Moucha

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky George Langelaana. Hlavní postavou je Helene (Patricia Owens), která svému švagrovi Francoisovi (Vincent Price) a inspektorovi Charasemu objasňuje okolnosti záhadné smrti jejího muže André Delombrea (Al Hedison). Podle jejího tvrzení vynalezl její muž jakýsi teleport, který následně vyzkoušel sám na sobě. S ním se však nepozorovaně přenesla i malá moucha. Geny se pomíchaly a výsledkem byl muž s muší hlavou a končetinou a moucha s hlavou a končetinou lidskou. I když má André muší hlavu, je stále člověkem a snaží se hrůzné důsledky experimentu zvrátit. Film se stal hitem své doby a často je považován za skvělé završení hororové éry padesátých let. (Hurley)

Tom_Lachtan

Bzzzz... Bzzzzzz zzzz .. Bzzzz .... BZZZZzzzZZZ bzzzz... Móóóúcháá.. Bzzzz zzz... I hle, nejen moucha Cronenbergova se povedla, ale i prvotní film, který vykradl (no dobře, nebudu na něj zlej, zrovna tyhle scifóznosti s náznakem hororovitosti śi remakování docela zaslouží z mnoha důvodů a jemu se to povedlo výtečně). Moucha je i po letech funkční záležitost, které roky navíc ani moc nevadí, spíš naopak, aneb atmosféra vintage Scifi vládne mocnou muší rukou (byť jsem z nich viděl po svém hříchu hrozně málo věcí, nu, budu to muset napravit). Mimochodem, funkčnost dokládá i fakt, že přestože celý princip je dost známá věc (ale stejně ho tu nebudu psát, co já vím, cesty Krišny jsou nevyzpytatelné, třeba o Mouše nikdo neslyšel a pak by na mě pro vyzrazení uspořádal kruciátu) funguje skvěle i mouchprostý, docela dramatický začátek. BzzzZZZZZZZZzzz.. Bzzz...BzzzzzzZZzz....... ()

lamps

Sympatické dějové schéma bohužel dojíždí na uchvátanost a psychologickou děravost. Neumann umí vybudovat solidní husinu a navodit napětí, ale posloupnost ve vývoji základních dějových motivů mu moc nevychází, takže přechody mezi jednotlivými psychickými i fyzickými etapami působí nepřesvědčivě. Přesto palec nahoru za znepokojivou auru druhé poloviny a zdařilé vypointování v samém závěru. 65% ()

JohnnyD

Uspokojivé sci fi so skvelým Vincentom Priceom, dobovými efektami a úžasnými maskami (hlavne posledná scéna). Padá to hlavne na tom, že úvodná tretina prezrádza všetko z príbehu a napätie opadá ... i keď na konci sa vráti. Celkom štýlový a zábavný film s jednou fajn hláškou ;) ("Čo takého si vymyslel? Plochú obrazovku? (smiech)") ()

HAL

Bohužel jsem stihl jen poslední půlhodinu, ale i tak na mě dokázala zapůsobit velmi silná atmosféra filmu a také velice slušné herecké výkony hlavních představitelů. Zastaralé triky už sice dnes působí trochu směšně, ale režisér pochopil že mnohem větší hrůzu vzbuzuje neviděné a tak mouchu takřka neukazuje. Úplně pak na triky dá zapomenout velice působivý závěr s mouchou v síti. 7/10 ()

misterz

Krásna ukážka toho, že sa dá oddychovať aj pri horore. Pôvodná verzia Cronenbergovej Muchy ma príjemne prekvapila. Aj napriek jednoduchšiemu deju a občasnej naivite postáv som si film kráľovsky užil, námet nehody pri vedeckom bádaní sklame iba málokedy. Dokonca sa mi páčila aj maska, navyše ide o pekne kolorovanú a výpravne výborne zvládnutú verziu. Páčil sa mi aj samotný záver, ten nešťastný výkrik úbohého vedca vystrašil aj mňa. 80/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour. ()

pornogrind

Cronenbergovu Mouchu(1986) je kult ale tenhle film podle které byl tenhle kult natočen mi tak nějak pořád unikal. Což jsem se rozhodl konečně změnit. Narovinu ale musím říct, že je to jeden z mála případů kdy je remake povedenější než původní film. A to i navzdory tomu, že v tomhle filmu hraje hororová legenda Vincent Price. Tahle Moucha není špatným filmem ale co si budeme nalhávat Cronenberg už měl ve svý době úplně jiný možnosti a podle toho to taky vypadá. Cronenbergova Moucha je daleko bohatší na efekty kdežto původní Moucha si musela vystačit spíš s příběhem. Lepší 3hvězdy. ()

Goldbeater

Mám rád filmy s Vincentem Pricem a staré klasické horory vůbec, ale od tohoto jsem čekal prostě jen pitomoučké béčko, které v sobě nemá víc než inspiraci na skvělý remake. Ale! Film mě opravdu hodně příjemně překvapil. Už na začátku se dočkáme na tu dobu docela odvážné scény s odhalením vraždy (je to vražda?) a postupně zjišťujeme, co bylo příčinou onoho incidentu. A že ta příčina je děsivá, místy mě až mrazilo v zádech (což u snímku z 50. let není časté!). Určitě výrazný sci-fi horor, který musí potěšit každého žánrového fandu. Netradiční a skvělá podívaná. ()

Anderton

Ked´som videl Muchu, ešte som nemal napozerané klasické hollywoodske ani hammerovské horory, takže som asi očakával viaz hrôzy. Navyše ho dávali na obed v televízii, čo na atmosfére vôbec nepridalo. Tak som mal možnosť vlastne iba porovnávať s Cronenbergovým voľným remakom, čo tiež nebol najlepší nápad. Film pre fanúšikov žánru, ktorí si chcú doplniť vzdelanie. Na podobne ladené klenoty žánru, ako napríklad Incredible shrinking man, tento film rozhodne nemá. ()

Fingon

O hrůze se moc mluvit nedá (anebo já jsem už tak otrlý), ale každopádně scéna, ve které si Vincent Price s mlsným výrazem prohlíží popelnice, je naprosto unikátní... ()

swamp

Tak v dnešní době už tak trochu úsměvná záležitost, kde potěší Vincent Price.. přesto povinnost pro hororové fanoušky, protože z tohohle vycházel Cronenberg. :) ()

Campbell

Film jsem viděl až po dost dlouhý době co jsem viděl remake který se mi líbil(i když je pravda že jsem do remaku musel vyrůst, viděl jsem ho poprvé někdy když mi bylo 11 a to nebylo zrovna nejlepší). Tahle původní verze se mi líbila ale bohužel mě zas tak moc neuchvátila těch 90 minut mě to bavilo ale není tu nic co by mě bralo na to abych film zkoukl vícekrát. Jistě efekty jsou fajn hlavně finální scéna s pavoukem a Price je tu výbornej, ale bohužel je tu dost hluchých míst a neuvěřitelně mnoho klišé. Líbilo se mi to ale rozhodně jsem nebyl tak odvařenej. ()

Mariin

Líbivě, americky natočené scifi (hezky ukázáno šťastné manželství), skvělý Vincenc Price se svým sametovým hlasem i půvabná Patricia Owens, jinak ale hodně naivní blbost s rozpačitým koncem. To mám radši přiznané braky Hammeru nebo Rialto... ()

PetrPan

Nějaké ty mouchy by se našly, ale díky vynikajícímu závěru, jak vystřiženému z hrůzostrašné noční můry, vše odpuštěno. ()

Vitason

Moucha. Zvláštní to stvoření. Celý den si jen tak poletuje po okolí, když dostane hlad, tak si sedne na nejbližší popelnici nebo na psí ,,výtvor". Člověk ji kromě zaplácávání může napíchnout na háček a pomůže mu tak chytat ryby. A nebo o ní může natočit film. Moucha z roku 1958 je první zpracování známé sci-fi povídky, která bude filmaře zřejmě ještě dlouho lákat, neboť jsem zaslechl zvěsti o dalším remaku. Ale teď už k filmu samotnému. Původní Moucha rozhodně nebyla koncipována jako horor a řazení tohoto snímku do hororové kategorie mi přijde trochu zcestné, protože se zde není čeho bát. Film je vystavěn jako retrospektivní detektivka, která hraničí s dramatem vědce, který pro svůj vynález obětoval všechno. Největším kladem filmu je scénář, který je opravdu chytrý, ale mohl si odpustit závěr, u kterého jsem málem smíchy spadl z postele a je škoda, že to takhle zkazilo dojem, protože mě snímek celou dobu držel v určitém napětí. Patricia Owens si své řádně odkřičela, takže zde není co vytknout a triková scéna mouchy s lidskou hlavou v pavučině byla kouzelná, takže můžu opravdu vytknout jen ten závěr, ale i to mi stačí, abych 2* strhl. ()

Oktavianus

Velmi příjemné a civilně podané sci-fi s jemným hororovým nádechem. Příběh je hezky sevřený a kromě závěru v zahradě se prakticky celý odehrává v jednom domě, což tentokrát není na škodu. Všichni herci (a především Patricia Owensová, na které to stojí především) hrají bez nějakého přehrávání, charismatický Vincent Price je ozdobou každého filmu, kde vystoupí, a André Delombre a později mušák je sympaťák a člověku je až skoro líto, že to dopadne tak, jak to dopadne. Mušák sice není nijak zvlášť děsivý, to si schoval pro svůj snímek až Cronenberg, ale takovým tím hmyzím způsobem nepříjemný je. A nejpodivnější moment na závěr - moucha s lidskou hlavou a rukou. Fakt jsem chvíli přemýšlel, co to sakriš bylo. Vážně to asi tvůrci mysleli, působilo to sebeparodicky, ale zároveň (jelikož jsem to fakt nečekal) mě to vyvedlo z míry skoro stejně jako policejního komisaře :-) ()

