Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

MickeyStuma

Lepšího filmu o problematice rasismu a ku-klux-klanu snad ani není. Napětí se dá krájet a nenechá vydechnout po celou délku snímku. S touto temnou americkou historií se tvůrci vypořádali neskutečně zodpovědně a ukázali, co dokáže fanatismus. Inspirace skutečných událostí je víc než zřejmá a těžko říct, kde si pomohli kvůli dramatičnosti fantazií. Každopádně plný počet bodů si rozhodně zaslouží nejen za ztvárnění ale hlavně za tu otevřenost. ()

Iwiiik

Dám vám hádanku. Umím malou násobilku, když se snažím, umím pomalu přečíst i souvislejší text, jsem sice degenerát, který si bude cpát hamburger do prdele, pokud se rozkřikne, že tak má jíst správný bílý, křesťanský patriot a vím hovno o tom, že moje kořeny jsou stejně daleko, jako kořeny asiatů, černochů, židů nebo eskymáků (pardon, Inuitů), ale cítím se jako kurevsky nadřazená rasa! Proto se svými, stejně chytrými kamarádíčky, mávám hořícím křížem, převlečen za hiphopera se špičatou kapucí a zapálím kdejakou stodolu, dokonce i místnímu kominíkovi, protože je ten parchant černý! Kdo že jsem? Správně děti, jsem obyvatel amerického jihu. Mám dva syny jménem Robert a Lee a v brzké době se chceme přejmenovat na Hitlerovi. Výtečné kriminální drama z taktovky Alana Parkera, v hlavní roli s neskutečným duem detektivů Hackman, Dafoe. Co dodat. ()

agassi68

Hackman v roli, kde nemôže zahrať špatne. Naopak Defoe v roli mladého ucha mi tam nesedel. Tiež má fejs skôr pre priateľov Ku-klux-klanu. Ale atmosféra rasizmu je vykreslená skvele. ()

lemonova

Otrasná správa o bezhraničnej ľudskej nenávisti, voči ktorej je aj snaha o spravodlivosť často bezmocná. Je dôležité takéto filmy točiť, pozerať, rozmýšľať o nich a poučiť sa. ()

helloween93

Hodně dlouho jsem film odkládal, obával jsem se, že to bude jižanská nuda. To jsem se ale šeredně spletl, protože tenhle film uběhne rychleji, než si myslíte. Willem Dafoe v netradiční roli policejního úředníka, Hackman se dlouho drží stranou a až v poslední půlhodince se do toho obuje. Propracovaný scénář a zručná režie s perfektním hudebním motivem. Po Angel Heart další film od Alana Parkera, který stojí za to shlédnout. Viděno na AMC. ()

JimiH

Alan Parker opět ukazuje, jak silný je vypravěč. Nevyžívá se v naturalismu, ale ani moralizovaní. Portétuje události, na které by jižané nejraději zapomněli, ale nejde to. ()

KafuR

Po delší době konečně film, který mě potěšil a to dokonce na několika frontách. To, že se Amíci nebáli střílet do vlastních řad a bez příkras ukázali, jak to u nich vypadalo v dobách, které ještě mnozí z nás pamatují, není rozhodně věc, která by se dala v televizi sledovat každý den a v tomto syrovém podání navíc budí pocity viny, že se s tím tak dlouho nic nedělalo. ()

J.M.Novak

Vynikající dech beroucí film, popisující ty nejtemnější a nejhorší kouty lidské duše v praxi = Šedesátá léta, jih USA, segregace černochů, KKK,... Silný zážitek a už jen vzhledem k myšlence, jakou film nese, bych o film rozšířil můj imaginární seznam filmů k povinnému shlédnutí každým.. ()

tranquill

"Možná jsme všichni vinni..." Ano, to by se měla celá Amerika zamyslet, jak byli (nejen) v té době pokrytečtí. Kázali proti totalitnímu komunismu a přitom u nich regulérně fungoval rasismus. A tak to se spoustou věcí přetrvává dál... Nejen Gene a Williem podali vynikající herecké výkony. ()

Ozzy2

Skvělá atmosféra a hlavně skvělý Hackman.Normálně mi bylo těch černochů chvílemi líto a jejich tyranům jsem přál to nejhorší.Jenže z dnešního pohledu už musím chápat, že ti bílí ve filmu dělali jen to, co se dnes děje v celé Evropě. ()

GIK

Kdo je zde vykreslován jako největší fanatik a rasista? Samozřejmě křesťané. McDormand nám procítěně a zdrceně sdělí, že za všechno může Bible a verš Genesis 9:27. „Bůh rozšíří Jafeta a on bude bydlet ve stanech Šéma a Kanán bude jeho služebníkem.“ Nikde, ani v kontextu, zmínka o odlišné barvě pleti. Jde zde o úplně něco jiného. „V sedmi letech vám to stále připomínají a vy věříte jejich nenávisti.“ Čí nenávisti? Samozřejmě křesťanů. KKK nevznikl jen tak sám od sebe v nějaké jižanské hospodě během studia Bible. Je to organizace zřízená nejvyššími kruhy za účelem vytváření a stupňování napětí mezi etniky. Dafoe se ptá Hackmana, zda se jedná o zednářskou věc. Hacman řekne, že ne. Spiklenecky mrkajícímu Hackmanovi však není radno věřit. K je 11. písmeno anglické abecedy. KKK = 33. Hořících baráků, zápalných lahví, přepadávání bezbranných a mírumilovných rodin uprostřed noci, násilí a mrkajícího Hackmana jsem měl na konci filmu po krk. ()

Fat'Fatal

Podle názvu mě to docela odrazovalo, ale nakonec musím uznat, že film má skvělou atmosféru a příjemně odsýpá. Některé herecké výkony nebyly nic moc, hlavně co se týká záporáků, naštěstí oba hlavní představitelé hrají velmi dobře. Překvapilo mě, že film má reálný podklad a po jeho skončení jsem si ještě nějakou dobu pročítal Wikipedii. Hezky natočené. // Viděl jsem v originálním znění. ()

Urukhaj98

Starosvětsky natočený krimithriller, který vyvolává husinu i dlouho po shlédnutí. Což je dáno i tím, že téma filmu je hlavně v Americe děsivě aktuální i dnes. 8/10 ()

Razzor_82

"Kde se tu vzala všechna ta nenávist?" Americký jih a Ku-klux-klan ve své pekelné éře. Přehlídka surového rasizmu k afroamerickým spoluobčanům. Fanatizmus a zrůdnost  ze snímku doslova sálá. Ze zjištění, že se tohle vážně dělo mi bylo těžce na zvracení.  Úžasný Gene Hackman jako nekompromisní zastánce práva. 9/10 ()

Zahartof

Ne Francouzská spojka, ale právě Mississippi Burning je tím filmem, kterým me Hackman konečně přesvědčil o své naprosto famózní formě. Ta role usměvavého policajta, u kterého každou vteřinu čekáte, že vyletí jako dynamit, mu zatraceně sedla. Dafoe se tu spíše drží zkrátka, ale v tomhle případě to vůbec nevadí. Výborný film o rasismu na jihu USA. Na atmosféře, hutné jako zvratky siamských koček, má vysoký podíl také skvělá hudba. Velice silné čtyřy hvězdy. ()

AspireHD

Ačkoliv mě samotného to opravdu velice překvapuje, tak jsem tento film viděl teprve nedávno, což teď už se divim, jaktože jsem o tomto filmu vůbec nevěděl. No co si budem povídat, film je opravdu drsný a nejhorší na tom je, že se to tak opravdu dělalo. Docházelo zde na scény, při kterých si holky, které seděly vedle mě, dávaly dlaně před obličej, aby nemusely koukat na tu hrůzu, kterou tam páchali členi Ku-Klux-Klanu. Myslim si, že 6 nominací na oscara byly uděleny právem, jelikož ačkoliv je film starší, tak je opravdu dobře zpracovaný, ať ze strany hereckého obsazení a kamery, tak i po stránce příběhové. No mně osobně se více líbila postava herce Hackmana, jelikož dostal povahu agenta, který se nebál obejít zákony a s "těmi zlými" se opravdu nepáral. No nebudu vám zde popisovat příběh, jelikož si myslim, že to opravdu stojí za to si to pustit. Osobní rada: Doporučuji tento film s původním znění a s titulky. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker