Moucha

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky George Langelaana. Hlavní postavou je Helene (Patricia Owens), která svému švagrovi Francoisovi (Vincent Price) a inspektorovi Charasemu objasňuje okolnosti záhadné smrti jejího muže André Delombrea (Al Hedison). Podle jejího tvrzení vynalezl její muž jakýsi teleport, který následně vyzkoušel sám na sobě. S ním se však nepozorovaně přenesla i malá moucha. Geny se pomíchaly a výsledkem byl muž s muší hlavou a končetinou a moucha s hlavou a končetinou lidskou. I když má André muší hlavu, je stále člověkem a snaží se hrůzné důsledky experimentu zvrátit. Film se stal hitem své doby a často je považován za skvělé završení hororové éry padesátých let. (Hurley)

JASON_X

Původní Moucha má se slavným Cronenbergovým remakem společnou jen hrubou kostru příběhu a v dnešní době už působí poněkud archaicky. Nejen svými šablonovitými postavami, hereckými výkony ("schizofrenní" zápas s vlastní muší rukou byl vydatně komický) a filmovým jazykem (stavba scénáře a banalita některých dialogů), ale i "vědeckou" stránkou zápletky. Tam, kde Cronenberg použil skvělý nápad o splynutí lidské a muší DNA, vystačili si v osmapadesátém s konstatováním, že jejich "atomy se promíchaly". Hm, no dejme tomu, že pro masy bylo tehdy tohle vysvětlení dostatečné, ačkoliv o DNA už se nějaký ten rok vědělo. Ale proč tedy mozek v oné muší hlavě zůstal lidský? A lidský zůstal nejspíš i v lidské hlavě mouchy, soudě podle křiku v pavučině... Ale právě tady musím obrátit, protože zrovna tahle nečekaná scéna mě pár minut před koncem filmu hodně nadchla. Samozřejmě že ne svou trikovou stránkou, ale svým obsahem. I odmaskování pána s muší hlavou bylo docela působivé a nepochybuju, že při něm před půl stoletím leckterá dáma v biografu vyděšeně vyjekla a v noci pak měla neklidné sny. A líbila se mi i příjemně morbidní scéna s lisem. Takže divácky jsem s filmem docela spokojený, ale tak velký milec filmového retra zase nejsem, abych mu dal víc než tři hvězdy. ()

Richie666

Oldschoolová Moucha mě opravdu velmi potěšila, je to takový labužnický kousek a dívá se na něj vskutku dobře. Nicméně že by se mi líbil víc než jeho pozdější remake nebo že by mě dokázal nadchnout, to se nestalo. Začátek je klasicky dost pomalý a co se retrospektivního vyprávění týče, díky jeho naprosté předvídatelnosti divákovi nabízí "pouze" postupné vysvětlování předem jasného děje. Atmosféra by taktéž mohla být ještě hustší, kdyby proměna nenastala prakticky okamžitě. Hadra na hlavě vypadá sice dosti napínavě, ale přesto... Tak či tak, rád jsem to viděl, stojí to za to :) ()

erl

První filmové zpracování osudu geniálního (a neopatrného) vědce. Celý film se nese v poklidném duchu a staví především na povedených hereckých výkonech. Vincent samozřejmě celý ansámbl bez mrknutí oka hravě zastiňuje. Dějová linie se mi moc líbila. Po celou dobu jsem měl takový špatný pocit a litoval osud hlavního hrdiny. Závěr je však zdrcující a patří pro mě k největšímu psychu co si dokážu představit! Čistokrevná tragédie! Cronenbergovu verzi mám sice mnohem raději , ale tohle je klasika a perfektní ukázka horroru 50. let. ()

liquido26

Hodně povedený sci-fi horor (nijak strašidelné to samozřejmě není, ale svou podstatou ta škatulka sedí, neboť představa toho, že se z vás stane napůl moucha dozajista hororová je). Film je dobrý sám o sobě a takovou třešničkou na dortu je ještě přítomnost Vincenta Price. ()

corpsy

V tomto prípade je rozhodne povinnosťou zabudnúť na remake Davida Cronenberga. Tento snímok z roku 1958 obklopuje značná dávka naivity vtedajších sci-fi hororov, treba to brať ako to je, ale že sa snímok skôr prezentuje ako komorná dráma a nie mysteriózne dobrodružstvo, to je už problém. Škoda, pretože tá širokoúhla kamera sa dala využiť ďaleko efektnejšie. ()

sidzej

Príbehovo sa mi táto verzia páčila viac než Cronenbergov remake. Ono hororom sa to ani veľmi nazvať nedá (narozdiel od novšej verzie). Skôr to malo bližšie k rodinnej dráme. Jediné negatívum sú masky, tie však na dobu vzniku lepšie byť zrejme nemohli. Inak sa jedná o veľmi vydarené dielo s dobrým obsadením, svižným tempom a skvelým námetom. Bavilo ma to a našťastie si z filmu neodnášam žiadne nočné mory (premeny Jeffa Goldbluma ma v detstve nepekne poznačili do konca života :) ()

Astaroth12

Tak toto bola veľmi lahodná a príjemná pohodovka. Hneď od začiatku sa odkrýval temný príbeh, hneď od začiatku je tu tajomná a hustá atmosféra, ktorá vygraduje vo finále. Parádne vyrozprávaný príbeh, ktorý pomaličky odsýpa, sem-tam malá bizarnosť, ktorá je tak dokonalo vložená do príbehu, že tam vobec nevadí a práve naopak. A tých bizarností mohlo byť aj viacej, príbeh si to žiadal. Mohla tu byť ukázaná dlhšia premena z človeka na muchu, to mi tu tiež chýbalo. Ten koniec bol troška zaostalí, ale hodnotím celok, a ten bol veľmi schopný. ()

MartinezZ

Docela zajímavé sci-fi rodinné drámo s jedním jediným horororovým prvkem (ruka a hlava), která ze sebe v posledních minutách udělalal takovou taškařici (moucha v síti), že jsem se u toho musel smát - Moucha ze Zlatovlásky si střihla hororovější roli :D ()

Tayen

Nevěřila bych, že to někdy řeknu - ale ten remake s Goldblumem byl lepší. Cronenberg ho natočil hnusně (v tom dobrém slova smyslu), mrazivě a jako horor. Tohle je čistá konverzačka, z níž je nejlepší závěr filmu. "Help me! Help me!!!" křičí moucha s lidskou hlavou chycená v pavučině. Tuším, že před padesáti lety, tenhe film lidi zvedal ze židle, ale dneska to působí spíš jako komedie, a to se starým hororům směju málokdy ;-) ()

MikO_NR_1909

Opäť opradení béčkoví herci 50. rokov, opäť priemerný scenár - teda vylepšený pár hláškami, opäť šikovne uvedené laboratórne prostredie, opäť je to horor-sci-fi, opäť sa jedná o "mutáciu" hmyzu, opäť bez väčšieho autorského rukopisu... Ale je to viacmenej šikovne natočená sranda s výborným farebným spektrom ... Navyše záver je úctyhodne dobre zladený a práve to zaboduje najviac. ()

Skip

Z dnešního pohledu by to mohl být film, nad kterým se člověk jen tak pousměje, zejména co se masky týká. Ta byla vskutku...no, hodně kýčovitá snad i na tehdejší dobu, ale to si netroufnu posuzovat. Jako celek je film ale docela dobrý. ()

rakovnik

Jednou, kdysi dávno, čili je tomu pár let, dávali v televizi výjimečně i tento film. Protože jsem neměl co dělat, díval jsem se na předchůdce modernější verze. Gumová maska muže-mouchy byla prostě "boží", schovívavost je samozřejmě na místě. Nedokonalost tehdejších efektů nicméně vyrovnává inteligentní scénář. ()

honajz2

Cronenbergova verze mi teda přijde lepší, ale nedivím se těm, co mají radši tuhle. Ta Cronenbergova je totiž strašně naturalistická, drsná, divná a do jisté míry i pro někoho těžší na sledování, zatímco tahle je taková poklidnější a bez větší explicitnosti. Z toho ale plyne ten hlavní problém, co s touhle starší verzí mám. Sice se plyne svým celkem poklidný tempem, ale chybí jí pořádná atmosféra a napětí, silných momentů má taky málo a hlavně mi přijde, že už docela zestárla. A tím nemyslím tolik vizuálem a efekty, na to beru strašný ohled k době vzniku, ale spíš vedením příběhu a prací se scénářem, která prostě... není špatná, ale není ani dobrá. Navíc i ten konec je takový divný - sice na rozdíl od novější verze ukazuje i mouchu s lidskou hlavou, ale ten nepřirozeně nacpaný happy end do toho prostě je divný a to jinak happy endy docela můžu, ačkoli záleží na situaci. Mě jde hlavně o to, aby ten film byl adekvátně zakončený. Každopádně tady to na víc než tři hvězdy nevidím a radši se vrátím k té Cronenbergově verzi. Ne jen kvůli drsnosti a brutalitě, ale i kvůli lepšímu vedení příběhu a toho skrytého černého humoru v tom, který na tom filmu prostě žeru. 3* ()

Jino

Docela zábavný film. Někdy i dost vtipný. Masky jsou na tu dobu výborné, efekty až na některé momenty taky - myslím tím docela směšnou mouchu v pavučině, na konci. Jo a prej jak ten vyšetřovatel "Ten křik si budu pamatovat do konce svýho života". V tu chvíli jsem se neudržel a vybuchl smíchy. Ale jinak opravdu povedené sci-fi. ()

agathon

Dnes už kultovní dílo - ve dvojím smyslu: z hlediska diváka pro svou naivitu a nepřeberné množství stupidit, které se ve své naivnosti stávají neodolatelným dada (hlavně ten závěr s "mouchou s bílou hlavičkou" chycenou do pavučiny). Z hlediska historického proto, jak svérázně (a přitom tolik příznačně době vzniku) zpracovává tehdejší celospolečenské strachy (antikomunismus, počátek studené války, strach z atomové bomby, nových technologií, bakteriologického boje a vlastně čehokoli "jiného", co nás zvenku ohrožuje) v naprosto komplexní mytologické vyprávění. Mimo to i úžasný důkaz toho, jak klasický Hollywood nakládal se svými ženskými postavami - na ose "žasnout-vřeštět-trpět-plakat-omdlévat". Totální degradace ženského elementu je až zarážejícím způsobem nestoudná a otevřená. V některých scénách z toho až jde mráz po zádech (hlavně první pokusy lovu na Tu mouchu), jindy je to k smíchu, jindy k pláči. Každopádně ale neuvěřitelný sociologický dokument. ()

marťan

Dalo by se říct, že tento film u mne dobře obstál, a líbil se mi řekla bych že víc, než jeho novější zpracování. Nevěděla jsem že Vincent Price - častý představitel v hororových filmech (př.: Jáma a kyvadlo...) ztělesnil hlavního představitele. Nicméně chtěla bych zkonstatovat, že nejen" mistr hrůzy" pan Hitchcok byl lumen na tento typ filmů.... ()

Koly

Prostě super!!! A mrazí mě z toho v zádech daleko víc než z Cronebergovy verze. Asi hlavně díky té poslední scéně. Moucha s lidskou hlavou, křičící "Help me, help me", na mě totiž působí daleko víc hrůzostrašněji a zvráceněji než člověk s hlavou mouchy. ()

Mol

I SHALL NEVER FORGET THAT SCREAM AS LONG AS I LIVE! Brutální masakr naentou. Už děsivá scéna s kočkou byla síla a to nejstrašnější přitom mělo teprve přijít. Ano, pan André se stal napůl mouchou a napůl člověkem a napůl spisovatelem. Lis už byl pak jen otázkou času. ()