Wolfis

“Nolan je späť a vôbec sa nezmenil... našťastie!” TENET spája prvky z viacerých Nolanových filmov, čo v konečnom dôsledku nie je určite na škodu, keďže to do seba všetko pekne zapadá a verný fanúšik dostáva takto v jednom filme prienik toho najlepšieho z Nolanovho sveta a jeho hier s časom. Myslel som, že jeho doterajšie filmy, ako Interstellar či Memento, v rozprávaní príbehu a hraní sa s časom už nič neprekoná, ale toto bola od asi polovice filmu mindf*ck jazda bez prestávky. Vlastne to začalo už úplne na začiatku, ale divák o tom nevedel a všetko sa dozvedel až neskôr. Prepojenie deja a všetkých dejových línii v tak zložitom myšlienkovom základe je naozaj obdivuhodné a muselo to byť veľmi náročné dať dokopy niečo takéto, aby to dávalo zmysel a zapadalo do seba od začiatku až po koniec. Miestami divák, samozrejme, nestíha sledovať dej a všetky detaily, no musím povedať, že som na moje prekvapenie dokázal toho pomerne dosť vstrebať, aj keď na pochopenie niektorých detailov či zmyslu určitých vedľajších postáv by som potreboval film vidieť ešte zopárkrát, čomu sa určite nevyhnem. Z obsadenia Roberta Pattinsona som mal mierne obavy, no prekvapil ma a vôbec mi tam neprekážal ako som očakával. O akciu v tomto filme nebolo veru núdze, až som mal miestami pocit, že by jej mohlo byť o trochu menej, ale diváka to aspoň udržalo v tempe a napätí, čo sa bude diať ďalej, keďže Nolanove filmy sú fakt nepredvídateľné. Technickú stránku riešiť podľa mňa ani netreba. Nolan má toto jednoducho v malíčku, obraz je pastvou pre oči a v spojení s jeho typickými praktickými efektmi bez zásahu počítačovej techniky je celkový dojem z filmu o to lepší. Tomu isto dopomohla aj bravúrna kamera v podaní už overeného Hoyte van Hoytemana z predošlých filmov. Pri niektorých scénach som sa naozaj pýtal samého seba, ako je vlastne možné niečo také natočiť a do akej miery to je všetko reálne, no jedinou logickou odpoveďou mi vtedy napadlo iba: “Nolan”. Tenet, ako typickú Nolanovku, odporúčam skôr náročnejšiemu divákovi, keďže nenáročný divák film pre jeho zložitosť pravdepodobne nepochopí a bude sa väčšinu času nudiť, čo sa odzrkadlilo aj na veľa negatívnych hodnoteniach. Ja som si film užil naplno a som neskutočne rád, že existuje režisér, ktorého filmy ma neskutočne bavia a napĺňajú všetky moje očakávania a zmysly. /inverzných 100%/ ()

gegon10

Po zhlédnutí filmu v kině jsem si nechal pár dní na uspořádání myšlenek. Další film od legendárního režiséra Christophera Nolana. Měl jsem vysoká očekávání, ale už dopředu jsem věděl, že to bude pěkný mindfuck. Film kašle na jakýkoliv úvod a seznámení s postavami a rovnou diváka vrhá do akce, do děje a vůbec na nic nečeká. Děj šlape jak hodinky. Hlavní postavy se snaží profesionálně splnit misi bez jakýchkoliv vedlejších motivů a emocí, což je trochu škoda. Nápad opravdu originální, ale zpracování mohlo být ještě o level výš. Co musím ale opravdu pochválit byl zvuk a hudba, které díky velmi vysoké hlasitosti zněly v sále luxusně. I když se mi asi v polovině filmu totálně zamotala hlava, tak na konci se většina věcí vysvětlila a já odcházel z kina spokojený. 80% ()

Dodge-I

Asi jsem cekal vic - ale krome tech trikovych scen se soubezne zobrazenym ruznym plynutim casu u ruznych osob a ve stejnem miste - nevim, co bych jeste mel vyzdvihnout - prekomplikovany a roztahany scenar, mizerne vykony hercu (tech momentalne s vaginou), obsazeni BAME, problemy s vodou v budoucnosti - nemluve o osobnim voze tuzemske vyroby - tak to vse mne naplnuje trpkou prichuti... OMG - co bude priste? Nebo se jedna o film pod dohledem nejakeho typka z budoucnosti? ()

neurochirurg odpad!

Katastrofálne zle natočené. Katastrofálne zle napísaný scénar. Neviem čo sa stalo Nolanovi, ale ten točiť filmy nevie. Po sérii natočených Batman filmov to s ním ide dole vodou. ()

NinetyOne

Tenet mi v mnohym připomínal bondovku, kde je jeden jasnej záporák (Branagh) a druhej trochu vedlejší (Kapadia), bond girl (Debicki), pak hlavní agent (Washington), co má city k bond girl a jeho pravá ruka (Pattinson). Nechybí automobilová honička, moře, hory, poušť, Londýn, Rusko, Ásie, Michael Caine, exploze, britskej přízvuk, obleky šitý na míru, prostě všechno. Co ovšem bondovky zpravidla nemívají: Nolana, Imax kameru a cestování časem. 100% ()

Hornet.CZ

71% / Tenet je druhým filmem v roce 2020 na kterém jsem byl v kině (tím prvním byl jen pro zajímavost Ježek Sonic) a upřímně jsem docela rád, že jsem na něj šel i přesto, že 24h před promítáním sem ani náhodou netušil, že na něj půjdu a při pohledu na brutální frontu k pokladnám v kině jsem měl pocit, že se otočím a půjdu pryč ale překonal sem se. Ted ale k samotnému filmu: Tenet je něco těžce vysvětlitelného a na otázku na čem sem byl a co se tam dělo jsem nedokázal odpovědět a to film nemá nikterak složitý děj, složitý je pouze způsob odvyprávění, který zapříčiní, že někdo jej aspoň do konce filmu částečně pochopí a někdo jiný zase bude jen nevěřícně koukat na efekty a děj mu nic říkat téměř nebude (z vlastní zkušenosti). Já děj relativně i na první pokus docela zvládnul skousnout a těžko uvěřit, že je to vlastně až tak lehké ale zároveň tak složité. Silnými stránkami filmu jsou určitě vizuální efekty, bez kterých by asi ani nebyl, krásně vypadá taktéž kamera a dobrá je zde i hudba mimo toho, že dost často přehlušovala i film, což člověku, který byl závislí na titulcích vlastně ani tolik nevadilo. Dějově i herecky je to dosti komplikované, základní děj je velmi jednoduchý a celkově bych ho potopil dvěma hvězdičkami, páč je prostě dost slabý a mě prostě nezaujal, jenže způsob jakým to je "zamotané" hodnocení zvedá na 3 a půl hvězdy, herecky to je taktéž zapeklité, Washington svou roli hrál dobře ale není to zase tak úžasné a jeho výkon hravě překonává Pattinson, který působil celkově velmi charismaticky a možná by mu hlavní role i sedla poněkud více, zbytek postav je dost šablonovitých a většinou bez osobnosti a charakteru, avšak zapomněl jsem zmínit dámu, kterou hrála Elizabeth Debicki, ta svým hereckým výkonem překvapila a do filmu tak (paradoxně jako téměř jediná) přinesla emoce a to v tomto ohledu bude vše. Celkově je Tenet nadprůměrnou podívanou, kterou bych ale doporučil jen lidem co rádi hledají ve filmech souvislosti a tudíž i trénují mozek, bez toho totiž děj nikdy ani z poloviny asi nepochopíte... ()

