Epizody(13)

Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

Marek1991

Nič v zlom, ale toto je podľa mňa riadna blbosť. Z toho, čo som mal možnosť vidieť, mi bolo hneď jasné, že to mohli natočiť iba za socializmu, pretože tá doba z toho priam srší. Nenachádzam pochopenie pre to socialistické chápanie budúcnosti a vesmíru a už vôbec nie, to stvárnenie pre deti. Nebavilo ma to, ale chápem, že v časoch, keď toho veľa nebolo, bola aj toto zábava pre mnohých ľudí a majú na to sentimentálne spomienky. ()

yarca

Mezi mnou a tímhle děsem je naštěstí už milosrdná řeka zapomnění..nicméně dodneška mám osypky,kdykoli si vzpomenu na tu příšernou holčičku,která by natrhla prd*** všem strašidelným dětem ze současných hororů!!!-fakt královna všech holčiček z bezvýrazným obličejem - chápu,že to byl asi záměr,ale ve mě to zanechalo děsivé vzpomínky a touhu,aby mý ubohý děti nemusely na nic podobného upřít svůj nevinný zrak ;-)))!!! ()

dereksmart

Kdo prožl dětství jako já v osmdesátých letech, těžko si nevzpomene na tento seriál, na jehož nové díly jsme se všichni těšili jak na banány o vánocích /a každý chtěl ten kopírovací strojek../. Před 25 - 30 lety by tedy byl tento "skvost" tehdejší televizní produkce na špici mého žebříčku a to i přesto že knihy poskytovaly daleko lepší zábavu.. jenže jsem bohužel měl možnost vidět jeden díl i v současnosti a teprve mi došlo jak drsně byly pokřiveny v té době možnosti naší televizní zábavy - tím pádem my, ti stejní kteří po dvaceti letech zbytečně utrácíme čas psaním zbytečných komentářů, my samotáři, které pouliční fotbal až tak nenaplňoval jsme byli nuceni sledovat tuhle hrůzu a ještě nás to bavilo.... ()

MGG8

Ťažko sa posudzuje seriál starý už viac ako 35 rokov. Z dnešného pohľadu sa veľa vecí zdá iných. Ale pamätám sa na neho ako dieťa. Každý diel sme hltali a opakovania sme si tiež nenechali ujsť, proste to bola pre nás pecka. AK si niekto podľa komentárov tu napísaných, myslí že seriál natočený v tej dobe by bol bez "socialistických" klišé, tak sa pekne pletie. Proste dokresľuje dobu v ktorej vznikol. A to že to bol v podstate SCI-FI seriál pre deti, ktorých v tej dobe bolo ako šafranu a možno ešte menej, tak to je pre mňa úplná bomba. Schválne som si ho pred rokom zohnal a opäť pustil a díval som sa aj so svojím 6 ročným synom. A reakcie? Vôbec nie špatné. Dokonca sa aj po dobe stále smejeme niektorým fórom zo seriálu. ()

PavelKral

O dětech, pro děti... Dnešním padesátníkům to správně připadá, jako odpad. Ovšem v době, kdy se to vysílalo v televizi, byly dva programy, tem první končil denně o půlnoci a ten druhý o dvě hodiny dříve... Takže jsme měli dva záchytné body - denně v půl sedmé večerníček a týdně s sobotu dopoledne v rámci Studio Kamarád s Jiřím Chalupou dětský seriál... Těšili jsme se na to, bylo to dobrodružné a srozumitelně Československé. ()

• Let raketou s Majkou (Zuzana Pravňanská) do Prahy sa nakrúcal dvojexpozíciou na modrom pozadí. Raketa visela na lankách, ktoré sa potom vymazávali. Keď lietali bez rakety, mali pod šatami tesné látkové kombinézy, ktoré mali z parašutistických laniek na chrbte poprešívané karabínky a na tie boli zavesené dve oceľové lanká, ktoré nemali viac ako milimetrovú hrúbku. Jedno lanko na kladke malo uniesť 60 kg, ale pod Ľuborom Čajkom (Slavo) sa pri zdvíhaní pretrhlo a spadol z dvojmetrovej výšky do trávy. Našťastie sa mu nič nestalo. (Raccoon.city)
  • Požiadavka na sci-fi seriál prišla od dramaturgičky Evy Krivánkovej, dnes dôchodkyne žijúcej už niekoľko rokov v Amerike. (Raccoon.city)
  • Harry Macourek, rodným menom Karel Macourek, je autorom známeho úvodného hitu, ktorý bol neskôr viackrát prespievaný. (dobso)