Mladík Jacek zabije taxikára. Za tento čin ho neskôr odsúdia na smrť napriek tomu, že dostal skvelého advokáta. Tento film má zhodnú zápletku s filmom "Krátky film o zabíjaní" a je to v podstate jeho kratšia verzia. (ethos)

Rozjimatel

[4,5*]     "Człowiek jest wolny. Jego wolność ogranicza tylko prawo do wolności innego człowieka."     Spolu s nasledujúcou šiestou časťou absolútny vrchol celej "dekalógie". Dramatická štúdia aktu zabíjania, a to hneď z dvoch rôznych uhlov pohľadu. Na jednej strane štúdia chladnokrvného vraha, ktorý si dopredu naplánuje vraždu náhodne vybratej obete. Na strane druhej štúdia trestného systému, ktorý rovnako chladnokrvne vykoná systematicky naplánovanú popravu zločinca. Vynára sa pritom otázka, či má na niečo takéto štátny systém vôbec právo. Príbeh "dvoch zabijakov" sa odohráva v atmosférickom prostredí varšavskej štvrte (ozvláštnenom množstvom pôsobivých obrazových filtrov) a prináša zaujímavú mozaiku charakterov. Z nich tie najdôležitejšie sú mladý advokát Piotr (Krzysztof Globisz), zatiaľ plný ideálov, vrcholne nepríjemný, škodoradostný taxikár (Jan Tesarz), baviaci sa svojimi zlomyseľnými žartíkmi a v neposlednom rade citovo vyprahnutý asociál Lazar Jacek, priam ukážkovo odpudivý zjav (trefný Mirosław Baka). Scéna totálne nezmyselnej a nesmierne beštiálnej vraždy je znázornená veľmi podrobne a realisticky, čo jej pridáva na pôsobivosti. A rovnako podrobne a neosobne je potom znázornený aj akt popravy, aj s detailnou technickou prípravou popraviska a s vedením na popravu atmosférickými priestormi. Z oboch aktov pre ich sugestívnosť doslova behá mráz po chrbte. Záverom si neodpustím zmienku o výbornej hudbe Zbigniewa Preisnera, ako to robím takmer zakaždým.     "Może papierosa?" "Wolałbym bez filtra." ()

Chudobka

Včera jsem čirou náhodou natrefila na tento díl Dekalogu na NOE. Před lety jsem viděla Krátký film o zabíjení, který na mě silně zapůsobil. Téma vraždy a trestu smrti jsem kdysi viděla jasně. Za smrt taky smrt. Po zhlédnutí Krátkého filmu o zabíjení jsem začala váhat. Ale ten čin byl tak krutý, že jiné řešení mi nepřipadalo možné. A pak za nějaký čas jsem viděla film Mrtvý muž přichází a změnila jsem názor. Nebo ne? Teď zase váhám. Každopádně Kieslowski je vynikající režisér. ()

petite fille

surovosť vraždy pre potešenie rovná sa krutosti trestu smrti, ďalší veľmi explicitný záver z Dekalogu s ktorým sa možno (ne)stotožniť. čo však popierať nemožno, je opäť úchvatné stvárnenie. páči sa mi celkové vyrozprávanie príbehu, prelínanie sa sprvoti nesúrodých scén, na malej ploche vynikajúce komplexné zobrazenie charakterov - možno súdiť nielen zločinca, ale i obeť a idealizmus mladého právnika sa stretáva s tou najťažšou skúškou. možno až príliš krátky film, čo pripomína, že "nezabiješ" neznačí iba vraždu, ale každý skutok, ktorým sa blížnemu ubližuje. ()