Kořist

• USA Crawl (více)

Nadějná plavkyně Haley Kellerová (Kaya Scodelario) není sebevrah. Do uzavřené zóny na Floridě, která se připravuje na jeden z největších hurikánů za posledních pár desítek let, se vypravila jen kvůli tátovi (Barry Pepper). Ten se snažil na poslední chvíli zabezpečit svůj dům, ale už měl být z oblasti dávno evakuovaný, přesto se neozývá. Haley ho najde v už částečně zaplaveném sklepě, v bezvědomí a těžce zraněného. Než ho stačí odtáhnout do relativního bezpečí, připomenou se nezvaní hosté, kteří jejímu otci to zranění způsobili. Stoupající hladina vody totiž výrazně rozšířila loviště zdejších aligátorů, kteří jsou poměrně hladoví a zvědaví. Situace je vážná a poměrně beznadějná. Hurikán udeřil naplno, sklep se plní vodou a Haley je jasné, že bude záhy čelit volbě, zda se utopit nebo nechat sežrat při pokusu o záchranu. (CinemArt)

luka4615

Neuvěřitelně nudná záležitost, jejíž nejsilnější momenty tkví ve scénách ve sklepě, které skýtají velmi dobrou tísnivou podívanou. Nicméně jak hlavní postavy onen sklep opustí, snímek Crawl se najednou stane stupidní a předvídatelnou záležitostí, v níž se navíc téměř všichni chovají jako naprostí idioti bez špetky pudu sebezáchovy. Achjo, už zase! ()

Lucasion

Obvykle nějaké ty přešlapy ve scénáři nebo hloupé chování postav přecházím. Ovšem tady to bylo do očí i mne. Hurikán pátého stupně a hrdinka Haley (Kaya Scodelario) si prohlíží fotky na posteli. Začít telefonovat v momentě, kdy je za rohem aligátor namísto se v klidu odplazit do bezpečí. A mohl bych pokračovat dál. Film zbytečně srážet nechci, protože má příjemnou délku a jako takový mě bavil. Hrdinka s tátou uprostřed sklepa s vodou a aligátory. Ty mají dva solidní přístupy na scénu a nějaké to gore se taky najde. Pro mně plus, že to není zbytečně moc. Příběh docela očekávaný a finále trošku natahované. Rodinné vztahy se filmy taky nevyhnuly. Nakonec zbydou solidní cgi plazi, kteří koušou, ale neukusují. Jednou hrdinka krvácí, podruhé zase ne. Odpustil bych ledasco, ale těch děr tam bylo zbytečně moc. Kořist je příjemná, vizuální akční podívaná, kterou nic nezkazíte. Ovšem atmosféru, survival, boj o přežití a nebo horor, byste tady těžko pohledali. [Csfd projekce42] (50 %) ()

Morholt

Poctivá animální hlína, ve které se aligátoří rodinka snaží sežrat svojí lidskou konkurenci. Krokouši jsou vydaření a svačí všechno, co jim přijde pod čumáky, líbil se mi vizuál zalévaný přívalovým deštěm a navrch se najde i pár mňamek. Že je Pepperova postava nezničitelná je mi šumafuk a stejně tak je mi jedno, jakým způsobem se Kaye dokáže vyhnout vlastní konzumaci. Tyhle nesmysly zkrátka k podobným filmům patří a bez nich by to nejspíš nebylo ani ono. Snad bych se jen obešel od otcovsko-dcerovských blábolů, ale to vem čert. Aja opět nezklamal. 75% ()

mm13

Šikovný scenár, ktorý dbá na detaily (prítomnosť aligátorov a ich správanie je vysvetlené, že to už lepšie nešlo, pritom akoby mimochodom). Sympatické ústredné duo, s ktorými tú necelú hodinku a pol trávite vcelku radi, rozumiete ich rozhodnutiam a úprimne im držíte palce. K tomu pár napínavých, iba pár prepálených a asi len zo dve-tri očakávané scény... ktoré ale vyváži záver. Ten by si síce na naplnenie symbolickej roviny žiadal o čosi výživnejšiu prácu s charaktermi, ale tak v rámci zábavného béčka... hej, môže byť. ()

ScarPoul

Dlho som nevidel tak príjemný survival horor. Atmosféra aj lokácia je parádna. Do toho neustále bubnujúci dážď a prostredie v ktorom to ľudia nemajú až také ľahké. Hlavne tvárou tvár obrovským predátorom. Výhodou filmu je, že nenudí ani na sekundu a keď už máte pocit, že už s ničím novým nepríde, prichádza logické vyústenie celej situácie, ktoré hrdinom znova skomplikuje celú snahu o prežitie. Jasné ku koncu už ideme trochu aj do nadneseností a absurdít, ale Aja drží film v mantineloch žánru celý čas. Je to zábavné. Postavy prichádzajú k úrazom ale zároveň sú to starý dobrý hrdinovia, ktorý sa nevzdávajú. Do toho celého ide decentný emočný vzťah otec a dcéra, ktorý nevadí a dáva postavy aspoň do nejakých súvislostí. Film ku ktorému sa budem rád vracať a ktorý nie je taký debilný ako Shallows alebo naposledy mnou videný MEG. ()

BoPo

Môj hororový obľúbenec, tvorca periel Noc s nabroušenou břitvou a Hory mají oči, sa mi za posledné roky vytratil zo zorného pola. Kořist prináša béčkový zážitok. Digitálne triky miestami trošku bijú do očí, ale väčšinu času splynú s prostredím. Atmosféra vodného väzenia bola fajn. Potenciál domu sa skutočne využil na 100%. Problémom je určitá nerozhodnosť. Má to byť pokus o znázornenie reálneho súboja človek vs aligátor/hurikán, alebo vedomo naschvál nereálny boj s cieľom dosiahnuť čo najdrsnejší efekt? Miestami platí prvé, miestami druhé. Škoda, z ultra jednoduchého námetu sa skoro podarilo vyloviť zažitok vhodný na odporúčanie v kategórii nenáročná, akčná oddychovka. ()

Lacike

Po dlhšej dobe som si pustil nejaký horor a teda je to riadne sklamanie. Blbosťou postáv a absurdnými situáciami mi to pripomínalo hovadiny od Asylum. Akurát to ma kvalitnú technickú stránku. Ale nejaké veľkolepé to aj tak nie je. Skôr taký lacný odvar. Na Ajove pomery ma prekvapila prakticky absencia šťavnatejšieho gore. Už asi na staré kolená chlapík dospel. Ale bez nich vlastne nemá čo ponúknuť. Postavy sú o ničom. Ľakačky nefungujú. Napätie nulové. Fakt to zachraňuje len technická stránka za ktorú dávam jednu hviezdičku a druhú za psa, ktorý to našťastie už tradične prežil. Ale inak je to nudný horor so srandovnými krokodílmi. 4/10. ()

Dale

Kam sa na hlavnú hrdinku hrabe Rambo alebo Terminátor... Aligátor jej zakusne do nohy a poriadne, že ju aj povláči po pivnici, každý iný človek by bol bez nohy alebo minimálne vykrvácal, ale dievčine nič nie je, veselo behá a pláva, akoby nič. Rovnako sa jej zakusne do ruky, ale ani to na nej nezanechá žiadnu stopu a pláva, že by ju neporazil ani Phelps v životnej forme. Aligátori pôsobia asi tak realisticky ako háro Bruca Willisa. Aja sa snaží stupňovať napätie, ale na mňa to nepôsobilo ani za mak, každý jeden krokodýlí útok bol predvídateľný a o hlavnú postavu som nemusel mať strach, keďže ona by bez problémov prežila, aj keby sa do nej zahryzlo 10 týchto päťmetrových jašteričiek naraz. Nuda. ()

JohnCZ

Hodně svižná, spíše akční než-li hororová, záležitost s aligátory na steroidech a s logicky se chovajícími postavami, co mají i vcelku slušně vyvinutý pud sebezáchovy. Kazil to všudypřítomný nepřirozeně videoherní digitál, ale zase nutno uznat, že je to natočené za mrzký peníz kdesi v Srbsku, což lze na ne zrovna americké architektuře místy poznat, ale po většinu času je tu ta Florida simulována dost obstojně. ()

corpsy

Presne to, čo som od ´´fast foodu´´ čakal. Alexandre Aja pod záštitou Sama Raimiho, priniesol na podnose to, čo rezonuje pár hodín, ale aby ostali chute zapamätania hodné, to tu nehrozí. Kaya je slečna, ktorá má gule, Barry je tatko roka a tých niekoľko aligátorov, je trikovo obstojných. Takže návštevu kina rozhodne nebanujem. ()

Hoyt

Očekávání jsem měl téměř nijaké a přesto jsem byl mnohem více spokojen než například po šílené Annabelle 3. Vztah otce a dcerou zajímavě znázorněn (znám podobné z reálného života). Děj, logiku a reálnost hodnotit nebudu, protože to v tomto filmu nemá moc cenu. Za mě silnější 3*. SPOILER: Velké plus za podlouhé době přeživšího psa :) ()

salisbury

Kořist je film, kde product placement baget a luxusního oděvního průmyslu na nás kouká ze všech stran, ale největší kořistí je pro film divák, který je lapen do scénáristické hypnózy pln těkavého odéru rajského plynu. Rasmussenové evidentně ujížděli na fajn matroši, který jim dovolil napsat dílo táhnoucí se hodně přes čáru. Ve filmu se nachází pár slušných lekaček, efektní podívaná lahodí oku, ale jinak se film topí pod tlakem dešťových kapek v průměrné velikosti krokodýlí samice. ()

curunir

,,SOM ALFA PREDÁTOR!" __ ,,Korisť" ma zlákala, pretože som dúfal v explicitnosť násilia, ktorou sa vyznačovala predchádzajúca Ajova tvorba. Ten sa však od nej v poslednej dobe viditeľne odkláňa a preto film výrazne stráca možnosti, ktorými by vedel diváka viacej upútať a nezostať iba nevýraznou a ľahko zabudnuteľnou šeďou priemeru. Zo začiatku ma iritovalo najmä dlhé hľadanie otca (,,Tati, kde si?" povedané aspoň 10 krát.), neskôr hlúpe motivačné vety (,,Vedel som, že si bojovníčka." a pod.) a napokon aj nepresvedčivé vyčínanie aligátorov, ktorí by v prípade neúčasti zbytočných vedľajších postáv ani nemali koho zožrať. V tomto prípade vedel voľakedy Aja či už krvavosť alebo napätie vytvoriť sofistikovanejšie a nápaditejšie, preto priestor zatopeného domu s pivnicou nevyužíva svoj potenciál tak, ako by sa žiadalo. Vo výsledku preto najväčšmi poteší striedma minutáž a pri čítaní titulkov zaujme naozaj masívna srbská stopa. (3566. hodnotenie, 296. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Bylo to moc fajn dokud nedošlo na aligátory.. Takže asi 10minut.... Potom už to byla jenom čirá absurdita. Když je ve filmu realita úplně vyhozená z klubů a divák ví jen to, že se nemá čeho chytit (protože tady evidentně může aligátorovi z prdele kdykoliv vyplavat ponorka, nebo protagonistům vyrůst na čele ocelová pěst drtící krokouše), je to na houbelec.. Na napětí se nehraje protože velmi brzy je jasné, že tohle je větší sci-fi než Star Wars, jediné dvě důležité postavy jsou moc důležité než aby chcíply a ta hrstka anonymů je zase příliš anonimních než aby se o ně někdo jakkoliv bál... Velmi zručně natočená kokotina.. ()

agentmiky

Po zhlédnutí traileru jsem se na film těšil jako malé děcko, tyto filmy s tématikou survivalu, kde hlavní roli obstarávají krvežíznivá zvířata se moc času nevyskytují, takže i proto to nadšení. Produkce se ujal věhlasný Sam Raimi, režii obstaral Aja a dle výsledku člověk hned pochopil rukopis těchto autorů, neboť film nabídne často skoro až hororovou atmosféru, kde se čas od času vyskytnou i lekačky (všechny docela předvídatelné, to na tom ale shledávám jako tu nejhorší variantu, čekáte na to a stejně se leknete). Když to vezmu obecně, tak se jedná o skvělou popcornovou zábavu s béčkovým příběhem a ačkovými digitálními triky. Samotní aligátoři zpracováni na jedničku, jasně, člověk ihned poznal, že ten umělý pohyb ve vodě a až moc lesklý povrch je přinejmenším podezřelý, ale to mně nevadilo. Užíval jsem si výborně pojatý survival, kde se pořád něco děje, napínavých sekvencí se zde najde nespočet (a většinou taktéž dost krvavých, třeba takové narovnávaní otevřené zlomeniny a podobně, takže takové menší varování pro lidi se slabším žaludkem). Ke konci to začalo ztrácet logiku, z hlavní hrdinky se stala tak trochu Wonder Woman, ale suma sumárum, kdyby zařvala po prvním útoku, tak co by si pak měl divák počít ? Neberte to vážně, lidi, a film si užijete, to vám mohu garantovat. Viděno v rámci ČSFD projekce v kině Atlas. Za mě dávám 76 % ()

Praxis

Sexy Kaya vs spousta hladových zubatých ještěrek toužících po kapce teplé lidské krve. K tomu si přidejte stísněnou atmosféru sklepa, ve kterém se to bordelem, trubkami i lopatami jenom hemží, pár sidekicků, kteří rychle skončí v trávicím traktu aligosaurusů, kteří jsou mimochodem hezky CGI vymodelovaní a své ladné zelené křivky prohánějí skrz tu nekonečnou spooooustu vody, která se valí odevšud. Přidejte si taky sem tam hezké gore efekty a tunu hollywoodských klišé včetně toho nejdůležitějšího a to, že nesmí zemřít oddaný sladký psík, hlavní postavy pobíhající a plavající bez nohou a rukou, nejspíše už po prvních chvílich vykrvácených, ale to nevadí. Jojo, moc dobře vím, že tyhle hnusný potvory nemám rád a to mi tahle žánrová jednohubka, na kterou se hezky kouká, zase jednou potvrdila. 87 minut je tak akorát. 60% ()

k4n9ur

Naprosto souhlasím s kolegou Helljahve. Tolik nesmyslností a blbostí v jendom filmu sráží moje hodnocení o hvězdu. Koho by napadlo v žraloky zatopeném čemsi (podzemí, kanále) sedět a probírat rodinné záležitosti. Navíc kdo by tam v hurikánu vůbec lezl. Nesympatické a škaredé herce ani nepočítám. Jinak by film ušel. ()

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

Sam Raimi slibuje další Evil Dead

05.01.2020

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

Jaký film si letos oblíbil Quentin Tarantino?

03.11.2019