pumprdlik

Ja to napisi jednoduse. Dejte si dohromady Happy End https://www.csfd.cz/film/5999-happy-end/komentare/ Back To The Future https://www.csfd.cz/film/10128-navrat-do-budoucnosti/komentare/ Groundhog Day https://www.csfd.cz/film/7570-na-hromnice-o-den-vice/komentare/podle-datetime/ a Memento https://www.csfd.cz/film/6995-memento/komentare/podle-datetime/ dohromady. Vyjde vam z toho Tenet. ***** Dle traileru to vypada jako 'slozitejsi James Bond / Mission Impossible', ale opak je pravdou. Chce to se hodne zamerit na detaily, ale diky kombinaci akce / kamera / strih je to pravdu zaprah. Predstav te si Mission: Impossible - Fallout (nahustena akce), do ktereho namontujete cestovani v case a prolinani paralelnich rovin z ruznych uhlu pohledu / kamer. ***** Hudba je klasicky 'hucak', tezko rici, zdali se soundtrack bude dat poslouchat sam o sobe. ***** Co mi vadilo nejvice, byla hlasitost v kine. Nevim, jestli si to studia / kina uvedomuji, ale tohle je duvod, proc nechodim do kina casteji, nez bych si pral. Doted si pamatuji sledovani Iron Man a John Wick - jak mne jeste nasledujici den bolely usi / hlava. Osobne bych to zeslabil tak o 20 %, mozna i vice. (A to jsem zvykly z konceru a klubu poslouchat techno / drum and bass). ***** Zahranicini recenze zminuji dalsi problem na vic - totalni neschopnosti rozumet dialogum - v pulce filmu nejde rozumet hercum co rikaji, protoze maji masky a hudba / zvuky prehlusuji dialogy. Mame stesti, ze jsme jej videli s titulky. ***** Kazdopadne jsem rad, ze jsem ten film videl a i kdyz Nolan neni muj favourite director. Videl jsem jeho vsechny filmy, jako jediny se mi libil pouze Dunkirk. ***** Urcite bych se na film rad podival jeste nekdy v budoucnu, ale ne v kine, pouze tam, kde si sam nastavim hlasitost. :-) ()

goauld

Při sledování tohoto dílka máte pocit, jako byste pustili batole k magnetáku a nechali ho hrát s točícími se kotoučky. Chvíli je to správně, chvíli pozpátku, tak štronzo (dítko drží kotouček) pak zase pozpátku a dopředu a dozadu... no brzo z toho máte hokej a 2x větší hlavu. A takhle přesně si budete připadat při sledování filmu. Nejdřív to je celkem srozumitelné... Černoch (navíc nesympatický) detektiv vyšetřuje jistou "časovou" anomálii a jak tak k tomu pomalu přichází na kloub, tak se dostává do dalších větších časových paradoxů. A když už to docela slušně rozklíčoval tak tu máme guláš, že jediný, kdo může probíhající děj pochopit, je nová verze diváka 2.0___ Divák v.1.0 (většina z nás) se totiž již od poloviny filmu začíná v ději ztrácet. Jako... není to špatný... trochu mi to připomíná film s Bradem Pittem - Počátek. I zde se tak nějak prolínají různé vrstvy snění.. zde zase pro změnu vrstvy časového paradoxu. Rozdíl však mezi filmy je, že v tom Počátku, alespon divák 1.0 pořád věděl co se děje a byl v obraze ;-) PS: ve filmu nějak není vysvětleno KDO, JAK to sestrojil a CO (kdo/jak) jsou ty -předměty- a vůbec... jak dotyčný vědět jak je má pospojit... Zkrátka - je to ve scenáři a basta :-)) ()

sun.eagle

Mám rád filmové hlavolamy. Miluju filmový mindfuck kdy vám spadne brada a jste nuceni se najednou na všechno dívat jinou optikou a začne vám to dávat smysl. Ale abych si to mohl užít potřebuju znát alespon základy pravidel hry. Žádná hra vás nemůže bavit když vám nikdo neřekne co je cílem a jak se hraje. Efektní to je, ale já se brutálně nudil, emočně totálně nedotčený jsem se díval 150 minut na efektní videoklipy u kterých to bylo hodně barevné, s prudkými střihy, hodně to tam bouchalo a řvala hudba. To je všechno. ()

Tycygo

Takový normální Nolanovský film. Hudba, jak tu jiní píší rozhodně není super, s tím nemohu souhlasit, je minimální a nic moc. V interstelaru je určitě lepší. Časové hrátky jsou perfektní a originálně provedené. Film pro mě rozhodně nebyl složitý na pochopení, nechápu řeči, jako že film by chtěli vidět ještě třikrát... není důvod, tento film není megasložitý, jak fanatiční fanoušci píší. Je to prostě jen další moc fajn film, jako inception, interstellar, nebo jiné. Velice hutná atmosféra, hodně akce, kde jsem si maximálně užíval, že stejnou scénu vidíte dvakrát, ale z úplně jiného pohledu. Jen nepochopím armádu fanatických fanoušků Tenetu. Asi koronavirus způsobil takový nedostatek dobrých filmů, že je snaha z Tenetu vytvořit epický snimek, kterým ale bohužel není. Neočekávejte, že vás vyzuje z bot, ale líbit se vám bude. ()

R...

Ďalší Počiatok sa síce nekonal, ale bolo to fakt neskutočne spracované čomu dopomohla aj bezchybná hudba a výborne výkony hercov. Samozrejme pre úplne pochopenie všetkých scén potrebujem aspoň ešte jedno pozretie, ale bavilo ma to. Žiaľ ako film roka by som to nepovažoval. 80% ()

floppy4

V podstate jednoduchá zápletka, pri ktorej vám má akože mozog odpalovať koncept tzv. inverzných vecí a v zásade sú tu len dve možnosti: buď ten film pochopíte a budete nadšení ako je to super premyslené alebo chápete tak 50% a zvyšok vám nedáva zmysel a v celej jednoliatej dejovej linke sa strácate. Ja som typ 2 a bohužiaľ celkový môj dojem je skôr zmätočný (aj keď som sa od začiatku extrémne snažil sústrediť) a mám skôr pocit, že to Nolan zbytočne prekombinoval a nedomyslel. Vysvetľovacie dialógy sú dosť rýchle a divák nedostáva dostatok času na spracovanie princípu tej inverzie a ešte teraz mám niekoľko nezodpovedaných otázok. Napriek tomu dávam 4 hviezdy lebo to je určite vec, ktorú treba vidieť. ()

nkubinkova

Sice po konci filmu zadávám do vyhledavace Tenet explained a nemuzu se dockat az si to pustim znova, ale odhodlaně dávám 5 hvezd za myslenku filmu, kameru, hudbu a v neposladni rade herecke vykony ()

kacenkin

Tak tři dávám.... za snahu, za pokus, za myšlenku.... protože jinak, když to člověk pobere, pochopí, uvědomí si, jak moc to téma promrhali. Tak dokonalý námět, tak špičkový nápad a takhle zahozeno....hlavní hrdina nepříjemný jak sviňa. Celé pojetí je plné zbytečných scén a nelogičností.... škoda..... ()

Jan_Hybern

I když asi chápu jen polovinu toho, co se ve filmu odehrává, přesto musím konstatovat, že se jedná o dechberoucí podívanou, která určitě nenechá diváka spát. Prostě opět další inteligentní, skvěle natočený film. ()

