• majo25
  ****

  Málo známa česká vojnová dráma v slovenčine odohrávajúca sa v slovenských horách počas esnepéčka. Napriek tomu, že je z filmu poznať to, že vojna bola ukončená len toť nedávno, nacisti sú iba psi a že bratia Sovieti nám budú pomáhať "naveky", tak je to zdarilá dráma, jak po dramatickej, tak po akčnej stránke. Nechýba dobrá atmosféra, hlavne keď sa horami preženie metelica. Kopa slovenských hercov starej gardy tu dostala priestor - niektorí však nie celkom plný...napr. Valacha odstrielia hneď prvej minúte, keď sa objaví vo filme, Durdík st. sa tiež dlho neohreje, Chudíkovi vidíme iba ústa a nebyť záverečných titulkov, ani by som ho nespoznal, Dibarbora a Zachar plnia zasa vedľajšie role nemocných s ironickými a lakonickými poznámkami. Pre Máriu Priechovskú je to prvá filmová rola. Ako pocta vlastencom bojujúcim a umierajúcim za svoju vlasť film spĺňa svoj účel.(6.9.2017)

 • zette
  ***

  Film o hrstce zranenych partyzanu ve slovenskych horach. Vyborna atmosfera, kdy zima doslova tloukla na okna meho bytu - slunecny zarijovy den:-). Velmi ocenuji take vykresleni jednotlivych postav. Mozna by filmu sluselo vice akce a napeti, pak take prirozenejsi chovani nemeckych vojaku, coz vsak vzhledem k roku nataceni se da pochopit.(24.9.2011)

 • arpage
  **

  Čáp nikdy neměl rád válečné filmy a na jeho režii je to bohužel poznat. V podstatě nezajímavý film o významných událostech na Slovensku. Propagace přátelství se SSSR je až moc okatá a celkově film působí jako komunistická objednávka. Škoda, po Mužích bez křídel se od Čápa čekalo více. Zajímavost: Poslední Čápův film, který v Českoslovenku mohl natočit. Za urážku dělnické poroty na 1.FF pracujících v Gottwaldově mu byla zakázána další režisérská umělecká činnost. Čáp jako první režisér pocítil nastupující vlnu restrikcí, která se na film po roce 1948 valila.(12.1.2010)

 • Kragujevac
  ****

  Velmi pěkný dobrodružno-válečný film o slovenských partyzánech. Hodně se mi líbilo že každá postava zde dostala nějaký prostor a mohla se rozvíjet až do konce. Bitvy moc hezky udělané a akce zde skutečně nechybí. Film se akorát nevyhne pár nesmyslným chybám, ale pro mě celkem velmi milé překvapení. Spolu s Vlčími dírami se jedná o naprostou špičku partyzánského a slovenského válečného filmu.(7.4.2013)

 • tahit
  ***

  Nemohu opominout čas vzniku a také politické klima, ve kterém byl příběh natáčen. Je třeba říci, že Slovenské národní povstání, kterého se zúčastnilo i mnoho Čechů, budí stále na různých diskuzích rozsáhlé debaty o tom, jak a proč se tak stalo. Režisér František Čáp zfilmoval předtím lepší filmy. Nastavenou dramatickou laťku sráží poněkud hloupé momenty. Nicméně jako celek na svou dobu to není vůbec špatný.(27.2.2016)

 • - Básník Jan Zábrana si o Bílé tmě ve svém deníku „Celý život“ poznamenal: „Je to důkladně ubohý film. Bezdějový, nepravděpodobný, špatný.“ (Michalex)

 • - Vo filme sa hovorí štyrmi jazykmi - slovensky, česky, rusky a nemecky. (dyfur)

 • - Film bol natáčaný v Nízkych a Vysokých Tatrách, u některých scén je však patrné, že pohoří v pozadí jsou pouze kulisy. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace