Jednu a tutéž událost vidí jinak dítě, jinak člověk dospělý, jinak člověk starý. I "Babičku" Boženy Němcové jsme četli, čteme a budeme číst stále jinak. Jako děti jsme ji četli bezmála jako pohádku a nejvíc nás zaujaly postavy Jeníka, Adélky, Barunky, psů Sultána a Tyrla. Příběh Kristly z hospody a jejího milého Jakuba nás zaujal ve dvaceti, mnohem, mnohem později jsme porozuměli nářku Viktorky. Ale to jsme se pak dívali zase docela jinak na hry dětí ze Starého bělidla, to už jsme v Adélčiných věčných otázkách slyšeli otázky vlastních dětí, to už jsme věděli, co znamená prázdnota, kterou po sobě zanechává smrt blízkého člověka... Pavlíčkův a Moskalykův dvoudílný přepis Babičky dokonale překládá a tlumočí řeč prózy do řeči filmu. To znamená, že nepřekládá otrocky a tedy špatně, proti duchu jazyka, ale překládá a tlumočí obrazem i rytmus, který je v těchto slovech skryt. Překládá a tlumočí i prázdné místo, tu bludičku stesku, která tu nakonec po babičce zbývá ve všech srdcích, jež ji milovala. (Česká televize)

Corpsegrinder

Ještě horší než černobílej Baba O'Riley hlavně díky Viktorce na heráku kdy jsem si ve skrytu duše přál aby z lesa vylezl Jason Voorhees a zbavil se jejího ksichtu navždy. ()

Wishkah

Pamatuju si jak sem tenhle film neměl v dětství rád. Byl temný a smutný. Až později, když sem si přečetl předlohu sem pochopil. Pan Moskalyk natočil krásný film. Skvělé herecké výkony, díky kterým postavy skutečně ožívají. Skutečně dílo hodné mistra ()

Mikino00

Film podle slavné knihy, kterou si po shlédnutí tohoto filmu rozhodně nepřečtu, místy velmi rozvleklé až nudné, pak zase zajímavé a pěkné. Film hodně pozvedá babička, výkon Kurandové opravdu pohladí na duši. ()

Marina111

Úprimne ľutujem každého, kto nemal takúto babičku ... Ja som mala tú česť byť isté obdobie svojho života takou "Barunkou", a možno i to je dôvod, pre ktorý tento film tak veľmi, veľmi milujem. Jeden z mála snímkov, ktorý mi vždy, a tým myslím naozaj vždy, dokáže obnoviť narušenú rovnováhu, a na ktorom - bože daj - snáď budú odchované ešte i moje pravnúčence ... Skrátka, prenádherná exkurzia do sveta nevinnosti, prostoty, sedliackeho rozumu, spolunažívania s prírodou, dobrých medziľudských vzťahov ... do sveta, kde i menej šťastné okamihy majú svoje miesto, opodstatnenie a pochopenie. Azda ani nebudem preháňať, ak si trúfnem napísať, že Božena Nemcová týmto dielom vzdala hold nielen svojej babičke, ale všetkým dobrým a láskavým starým mamám celého sveta. ()

Dasa321

Krásné zpracování známého příběhu s úžasným hereckým výkonem Jarmily Kurandové a vycházející hvězdičky Libuše Šafránkové. ()

jane1106

Moc hezké romantické zpracování české klasiky s nečekaně silnou dramatickou rovinu příběhu Viktorky, kterou bravurně ztvárnila hrdá a krásná Libuše Geprtová. ()

Jenni

Motto: "Já těm vašim novotám nerozumím!" Jedním z důvodů, proč má spousta lidí ke knižní předloze negativní vztah, je bezesporu fakt, že je postihlo neštěstí vidět Babičku ve filmových barvách. Ono se to nabízí - koukni na zpracování klasiky, je to trochu i povinnost. Jenže ne. Žádná taková povinnost neexistuje. A lépe je nevidět. Jistě že Moskalyk a spol. byli při vytváření "babičky pro současnou generaci" konfrontováni s existencí filmové Babičky černobílé, věrně následující autorčin text, kterou lze na rozdíl od barevného pokusu doporučit místo školní četby. Povedlo se jim však jen to, že protektorátní verzi, která není sama o sobě nic zvláštního (je až příliš památníková, jak by se řeklo), můžeš tváří v tvář této novotě konečně považovat za filmový zázrak. "Stará babka" nepotěší obvzláště, ale odlišně od verze s Libuší Šafránkovou ani neurazí. Aby bylo jasno, nejsou to herecké výkony, které Moskalykovu Babičku kazí. Jarmila Kurandová vytvořila takovou babičku, jaká byla v jejích silách. No a když k ní na závěr přichází paní Šafránková, je to snad jako by vcházela mladičká Barunka Němcová. Jenomže proč? Při příjezdu babičky na Staré bělidlo je podle knížky Barunce asi šest, tady jí je šestnáct nebo kolik. Nevěřím tomu, že jí taková holka bude česat vlasy a žadonit o pohádky. Neuvěřil jsem ani na chvíli. Jistě není třeba, aby se jakákoli adaptace striktně držela původního textu, ba spíše opak je pravdou, jenomže Moskalykův film, vzniklý "na motivy povídky Boženy Němcové", je vyvrabčená Babička doplněná o vlastní pokusy někoho, kdo si myslel, že je lepší spisovatel než spisovatelka sama. A tak aťsi je Viktorka klidně napřed normální a pak se v průběhu filmu zblázní, ale neberu, že se kvůli tomu kazí všechno ostatní, včetně pointy "Viktorka má také hvězdu, ale je zakalena". Právě onen démon a středobod knížky, jehož osudům Němcová věnovala celou kapitolu, je ve filmu rozlit do všech postav, aby z něj učinil vpravdě děsný a nestravitelný film. Když v protektorátní verzi na babiččinu otázku, zda si někdo ještě vzpomene na její slova, na její českou řeč, odpovídá Barunka "Já nezapomenu!", je to přece něco. V barevné Babičce není nic. Asociace: Tři oříšky pro Popelku, Babička, Máj ()

