit... dávat ho večer, další ráno a následně ještě na Nově Cinema chce ve vedení nějakého prvotřídního idiota. ()

Bodega_Bay

Legendární komedie s překrásnou atmosférou dokazuje, že ty nejlepší věci vznikají nečekaně a náhodně. Film nemá slabé místo, herecké obsazení a dialogy asi netřeba vyzdvihovat......"já se koupat nemůžu"....."tak se budeš dívat, jak se koupu já!" :-D :-D ()

tulen

Geniální film. Schválně nepíšu komedie, protože to není zdaleka jen prvoplánová "bžunda", i když se člověk směje nahlas od začátku do konce. ()

Standey

Pro mě jednoznačně TOP komedie české kinematografie. Myslím, že Vesnička ani žádné komentáře nepotřebuje. 100% ()

Alvin

S každým dalším shlédnutím si říkám, jak je tohle geniálně napsaný i zahraný film. Bohužel taky Menzelův poslední dobrý film. ()

Otan

Je to lepší komedie z naší tvorby,ale pár let jsem to neviděl a nevím jak by to dnes dopadlo,ale nechám si tu nostalgii.90% ()

DEJWIX114

prostě česká klasika :) asi nejlepší český film co znám a pokaždé když je v tv tak se na něj velice rád podívám :) ()

Alekks80

Kdybych si mohl vybrat, tak bych Oskara dal spíš Vesničce střediskové než Koljovi. Vrchol české filmové tvorby osmdesátých let a jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Kromě vynikajícího scénáře pana Svěráka a režie pana Menzela filmu pomáhá skvělé obsazení československou hereckou elitou. Nevidět tento film je prostě společenský lapsus. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr