Jednu a tutéž událost vidí jinak dítě, jinak člověk dospělý, jinak člověk starý. I "Babičku" Boženy Němcové jsme četli, čteme a budeme číst stále jinak. Jako děti jsme ji četli bezmála jako pohádku a nejvíc nás zaujaly postavy Jeníka, Adélky, Barunky, psů Sultána a Tyrla. Příběh Kristly z hospody a jejího milého Jakuba nás zaujal ve dvaceti, mnohem, mnohem později jsme porozuměli nářku Viktorky. Ale to jsme se pak dívali zase docela jinak na hry dětí ze Starého bělidla, to už jsme v Adélčiných věčných otázkách slyšeli otázky vlastních dětí, to už jsme věděli, co znamená prázdnota, kterou po sobě zanechává smrt blízkého člověka... Pavlíčkův a Moskalykův dvoudílný přepis Babičky dokonale překládá a tlumočí řeč prózy do řeči filmu. To znamená, že nepřekládá otrocky a tedy špatně, proti duchu jazyka, ale překládá a tlumočí obrazem i rytmus, který je v těchto slovech skryt. Překládá a tlumočí i prázdné místo, tu bludičku stesku, která tu nakonec po babičce zbývá ve všech srdcích, jež ji milovala. (Česká televize)

Meow86

Oběma filmovým "babičkám" - Terezii Brzkové i Jarmile Kurandové byla tato vděčná a milá role ušitá namíru. Jejich laskavé tváře dokonale ztvárnily ty nejcennější vzpomínky Boženy Němcové. Myslím, že i ona sama by měla z těchto 2 filmových adaptací své knihy velkou radost. ()

harycek

Sice jsem měl radši "Babičku" z roku 1940 byla srozumitelnější než básnické pojetí této , ale časem jsem jí přišel na chuť!! ()

honzic

Krásné a dojemné, také velmi idylické a zároveň silně emotivní provedení babičky, jež sice má více dramatického ztvárnění a možné méně přesné vůči předloze, ale zaujme velmi nádhernou spíše melancholickou až dramatickou hudbou Fischera, naturalistické natočení některých scén a zároveň i hezkou barevností. Hodnocení: 80 % Jde o klenot mezi českými filmy. ()

miza

Setkání dvou generací hereček.Stárnoucí J.Kurandová a vycházející hvezdička československého filmového nebe L.Šafránková.Božena Němcová napsala Babičku s láskou jako své vrcholné literální dílo.I tento film se podařil a myslím,že každému kdo jej viděl zůstane v paměti. ()

cici24

Já babičku vůbec nemusím, je to užmoulané dílo o jedné bábě, která dožívá svůj život...pro mě to klasika není....nuda, ale zpracování je v celku dobré.... ()

klapqua

Nádherný film, pri ktorom mám vždy hrču v krku a slzy na krajíčku... čo sa však nesmie opomenúť je dokonalá hudba pána Fišera, ktorá celému dielu dodáva neskutočne poetický rozmer.... prosto nádhera ()

blezg

Co je to za divný rozmar našich dam promlouvat se sprostou babou :) Popravdě mě už snad rozpláče všechno. Stárnu. A měknu. Bude tomu již dříve než déle, co bude slunko nad mou hlavou vycházet a zapadat, a já budu v klidu ležet. ()

fafejt001

TAK TO JE KLASIKA A NÁDHERNÁ BARUNKA . I TA VIKTORKA . PRO MNE KLENOT . A TA HUDBA , MNOZÍ JI SLYŠÍME A SLZY SE DEROU DO OČÍ . NEBO NE ? MNĚ TEDA JO . VÁM NE ? ()

kedluben

uaaaa. babička hází jedno životní "moudro" za druhým a její neskutečně toporný herecký projev....pane jo!!! na druhou stranu příběh viktorky - to je něco jinýho. ()

tyzmrde odpad!

Ja nechápu jak může mít vysoké hodnocení film který nemá děj ani zápletku. Babička přijede na venkov, děti z toho mají radost, dává nějaké rady a to je asi vše. Dokonce ani na csfd obsahu není napsáno o čem ten film je. ()

jessic

Idylická vesnická žánrovka, ve které byly potlačeny romantické rysy ve prospěch realističnosti. Přestože šlo o nejslavnější roli Jarmily Kurandové, její babička se mi nikdy nelíbila. Naopak vynikající debut Libuše Šafránkové a skvělá dvojice Petr Čepek a Libuše Geprtové, kteří vnesly do jinak nudné vesnické selanky trochu dramatičnosti. Čtyři hvězdy za uhrančivého myslivce Petra Čepka. ()

Enzo555

Najmenej pozerateľná verzia (vrátane transvest.paródie) známej knihy. Nekonečné zábery Libuškiných zadumaných pohľadov a brunátnych líčiek (zamilovaný režisér?) + cikcak strih nesúrodých scén + upätá nedýchateľná naškrobenosť kostýmov = migréna ako višitá (zásterka Barunkinho kroja) ()

Vieriq78

Film ktorý keď pozeráte v detstve, zanechá vo Vás stopu. Neviem či si pämatám ľudskejšiu postavu akou bola babička vtedy pre mňa. Múdrosť a láska zapísana v pokore malej skromnej starej ženy. A Barunka.... ()

pold

Otřesná předloha, kterou jsme museli všichni přetrpět jako povinnou četbu (ukažte mi jednoho člověka který tenhle škvár má fakt rád), se dočkala přiměřeně upatlané "idylické" filmové podoby. P.S. jediný význam "díla" Babička pravděpodobně představuje to, že je napsáno česky. Což možná mělo nějakou hodnotu v 19. století, ale dnes už skutečně patří na smetiště historie. ()

Kontryhelka

Pěkné zpracování románu Boženy Němcové. Paní Kurandová tomu dala všechno, je pravou babičkou podle předlohy. Moc se mi to líbilo.Na konci jsem brečela. ()

Dvorik

Videl jsem jen 1. dil a to uz bylo dost utrpeni. Jak se takova blbost muze neustale ucit ve skolach? Musim se asi podivat i na jinou zfilmovanou verzi, jestli to bude stejna nuda. ()

rigby

Skvělé herecké obsazení v čele s babičkou a Barunkou. Jen mi trochu nesedělo nesouvislé vyprávění, Barunka odjížděla snad čtyřikrát, babička přijela možná ještě víckrát. Viktorka tam pobíhala ještě po smrti. Knižní předloha dle mého názoru nebyla překonána. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017