Je třeba zabít Sekala

• Polsko

Zabić Sekala

Česko / Francie / Polsko / Slovensko, 1998, 109 min

Aká obrovská je sila manipulácie. ,,Je trěba zabít Sekala.". A kto je vlastne na konci ten dobrý a spravodlivý. Celý príbeh je naozaj bravúrne vystavaný, záujmy krutého Sekala prevyšujú (aj keď sa to tak na prvý pohľad nezdá) záujmy dedinčanov a na konci sa naskytá otázka, kto si mal v rukách väčšiu moc. Toto všetko sa samozrejme nezaobíde bez prvotriedneho hereckého obsadenia a skvelých výkonov. Najlepšie sa tu predvádza duo poľských hercov Olaf Lubaszenko (Juro Baran) a Boguslaw Linda (Ivan Sekal), pričom lepším s týmto dvojice je nie charakterom ale výkonom práve Linda, ktorý by si svojho Leva zaslúžil viac. Okrem toho veľmi vydarená aj vedľajšie úlohy a klobúk dole aj pred celkovým dobrým výpravným spracovaním a tiež vydarenou hudbou. I keď sú tu odozvy na tento film zmiešané, myslím si, že tích 10 Českých levov (doteraz najviac) je viac-menej zaslúžených a plné hodnotenie je možné udeliť bez väčších predskudkov. Toš, problémy sedliakov za protektorátu je teda naozaj možné pokladať za jeden z najlepších českých filmov.(22.2.2008)

Atmosféra války je tu neuvěřitelně tíživá a hutná, a to dokonce i přesto, že celý film nespatříme jediného vojáka, jediný střet. To je filmařina! Oba polští představitelé hlavních rolí jsou fantastičtí a je radost sledovat jejich přirozený a herecký koncert v příběhu, který se vyznačuje zcela rozporuplnými postavami. Jen někdo může být označen za vyloženě kladnou postavu (např. skvělý a charismatický Jiří Bartoška). Film navozuje stísněné pocity i díky velmi pozoruhodné hudbě z pera polského skladatele Michala Lorence, který kloubí nápadité melodie podané nápaditým provedením. Drsné vykreslení života za války, netolerance mezi katolíky a evangelíky, četné filosofické úvahy, podmanivá režie, vyšperkovaný scénář, to vše dělá z tohoto snímku skvostnou záležitost. A nakonec i poselství o tom, jak těžké je soudit zločince "na první pohled". Stejné zlo, ne-li větší, se však mnohdy ukrývá za nevinnými tvářemi. Drsný, ale krásný film. Takových by mělo být více. 90%!!(23.12.2006)

Jasně srozumitelný film, jehož ostře řezané rysy jsou stejně tvrdé a prosté jako jeho postavy. A v jednoduchosti je tentokrát zatraceně velká síla. Příběh o době a zlu, stvořeném strachem z jiného zla. Strach plodí zoufalost, zoufalost plodí odporné činy. Zoufalost dělá z lidí monstra sekalovštější, než je sám Sekal. Body za krásnou kameru a hudbu, především ale za famózní herce.(8.3.2008)

Hm, tak prý >eastern< , sic! No - ryze filmově d.m.s.n. prostě obyčejné sedlácké drama, navíc mně připadalo, (nejen díky kostýmům, ale vůbec myšlením a jednáním postav) jako by se film odehrával spíš za první světové, než ve třiačtyřicátém... Tož tak na světě... :-/ . . . Poctivě řečeno - dobré, ve škole za 3, u holiče za poplkání, u kováře za podkovu pro štěstí... Tak tři hvězdičky, nic víc, nic míň... Jen nechápu, proč film z roku 1997 vypadá svou formou, jako by byl natočen o nějakých pětadvacet - třicet let dřív. Se všemi výrazovými neřestmi a klišé i technickými nedostatky (zvuk a postsynchrony) tomu odpovídajícími... Velmi, velmi přeceňovaný film, ale jasně že v době natočení mezi všemi těmi tuzemskými sračkami doslova jednooký mezi slepými... Na druhou stranu musím přiznat, že čistě za příběh a jeho poetiku (pokud by nebyl svým způsobem bezdůvodně posazený do druhé světové) bych čtyři hvězdičky dal. Jenže to je to! Právě jen pokud by byl natočený před třiceti lety... - - - P.S. Jo a od té doby máme v Brně novou hlášku... "Je třeba zabít Sedala" (Zdravím Janko... ;o) Je fakt, že nějaký štěk sedláckého chasníka v hospodské scéně by mu tady i docela sedl... :-) - - - - - (Poprvé viděno někdy po vydání na dvd, hodnocení pak 1.3.2011 po připomenutí na ČT1 v rámci "R.L.Č.F." 5599., komentář zde jako 257. - 1.3.2011)(1.3.2011)

Nejlepší český film od sametové revoluce. V devadesátých letech se u nás hodně rozmohla tzv. komorní dramata, která se snažila seč mohla, aby zastínila, že v nich (lidově řečeno) "jde vo hovno". Sekal sice do této kategorie také celkem pěkně zapadá, ALE má perfektně budovanou atmosféru, skvělé herce, výbornou hudbu, kameru, střih ( což se nejlíp projeví v závěrečném souboji muže proti muži ) a celkově člověka chytne. K tomu si musím připočíst, že narozdíl od většiny jiných filmů devadesátek tady dabing některých postav nezní pitomě a člověk by si ho skoro nevšimnul. Nejlepší výkon, jaký kdy Jan Šťastný v dabingu předvedl. 5 hvězdiček je podle mě hrozně málo a stejně tak mi nejde na rozum, že se tenhle film neprobojoval mezi 200 nejlepších filmů.(16.10.2008)

• - Každá z osob, která se objeví v úvodních titulkách, získala nominaci na Českého lva. Většina z nich si jej také po udílení cen odnesla. (Sherlock Holmes)

• - Natáčanie prebehlo v júli 1997, v poliach na trati Nymburk - Mladá Boleslav a celé to trvalo pol dňa. Problém bol s vagónmi, pretože historická súprava, ktorá mala doraziť z Olomouca, uviazla vo vtedajších povodniach. Historický vagón bol narýchlo vypožičaný z Klatov a cez noc expresne dopravený na poslednú chvíľu na natáčanie. Služobné vozidlo bolo vypožičané z bežnej prevádzky, len sa upravili nápisy. (Raccoon.city)

• - V hlavních rolích byli obsazeni pro české publikum neznámí polští herci, a to proto, aby si představitele postav nemohli čeští diváci spojovat s jinými rolemi. (walmezak)