Pavel Hnyk (Z. Svěrák) žije v relativně poklidném a dlouholetém manželství s právničkou Alicí (L. Švormová), a to i přes to, že je jejich vztah vystavován manželově slabosti pro půvab jiných žen, což Alice jen trpně toleruje. Manželství skutečně naruší až Pavlova nová slovenská kolegyně Julka (I. Krajčovičová), jejichž čistě pracovní poměr brzy přeroste v milenecký a obrátí jeho život vzhůru nohama. Láska vniká do stárnoucího milence „jako jed“ a zhoubně působí na jeho tělo i mysl a rozleptává jeho dosavadní vztahy. Pod vlivem tohoto jedu se Pavel dostává až na okraj morální a společenské propasti… Režisér Vít Olmer označil svůj film z roku 1985 za „tragikomedii člověka dnešních dnů“. Stejnojmenný román Karla Zídka, scenáristicky zpracovaný Jiřím Justem a Vítem Olmerem, je založen na milostném vztahu stárnoucího muže k mladé ženě. Tedy vděčném námětu zpracovávaném od nepaměti, k němuž se spisovatelé, filmaři i výtvarníci neustále vracejí – ne náhodou se zde také zmíní obraz Lucase Cranacha "Zamilovaný stařec". Ústřední postavu intelektuála allenovského typu ztraceného ve společnosti, jež pro jeho přání a touhy nemá pochopení, ztvárnil brilantním civilním výkonem Zdeněk Svěrák. Jeho partnerkou, která mu namíchala a podala onen neodolatelný jed, byla slovenská herečka Ivona Krajčovičová. Právě z kontrastu českého a slovenského živlu vytěžili autoři i herci mnoho půvabných a vtipných situací. (Česká televize)

WScully

Nejlepší film Víta Olmera. Většina jeho tvorby ale opravdu nestojí za zlámanou grešli - jak prohlásil jeden náš učitel - vysoký to potentát, když můj kamarád dva týdny před maturitou nedokázal vypočítat u tabule základní příklad - to z matematiky pak měl maturovat. Takže asi tak, Jako jed je však tragikomický příběh jak má být. Nijak originální, ale přesto ukazuje trochu jiný pohled na svět nevěrného filuty. A ten vrátný mě fakticky bavil. ()

Tiiso

Docela slušný příběh o lásce, socialismu a zradě. Svěrák je ve své roli famózní. Zpracování je ovšem dost na špatné úrovni. ()

Oskeruše

„Cukrú, cukrú,“ tulí se k sobě holub s holubicí na střeše malostranského činžáku a tulí se k sobě i postarší pán s mladou slečnou. Co se to však stalo holubovi na tramvajovém ostrůvku? Ale ne, křídla jsou polámaná – snad je to trest za to, že je příliš napínal, že v nich chtěl znovu cítit stříbrný vítr. I pro našeho pána už jsou připravené ostré nůžky, i jemu chtějí přistřihnout křidélka – přestává se dařit v práci, ve tmě bliká slovo znějící tak cize – „rozvod“. Balkón je pokryt kostrami. Jen zbytky špinavého peří dávají tušit, komu patří. Slečna je vdaná za Othella. Může ještě tenhle holubí příběh skončit dobře? ()

rottik-cb

Průměrně natočený „osmdesátkový“ film s velmi klasickou zápletkou. Zdeněk Svěrák je se svou učitelskou dikcí dokonalý- hlavně když vyznává lásku :)- a z herců mě osobně ještě potěšila Věra Tichánková v roličce excelentní drbny. ()

Marfab

Ono se mu to jednou muselo vymstít to kur...ní. Svěrák svěřenou roli hraje perfektně jako by ji vlastně ani nehrál ale doslova žil. ()

topi80

Jako jed patří k těm filmům, které jsou ve svém náhledu na téma, které zpracovávají, tak komplexní, že pak člověk neví, co by psal, protože by to bylo na román. Takže bych každému, kdo si chce o tomto filmu počíst, doporučil právě ty nejdelší komentáře, které tady v recenzích najde. Protože jsou všechny skvělé, obzvláště ten úplně nejdelší. Já to vezmu ve stručnosti. Chtěl bych vyzdvihnout oba hlavní protagonisty. Zdeňka Svěráka, který roli pojal se svým typickým nadhledem, přesto o to více vynikla tragičnost osudu jeho postavy. Skvělá byla Ivona Krajčovičová, po nesmělé holce v minulém filmu, kde byla spíše pasivním faktorem, se zde výborně převtělila v démonu, která dá do pohybu spirálu průšvihů, aniž by se divák mohl divit, že do toho inženýr Hnyk spadl. Tady se povedlo úplně všechno. Přestože si režie Víta Olmera drží tradiční chaotický rukopis, mám zde pocit, že je vše promyšleno do toho nejposlednějšího detailu. Těch pět hvězdiček dávám se zcela čistým svědomím. ()

Vikinec

Nejlepší Olmerův film a jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Dokonalá studie člověka, který ještě vidí světlo na konci tunelu a kterému se spustí druhá míza se vším všudy. Atmosféru přerodu podtrhává snad vše, co zde hraje se Svěrákem. Výborné herecké výkony, skvělá kamera, inteligentní scénář, režijní bravura, kterou Olmer někde později poztrácel a posledním hřebíčkem do rakve jiným pokusům o film je neskutečná hudba Stivína (byl to Schelinger nebo ne?). Nakonci hrdina stojí nahý a ponížený před daleko delším tunelem, ale ta jízda za to určitě stála. ()

Mykhaluu

Jsou scény, kterým jsem jako adolescent v temné době nerozuměl, nicméně jsem si je znovu přehrával, zřejmě, abych je lépe pochopil... :) ()

MFloyd

Svěrákův nejhorší film, nebo průměrný film?... Vůbec, i když možná nepsal přímo scénář, tak jeho styl je ve filmu znát. Hodně hořká komedie, která třeba není komedií, u který několikrát spadnete smíchy ze židle, ale zato velmi smutnou podívanou, co se starším chlapem, který žije nudný život, udělá mladá ženská. Jako jed, vypadá to na začátku nevině, ale pak vás to, když to nejmíň čekáte, zabije. Konec spolu s výbornou hudbou je neuvěřitelně silný. ()

iz67

Socialistické drama o osudové (jeste jedné) ženě a práci. Aby do toho Olmer dostal tu osudovost, tak musel hodně preexponovavat - nicivost vztahu i jeho vliv na praci. Paklize si tohle odmyslite, tak je tam nekolik roztomilych situaci, ktere za to stoji. ()

JosefTomas

Těžko říct, zda toto dílo kvalifikovat jako inspiraci, pomrknutí, či rovnou vykrádaní, když jde o film stejného tvůrčího týmu Co je vám doktore? Jen se změnou místa, národnosti hrdiny a konce. Zbytek se až nebezpečně podobá již zmíněnému filmu, ale na rozdíl od něj mu chybí víc hlášek (Jedno stání je málo) a přebývá tvůrčí trademark (POV kamera a nelogické osvětlení). Vyzdvihnout musím ale samotného Svěráka, který touto rolí dozrál z neherce na herce a plusové body dávám za jeho výkon. Zbytek mě bohužel tolik neoslovil. ()

Hawaj

Tak todle je to špička, která mě rozsekala už tehdy za socíku a rozsekává mě pokaždé ji znova vidím. U tohodle už naprosto nechápu, že je to dílo toho prapodivného seladona Olmera. Ta krize hlavního hrdiny je totálně reálná. Svěrák je snad nejvíc opravdovej a civilní co jsem kdy viděl a ten koncert vedlejších postav a charakterů které vytvořili je fenomenální a to včetně čarovné cikánky zo Slovenska, která ale v reálu žádná cikánka není, ale je to ta inspirační blondýna z Co je vám doktore. V této roli ji to teda seklo víc. Ten film je nádhera, úplná báseň života. Prostě jako jed. ()

ostravak30

Zdeněk Svěrák jen dokazuje, že může hrát i ve vážnějších tématech a přesto do tohoto filmu přenesl svůj specifický humor. Tento film považuji od Víta Olmera za jeden z nejlepších. Stárnoucí muž se zamiluje do mladší ženy. Jeho stereotypní manželství už nefunguje a on chce pořád ještě něco zažít. I když nakonec přijde o práci a žena ho vydírá, nevzdává se. Pořád doufá, že má právo na štěstí. Snímek je pojat tak zvláštně, kdy doplňuje různé konverzace či scény obrazovými prostřihy, které jsou nejspíš aktuálními myšlenkami Pavla Hnyka. Tím se zase dostáváme do jiné sféry uvažování. Vůbec to není špatný film, ale pravda je, že hlavně díky Zdeňku Svěrákovi, který přidává filmu jisté kouzlo a svou hereckou přirozenost. ()

Lewaso

Takový Co je vám, doktore II. Možná si Vítek Olmer myslel, že trochu toho materiálu z Doktora zbylo, tak proč nevyškvařit ještě jednu misku. Bohužel zbylo, ale už jen na tři hvězdičky. ()