Mladík Jacek zabije taxikára. Za tento čin ho neskôr odsúdia na smrť napriek tomu, že dostal skvelého advokáta. Tento film má zhodnú zápletku s filmom "Krátky film o zabíjaní" a je to v podstate jeho kratšia verzia. (ethos)

Chudobka

Včera jsem čirou náhodou natrefila na tento díl Dekalogu na NOE. Před lety jsem viděla Krátký film o zabíjení, který na mě silně zapůsobil. Téma vraždy a trestu smrti jsem kdysi viděla jasně. Za smrt taky smrt. Po zhlédnutí Krátkého filmu o zabíjení jsem začala váhat. Ale ten čin byl tak krutý, že jiné řešení mi nepřipadalo možné. A pak za nějaký čas jsem viděla film Mrtvý muž přichází a změnila jsem názor. Nebo ne? Teď zase váhám. Každopádně Kieslowski je vynikající režisér. ()

Biopler

Kieslowski ma úžasnú schopnosť prinášať divákovi nové otázky a postrehy, aby sa zamýšľal nad sebou samým, aby bol aktívny, aby premýšľal a nedržal sa len uhranených názorov, ktoré si počas života vypestoval. Paradoxne sa mi vo filme páčia scény s právnikom, ktorý skladá skúšku - jeho vety, odpovede na otázky vyzývaju k zamysleniu. Neľúbi sa mi prevedenie prvej vraždy, kde mám pocit akokeby obeť chcela zomrieť, nebránila sa... možno je to tak zamýšľané, no film je krátky aby nám ponúkol odpoveď na otázku prečo. Celkovo je však film záhadný a s blížiacim sa záverom emocionálne silný. Som zvedavý čo mi ponúkne dlhšia celovečerná verzia. ()

petite fille

surovosť vraždy pre potešenie rovná sa krutosti trestu smrti, ďalší veľmi explicitný záver z Dekalogu s ktorým sa možno (ne)stotožniť. čo však popierať nemožno, je opäť úchvatné stvárnenie. páči sa mi celkové vyrozprávanie príbehu, prelínanie sa sprvoti nesúrodých scén, na malej ploche vynikajúce komplexné zobrazenie charakterov - možno súdiť nielen zločinca, ale i obeť a idealizmus mladého právnika sa stretáva s tou najťažšou skúškou. možno až príliš krátky film, čo pripomína, že "nezabiješ" neznačí iba vraždu, ale každý skutok, ktorým sa blížnemu ubližuje. ()