Moucha

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky George Langelaana. Hlavní postavou je Helene (Patricia Owens), která svému švagrovi Francoisovi (Vincent Price) a inspektorovi Charasemu objasňuje okolnosti záhadné smrti jejího muže André Delombrea (Al Hedison). Podle jejího tvrzení vynalezl její muž jakýsi teleport, který následně vyzkoušel sám na sobě. S ním se však nepozorovaně přenesla i malá moucha. Geny se pomíchaly a výsledkem byl muž s muší hlavou a končetinou a moucha s hlavou a končetinou lidskou. I když má André muší hlavu, je stále člověkem a snaží se hrůzné důsledky experimentu zvrátit. Film se stal hitem své doby a často je považován za skvělé završení hororové éry padesátých let. (Hurley)

Mr.Bulanek

Zatím jediný film, který jsem viděl kde byl V. Price kladná postava. Možná to bude tím, že nebyl vyloženě hlavní postavou. Kvalitně udělaný a napínavý snímek. Doporučuji vidět všem kteří chtějí vidět, na dnešní poměry převedeno, kvalitní thriller. A musím se přiznat, že mi místy naskakovala husí kůže. ()

filmmovier

Vincent Price je v Mouše za absolutně kladnou postavu, což je velmi neobvyklé a mnoha lidem to může způsobit zklamání, ale na jednu stranu je fajn vědět, že uměl zahrát i tento typ postav. Tenhle film je překvapivě velmi povedená věc. Od začátku stojí hlavně na dialozích, působivě budované atmosféře a na nejistotě, co se vlastně stalo. Celý příběh je nám odhalován postupně a naprosto báječným způsobem. Parádní konverzačka, která dnes sice málokoho nadchne, ale právě proto, jak je minimalistická, je tak skvělá. A ten závěr, který sice dnes už působí lehce úsměvně, je také boží. Rozhodně jde o jeden z nejlepších závěrů, které jsem kdy viděl. A to jsem jich viděl skutečně mnoho. Tahle Moucha je rozhodně povedená. 75%. ()

TO

Žena, která zavraždila manžela vypráví vyšetřovateli co jí k tomu vedlo. No však to všichni známe z Cronenbergovy ještě lepší verze: vynález přenašeče, spojení s mouchou atd. Maska chlápka s muší hlavou a rukou vypadá fantasticky, speciální efekty jsou také vynikající. Poutavé a napínavé i v dnešní době a dokonce i krapet hrůzostrašné. Jedním slovem paráda. Ten konec prostě musíte vidět: „Help me, Help me“ fakt žrádlo. Lepší jak klasiky typu Frankenstein nebo Dracula. ()

Master19

Zajímavý horor s dobře propracovanou atmosférou. Tím, že je barevný už spíše spadá mezi horory 60. let a tato barevnost a čistota záběrů evokují snad více kriminální filmy, než čistokrevné horory. Dá se říct, že to co bylo dříve hrůzostrašné, je dneska téměř normální, což lze vyčíst i z toho, že film běžel na ČT2 v sobotu po obědě... ()

Mishqo

80% ... Hitchcockovsky ladený sci-fi krimi thriller. Tak jednoduchý a pritom tak veľavravný. Ani vám netreba toľko špeciálnych efektov aby ste si film užili. Je to rozhodne iné od tej Muchy, ktorú väčšina pozná, no základná kostra ostala zachovaná. Morálne dilemy a etickosť vedeckého progresu. V napätí som bol počas celého snímku. ()

pursulus

Ve vší slušnosti.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Mouchy". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Slušně udělaný a zahraný horor se slušným hereckým obsazením. Scénář dělal známý spisovatel James Clavell (proslulý přede vším svým "Králem Krysou" z prostředí japonského druhosvětoválečného lágru), režíroval původem Němec přibyvší do Hollywoodu, specialista na sci-fi snímky Kurt Neumann. Co snímku nemohu vyčítati je, že nepředběhl svou dobu, a proto se dnešnímu divákovi bude za často jeviti zastaralým.¬                 Když si vzpomenu na tento snímek, vybaví se mi často seriál československé televize z r. 1960 "Robot Emil"; hranatý robot Emil, z jehož postavy zrovna čišelo, že je hrán mužem v jakémsi na půl kosmickém, na půl podvodním skafandru, mi připomíná úroveň zvláštních účinů Neumannovo "Mouchy", ovšem, v oné době jsme taková podání nebrali posměšně a dnešní divák by se měl snažiti se přes tuto zastaralost přenésti a vzíti si z tohoto kvalitního snímku jeho lepší stránku, kterou je slušné zpracování povídky G. Langelaana.¬                 V r. 1986 natočil filmový tvůrce D. Cronenberg novou podobu "Mouchy", z dnešního pohledu výrazně lepší pro modernější zvláštní účiny a podání příběhu vůbec, což ovšem neznamená, že je Cronenbergova "Moucha" umělecky na vyšší úrovni; není tomu tak, obě "Mouchy", Neumannova z r. 1958 a Cronenbergova z r. 1986 se co se umělecké stránky týká nacházejí přibližně na téže úrovni.¬                 "Moucha 2" v režii Ch. Walase je podřadná záležitost a nelze mi ji doporučiti. Úroveň celé "Muší" řady hodně pokazila.¬                 Původní Neumannovu "Mouchu" hodnotím za 3 *. ()

Danoboss

"Pomoc, pomoc ať jde pryč" - jedna z najnásilnejších scén aké som mal tú česť kedy vidieť a ani nie tak svojim spracovaním ako skôr podstatou a neuveriteľným strachom z toho pavúka. Hneď po tom to bohužiaľ "zabil" (doslova) efekt kameňa, ktorý bol skutočne hrozný. ()

Arkanoid

Tu sa začína najprv tragédiou a Vincent Price tu nehrá mutanta, čím je jeho výkon slabší, ale poteší. Všetci sú uhladení, ako to s hrdinami týchto čias býva a vražda do sporiadaného života nepasuje, čím to trochu nudí. Slušný život jednoducho nesedí ku nebezpečnému experimentu tak, ako život osamelého vedca, momentálne opitého a urazeného z možnej nevery aktuálnej známosti. Pokus s kocúrom som nepobral, ale asi sa vtedy málo zobrazovala brutalita, tak sa na ňu v tomto prípade vykašlali úplne. Cronenberg zobral z filmu holý námet a okrášlil ho svojimi nechutnosťami. Aj tu sú, ako aj v remakeu, výplňové scény, ako napríklad balet či romantika na lehátku, tu však nepomáhajú ani tvorbe napätia. Vyše 40 minút z 93 sa film zdá byť americkým snom, čo podkopáva jeho príťažlivosť a prekonávanie rôznych výziev či prekážok, čo býva atraktívne pre divákov, tu ostáva utlmené. Herecký výkon hlavného predstaviteľa je ochudobnený o psychologickú premenu, ktorú bola vidno v neskoršom Goldblumovi. Po každej stránke je remake lepší než originál. ()

Han22

Cronenbergova Moucha je jedním z prvních hororů co jsem viděl a zároveň jeden z nejklasičtějších hororů 80. let. Tenhle originál sice nemá efekty, gore ani psychologicky stvárněnou proměnu člověka v mouchu jako nová verze, ale jinak moc nezaostává. Postavy jsou propracované, pravda trochu melodramatické, ale od filmu z 50. let se nedá čekat nic jiného, příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách neobsahuje žádné scény navíc a těch pár šokujících scén se také najde. A při závěrečné scéně s pavoukem mě vstaly všechny chlupy na těle. PS: Taky milujete na CSFD obsahy, které Vám vyspoilují celý děj včetně závěrečné pointy?! ()

eagle-eye

Páni, to byla neposedná pracka a pěkně hnusnej sosák, že jo? A moucha s člověčí hlavou. Pokud by se měli v současnosti používat triky, přikláněl bych se spíš k těmto retro nápadům, čím méně skutečné, tím více zajímavé. Jinak ovšem celku zdařilý originál slavnějšího a novějšího bratříčka. ()

DocBrown

Poprvé viděno na ploché obrazovce(!). Ve své době výborný námět, deset let před tím, než Scotty rutině teleportoval lidi nahoru a dolu. Jasné, že v té době neměli na nějaké lepší efekty jako o mnoho let později v remaku, tak se ani nepouštěli do nějakých větších akcí a zůstali u konverzace a hadru přes hlavu. Nicméně ta část, jak André začíná experimentovat s teleportem je výborná, hlavně po zvukové stránce. Filmu rozhodně neprospívá, že film začíná vlastně koncem a část je pak jen z vypravování, protože výsledek je znám a to snižuje napětí. Ten závěr mouchy s lidskou hlavou a ruku byl už dost zbytečný. Cronenbergův remake s Goldblumem je snad po všech stránkách lepší, postupná přeměna je uvěřitelnější a efekty jsou samozřejmě úplně někde jinde. 76% ()

Arach.No

Staré horory, to jsou moje milované filmy. Byl jsem zvědavý jak si s přeměnou vědce na mouchu poradil Neumann bezmála 30 let před Cronenbergem. A výsledek je výborný. Není tu sice natolik propracovaná atmosféra ani proměna jako v novějším kousku, ale i tak při některých scénách lehce zamrazí. A scéna ve která moucha-André (Goldblum by asi řekl Androucha) marně volá o pomoc chycená v pavučině je ukázkou dokonale zvládnutého filmařského řemesla. Takhle silnou a sugestivní scénu, která se vám zaryje pod kůži a nepustí jsem už hodně dlouho neviděl. Celkově o trochu slabší než verze 80. let. 80% ()

TERRORDROME

Na svoju dobu určite originálne a zrejme aj šokujúce, ale divákovi ktorý videl Cronenbergov remake to teda veľa nedá. Príbeh vedca ktorý si náhodou pri experimente skríži s muchou a potom pobehuje po pivnici s plachtou cez hlavu aby nebolo vidno že ju má gumenú. Zaujímavé je naháňanie muchy s ľudskou hlavou, to je fakt nervák. Mňa najviac zaujal experiment s mačkou ktorá uviazla niekde mimo realitu. Záver s muchou v sieti kričiacou piskľavým hláskom je zároveň srandovný aj tragický. Pre mňa osobne to pecka nebola, ale isté kvality tomu nemôžem uprieť. Nie je to jedno z tých stupídnych scifíčok svojej doby, na druhej strane tie mám radšej lebo sú zábavnejšie. ()

Ixbalanke

Příběh je sice zajímavější, než u novější verze Mouchy (různé časové roviny, zakončení apod.), ale co se týká hororových prvků, ten jsem tam vzdáleně zahlédla asi jednou a to ve chvíli, kdy mu vyjela ta zmutovaná ruka z kabátu. A při odhalení té jeho hlavy jsem fakt vyprskla smíchy. Herecký výkon Patricie Owens byl prostě směšný a i chlapec byl jak vystřižený z reklamy na jogurt a to nemluvím o jeho rozhovorech s rodiči. Vše strašně patetické a umělé (rozhovory, fráze, emoce matky...). No dost mě to celé překvapilo, vzhledem k hodnocení ostatních. ()

willis

Problém je, že základní děj Mouchy je už hodně známý a i když se film drží více Langelaangovi povídky než novější Cronenbergerova verze může znalost příběhu někomu zkazit zážitek. Příběh a pointu pak může více ocenit ten, kdo o něčem jako Moucha jak v psané, tak ve filmové podobě, nemá ani tušení. ()

Brejlil

Mouchy si moc neužijete, a když, tak vypadá spíše legračně. Film, který zastaral, protože vysvětlení přeměny je dnes spíše vtipné, než vědecky věrohodné, představa badatele-samotáře je vývojem vědy dávno odsunuta do říše zapomnění a vizuální efekty zde také nejsou zrovna špička oboru. Také uhlazenost filmu je spíše na škodu, potenciálně děsivé scény jsou spíše k smíchu. Ano, moucha s lidskou hlavou, která bzučí "Pomozte" před obrovským pavoukem, mohla v Cinemascope na velkém plátně působit slibně, ale dnes? A tak zbývá jen barevné sladěni, aby film působil na plátně dobře, a některé, technicky jistě ne příliš jednoduché záběry na mouchy a pavouka. Ani Price zde není maniakálně šílený, jako spíše bezradný. Celý film všichni hledají mouchu, a když nakonec přiletí, je to trapné fiasko. ()

Emzet

Tento poměrně zručně natočený film má daleko blíže k Langelaanově původní povídce než ke Cronenbergovu psychologicko-fyzicky obsesivnímu počinu, přestože děsivost oproti literární předloze není ani zdaleka tak silná. Neumann vypráví "pouze" obyčejný napínavý příběh o nevydařeném experimentu, bez nějakých extra efektů (což je vzhledem ke stáří docela pochopitelné) a za zhlédnutí toto dílko docela stojí. A narovinu: Závěrečná scéna je opravdu velmi, velmi mrazivá. ()