Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

• Slovensko Jiří Suchý - Lehce s životem se prát (více)

Muž devatera řemesel, divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník nebo divadelní režisér… A především legenda české kultury, která ovlivnila několik generací. To byl Jiří Suchý o jehož životní cestě, mnohdy nelehké, natočila film Olga Sommerová. (CinemArt)

sator

Jako milovník divadla malých forem, mám pana Suchého ,jakožto jeho tvorbu rád, ale dá se říct že většina toho co v dokumentu zazněla už poučený divák slyšel a viděl... Nicméně trávit večer v jeho přítomnosti je vždy svátek a často i legrace...😀 ()

plechulka

Obdivuhodná osobnost pana Suchého v poněkud zdlouhavém dokumentu - ale možná je to přehnaná stopáž jen pro nás, kteří o něm ledacos vědí....? My, kteří jsme si jako děti prozpěvovali "Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko...", v pubertě poznali " láska že je sladká a hrozná, když se dostaví nečekaně a jednostranně..." a tak bych mohla pokračovat téměř donekonečna - konečně i v dokumentu zaznělo, že těch písňových textů je okolo 1400! Jeho písničky mne provázejí životem - mne je učil táta, já své děti a ony zase své a mám velkou radost, že i pro něj stále platí jeho verše: "kdykoliv kdekoliv, když slunce zajde a vyjde zas, tak je to div - kdykoliv kdekoliv, vždy si mne najde to potěšení, že jsem živ" ()

Autogram

Jiří Suchý je natoľko sympatický a charizmatický človek, že by sa ho dalo sledovať a počúvať donekonečna. Za tie prežité roky má čo rozprávať a spolu s hudobnými kolegami ukázať a zaspievať. Pritom to ani nemusí byť môj štýl hudby, aby som dokument pozeral so záujmom až do konca. ()

klukluka

Je to Pán- tenhle pán. A Olga Sommerová to dokázala ve svém dokumentu zachytit. Nebyla to nějaká extra petelice, ale vyjma zmínky o druhé paní mi tu nic nechybělo, ani nepřebývalo. ()

Rockerman

Jiří Suchý je žijící legendou! Všestranně nadaný umělec bilancuje celý svůj život a kariéru a bylo to pokoukání veskrze příjemné a ikdyž jeho písně nepatří prioritně do mého zájmu uznávám, že některé se stanou nesmrtelnými a to zcela poprávu! ()

Ozzy2

Jak řekl jeden klasik českého hard rocku, který posléze zblbnul a stal se politikem: " Zatímco Rolling Stones bourali žebříčky hitparád, Jiří Suchý zpíval píčoviny o kotěti, co spalo v botě, nebo o Babetě, co šla do světa a podobně.To je bohužel hluboká pravda. On pan Suchý je dost sebestředný člověk a v Semaforu nezacházel s lidmi zrovna nejlépe, proto mu každý utekl, jak mohl jinam.Spojením s Molavcovou u mě skončil úplně. Přesto všechno Semafor své místo na slunci určitě má a určitě si ho zaslouží.Otázkou je, kde by byl bez Šlitra, po jeho smrti už to nebylo ono.Stejně jako Miloslav Šimek bez Jiřího Grossmana. ()

FilipStinef

Čtyři hvězdy dávám hlavně z nostalgie a díky úžasnému hlavnímu představiteli. Dokumentárně je to totiž čistě rutinní a režijně nezajímavá záležitost, ve které dobrou třetinu stopáže zabírají pouze archivní materiály a ve zbylých dvou třetinách můžeme sledovat zvláštně natočená vyprávění Jiřího Suchého (kameramanka při natáčení divadelních představení ze současnosti nejspíš nebyla úplně při smyslech). Musím ale uznat, že poslouchat ty dvě hodiny pana Suchého, jak mile a s elánem vypráví o svých životních eskapádách, bylo vážně dojemné a příjemné. ()

Karp

Jiří Suchý je klasik českého divadla a poezie. Divadlo je tak trochu nevděčná záležitost, protože nejsilněji zpravidla působí pouze na návštěvníky a žádný záznam, pokud vůbec existuje, odpovídající zážitek nenahradí. Proto je těžké rozumět, čím mohl být Semafor tak zajímavý a jiný. Sám jsem dobu Suchého a Šlitra nezažil, nemám rád postavu Jonáše, přesto pana Suchého maximálně uznávám. Vše je nutné posuzovat v kontextu doby a v kategorii malé scény s autorskou tvorbou postihující hry a písničky neměl Semafor konkurenci. Je také nutné vzít v úvahu, že písničky vznikaly pro potřeby divadelních představení a přesto bouraly hitparády, to je jev, který se takto masově už nikdy poté nezopakoval. Srovnávat Semafor s Rolling Stones je spíše pohled z jiné galaxie než z planety Země. Samotný dokument mnoho nového nenabídl, ale klidně bych se podíval znovu, byla to poměrně fascinující podívaná na život jednoho mimořádně úspěšného člověka. ()

Psycho.R

Živoucí legenda, která i v devadesáti hýří energií, nápady, chutí do práce, optimismem a mladickostí. Nestárnoucí kulturní všeuměl Jiří Suchý. Na dokument jsem se těšil a rozhodně nezklamal. Dozvěděl jsem se nové informace, zhlédl staré záběry ze setkání s Armstrongem či vyslechl libozvučná slova dopisů Voskovce a Wericha. Paní Sommerová se zbytečně nesnaží dostat před kameru (což mi vadilo u jiných jejích dokumentů) a i díky tomu dokázala natočit vyčerpávající výpověď o muži, který dokázal to, na co by většina jiných musela mít alespoň pět životů. ()

Sebastianek1

Vynikající dokument! Scény a Armstrongem byly neuvěřitelně silné a dlužno dodat, že mě rozsekala i dojemná sekvence s Božským Karlem. ()

Tamdydam

Už bylo na čase, aby byl podobný pomník Jiřímu Suchému natočen. Přeci jen, je to jeden ze základních pilířů moderní české pop kultury. Jeho odkaz tu už bude navěky. Dokument má ale ještě rezervy. Líbilo by se mi, kdyby šel víc do hloubky. Kdyby zpovídal víc přátel a kolegů Jiřího Suchého. Vůbec zde nepadla zmínka o porevoluční "čistce" v Semaforu, kdy Jiří Suchý z divadla vyházel většinu velkých osobností a obklopil se nic neříkajícím dorostem. Ale k úplné spokojenosti mi už chybělo vlastně docela málo. ()

korect

Vpravdě důstojný portrét našeho (jak pravili režiséři Forman a Smoljak) největšího žijícího básníka. ()

Eraser

Fanoušek Jiřího Suchého a Semaforu se nic nového nedozví, vše zde obsažené již Jiří Suchý řekl či napsal někde jinde. Pro širší veřejnost je to však bezesporu určitě zajímavý náhled do života jedné legendy. ()

ostravak30

Písně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a Semafor - právě pro tyto věci ho mám velmi rád. Jeho písně zlidověly. Ze Semaforu vyšlo tolik hvězd. Pamatuji si, že jedno dobu byl Jiří Suchý v Česku velmi neoblíbený. Vedla se proti němu kampaň za Chartu 77. Bylo to velmi nepříjemné období. Ale ani tomuto tématu se s Olgou Sommerovou nevyhnuli. Stejně jako téma dva tisíce slov a jejich odvolání. A jak je vidět i dnes dokáže reagovat na aktuální témata - viz. Mee Too. Co jsem ještě obdivoval na Suchém je jeho moudrost. Zatímco jiní čeští umělci dokážou být agresivně vulgární k tématům, která jim vadí, Suchý vždy dokázal reagovat s nonšalantností, grácií, humorem sobě vlastním a dokáže vše vyjádřit decentně. Olga Sommerová dokumenty umí. Opět to dokázala. Tento dokument je navíc perfektně sestříhaný a poskládaný a samozřejmě je protkaný Semaforskou hudbou, která nemůže chybět. ()

blondboss

Tento dokumentárny snímok hovorí o umelcovi, ktorý presahuje viaceré generácie a ktorý sa natrvalo zapísal do sŕdc fanúšikov. Jiří Suchý je divadelná ikona a určite si podobný dokument zaslúžil. Každopádne mňa to celé až tak nebralo a som zameraný skôr na modernú hudbu. Čo však ale poteší nielen skalných fanúšikov je neutíchajúci optimizmus tohto pána, ktorým nabije energiu viacerým divákom. 60 % ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

07.07.2019

54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem… (více)