Na první přikázání V jednoho Boha věřiti budeš hledá návaznost příběh o vysokoškolském pedagogovi - matematikovi (Henryk Baranowski), jehož víru v exaktní vědy otřesou události, k nimž dojde poté, co synka (Wojciech Klata) předčasně obdaruje vánočním dárkem, bruslemi. Důležitou roli hraje ve vyprávění otcova nábožensky založená sestra (Maja Komorowska), která se společně s nimi zapojuje do bohatého přediva vztahů, jež jsou pro Dekalog příznačné. Jednotlivé postavy se v tomto cyklu setkávají nebo v druhém plánu filmového obrazu míjejí, přičemž každý díl natáčí Kieślowski s jiným kameramanem. I to přispívá k jejich emocionální proměnlivosti, potřebné u tak rozsáhlého projektu. (oficiální text distributora)

Nathaniel#

Bylo by to perfektni vzkriseni biblickych starozakonnich mytu, kdy Buh za poklesek potresta cloveka odnetim syna, (prestoze celkova koncepce tohoto mytu se znacne lisi od te Kieslowskeho alespon pricinou (jediny syn, ktery si pamatuji ze zemrel jako trest v pravem slova smyslu byl prvorozeny faraonuv jako jedna z deseti ran egyptskych)) nebyt jedne sceny, nekolika vterin, ktere devalvuji celou myslenku a ukazuji, jak je Kieslowski spise iracionalni technofob (v barevne trilogii napr. srovnej s telefonem) nez hloubavy duchovni mystik. Mam na mysli vyjev, kdy otec jde ZKONTROLOVAT, neboli zkonzultovat s realitou, tedy projevenou vuli Boha, vypocty, ktere mu dal pocitac. Ukazuje tedy, ze si je dokonale vedom posledniho slova reality a omezeni jak cloveka tak stroje v predvidani a tak se pred touto moci sklani a obetuje svou energii na vypravu za Bohem, misto aby zustal za pocitacem a veril mu. Chapu, ze Kieslowski chce dodat meditativni rovinu v poslednich desetiletich popularni "pravde", jak se veda stava novym nabozenstvim. Ale myslim, ze se trochu zamotal do semantickych pojmu. To, ze se na zaklade reality, do ktere jsme byli vrzeni, snazime zachazet se svetem, na tom nevidim nic spatneho. Dokud tomuto zachazeni nepripisujeme metafyzickou hodnotu. A prave to hlavni hrdina nedela! Hlavni hrdina, jak se ukazuje, dobre vi, ze se svetem jen zachazi, ze data, postupy vypoctu nemusi byt presne a o existujicim svete pravdive vypovidajici, to by byla metafyzicka hodnota tedy i nabozenstvi, ale pamatuje, ze jsou to jen nedokonale nastroje na poznavani reality a ze posledni instanci drzi jen ona sama. Vysoke hodnoceni nechavam jen kvuli tomu, ze ackoliv Kieslowski neni velky myslitel, je prece jen nadprumerny umelec a jeho trudne liceni bylo opravdu pusobive, cemuz tedy uz klasicky pomaha Preisner. ()

winstonik

Ako sa mohol prelomiť ľad, ktorý mal mať dimenzovanú pevnosť? Asi tak, že vo vzorci výpočtu nepoznáme všetky premenné. Práve preto nemôžeme mať iných bohov, a matematiku už vôbec nie. Mimochodom, na znalosť všetkých premenných sa spoliehajú aj intelektuáli, a podľa toho dopadlo aj celé 20. storočie. Tento film je oáza poznania. ()

Mijagi

Ponuré filmové zobrazení prvního Božího přikázání „V jednoho Boha věřit budeš!“ Exaktní vědec, hlavní postava prvního dílu tohoto cyklu, uvěřil natolik materiálnímu světu a možnostem přepočtu všeho pomocí vzorců na čísla, že kvůli tomu ze svého života nadobro vytěsnil veškeré duchovno, čímž na sebe poštval Boha, jenž ho krutým ponaučením probudil z jeho omylu. Nejpřímější interpretace filmu vychází z konání nejvyšší bytosti. Lze tento čin nazvat nemilosrdným nebo plyne z toho, že Bůh, otec všeho na zemi, má oproti lidem nadhled a sleduje námi neviditelný cíl? K druhé z možností nabádá např. podstata materiální společnosti devastující svým bezbřehým konzumem a nesmyslnou spotřebou nejen lidstvo samotné, ale i planetu jako celek, na čemž má slepá víra ve vědu lví podíl. V Dekalogu I toho není mnoho dořečeno, spousta pasáží zůstává otevřených a tím režisér ponechává velký prostor pro divákovo zamyšlení. Ukázkový příklad filmu fungujícího ještě dlouho po shlédnutí. 5 hvězd. ()

