Den delfína

• USA The Day of the Dolphin (více)

Zoolog Jake Terrell (George C. Scott) po léta trénoval pár delfínů, až je naučil rozumět lidské řeči a používat ji, byť s omezenou slovní zásobou. Jednoho dne však jeho chráněnci zmizí. Jack zjistí, že o ně projevila zájem armáda a mají hrát důležitou roli při atentátu na prezidenta Spojených států. Vědec se rozhodne okamžitě jednat. Musí zjistit, kde jsou delfíni ukryti - dřív, než dojde k útoku! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

honajz2

Oceňuji tu práci s delfíny, hodně se mi líbí samotný námět a má to i pár zajímavých scén, hlavně v závěru je to asi za celou dobu nejzajímavější. A i dialogy celkem ujdou. No jo, jenže jinak je ten film strašně nezajímavě, průměrně a nudně natočený a to mi celý zážitek dost kazilo. I ten děj je slabý a ne moc využitý, vše se děje tak jak jsem zhruba očekával a v tomhle podání by tenhle námět vystačil snad jenom na hodinu, ale na skoro dvě ani náhodou... Herci se celkem snaží, ale stejně mě jejich výkon nezaujal. Možná na tom má podíl ta nezajímavá filmařská stránka, nevím, ale prostě mě Den delfína i přes atraktivní námět skoro vůbec nezaujal... Lepší 2* ()

tomtomtoma

Napínavý film o mluvícím delfínu Alfě (hlas Robert Lydiard), kterého vychoval všdec Jake Terrell (George C. Scptt) se svou ženou Maggie (Trish Van Devere). A kterého chce banda politických spekulantů, zastupovaných Haroldem DeMilem (Fritz Weaver), zneužít k atentátu. Z dalších herců stojí za zmínku federální agent Curtis Mahoney (Paul Sorvino) a zrádce v Terrellově týmu David (Jon Korkes). Ale nakonec atentátu zabrání, samozřejmě za výrazného přispění Alfy. I když se nakonec museli rozloučit, neboť Alfa byl mluvící svědek. Ale jedno podívání zřejmě postačí. ()

majo25

Sci-fi dráma, ktorá mala strhnúť diváka, no akosi sa to nedeje. Pritom spracovanie je určite nadpriemerné, práca s delfínmi vskutku vynikajúca. Príbeh smeroval síce inam, ako som očakával (možno vyšší level ako len zneužitie niekolkými vysokopostavenými ludmi na jachte), ale aj tak sa bolo na čo pozerať. Z hercov bohužiaľ nemôžem vyzdvihnúť nikoho. Hodnotenie: 70% ()

neoBlast

Co k tomu dodat? Den delfína je snímek, za který se nemůžete ani na zkušeného harcovníka jako je Mike Nichols zlobit. Ale dnes, po téměř čtyřiceti letech, působí zkrátka směšně. Absurdní rozhovory George C. Scotta a jeho delfínů Fa a Bee už z hlavy nikdy bohužel asi nedostanu (doporučuji dohledat na youtube). Vůbec angažování Scotta moc nechápu - že by sofistikovaný vtip? Konečné hodnocení nízké, ale věřím že v "připraveném" stavu bych dával za pět hvězd. 40 % ()

Brain-D

George C Scott je samozřejmě vynikající, ale mě prostě dabovaná zvířata odpuzují viz. film "Medvěd", který je v žebříčku nejlepších filmů. ()

JohnSmith

Pro milovníky mořských savců určitě nezapomenutelný zážitek. Pro mě to byl příjemný film, kdy jsem čekal a čekal, co se bude dít a užíval jsem si koukání na mluvícího delfína. A když přišlo na lámání chleba, tak tvůrci objevili Ameriku v tom, že delfíni jsou schopni připevňovat bomby na lodě. Jestli se nepletu, tak tohle už se osvědčilo za druhé světové, takže nějakých 30 let před filmem. ()

ArdathBay

Merleho předlohu jsem zatím nečetl, ale pokud by byly všechny filmy dle předloh podobné, byl bych naprosto spokojen. Ne jako u "Next". Dr. Terrell špičkově zahraný Georgem C. Scottem má obří charizma a já vzpomínám na jeho úžasnou roli v Kubrickově Dr. Divnoláskovi. Scény s delfíny jsou neskutečně skutečné :) Když jsou navíc podbarveny magickou hudbou Georgese Deleruea, Den delfína se stává zážitkem na který se jen tak nezapomíná. Vidět ho navíc jako kluk, s plným počtem hvězdiček bych neváhal ani vteřinu a myslel bych si, že delfína je opravdu možné naučit určitou schopnost. Jednou nebo spíše asi jedinou pihou na dokonalé tváři je střelba na delfína, která je spíše směšná než k uvěření. To ovšem nic nemění na výsledku, protože se jedná o nadmíru kvalitní podívanou s trvalým diváckým zážitkem. A ten konec mi rval srdce... ()

rozbris

Film na puštění do pozadí, kdy se s kamarády bavíte u piva či sklence vína, protože určitě nepříjdete o žádný zásaní děj, protože tam skoro žádný není, vidíte pořád jen delfíny (dotoho ta otřesná hudba) a semtam jak se delfín snaží mluvit - skřekotavé zvuk "ááá", "páááá", "faaa", Nééé", "Chieeee"....atd. Ve zkratce dilm o něčem a ničem :-) ()

Han22

Pěkné sci-fíčko s mluvícími delfíny, které plyne velice pomalu, ale člověka si získá. První hodina je něco jako Zachraňte Willyho, ale díky skvělému Scottovi v hlavní roli, roztomilým delfínům, příjemné hudbě a pohodové atmosféře se dá bez problémů sledovat. Ke konci se film mění na thriler, který má sice jeden pěkný zvrat, ale je strašlivě naivní. Nicméně jsem rád, že jsem si doplnit další vykopávku do sbírky klasických sci-fi. ()

Yoss

Straaaaaasne naivne. To mi asi vadilo najviac :-) S Mikeom Nicholsom je to asi tak, ze natoci dielka s narocnymi analyzami medziludskych vztahov (The Graduate, Who's is Afraid of Virginia Woolf, z novsich Angels in America, Closer) alebo potom nieco take ako je The day of the Dolphin (Working Girl, Regarding Henry) - totalne presladene naivne bachorky, ktore mu neuveri hadam nikto, iba ak sfetovani divaci telenoviel. Je to skoda, lebo Nichols ma naviac. Den Delfina je vec na jedno pozretie, ktora vas mozno pobavi, sceny so zvieratkami su velmi mile (ako inak), ale su tu ti zli (evil) ludia zo skaredej americkej vlady. Ta chce, samozrejme, mile delfiniky na vojenske ucely, robit s nimi pokusy a zabit. Fuuuj.. zli su, zli.. Neviem, mna to za srdce ani za ine organy nechytilo, mozno to vas za nieco chyti, skuste. ()

Mikino00

Knihu jsem četl a moc se mi nelíbila, o to více jsem byl překvapen tímto zpracováním. Je to tedy notně překopané a předělané, myšlenka však z části zůstala. Každopádně je film spádnější, má lepší příběh, sympatičtější postavy a plyne v rychlejším tempu. To jsou vše změny k lepšímu, je to jeden z těch vzácných případů, kdy je film lepší knihy. Téma je zde využito 100%, tajemné pozadí pak nečekanější než v knize. ()

MickeyStuma

Námět příběhu je dle skutečného nápadu používání inteligentních mořských savců pro vojenské účely, který sahá až někdy do 60. let minulého století. Program nesl jméno U.S. Navy Marine Mammal Program a původně se jednalo o výzkum hydrodynamiky těla delfínů kvůli dokonalosti torpéd. Když ale delfíni překvapili právě svou inteligencí, vše se změnilo. Začali být školeni k jednoduchým vojenským úkolům. Ale to jen tak na okraj, neboť o tom tento snímek není, takže tu není ani zmínka o vojenství. Motiv tohoto skutku však ano a jak už to bývá, klasicky se jedná o zneužití v rámci terorismu. Máme tady přímořské výzkumné středisko, kde mořský biolog úspěšně mimo jiné naučí delfíny mluvit. Když se to rozkřiklo, to by nebylo, aby je po chvíli někdo lstí neukradl a nepoužil k nekalým úmyslům. Snímek je však veden spíše přírodovědným takřka rodinným dojmem vytvářející především lásku k delfínům. Roztomilosti je tedy učiněno za dost, ale to je asi tak všechno. Dějový vývoj je pozvolný a naprosto postrádá jakýkoliv náznak dramatizace či napětí. Tento aspekt by se dal, právě už kvůli námětu, očekávat, ale bohužel. To platí i o emoční stránce, hlavně na konci snímku. Zkrátka dle očekávání snímek nenadchne. Ale na druhou stranu jako prostý rodinný film zase špatný není. Nemá nic, co by bylo nevhodné pro dětské diváky. Svým způsobem se jedná o zábavný dobrodružný příběh, ale hodně umírněný, takže je lepší od něčeho takového toho moc neočekávat. ()

Kennedy_R

Pěkně provedený již starší film, inspirovaný skutečnými pokusy s delfíny, které prováděl všestranný vědec John Lilly, mimo jiné vynálezce přelomové floatační vany (float tank). Podle samotného Lillyho i záměr zneužití delfínů armádou má pravdivý základ. ()

raru

Veľmi príjemné prekvapenie.A aj keď sa rok vzniku filmu podpísal pod kvalitu obrazu a zvuku,skvelá réžia Mika Nicholsa,dobré herecké výkony a skvelý príbeh to bohato vykompenzovali.A delfíny boli naozaj úchvatné. ()