Do výjimečné rodinné situace zasvěcuje diváky variace na sedmé přikázání Nepokradeš. Studentce Majce (Maja Barelkowská) se před lety přihodila "milostná nehoda", po které se narodila malá Aňa. Majčina matka (Anna Polonyová) ji hned adoptovala a učinila vše proto, aby se vnučka nedozvěděla pravdu. Pro Majku je však daná situace málo únosná. Zmizí i s Aňou na venkov, kde vyhledá někdejšího milence (Boguslaw Linda). Ten však myšlenku na vytvoření rodinného zázemí rezolutně odmítá. (oficiální text distributora)

!Borec!

"Můžeš ukrást to, co ti patří?" Opět se mi líbí, že Kieslowski nehází vinu na konkrétní osobu, ale pouze na špatně řešitelnou situaci. Hrnec přetekl a je třeba vyhrocenou událost uzemnit, ale v tomto případě to jde jen těžko. Všichni chtějí uspokojit své potřeby, mít pocity jistoty, chtějí být svobodní, šťastní a milující. Avšak tyto vlastnosti mají tenkou hranici se sobeckostí, která je mocnější. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Zginęło mi dziecko. (Teraz szuka go cała rodzina.)"     Nie, nemajte obavy. Nejde tu o vzácne nechutný prípad incestnej pedofilnej nekrofílie, ale o citlivú psychologickú štúdiu pokrivených rodinných vzťahov. Po vrchole v podobe piatej a šiestej časti "dekalógie" musel zákonite prísť pád, našťastie sa však jedná iba o mierny prepad, takže vysoká úroveň ostáva stále zachovaná. V centre diania sú tri ženy troch generácií: staršia (mám nutkanie napísať "striga") Ewa (Anna Polony), jej 23-ročná dcéra Majka (Maja Barełkowska), neúspešná študentka a rozkošná 6-ročná vnučka Ania (Katarzyna Piwowarczyk), ktorú Ewa pred všetkými vydáva za svoju dcéru. Vzťah medzi Ewou a dcérou Majkou je vážne narušený, keď ju z nejakého dôvodu neznáša a všetku svoju lásku venuje "dcérke" Anie. Majka jej odpláca rovnakou mincou (čo už má chudera robiť?) a zúfalo bojuje aspoň o lásku svojej dcérky Anii (tá ju považuje za svoju sestru), ktorú jej jej matka upiera. Je to zaujímavá zápletka, pri ktorej sa až rozum zastavuje z toho, ako sa dve blízke ženy (matka s dcérou) dokážu k sebe hnusne správať, ako si dokážu vzájomne ubližovať. Majka sa v jej zúfalom snažení odhodláva k radikálnemu kroku, pričom ju prenasleduje smola v načasovaní (telefonát, vlak). Celým filmom sa tiahne dosť tiesnivá nálada a v tomto ohľade si opäť neodpustím zmienku o výbornej minimalistickej hudbe Zbigniewa Preisnera, "krásne" skľučujúcej. V závere potom film udrie ohromnou emočnou silou.     "Majka była zawsze twoją córeczką. Ania była moją." ()

Chudobka

Jediný díl Dekalogu, který jsem včera viděla se zpožděním. Zajímavý a smutný příběh. Matka, dcera, vnučka. Kdyby matka svou dceru milovala, nikdy by jí neublížila tím, že jí nedá zpátky její dítě. Dcera se ocitla v těžké situaci, otěhotněla v 16 letech. Matka jí sice pomohla, ale řešení bylo nešťastné. Přece měla počítat s tím, že dcera, až bude starší, bude chtít své dítě mít u sebe. Zde nekradla dcera, ale matka. Moje, moje, moje - to říkala, když šlo o její vnučku. Hned na začátku jí řekl její manžel, že byla na dceru příliš náročná a ona nemohla splnit její představy. Matka zcela zničila život své dceři. Egoistická osoba. Nabídla jí, že se bude moci se svým dítětem vídat! Jak velkorysé! Velmi smutný závěr. ()

Biopler

Dekalog zaujímavý príbehom, no nie až tak myšlienkovo hutný ako iné diely, myslím hlavne scenáristicky. S výberom hercov som spokojný, v prevedeniach by sa našli len mini pihy. ()

petite fille

kto je vlastne zlodejom - Majka alebo jej mama... ak možno ukradnúť živú bytosť, ktorá si ešte neuvedomuje zložitosť vzťahov. bavia ma tieto paradoxy Dekalogu. postavy so svojimi motiváciami sú vykreslené maximálne presvedčivo a súčasne veľmi krehko. podiel viny u každého by sme mohli rozsudzovať iba ak pod mikroskopom a napätie vrcholí strašným kompromisom. sila. ()

Jester_X

Tak trochu jiný Dekalog. Téma intimně rodinné, hraničící s červenou knihovnou. Jeho zpracování ma od ní, naštěstí, stále dosti daleko. Snímek zpracovává útěk člověka před světem, v němž pochybil a ve kterém již nedostane druhou šanci, takže si ji vezme sám. Tento pokus ovšem dopadá neúspěšně, a proto Majka opouští dosavadní život, kde se zklamala a odchází zpytovat svědomí a začít znovu jinam. Kieslowski nedává jasnou odpověď a já osobně jsem se po dlouhé době, u filmu tohoto typu, nenakláněl ani na jednu stranu. ()