Epizody(13)

Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

ZajoMajo

Tu nie je o com. Vsetci v celom ceskoslovensku sa nevedeli dockat svojho casu dalsieho dielu - takze blbeckovci ktori tu davaju nizke percenta, nevedia co tento serial sposobil medzi mladezou v CSSR. Dajte radsej body tupemu snimku Pulp Fiction - to je fakt poucna kravina na sto trodsiatu a neotravujte tu vzduch... ()

PavelKral

O dětech, pro děti... Dnešním padesátníkům to správně připadá, jako odpad. Ovšem v době, kdy se to vysílalo v televizi, byly dva programy, tem první končil denně o půlnoci a ten druhý o dvě hodiny dříve... Takže jsme měli dva záchytné body - denně v půl sedmé večerníček a týdně s sobotu dopoledne v rámci Studio Kamarád s Jiřím Chalupou dětský seriál... Těšili jsme se na to, bylo to dobrodružné a srozumitelně Československé. ()

pytlik...

Viděl jsem to v osmi letech, skoro nic si z toho nepamatuju, takže dávám za pět. Na co si vzpomínám: 1. parádní znělka 2. Majka chodící po stěně 3. Majka ve vznášející se rouře. Body 2 a 3 byly v socialistické kinematografii zcela neobvyklé, což je škoda, byly by bezpochyby ozdobou jakéhokoli filmu. Doplnění komentáře: Tak jsem to teď celé zhlédl znovu na youtube. Dětské herecké výkony výborné, děj už tak ne, trošku moc zdlouhavé. Majka z prvních dílů by mohla od hodiny hrát v hororech, kde by naplno využila svůj nepřítomný pohled, tvář bez jakéhokoli pohnutí, strojovou mluvu. Doteď jsem nepochopil, jestli je živá nebo je to robot. Ti padouši lítali odkud? Ze zahraničí? To byli slovenští pohraničníci tak málo ostražití? Po tom, co jsem viděl, jak se Majka vypořádala s těmi padouchy, musím říct, že i Chuck Norris by se dal nazvat pouhopouhou slabší Majkou v kalhotech. Jejich souboj by vyzněl jednoznačně pro slovenského mimozemšťana, s výjimkou těch vzácných chvílí, kdy potřebuje nový transformátor. Norris by mohl kopat s otočkou jak by chtěl, Majka by jednoduše vylítla do čtvrté dimenze (tj. do vzduchu), spadla by z oblakov a knockautovala ho tak zezhora. To Superman by měl větší šanci, když umí lítat. Na druhou stranu, i kdyby kličkoval sebevíc, Majka by ho sundala sebezahnutější puškou, takže i on by potupně prohrál. Majka je prostě nejlepší. ()

chamonix

„Ako ste dospeli k takej technickej dokonalosti?" - "Na-ša ci-vi-li-zá-ci-a je rov-na-ko sta-rá a-ko va-ša. Dostali sme sa však ďalej, (náš vývoj probíhal) bez vojen, neničili sme hodnoty, neničili sme mesta, nemuseli sme znovu stavať a znovu objavovať.“ +++++  Že je mír lepší než válka slyšet místní odpadoví hodnotitelé prostě nechtějí. ()

honajz

Osobně mi přijde seriál povedený i na tehdejší i dnešní dobu - pracuje s dětskou fantazií, a ta kašle na nějaké technické detaily. Šlo primárně o kamarádství s podivnou dívkou, o sem tam nějaký "zázrak", o to, držet při sobě, aby se dalo pomoci jednomu, tedy jedné odlišné, nezapadající, a některé scény jsou docela humorné, jiné napínavé, a docela se mi i vryly do paměti. ()

• Nakrúcanie začalo koncom februára 1977 a trvalo 104 filmovacích dní. (Raccoon.city)
  • Zuzana Pravňanská predstaviteľka Majky z Gurunu sa dnes živí ako vodička električky v Bratislave. K tomuto povolaniu sa dostala vďaka svojmu partnerovi, ktorý je vodičom autobusu. Život sa však s bývalou hviezdou nemaznal. Skrachovalo jej manželstvo, ďalší partner zomrel na infarkt a živila sa brigádami. (belinko)
  • Matej Landl (Karol) sa nezúčastnil kastingu. Úlohu mu vybavila pomocná režisérka, ktorá načierno zobrala jeden kotúč z filmu Kamarátka Šuška (1977) a ukázala ho režisérovi. (Raccoon.city)