Král

• Austrálie

The King

Drama / Historický / Romantický / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Maďarsko / Austrálie, 2019, 140 min

Po Macbethovi od Justina Kurzela je tu další shakesparovská adaptace s temně poetickými záběry, nulovým patosem a hlavně fantastickým hereckým obsazení, které je radost sledovat. Jediné, co mě na tom mrzí, že Krále nikdy neuvidím v kině nebo na BD, protože sledovat tuhle výjimečnou záležitost na malém monitoru je obrovský hřích. Timothée Chalamet je opět fantastický a směle převyšuje ostatní herecké bardy.(7.11.2019)

No, tě péro.. Tak tohle mě vzalo. Za mě jeden z top filmů tohodle roku, možná zatím uplně nejvejš. Film jako jinak než nenápadnej. Příběh jednoho borce, z kterýho se stal jeden z nejproslulejších králů v Anglii, a to prej žil jen 32 let. Závěrečná bitka je neskutečně natočená, myslel sem, že Statečná srdce jen tak něco nepřekoná, ale tohle joho. Podmanimá minimalistická hudba s brilantní kamerou. Fakt sem dlouho neviděl nic takle pěkně natočenýho. Celej film sem jen trnul a čuměl s vodevřenou hubou. Strašná škoda, že takovýhle filmy v čechách asi ani nepůjdou do kin, je sice fajn to mít den po premiéře na PC, ale ten kino zážitek by byl na tohle dokonalej. Sem fakt uchvácenej a totálně nadšenej. O tomhle filmu sem dneska přemejšlel celej den a dokonce sem si i něco přečetl o anglickejch dějinách...:o)(6.11.2019)

Divadelní kostýmní hra, jež je až moc rozsáhlá a přesto nepřesná. S mnoha monology, dialogy a rozjímáním jako ze Shakespeara, na kterého se i odvolává. Ještě že má Edgertona a Harrise kvůli kterým má smysl jí vidět. 7,5/10 Edit: po zkouknutí Jindřich V. od Branagha musím snížit své původní hodnocení na 6,5...(3.11.2019)

V současné době, kdy se již většina kinematografického publika domnívala, že historickým dramatům typu Statečné srdce navždy odzvonilo, Netlix nabízí tomuto bezmála vyhynulému žánru záchranné stéblo v podobě tohoto filmařsky poctivého vizuálně působivého řemesla, jež se kupodivu vyhýbá zaběhlým proudům mainstreamu a pomocí velice věrohodného komorního měřítka na stříbrném podnose servíruje toto náramné vyzrálé vínko, které si jednoznačně zaslouží věhlasnou proslulost, alespoň co se řadových poměrů televizních snímků týká. 82%(16.11.2019)

Originální tvorba Netflixu začíná nabírat slušné obrátky a po nedávném Outlaw King tu máme další středověkou lahůdku a už od počátku je jasné, že King má ještě o fousek vyšší ambice než druhý jmenovaný snímek. Michod natočil řemeslně téměř bezchybnou podívanou, která sice není tolik velkolepá, ale je o to více upachtěně uvěřitelná. Chalamet je výborný a pravděpodobně jsme našli velkou hollywoodskou star budoucích let. Herci ve vedlejších rolích jsou také super a bohužel je trošku pravda, že nejvíce v paměti utkví pitvořící se Pattinson což je trošku škoda, ale i tak se jedná o výborný film.(14.11.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 2. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. (rafix)

• - Timothée Chalamet a ostatní herci strávili niekoľko týždňov trénovaním jazdy na koni a súboje s mečom. (Game90)

• - Spoiler: Na rozdíl od filmu se francouzský dauphin bitvy u Agincourtu neúčastnil, zemřel však o dva měsíce později, pravděpodobně na úplavici. (Jirka_Šč)