Flego

Videl som zopár horrorov spred 50 - tich rokov, ale tento patrí medzi to lepšie. Dobre vystavaný príbeh od úvodu, vysvetľujúcou retrospektívou a dramatickým finále mi príjemne spríjemnil popoludnie. Vincent Price je so svojimi prenikavými očami jednoducho vynikajúci. ()

anais

Mouchu jsem shlédl natěšen na další skvělý výkon Vincenta Price, jak jsem ale ihned zjistil, v tomto filmu hraje spíš druhé housle. Vědce, který se nezdařeným přesunem v prostoru začne měnit ve velkou mouchu hraje David Hedison. Moucha je ještě dnes působivá tím, že víc zakrývá než ukazuje. Divák většinu filmu nevidí žádnou obludu, znetvořený vědec má na obličeji roušku. Maska „velkého mušáka“ už dnes sice působí legračně, atmosféra je tu ale vybudována tak brilantně, že vám i přes lehké pousmání povstanou chloupky na zátylku! Asi nejsilněji na mě zapůsobil závěr, ve kterém je nalezena v pavoučí síti moucha s bílou hlavičkou. Moucha z roku 1958 tedy ani náhodou není přehlídkou laciných masek (i když i na to dojde) a efektů. Je to skvělá ukázka toho, že ne každý horor po letech zestárne, a že lidská touha po překonávání fyzikálních zákonů je věčná. Přinejmenším ve filmových hororech. ()

SOLOM.

Povídku, kterou napsal George Langelaan jsem nikdy nečetl, takže v tomto jsem „naprosto nepolíbený“. Nicméně již několikrát jsem viděl Cronenbergův remake a musím uznat, že to není vůbec špatný film. Tento původní kousek jsem kdysi dávno viděl na MGM, ale moc jsem si z něho nepamatoval. Konečně jsem si ale udělal čas, abych se této „sérii“ věnoval více pozornosti a musím říct, že ani originál není vůbec špatný – hlavně tedy co se roku vzniku týče a tehdejších možností. Zatímco remake se snažil útočit na diváka svou děsivostí – tady šlo především o dramatičnost daného příběhu. A Kurt Neumann to dle mého zvládl velmi dobře – jen je škoda, že nedlouho po natočení filmu spáchal sebevraždu. I tak jsem si ale jeho kousek dokázal užít a absolutně nelituji, že jsem mu věnoval svůj čas. Hororových momentů si tu popravdě sice moc neužijeme, ale o tom to ani nebylo. Po úvodní ukázce tragického konce, se následně vrháme do událostí, které tomu předcházely – některé byly až humorné, většina však v sobě nesla postupné dramatické následky, horlivosti a lehkovážnosti hlavního hrdiny. Který si pak s těžkým srdcem všechny následky hořce uvědomuje a rozhodne se vše dobrovolně skoncovat. Tvůrcům nemůžu mít ani za zlé to, že se rozhodli vytasit se svými „monstry“ až v samotném závěru. Přece jenom v té době neměli ještě vymoženosti moderní doby a tak nám nabídnou muší hlavu a končetinu až skoro v samotném závěru, stejně jako mouchu s lidskou hlavou v ohrožení života – obě tyto scény považuji za docela silné momenty a přestože některým to možná bude spíše k smíchu – já byl s jejich prací spokojený. 70% ()

eraserhead666

Když jsem před lety v jedné antologii hororových povídek narazil na povídku „Moucha“ George Langelaana, byl jsem dost překvapený, kolik toho nemá společného se stejnojmenným filmem z osmdesátých let. O to milejší bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že podle této povídky byl natočen film již koncem padesátých let, který se jí drží docela věrně. A ač bych si myslel, že film podle této povídky nemůže být nějak extra dobrý, byl jsem přesvědčen o opaku. Zřejmě za to může takové to kouzlo starých sci-fi hororových filmů, ta schopnost z toho mála možností tehdejší doby, hlavně co se týče triků, vykřesat příznivé maximum a samozřejmě Vincent Price v jedné z vedlejších rolí. Moucha prostě obsahuje něco, co dnešní filmaři zpravidla nedokáží a co dnešním sci-fi a hororovým filmům, zaměřeným převážně na vizualitu, chybí – obyčejný lidský příběh, který je děsivý svým obsahem a ne jen formou, svým příběhem a ne jen vizuálním zpracováním. Samozřejmostí je skvělá hudba a k tomu navíc již zmíněné dobré triky. ()