Moucha

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky George Langelaana. Hlavní postavou je Helene (Patricia Owens), která svému švagrovi Francoisovi (Vincent Price) a inspektorovi Charasemu objasňuje okolnosti záhadné smrti jejího muže André Delombrea (Al Hedison). Podle jejího tvrzení vynalezl její muž jakýsi teleport, který následně vyzkoušel sám na sobě. S ním se však nepozorovaně přenesla i malá moucha. Geny se pomíchaly a výsledkem byl muž s muší hlavou a končetinou a moucha s hlavou a končetinou lidskou. I když má André muší hlavu, je stále člověkem a snaží se hrůzné důsledky experimentu zvrátit. Film se stal hitem své doby a často je považován za skvělé završení hororové éry padesátých let. (Hurley)

Wancohoff

Dufam ze sa nik nebude snazit robit remake Cronenbergovskeho remaku, pretoze to je skvost a nik to lepsie nenatoci.staci vidiet smiesny original, ktoreho minus nieje doba v ktorej bol natoceny, ale cele spracovanie od a po z. ()

pend

Těžko hodnotit po shlédnutí Cronebergovy verze. První část filmu je hodně konverzační, ve druhé části film nabere tempo. Triky odpovídají možnostem tehdejší doby, nejděsivější scéna je paradoxně v samém závěru s pavoukem. ()

Ulrich

Kdyz se snazim hodnotit filmy jako tento, nemohu se proste vyhnout zname vete, ktera zacina "Na tu dobu..." Ano, na tu dobu to neni spatne natocene, ma to zajimavy napad (o mnoho let pozdeji doveden k dokonalosti Davidem Cronenbergem), ale z dnesniho pohledu to proste neobstoji. Moralizovani (ona zabila cloveka s musi hlavou a vy mouchu s hlavou lidskou - kdo je horsi), naivita (kdyz stroj prevrati atomy v podsalku, je prece logicke, ze jsou napisy zrcadlove obracene) a celkova "starost" tohoto filmu pusobi misty az otravne.. To je ono, starost. Moucha je proste film, ktery me celou dobu nehorazne stval, jak je stary. A to prosim nejsem clovek, ktery by se u Jaws vysmival gumovemu Bruceovi. Tady mi vazne k dobremu zazitku chybelo mnoho. Ale zase... na tu dobu :)) ()

fisus

Je jasné,že po trikové stránce jde spíše o vtip,ale přesto mě originální Moucha překvapila.Vincent Price jako vždy skvělý. ()

zdeny99

"Tohle není přiznání. I když jsem ho zabila, nejsem vražedkyně. Splnila jsem jeho poslední přání..." To je výrok hlavní představitelky tohoto již klasického hororu z padesátých let, který je pro mne velikým překvapením. Je to precizně napsané. Neklade důraz na odpudivé monstrum mouchy, jako tomu je u Cronenbergova remaku z roku 1986. Nýbrž samotná zrůda je dlouho skrytá a ukáže se až na samotném konci. Důraz je zde kladen na psychiku hlavní hrdinky, proč musela zabít svého manžela, který se napůl přetransformoval do mouchy. V rámci svého žánru patří k vrcholným dílům, a to se nepřikláním k samotnému roku natočení. [1233. hodnocení, 105. komentář, 72%] ()

#47

Typický horror 50. let, efekty, atmosféra i celkové zpracování tomu plně odpovídají a je naprosto nemístné srovnání s Cronebergovou o 30 let novější verzí, která pouze těží ze stejné předlohy, ale dějově je naprosto odlišná a dle mého názoru mnohem záživnější. Kromě závěrečné scény s pavučinou se z pohledu dnešního již velmi otrlého diváka v celém filmu nenachází žádný moment který by vyděsil a efekty padesátých let samozřejmě dnes působí spíš úsměvně. ()

Gedes

Mozna jeste o neco lepsi než ta moucha, co byla natocena v 90.letech. Jasne je to primereny na svou dobu , herci trochu přehravaj a v oblicejich je vic mimiky ale presto se na to da divat, odpustim i trochu naivity ve filmu, ale libily se mi i kostymy takze supr, doporucuju :-) ()

Heavyman

Úplně skvělá směs thrileru, sci-fi, krimi a hororu. Svým způsobem nadčasová věc, která je poněkud zapadlá prachem a ve stínu novější verze z 80.let. Z mušky volající o pomoc před pavoukem jsem měl docela husinu i přesto, že triky jsou už hodně vousaté. ()

bernajk

Atmosféra by se dala krájet, ale jednání, zvláštní a někdy dosti nelogické chovaní postav mi celkově rušilo dobrý dojem s filmu ()

rainman93

Ti kdo znají novější deriváty, tohoto strhujícího dílka, musí smeknout před pokrokovou myšlenkou tvůrců, která je i dnes stále aktuální, před trikovými postupy, které stále působí dostatečně věrohodně a především, před velmi dobře budovaným příběhem snoubícím v sobě prvky sci-fi, hororu a detektivky. ()

SharpChick

Úžasné. Další kousek odhalující krásu dříve točených hororů. Fantastická atomosféra zkombinovaná s výbornými hereckými výkony a na svou dobu opravdu povedenými triky a maskami způsobuje, že i když předem víte, jak milý André skončí, doufáte, že se přece jen stane něco, co ho zachrání... Vážně velice působivé 90% ()

giaruj

Filmový doslovizmus knižnej predlohy. Dva tri detaily iné, ale v podstate rovnaká čiara vyrozprávania v oboch prípadoch. Vo filme aj v predlohe. Ako správny USA film má v sebe priliatú romantiku a ťahavé sláky. Na klasiku z pä ťdesiatych rokov som nečakal takú hustú atmosféru v poslednej polhodine. ()

Lilien

mám rád staré sci-fi, i Vinceta Priceho...no musím povedať že remake z roku 1986 má omnoho vyššiu kvalitu čo sa týka nielen atmosféry ale i hereckých výkonov či hovorových prvkov. Film začína veľmi dobre navodí i tú správnu tajuplnú atmosféru, no samotná premena na Muchu mi prišla vcelku nedotiahnutá. ()

GameboyNES

Knížku jsem četl ještě na základce. Film se jí docela věrně drží, bohužel působí spíše směšně nežli strašidelně. Tady má remake s Jeffem Goldblumem a krásnou Ginou D. jasně navrch. Ale jako průměrný film s "posláním" nehraj si na boha, si to ty tři zaslouží. ()

Duke90

Muška jenom zlatá!... to tentokrát bohužel nebyla. Nemá smysl tu po stopadesáté opakovat, že v padesátých letech nebylo možné natočit něco, co se povedlo až Davidu Cronenbergovi o osmadvacet let později. Aspoň já se tedy řadím k fanouškům Davidovy vyšperkované verze, kde právě masky sehrály svou zásadní roli. Ale ani originální předchůdce vůbec nedopadl špatně, jen měl možná kapánek natahovaný děj, kde se pouze krátce ukázal chudák vědec v krásné muší masce, ale na tehdejší dobu se tvůrci vytáhli s moc pěkně udělanou "zmenšeninou" v samotném závěru. Vincent Price tentokrát v menší vedlejší roli opět potěšil. ()

Arccos

Tato adaptace literární předlohy (ano, skutečně, to není původní scénář - film vychází z povídky Moucha od George Langelaana) je výborné a klasické sc-fi. Drží se předlohy mnohem těsněji než stejnojmenný film z roku 1986. Na rozdíl od něj nepřidává do děje žádné krvelačné a násilné scény - veškerá atmosféra a děj jsou vybudovány pouze scénářem, režií, kamerou a herci. Velice si toho cením, protože dnes už by to tak asi nešlo. Zaujal mě komentář od EdaSe, nápad s černobílou verzí má skutečně něco do sebe. A stejně jako u mnoha ostatnícm připadá i mně nejsilnější záběr na pavučinu... ()

pepino

Přestože je tento film oproti Cronenbergově verzi starší, nedokonalejší a méně sugestivní, tak paradoxně ve mně vyvolal dokonalejší pocit strachu, napětí a úžasu. Bravo !! V pomyslném duelu originál vs remake by Neumannova Moucha vyšla jako jasný vítěz ( alespoň pro mě) ()

Pokryvac

Táto verzia sa drží predlohy omnoho vernejšie ako Cronenbergova. Dokonca je tu aj scéna s lisom, ktorá mohla byť vzhľadom na rok vzniku celkom odvážna (samozrejme, že uhly kamery šetria pohľad súdobého diváka, ale i tak). Prológ a epilóg sú možno slabšími článkami filmu, ale hlavná línia je vskutku podarená. "Odmaskovanie" hlavného protagonistu je celkom šokujúce - prirovnal by som to k odmaskovaniu Erika z nemej verzie Fantóma opery. Scenára sa chopil Clawell, autor známeho románu Potkan Kráľ. ()

Stejšn

Ve své době to mohl být i celkem zajímavý film, ale perfektní Cronenbergův remake ho rozmetal na kusy a poslal do naprostého a dá se říct oprávněného zapomění. Moucha 1958 je v podstatě konverzační drama, zahrané téměř divadelním stylem. Nenudí, ale ani nijak nenadchne. Škoda že autoři nenatočili ještě alternativní verzi - nechal bych jí celou úplně stejnou jako tu stávající, jen po odhalení mušího ksichtu by Hélene nepropadla hysterickému záchvatu hrůzy a neomdlela, ale naopak by dostala záchvat smíchu a zlomila by se v pase. Pak by obludku postupně ukazovala ostatním obyvatelům domu, kteří by se smíchy pochcali a nakonec i inspektoru Charasemu, který by se rovnou posral. A jak by se válel po zemi, vlítla by mu do huby moucha s lidskou hlavou a von by se s ní udusil. ()

ilclassico

"Já tu mouchu najdu. Nemůže být daleko."... Ale teď vážně. Nemohu si pomoci, ale pokračování (1959) se mi líbilo více. Myslím, že Mouše více přistane černobílá barva. A tak klidnou až apatickou manželku by chtěl mít nejeden manžel. V rámci žánru za 3. ()