Černobyl

The Happiness of All Mankind (E04)

(epizoda)
  • Velká Británie The Happiness of All Mankind

Vláda sa snaží vypratať oblasť v okolí Černobyľu, nutné je však zabiť aj všetky zvieratá, ktoré sú rádioaktívne a mohla radiáciu rozniesť. Medzitým sa Legasov snaží prísť na to, ako v okolí elektrárne odstrániť všetok grafit. (Aktuality.sk)

majky19

Čtvrtá epizoda se nese ve znamení odklízení a likvidací radioaktivního materiálu, který se ještě nachází na střeše černobylské elektrárny. Na pomoc s touto akcí jsou připraveni i západoněmečtí roboti, nicméně ti svůj účel nedokáží splnit, a proto jsou na úklidové práce povoláni vojáci, kteří musí grafit shazovat ze střechy ručně. Na místě se mohou zdržovat maximálně 90 vteřin, víc už je smrtelně nebezpečné. Současně opět se setkáváme s prof. Legasovem, Chamjukovou z Běloruského institutu, a samozřejmě Ščerbinou, jehož postava také prochází určitým vývojem, kdy byl zpočátku zcela lhostejný vůči odehrané katastrofě a zejména vůči opatřením, které bylo nutné za účelem záchrany civilního obyvatelstva uskutečnit. Dále se prof. Legasov chystá na mítink do Vídně, kde má světu objasnit okolnosti černobylské katastrofy. Jak se dozvíme v následujícím díle, všechno je jiné, než se na první pohled může zdát. ()

Pitryx odpad!

Aj aj aj, čekal jsem propad, takže nejsem překvapen, ale ne až takový. Už je to jen huhlání do vyčpělé situace. Iritoval mne ten dement, tuším Pavel, a střílení zvířat. Nic objevného už tu nebylo, a pátrání mne už v podstatě nezajímalo. Myslím, že kdyby tento seriál skončil třetím dílem, měl by i ode mne slušné hodnocení. Na pátý díl půjdu víceméně s nechutí, ale chci to vidět celé. ()

Parabot

90 sekund, za kterých by se nestyděl Cuarón, Kubrick, či kdokoli, kdo opravdu ví, jak obrazem a zvukem sugestivně vyprávět příběh. Mám opravdu strach z poslední epizody. Rozhodně ne proto, že by se nepodařila, ale spíš, že mě odstřelí ještě víc. (Nechcete, aby se vám v noci znovu zdálo o extrémně kontaminované radioaktivní zóně, kterou procházíte, a spad vás zabíjí a rozežírá při plném vědomí.) ()

Gali

Tento díl mi přišel zatím nejdějsivější. Na jednu stranu mě štve, že Černobyl má jen 5 dílů, ale zase kdyby z toho byl delší seriál, tak nebude tak kvalitní. Opravdu se těším na zakončení. ()

Kinofil

|| TV-MA || HBO || "We live in a country where children have to save lives of their mothers." Čtvrtou epizodu bych s hodně velkou nadsázkou nazval nejslabší. Ale to pouze v porovnání s předchozím a následujícím klenotem a s opomíjením jedné z nejintenzivnějších scén nejen tohoto miniseriálu. Tvůrci tentokrát chtěli trochu zvolnit a ukázat, jak černobylská katastrofa likvidovala jeden nevinný život za druhým. S radiací nebo bez. A to se opět povedlo na výbornou. Přes 600 000 lidí bylo katastrofou postiženo a na každém se nějak podepsala. Totéž jako válka. Na scénu přichází parta vojenských záložáků mající za úkol zlikvidovat tamní zvěř. Zkažení mladé čisté lidské duše v přímém přenosu musí pohnout s každým divákem, nejen kvůli střílení nebohých pejsků. Proslovy z úst afgánských vojáků by se daly tesat do kamene, stejně jako monolog staré babky dojící krávu v úvodu. Komu by to nestačilo, v těsném závěru přijde ona 90 sekundová jednozáběrovka likvidace ozářného grafitu na nejnebezpečnějším místě na planetě, kterému předchází napínavé testování strojů, a především trefná narážka Legasova s Ščerbinou o "lidských robotech". Neboli obětování pro vyšší dobro, které čeká samotného Legasova. Scénáristický skvost! 100%. ()

HennessyVSOP

Tohle je nepatrně slabší materiál než předchozí díl, ukazuje v podstatě sanaci následků v okolní přírodě a práci likvidátorů jaderné havárie. Scény tentokrát nejsou naturalisticky pojaty a jejich vizuální podání nezpůsobuje takové drama, na druhou stranu kontext toho co se děje je snad ještě horší než u třetího dílu. Herecky opět skvělé. ()

Kushina

Člověk by si myslel, že když se zastavilo tavení reaktoru, tak bylo po všem, avšak začalo to těžší a to boj na dlouhou trať. Radioaktivita byla doslova všude, ne pouze v zemi, ale i živých tvorech, vše, ale naprosto vše se muselo zlikvidovat a nejlépe zabít betonem. Vcítit se do pocitů všech, co to měli na starosti bylo až moc přirozené. Do všeho se navíc stále ruská vláda snažila tutlat co nejvíce informací a to mělo za následek oddálení toho, aby byla radiace co nejrychleji potlačena. Na konci tohoto dílu do nás navíc vnikl pocit největší bolesti a to úmrtí dětí a v lepším případě jejich mutací, které radiace způsobila. 95% ()

Razz

Zatiaľ pre mňa najslabšia časť. Celá línia o psoch zbytočná, resp. zbytočne dlhá. Oproti tomu rozpracované príbehy z predchádzajúcich častí idú do úzadia a ostávajú nedorozprávané, resp. sa im venuje minimálny priestor. V tejto časti som zároveň prestal veriť prerodu zarputilého sovietskeho funkcionára na človeka s veľkým srdcom a začal trošku podprahovo vnímať snahu o klasický americký heroizmus kľúčových postáv, ktorý sa k tomuto seriálu nehodí. ()

elEStet odpad!

Akoze o com toto je? Legasov velky to genius humanista najprv na strechu Masa s 12000 RTG by ziadneho cloveka zasadne neposlal a dute vojenske hlavy napadaju roboty alebo ine riesenia a nasledne JEHO NAPAD je "biorobot" :)))))))) Akoze retardarcia vyssieho stupna? Zase sa niekto hra s divakom? Pozeral som ako vojak presviedca babusku a zastreli jej kravu......dalej ako 30 minut ako niekto striela psov........fajn......... potom 3 minuty likvidatora.......okej pekne, naozaj pekne, filmarcina super......potom ako sa stalo co sa stat malo......a koniec...... Preco niekto potrebuje z ludi robit hlupakov v tak vaznej veci ako Cernobyl? Tak bud je to realny dokument, alebo citovy drijak fikcia...... Nie kombinacia jedneho a aj druheho AktyX..... Na city to hra vyborne ale s realitou to asi ma malo spolocne. Takto si kazdy zapamata akusi jadrovu fyzicku ktora "patrala" v zivote taka nezila..... To je nejaky novy filmovy styl ze krasne natocene pseudopravdy bijuce na citovy drijak? KOKAIN......sice nieco zazijete, ma to silu, tesite sa na to, ste na tom skoro zavisly, musite to mat, ale obsahovo je to pochybne a sledovat to nema zmysel lebo vas to dostava vlastne viac mimo realitu. ()