Eragon93

Slabší ve všech ohledech, babička ještě oukej, ale na svou předchůdkyni ztrácí zejména životem na Starém bělidle, tou pohodou, která právě ve starší verzi nechyběla. ()

Bozvav

V této verzi Babičky excelovala hlavně začínající princezna Libuška Šafránková. Pěkné, byť dobou mírně poznamenané zpracování. I když kvality verze z roku 1940 nedosahuje ani zdaleka. Za mne 70%. ()

Heavyman

Jelikož mne také vychovávala babička tak je tento film pro mne takový symbol lásky mezi babičkou a vnoučaty. Neukazuje však jen příběh dle knihy, ale také dobové zvyky, trápení poddaných, nádhernou krajinu a hlavně je doprovázen úžasnou hudbou, která navodí dokonale pocit smutku. ()

lemonova

Je to krásne spracovanie, nefalšovane dojímavé a herecky presvedčivé.. vždy ma fascinoval najmä osud Viktorky, ktorú úžasne stvárnila Libuše Geprtová. Všetko a všetci v tomto príbehu fungujú skvele. ()

Kaučuk03

Krásná freska venkovského života. Moskalykovi se podařilo podle mě vystihnout tu nejdůležitějš atmosféru knihy. Pokud vás kniha nebavila, film vás asi příjemně překvapí. Dodneška, ačkoliv sem tento film viděl už dávno, si pamatuji plno výjevů a obrazů. ()

pouler

Babička. Už když jsem četl knihu (tenkrát povinnou) tak jsem si říkál tady něco není v pořádku, mně to baví! A tenhle film ještě více, neuvěřitelné na rok který vznikl (1971) je to skoro zázrak. Povídka Viktorka drží celý příběh Jaroslava O. a Libuše Š (vlastně prvnotina!) podávají životní výkony. Spoiler (:-) děj graduje a z vesnického prostředí na východě Čech se stává drama z života v porovnání s životem "zhýralé" vrchnosti. Podpora teorii, že Božena Němcová byla nemanželského původu a byla dcerou kněžny Zaháňské a knížete Metternicha. Nemůžu jinak než *****5. ()

tranquill

"Vždyť jsme rádi, že se máme!" Ano, první polovina filmu byla poetická a láskyplná. V té druhé mi ale nevonělo moc sentimentu a opakující se obrazy. Každopádně "šťastná to žena...!" ()

mardun

Po letech jsem se opět s chutí rád podíval na Babicku. Babička je geniálně emotivně natočená. Boženu Nemcovou jsem měl rád i jako povinnou četbu ve škole. Mám rád filmovou podobu Babicky s Terezii Brzkovou a i s Marii Kurandovou. Obě jsou jsou krásné babičky a obě mají své kouzlo. Barunka je lepší v podání Libusky Safrankove. Za mě tenhle film je klenot Československého Filmu. 💯% Jen co me vadi jsou ty věčně flashbacky. ()

Vabr

Tohle nehodnotím, jakože bych se na to podíval sám od sebe a pak to normálně hodnotil. My jsme se na to museli dívat do češtiny za úkol. Chci říct, že tohle není vůbec můj vkus a je to totálně mimo. Strašně nezajímavé jak banány ve slevě, opravdu. V hodině se učitelka zeptala, o čem to bylo a vyvolala nějakou holku. Kdybych měl říkat příběh já, tak bych asi jen řekl, že o je o tom, jak se žilo a o různých věcech, co se tam dějí. Nuda. Nevím, ani to nemá nějaké emoce a Božena Němcová tu vůbec není, což mě ohromně překvapilo, když tu knihu napsala ona a psala o babičce a o sobě v té době. Zklamalo mě to, i když jsem vlastně nic nečekal. Trapný dialogy. V těch se nejvíc vyznala ta bAbIčKa. Víc trapný, o ničem a nezajímavý to už nemohlo být. Ale myslím si, že kdyby měl takovejhle film 40%, tak by to bylo divný, proto má tolik. Čekal bych i, že druhá část se třeba posune o pár let a ne, že to vlastně je furt to samý. Zasmál jsem se tu a to jen u části, kde se ta pošahaná Viktorka šíleně smála. VYHDNOCENÍ: ALE TAK JSEM TO NĚJAK ZVLÁDL ()

Candid

Ať se přemáhám co můžu, vždycky mě to nakonec dojme a to nejen díky příběhu, ale taky díky té době, kdy lidi žili úplně jinak než je tomu dnes a vše bylo tak jiné- čisté, tiché a hlavně spjaté s přírodou. Alespoň na několik týdnů bych si do toho světa chtěla zajet na dovolenou... ()

Likan7

Moskalyk se toho zhostil se ctí, ale i tak mi přijde ta první verze Babičky taková...babičkovější. Rozhodně je těžký pro Jarmilu Kurandovou měřit síly s paní Brzkovou, která je babičkou jedna báseň. Na druhou stranu je tahle verze určitě filmovější a Libuše Šafránková byla vyloženě trefa do černého. ()

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017