Blackborne

Paráda! Již v počátku filmu jsem věřil, že tenhle snímek bude stát za to. A taky, že jo! Už v úvodu mě to vtáhlo a pustilo až na konci, kde jsem s otevřenou pusou čuměl jak puk. Skvělá atmosféra a herecké výkony totéž. Kdo má rád Nolanův rukopis a jeho hrátky s časovými rovinami, měl by tento film mít ve svém MUST SEE seznamu. Po delší době jsem zase shlédl film ve formátu 4:3, což je už v dnešní době takové vysvobození z "kineskopů". ()

ZetDaElO

Vynikajúci Nolanov debut s úspornou minutážou, ktorý vzdáva hold film noir. Detektívka založená na skľučujúcej atmosfére podfarbená ambientnými ruchmi a zvukmi starej kamery. Jedinou škodou je nevyužitý potenciál prvotnej myšlienky sledovania cudzích ľudí na základe stanovených pravidiel, ktorá prináša priestor na samotné filmové spracovanie. Aj napriek tomu Following odkrýva Nolanov obrovský filmársky talent. 8/10 ()

kolodej1

film má zajímavý námět, je to opravdu dobře vymyšleno, na druhou stranu jsem měl pocit, že i tak krátká stopáž byla na hraně únosnosti, tohle je téma na krátký příběh. Samotné vyústění příběhu bylo asi zajímavé, na druhou stranu mě nepřekvapilo a očekával jsem ho, nakonec i na základě obsahu, který jsem si tady přečetl. Solidní příběh s dobrou atmosférou ()

axcris

Aj Vy mávate ten nepríjemný pocit, keď ste v dave, kráčate sám neznámymi chodníkmi, a Vás niekto sleduje? Ten prirodzený pocit zvedavosti o iných život, ktorí sa dám zdajú niečím zaujímaví? Vždy sa do vašej mysle pritom vkrádajú myšlienky, s ktorými sa hráte, uvažujete nad tým, čo tá osoba bude robiť,keď už ju nebudete mať na očiach. Režisérsky debut na celovečerný film Following od Christophera Nolana, v ktorom nám ukázal, že aj obyčajná krádež má pod kožou hlbokú myšlienku. Hlavný predstaviteľ Bill (Jeremy Theobald) má jasne stanovené pravidlá. Nevedel, že ho jeho úchylka na ľuďoch, urobí závislým na nich. Do toho sa nám pripletie neznámy pán Cobb (Alex Haw), ktorý je majster v detailoch, a vždy veľmi dobre vie, kto kde býva. Film má pomerne krátku stopáž. Zato sa ale od 5 min. vôbec nenudíte a čakáte na to, či je to zločin sledovať niekoho len zo zaujímavosti. Kamera sa lepí na osoby diania čo najviac,pokiaľ to nie je nevkusné. Asi preto si aj Vy v jednej chvíli pokladáte otázku: ,,Naozaj by mi vec, ktorá sa mi zdá normálna, keď sa na ňu pozerám zmizla? A až potom by si uvedomil, akú cenu vlastne má?“ Áno, Nolan sa s tou myšlienkou perfektne pohral, a vyťažil z nej maximum. Soundtrack je vcelku jednoduchý, ale za to perfektne načasovaný. Jeho dlhotrvajúce tóny s vysokou frekvenciou Vás ihneď ozrejmia, že máte strach, čo bude, ak pán dotyčný príde domov skôr, ako ste čakali. Scenár sa od polovice filmu príjemne časovo zamotá. Všetky skladačky na jeho rozlúštenie Vám budú servírované postupne, až po záverečnú pointu (Dá sa tu hovoriť o režisérovom dobre a dlho fungujúcom ryse). Nie je to film pre každého, ale každý by si mal zapamätať aspoň jeho myšlienku. Jediné, čo mu môžem vytknúť, je umelecký dojem obrazu (Subjektívna vec názoru). Following je detailne prepracovaný debut jedného z najlepšieho mozgu režisérov, dnešnej generácie. Pokiaľ si myslíte, že váš trezor od silno emotívnych spomienok je dobre strážený, vtedy si to uvedomíte. Budete ho chcieť mať znovu pred sebou, a zamýšľať sa, prečo sú pre vás tie spomienky tak dôležité. ()

pold

Zezačátku mi vadilo, že tenhle film fakt smrdí korunou plus taková ta "artová pozéřina", ale nakonec je to celkem slušně velké divadlo. Určitě existují horší způsoby jak na sebe upozornit. A taky se nemohu zbavit srovnání s fight-clubem, tak nevím kdo koho nakonec vykrad. ()

kolly13

Jak slaboduchý Jarin do pasti vlezl a nevědomky oprátku si nachystal. Těžko uvěřitelné, lehce proveditelné. Skvělý Alex Haw. ()

Gregor_Samsa

Prostě ne... nevtahující, nudné, byl jsem unavený, usnul jsem, černobílé, zase více časových rovin. Kdybych tenhle film viděl před dvaceti lety, byl bych ohromen. Takhle jsem vytuhnul na gauči a probudila mě až myčka svým dryáčnickým otevřením. Druhej den dokoukáno, ale výsledný dojem stejný. Jako chudák začal, jako chudák skončil. [40%; 2021-01-19 Home sweet home]. ()

PanPyzamo

Sledování je film, který odstartoval tvorbu dnes již známého režiséra Christophera Nolana a už zde se prostě podepisoval jeho styl. Film je záhadný, zajímavý a lehce bych ho přirovnal k pozdějšímu filmu od Nolana nesoucí název Memento. Oba filmy totiž sází na jakousi záhadnost a na akci zde nečekejte, jako v těch novějších filmech, jako třeba Počátek. Film ale i přes absenci akce díky své záhadnosti nenudil a celkově se mi líbil. Za mě dobrý film, který doporučuji. 7,5/10 ()

Dvojirakri

Nesdílím nadšení většiny uživatelů, ano, byla to příprava na Memento, ale tento příběh se mu nemůže ani zdaleka rovnat, nehledě na ten vcelku banální děj, který je několikrát převrácen aby byl zajímavější, závěrečná pointa je sice celkem překvapivá, scénář velmi slušný, ale u mě je to zkrátka pořád Béčko, takový bratr Aronofského . ()

F2003F

Rok 98 bol veľmi plodným pre režijné debuty budúcich vládcov Hollywoodu ako Aronofsky, Villeneuve (aj Noé) či Nolan. U prvého zmieneného (s Following aj trochu podobného) som bol najviac vybavený kvôli neuveriteľne nízkemu rozpočtu 60tis. Lenže tu je 10-NÁSOBNE MENŠÍ a muziky je rovnako hojne. Extrém, čo vie dôkazať prostý talent a odhodlanie za kamerou. Prevedené precízne bez jediného nedostatku, čo by kazil dojem. Výborne z každého hľadiska, ale najmä vyšperkovaným scenárom. Repliky sú tak skvelo napísané, že sa ani nedajú naraz poriadne vstrebať. Kopa zamyslenia hodných myšlienok je strieľaná jedna za druhou. Neskutočne hĺbavo pôsobivý príbeh, pritom tak jednoduchý. Film ma dokázal vskutku dychberúco uniesť a poskytnúť mi príjemný pohľad na Čaro krásnej filmárčiny. Na plný to ale ničím nestrhne a záver, ktorý sa o to snaží vyznieva umelo a následnosťou činov postáv s istotou v postupe aj nerealisticky a na daný vývoj deja nevhodne. Čiže sa zbytočne namáha o nepotrebný zvrat keď jeho prednosti sú načrtnuté úplne inde. ()

2men

Snad kdyby to pan Nolan točil teď s pořádným rozpočtem.. takle to na mě působilo poněkud lacině. Přesto dobrý debut a kvalitní začátek režisérské kariéry. ()

naytsirk

Tak jsem se konečně odhodlal a pustil jsem si tento vysoce hodnocený snímek i já. Stejně jako ostatní, nejdřív jsem si nemyslel nic dobrého, ale minutu po minutě mě to zajímalo víc a víc a přepínání v čase mi pěkně zamotalo hlavu… no, ale to Memento taky a přiznám se, že to mě baví mnohem víc… ()

Kivis

Zajímavá hra s časovými liniemi, komorní atmosféra vytvořená jednak černobílou kamerou a také samotnými interiéry a exteriéry. Po většinu času jsem se nenudil ani nebavil, spíš jen tak tupě koukal (ale to možná bylo způsobeno mým aktuálním rozpoložením) a kdyby film trval ještě dalších dvacet minut, možná bych se začal i nudit, ale relativně krátká stopáž tu sedí. V ten pravý čas přichází nečekané rozuzlení, které mě i přes vysoký stupeň únavy dokázalo zvednout z pohovky. ()

Shaman::..

Když jsem toto dílo viděl teprve v roce 2011, v prvních minutách nelze vůbec poznat, že to točil nějaký Nolen. Je z toho cítit debut na sto mil. Nenechte se zmást levným, studentským „feelingem“. Debut, díky kvalitnímu scénáři, velmi vydařený a kvalitní. Jen si říkám, po té době, co znám všechny Nolanovy filmy, jestli není k dnešnímu datu trochu přeceňován. Když se podívám na jeho filmy Sledování, Memento, Dokonalý trik, mám pocit, že se navzájem trochu vykrádají – používají podobné metody vyprávění (Sledování vs. Memento) nebo podobný moment překvapení (Sledování vs. Dokonalý trik). Trochu se to zkombinovalo a vznikl Počátek:-) Každopádně se těším na jeho „pobatmanovské“ filmy. Tam se ukáže, jaký je filmař… ()

J. K. Lister

Další syrový film britské kinematografie, jak rychle se může člověk dostat dolů, když ostatním bude důvěřovat. Jakmile vybočíte ze své ulity lhostejnosti, jste zranitelní stejně jako protagonista, spisovatel amatér, který se spojí s chladnokrevným zločincem, který se neštítí ani vraždy. Je to dobrá mozaika , která nám tarantinovsky na konci příběhu vysvětlí veškeré souvislosti mozaiky. Technicky nic originální, ale poněvadž mě táhnou chladné ulice londýna a syrovost všedního dne, film se mi líbil i provedení natočit ho v černobílé formě, která naznačuje šeď všedního dne, každodenní stereotyp lidí, šeď, kde stačí jen málo vybočit z najeté koleje a dostat se do průseru... ()