Ptačí klec je vyhlášený gay klub na Palm Beach, který vlastní Armand Goldman. Ten žije v dlouholetém svazku s přítelem Albertem a společně vychovávají syna Vala z Armandova jediného styku s tanečnicí Kathryn. Jednoho dne Val otci oznámí, že by se chtěl ženit. Jeho vyvolenou je spolužačka Barbara. Jenže její otec není nikdo jiný než ultrakonzervativní republikánský senátor Kevin Keeley – ten právě oznámil založení „Koalice" mravního řádu". Jeho kolega a spoluzakladatel však vzápětí umírá v náručí nezletilé barové prostitutky, čehož se chytí média a Keeley prožívá peklo. Barbara v této situaci tím spíš nemá odvahu říci rodičům pravdu, že otec jejího milého je teplouš, vlastnící teploušský podnik – a navíc Žid. Dívka si tedy vymyslí přijatelnou historku, že Valův otec je atašé v Řecku a matka v domácnosti. Toho se ale chytne její matka a vymyslí akci: když si Barbara vezme „slušného" chlapce, média dají pokoj a otec se bude moci v klidu věnovat nadcházející předvolební kampani... Vala čeká náročný úkol: přesvědčit svého otce, aby sehrál roli „normálního" rodiče. Chybí ale ona „matka v domácnosti". I tento problém se vyřeší – zoufalý Armand vyhledá Kathryn a požádá ji, aby zahrála jeho ženu. Ale je tu ještě Albert, který se o chlapce také staral a teď by měl chybět na jeho svatbě? To ovšem zdaleka není poslední problém k řešení... (TV Prima)

rodo

Moc pěkná komedie. Jako filmové zpracování divadelního představení to opravdu funguje. Ačkoli se mi líbilo i divadelní představení Klec Bláznů, na kterém jsem nedávno byl v Divadle Radka Brzobohatého, z filmu cítím něco hlubšího. Prostě žádná křeč a kvalitní herecké výkony v podání Robina Williamse, Nathane Lanea, Gene Hackmana a Hanka Azarii řadí tuto komedii k mým oblíbeným filmům, na které se vždy rád znova podívám. ()

kaylin

Natočené je to dobře, zbytečně se netlačí na pilu, alespoň většinou, ale stejně mě tenhle snímek docela zklamal, protože to vlastně není nic jiného než příliš roztahaná snaha zalíbit se rodičům partnera, respektive partnerky. Skvěle vybraní herci do hlavních rolí však filmu hodně pomáhají a ten je díky nim příjemný. ()

Nach

Přesně takovou komedii jsem potřeboval. Ten typ prázdninového filmu k potěšení ducha, a to není rozhodně málo. Ano, ke konci tomu trochu dochází dech a gradace zápletek se tak již nedaří, ale i tak těch ostatních 105 minut bylo prostě božích a Robin Williams s celým dalším hereckým ansámblem dokazuje, že tady ten vtip stojí na kvalitních hercích, nikoli na trapnosti. Velký palec nahoru. 80% ()

PALINO

Kvalitné herecké obsadenie a dobre napísaný scenár robia z Vtáčej klietky nadpriemernú komédiu. Robin Williams i Gene Hackman sú vynikajúci, no ešte lepší je Nathan Lane, ktorý zahral svoju postavu na jedničku a nebyť jeho prirodzeného výkonu, film by mohol pôsobiť veľmi trápne. Najlepšiu časť filmu predstavuje spoločná večera, ktorej nechýba nič, čo by mala obsahovať dobrá komédia. Vtáčia klietka je inteligentná komédia, čo treba hlavne v dnešných časoch oceniť. ()

junxi91

Film začíná jako taneční a pěvecké vystoupení ženských v nočním klubu, který vede chlápek s havajskou košilí a knírkem. Jakmile jsem ovšem zjistil, že ty ženské jsou převlečení zženštilí chlapi, tak jsem byl trochu znechucen a chvíli mi trvalo, než jsem to zkousnul a mohl se ponořit do děje tohoto filmu. Armand Goldman je žid, otevřený gay, který vlastní gay drag klub v South Beach s názvem The Birdcage (Ptačí klec), jeho parťákem je také otevřený gay, a tak trochu blázen Albert, který je hvězdnou atrakcí v klubu pod pseudonymem Starina. Ti dva spolu žijí v bytě nad klubem s guatemalským sluhou Agadorem, který je také otevřený gay a touží po účinkování v drag show. Armand měl kdysi jednou sex s tanečnicí Katharine a vznikl z toho jeho syn Val, který považuje Alberta za svou matku. Val se chce nyní oženit s Barbarou a otec jej v tom pokračuje, i když Val je na ženění ještě moc mladý. Je zde ovšem problém, jelikož Barbařin otec je ultrakonzervativní republikánský (jak jinak) senátor Kevin Keeley, který spoluzaložil skupinu s názvem „Koalice pro morální pořádek“, a jeho manželka Louise jej v tom podporuje. Kevin se zaplete do politického skandálu, protože jeho kolega senátor a další spoluzakladatel skupiny je nalezen mrtev v posteli s nezletilou černošskou prostitutkou, což je kruté, ironické a neskutečně vtipné. Tohle byl přesně ten moment, kdy jsem si řekl, že film musím vidět do konce. Louise vnímá svatbu Barbary jako příležitost pro podpoření Kevinovy image bezúhonného rodinného muže. Nicméně, před oznámením zprávy o Barbařině svatbě tisku chce senátor navštívit Vala a jeho rodinu, aby měl jistotu, že ke svatbě skutečně dojde, a tak se celá tato konzervativní a spořádaná rodina vypraví na uvolněnou South Beach, kde jsou samí polonazí a vyzývavě oblečení lidé. Barbara nakecá svým rodičům, že Armand je hetero, jmenuje se Coleman (není to tedy žid) a že je kulturní atašé v Řecku. Armandovi se moc nelíbí nápad, že ze sebe bude muset udělat něco jiného, než je, ale přesto požádá zaměstnance svého klubu, aby z jeho domácnosti odstranili všechny zvrhlé a homosexuální prvky. Val a Armand se snaží udržet Alberta mimo dům, ale jelikož je to hysterický buzík, tak se to nepovede. Armand chce tedy alespoň udělat z Alberta heterosexuálního strýce, ale jeho ztřeštěná povaha to neumožňuje, a tak se Albert urazí a zamkne ve svém pokoji. Katharine zase slíbí, že se dostaví na večírek a bude předstírat Armandovu manželku. Keeleyovi dorazí do domu Goldmanových, uvítá je Agador, vystupující jako řecký komorník Spartakus, ale Katharine uvázne v dopravě, a tak její roli zastane Albert, který se obleče jako konzervativní žena středního věku – jako „paní Colemanová“. To už jsem se fakt smál, jelikož Kevin našel v „paní Colemanové“ jisté zalíbení. Samozřejmě se všechno začne komplikovat poté, co šofér řekne pravdu dvěma bulvárním novinářům, a hlavně když dorazí druhá „paní Colemanová“. Nakonec jsem tedy tomu filmu dal šanci a vyplatilo se to, nemám sice rád otevřeně homosexuální chování, ale když se to využije v ztřeštěné komedii, tak se na to dívat dá. Málo která zápletka může být vtipnější, než ta s konzervativním mravokárným senátorem, jehož dcera si chce vzít syna z teploušské rodiny, která se kvůli tomu přestrojí za spořádanou heterosexuální tradiční rodinu. () (méně) (více)

• Hank Azaria založil svoji roli Agadora, homosexuálního, výrazně zženštilého sluhy, na své babičce, zejména co se mluvy týče. (PogoJoe)
  • Natáčelo se od 24. dubna do 24. července 1995 ve státech Kalifornie a Florida. (Varan)
  • Za role v tomto filmu byli Nathan Lane (Albert Goldman) a Hank Azaria (Agador) nominováni na Oskara v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli. (Quido)

Časové pásmo bylo změněno