hero_bk

Síla! Na ani ne hodinovém prostoru rozehrán hrozně silný příběh s ještě silnějším závěrem. Krásné metafory a hra s detaily - prasklý kalamář, balkony, co vypadají jako kříže, vosk stíkající po obrazu Panny Marie... Spoiler! Při závěru u jezera ukápne víc než jedna slza, a to i přesto, že tam příběh zcela jasně míří... Víra v techniku ukázaná v dokonalém světle. Přitom jen to, že otec šel led prozkoumat znamenalo, že si sám taky není jistý, ale ... jeho víra zvítězila. Přesto byl trest až příliš krutý... ()

Bendiys

Dedpresivni podani, zamysleni nad tim, zda Buh je ci neni. Ke konci snimku veda selhala, obraz place, mlady chlapec zrejme jiz odpoved na jednu z nejzakladnejsich otazek vi, ale nepovi... ()

petite fille

veľmi silné, čisté a komorné dielo o veľkej Otázke. ľudské vedomosti sa zrážajú s mystériom života a poznanie sa rodí v skúške ohňom.. vlastne ľadom. poetika je číra a dôsledná natoľko, že pôsobí až akousi chladnou dokonalosťou. vďaka tejto nesmiernej premyslenosti, sa mi táto epizóda akosi vzďaľuje. ale to je iba súkromný dojem, ktorý nemá nič spoločné s objektívnou kvalitou filmu, predpokladám, že ho zapríčinila silná explicitnosť zobrazenie daného Božieho prikázania. je to taká jasná žiarivá svieca na filmovom oltári, na ktorú sa asi ja viem dívať len odniekiaľ z chóru. ()

AnthropOcean

Morálne posolstvo mi akosi ušlo, ale nádherne vystavaný príbeh na krátkej stopáži s jedinečnými zábermi sú filmárskou chuťovkou. Na margo deja: Vedec matematicky vypočítal hrúbku a pevnosť ľadu, ale ako správny empirik sa o jeho pevnosti presvedčil sám na vlastnej koži. Pravdepodobnosť, že sa ľad môže prelomiť je tu vždy, nechať deti po ňom behať je už naozaj otázka rodičovstva, nie vyššej moci. Rovnako ako môže spadnúť lietadlo s pasažiermi, ktorí sú všetci veriaci, tak isto sa môže prepadnúť ľad pod nohami dieťaťa, ktoré nemá so svetonázorom svojho rodiča nič spoločné a nemá dôvod akýmkoľvek spôsobom za to trpieť. A jediné čo z tohto plynie je, že ak by boh existoval bol by malicherné hovädo, ktoré zabíja malé deti, lebo jeho rodičia nie sú veriaci. ()

HMTD

Provedl jasnou matematickou chybu, nepočítal s tím že někdo bude celé dny u ledu topit. Bohužel si chybu neuvědomil ani když byl led testovat, paradox je že led jeho testování ustál, ale zlomí se pod asi o 45 Kg lehčím chlapcem(30 pokud by byly oba důsledkem prolomení, pravděpodobně ano, ale pak se váha rozprostřela na trochu větší plochu). ()

zucchini

Film o střetnutí víry v Boha a ateismu. Nelíbilo se mi ale moc, že ateismus je zde pojatý také jako svého druhu víra ve vědecké poznatky. Ovšem ateismus tak, jak se s ním setkávám já, je dnes spíše přesvědčením o tom, že je vše dovoleno, že neexistuje nic jako dobro a zlo nebo nějaká společná lidská přirozenost. Myslím, že to, co natočil Kieslowski je jenom slabý odvar toho, co je to ve skutečnosti ateismus. ()