Setcet

Steroidy napumpovaná verze epizody Pozpátku ze seriálu Červený trpaslík, kterou však mám mnohem raději, protože se nebere tak vážně a nemá tolik logických lapsů. Vyměšování pozpátku musí být lahůdka. Od úvodní scény, která má být po nolenovsku bombastická, to drhne. Černoch to má holt vždycky težší, třeba když chce infiltrovat ukrajinské Specnaz. Jak mu dodat charakter? Stačí ho nechat provolat: "A co chudáci civilisti?" Zkrátka vykreslení charakterů jak ze Čtyřlístku a dialogy, včetně těch expozičních, jak z Kocoura Vavřince. Motivace protagonisty v tom lepším případě vychází z jeho podivného vztahu k ženě hlavního padoucha, přičemž chemie mezi nimi je nulová, v tom horším případě jedná tak, jak jedná, protože scénář to tak chtěl. Místo logického příběhu s cestováním v časem jsme bombardováni akcí, která má zakrýt chyby v kontinuitě (jak může na cestě zpět předcházet podpálení výbuchu?). Emocionální vyprázdněnost je maskována záběry 70 mm a pseudozimmerovským BWAAA! O co jde? Jaderný holocaust BWAAA! Časová válka BWAAA! To vše je zabaleno v plytkých filosoficko-fyzikálních kydech, obdobných tém, kterým ze sebe sypu po třetím pivu, když chci vypadat cyhtřejší, než doopravdy jsem. Třeba by druhá projekce pomohla, třeba bych pochopil, proč by byl problém vykopat odněkud z Ruska kapsli po jaderném výbuchu, když není problém tam vletět s invazivní armádou, ale nechce se mi tenhle film vidět víckrát. To je Tenet, ultimativní odpověď na otázku, jestli lze vyleštit exkrement tak, abyste si ho vystavili ve vitríně v obýváku. ()

kluviM

Mal som od toho trochu väčšie očakávania. Ale tak je to s mojimi očakávaniami. Lepšie je nemať. Ale niesom sklamaný. Výborná atmosféra a prostredie. A nápad s inverzným časom. Bohužial mi príde že hromada nelogičností sa trochu motá pod nohy. Dejových i faktických. V každom prípade výborny vizuál a zvuk. Vŕta mi v hlave rozpor v poslednej časti. Ako sa tam strielali na severnej Sibíri. Štrk uhladený do vizuálne úchvatných obrazcov. Pôsobivé a zároveň urážajúce logiku. Ale veď nejde o realistické vysvetlenie hypotetickej možnosti. V prvom rade šlo o atmosféru a DOJEM. A to film dodal v plnej miere. Ale dokonalý trik ma naozaj dostal. Toto len ohúrilo. ()

MatyRock

Tři dny jsem přemýšlel co k tomu filmu napsat. Neměl jsem úplně utříbené myšlenky a tak jsem si nechával čas. Příběh, svět a mechaniky daného světa fungují bombasticky. Strašně jsem si je zamiloval. Co jsem si naopak zamilovat nemohl jsou postavy. Nevíme o nich v podstatě nic. Tudíž s nimi nemůžeme ani soucítit. Vysvětlování zde funguje asi tak, že na vás v určitý moment vychrlí informaci a jede se dál. Proto na první zhlédnutí není v podstatě šance všechno pochopit. Film má spoustu kulervoucí akce, skvělé herecké výkony a božský soundtrack. Jenže prostě to hlavní film nemá. Proto víc než 8/10 dát nemohu, i když bych si to přál. ()

Foltest

Film jsem viděl v kině, což můj žážitek jistě silně vylepšilo. Tenet je neskutečně odmakaná filmařina, ze které to přímo tryská. Už jen úvodní scéna v opeře si mě zcela ukradla. Ono prostě vidět to na velkém plátně, do toho na váš řve skvělý soundtrack, srdce vám pulzuje... má to něco do sebe. Děj je velmi složitý, jeho základní linie jde ale zcela jistě chápat bez obtíží. Jo, jak všechny ty hrátky s časem jsem sice skoro vůbec nepochopil, ale prostě v tom filmu to vypadalo skvěle. Akce střídá akci, furt se něco děje. Dynamické části jsou propracované do nejmenšího detailu. Část v Tallinnu nebo závěrečná bitva byly bravurní. A hlavně, nevím, jak to přesně popsat, z toho filmu prostě dýchalo, že je skvělý. Vnik do mrakodrapu v Indii nebo i oběd v Londýně, ty scény jsou jednoduše skvělé. Nic víc, nic míň. Nestává se často, abych měl chuť nějaký snímek zhlédnout znovu, ale teď je pokušení neodolatelné. Tenet je výjimečný. Chemie mezi postavami funguje dobře, motivace dávají smysl, vizuál je perfektní, skvělá akce, protagonistovi fandíte, bravurní konec, vše funguje. Setkání s Tenetem tak rozhodně musím každému doporučit. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana