Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

petrasninja

Tak k tomuto skvostu jsem se dostal úplnou náhodou a jsem za to moc rád. Gene Hackman tu naprosto exceluje a ani Willem Dafoe nezůstává pozadu. Krimi linie tu vykukuje až ze druhé řady a na první místo se tak dere spletitá, složitá hra mezilidských vztahů. Vřele doporučuji. ()

swn

Mrazivý film o mrazivej realite juhu USA šesťdesiatych rokov minulého storočia. Film o prenasledovaní židov, černochov a kresťanov inej farby pleti sektárskymi fanatikmi z KKK a formálnymi protestantmi. V českej dabovanej verzii je film poznačený mierne nepresným dabingom v niektorých pasážach - jedno z rasistických prasiat sa nevyhrážalo baptistom ale papistom - rozumej katolíkom: We do not accept Jews because they reject Christ. We do not accept Papists because they bow to a Roman dictator. We do not accept Turks, Mongols, Tartars, Orientals nor Negroes. Paradoxne, ak si pozriete poľské Poklosie, takmer rovnakú antisemitskú rétoriku používa katolícky kňaz a jeho sfanatizovaná banda krvilačných zvierat. Je veľmi zarážajúce, ako sa mnohí antisemiti, antisionisti a rasisti oháňajú Bibliou, na ktorú svojím správaním pľujú. O kazateľoch, kňazoch, kardináloch, ktorí sú zároveň rasistami, alebo antisemitmi ani nehovoriac - Biblia, ktorú znásilňujú, hovorí ich vlastný osud = peklo. Zarážajúce sú tiež veľmi nízke tresty odsúdených. Mali byť o pár dekád vyššie. Ale to by sme neboli na juhu USA v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. ()

thefoundbin

Drama, které negraduje, ale neuhasitelně hoří od prvního až do posledního záběru. Přestože plameny vrhají skoro denní světlo, nikdo nevidí... Hle! snaha hasit... popel, ale dál zůstává žhavý. ()

milunech

Moc se mi líbila scéna a režie. Krásné, jak kráčí všichni v oblecích do bažin a ani nehnou brvou :D Silný film jako všechny, kde se bijí bílí s černochy, ale Hackman opět bezkonkurenční. Defoe v civilní roli také dobrý, i když já ho vidím stále jako Krista, takže jsem trošku neobjektivní. ()

DavidAAAA

Zas jeden film o tom, že kdo má v hlavě nasráno si prostě najde něco na čem si ty svý hovna z hlavy vylejt, ať už to jsou černoši, cikáni či kdokoli jinej, kdo je nějak odlišnej. A když je takovejch víc a ještě k tomu to je podpořený stoletými zvyklostmi, cítí se tihle imbecilové na koni. Hutná, hustá atmosféra spojená se skvělými herci - filmový zážitek, který spolehlivě přiková do křesla. Po skouknutí filmu jsem si ještě pustil pár úchylnejch pecek od Řezníka s vědomím, že tihle a jim podobný ubožáci naštěstí vyhynou, vždyť Darwinova teorie výběru je neprůstřelná. ()

BGH

Pěkný film, dá-li se tak vyjádřit o tak hnusném tématu... který je nicméně nyní znovu aktuální. Jen nenávist se teď nevztahuje k barvě, ale k náboženství..my a oni... lidi jsou nepoučitelní. ()

A_Shearer

Dva agenti FBI. Jeden přesvědčenej antirasista ze severu, díky jehož důslednosti se daj věci do pohybu, a druhej jižan, kterej je prostě člověk a kterej přestože má pro leccos z jihu pochopení, to dotáhne do konce. Protože stejně jako jeho (ne)kámoš ví, že je hovadství, přes který nejede vlak. Umělecky bych dal čtyři, ale to sdělení si zaslouží pět.Člověk by si snad mohl myslet, že střet mezi liberálama a křupanama je něco novýho od Trumpa a Orbána, ale ta historie je vlastně mnohem starší. ()

lineker

S tímto filmem, jsem měl tu čest se potkat snad jako adolescent a mé mlhavé vzpomínky, že jsem viděl něco opravdu dobrého se nyní přetavily v jistotu. Nepochybuji, že napoprvé jsme film vnímal zcela jinak. Ku-klux-klan byl pro mne symbolem něčeho tajemného, nepochopeného a možná měl i moje sympatie vzhledem k výstředním oblekům, hořícím křížům a všeho toho okolo. Dnes dokáži již docenit nesporné kvality filmu co by jednoho z prvních vyslanců odhalující zvěrstva, která se ještě na počátku sedmdesátých let na jihu Spojených státu odehrávali. Z některých týpků, vám je opravdu až fyzicky zle a dokážete jim přát jen to nejhorší. Dokonale rozkresleno, co dokáže z člověka namixovat za zrůdu hloupost, předsudky a strach.Skvělí Gene Hackman a Willem Dafoe. ()

PORTER44

Ne že by se mi ten film nějak zvlášť líbil,ale ty herecké výkony výborné jak dvou hlavních představitelů tak herců v roli rasistů,skvěle se do toho vžili ,věřím tomu že takhle to nějak kdysi vypadalo dobře natočený. ()

honza.g

Skvělý film, nenalézám vady na kráse, samozřejmě i proto, že o té době i místě nevím dost. Škoda, že role Dafoe neměla víc prostoru, vedle Hackmana si ho jiný herec sám těžko vytvoří. ()

peproch

Je to film, který má být viděn. FBI se profilovala právě v boji s rezidui rasové diskriminace a z něj pramenícího násilí, kdy praxe jednotlivých státu musela být federální mocí přemožena. Tak i osobní přístup agenta Ruperta slaví úspěch. Najde spojence v samé zotročené společnosti, aby místní polici byla znemožněna a zničena. ()

sniper97

Kdysi jsem viděl film Nepřítel státu, byl velmi nudný a vůbec mě nebavil, ale po polovině se na scéně objevil mistr Hackman a vytáhl snímek hodně vysoko, zde to platí od začátku, pan Dafoe mu zdatně sekunduje a ostatní předvádí také skvělé výkony. Je škoda, že tento skvost vidělo tak málo lidí. ()

StaryMech

Rozdíl mezi přímočarým osvětově-akčním představením "Hořící Mississippi" a jednoznačným vrcholem Parkerovy tvorby, psychologicky i sociologicky zajímavým "Ptáčkem", napovídá už onen dramatický přívlastek v názvu prvního snímku. Některé americké kritiky navíc pohoršil způsob, jakým jeho tvůrci naložili s dějinnou skutečností. V první řadě pomlčeli o aktivitě místních černochů a předvedli je jako víceméně němé, pasivní oběti, aby o to víc vyzdvihli úlohu FBI v případu; v druhé látku přizdobili řadou kosmetických úprav. Klíčovou informaci o uložení těl obětí agenti kupříkladu nezískali od uvědomělé místní ženy (fiktivní postava, která ve filmu představuje středobod příběhu a jeho mravního vyznění), nýbrž od anonymního občana za odměnu ve výši 30 tisíc dolarů. Charismatický černý agent v závěru? - Hoover by tehdy mezi svými hochy sotva strpěl podobné faux pas - atd. atd. Naštěstí máme v "Hořící Mississippi" Hackmana, díky němuž je pořád nač se dívat. ()

leafroller

1964, USA. To samo o sobě by jako hodnocení mohlo asi stačit. Jenže tyto události se neděly v roce 1964, děly se sto let. A taky v roce 1964. Člověk si vzpomene, jak urputně a vytrvale mluvíme o komunistickém teroru 50. let, o soudnich procesech a desítkách mrtvých. A pak tu máme demokratickou západní zemi, kde nejenže probíhaly podobné politické procesy, ale kromě toho jsou lidé jen tak, často čistě náhodně, chytáni na ulici a umučeni k smrti a nikoho to očividně moc netrápí. Čert ví, kde umřelo více lidí..... ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker