Trojnásobná vražda na pozadí rasových nepokojů, to je výbušná kombinace. Americký film podle skutečných událostí, oceněný Oscarem. V roce 1964 dojde ve státě Mississippi k vraždě tří aktivistů za občanská práva, dvou bělochů a jednoho černocha. Vzápětí shoří dřevěný kostel, který měl sloužit jako volební místnost pro občany tmavé barvy pleti. Události vyšetřují dva agenti FBI, mladý Alan Ward (Willem Dafoe) a jeho zkušenější kolega Rupert Anderson (Gene Hackman). Idealistického Warda pobuřuje všudypřítomný rasismus amerického jihu. Mladík věří, že bude-li se přísně držet zákona, podaří se jim viníky odhalit a pohnat před soud. Jenže Anderson před lety sloužil jako šerif v jiném jižanském městečku, zná mentalitu zdejších obyvatel a dobře ví, jak moc bude jejich úkol složitý... (Česká televize)

Godhaj

,,Sure I like you, I just don’t share your sense of humor.“ ,,Sometimes it’s all you got left.“ Hackman, mladý Dafoe a McDormandová hrají mimořádně přesvědčivě a hodně pomáhají tomuto filmu vyniknout. Ten jakoby chtěl ctít téma, je zcela černobílý. Svět kladných a záporných postav je jasně vymezen. Jde jen o to, probrat se složitým vyšetřováním ku zdárnému konci. Vlastně se jedná o primitivní kriminálku s lákavým tématem Ku Klux Klanu. Velkou devízou jsou jednak silné herecké výkony a výborná dusná atmosféra jižanského maloměsta. Asi jsem od tohoto filmu čekal něco více, ale přišlo mi, že postavy neprodělávají velký vývoj a jsou trochu ploše vykreslené. ()

Dandy95

Hodně silné čtyři. Možná i zvednu na pět. Film, který skutečně bolí sledovat a pokaždé, když vidím ty nechutný povýšený ksichty těch klan-clenů, tak mi vře krev. Moment, kdy Gene Hackman chytne Michaela Rookera za koule je potom vyloženě jeden z nejuspokojivejsich momentu filmu. Neuvěřitelný herecky výkony ze všech stran, ale top je skutečně Gene Hackman, pro kterýho tohle považuji za jeho nejlepší roli vůbec. Představoval bych si ideálně, kdyby zakončení bylo trošičku drsnější a záporná strana by dostala trošičku víc přes držku ve stylu Tarantina, ale i bez toho se jedná o brutálně emocionální snímek. ()

Brooks

Tematicky stále veľmi relevantný, majstrovsky zrežírovaný thriller. Scenáristicky síce jednoduchší, ale emocionálne silný, angažujúci, obsahujúci peknú vedľajšiu dejovú linku náklonnosti medzi Hackmanovým drsným polišom a manželkou rasistického zástupcu šerifa Frances McDormand, ktorá v závere nenápadne vysvetlí, prečo tam tí ľudia, aj napriek hrozným pomerom, zostávajú žiť. Typovo presný casting, skvele obsadení "tí dobrí" a ešte lepšie "tí zlí". Po právu oceňovaná kamera. Čo túto klasickú krimi v mojich očiach ponižuje, je chabá interakcia medzi Hackmanom a Defoem ústiaca v nedostatočné prekreslenie ich postupne sa menciaceho vzťahu. Najskôr jeden druhého nemusia, potom sa tolerujú a nakoniec ťahajú za jeden povraz, ale film tento vývoj vôbec nezobrazuje. Vina bude na strane scenára, Parker má predsa s psychológiou postáv bohaté skúsenosti. ()

Shitonit

Nikdy si nezapamatuju jak se píše Misisipy. Ale navždy si zapamatuju tenhle film. Proč: Hekmen a Dafou jsou výborný, děj je výbornej, natočený to je hodně výborně, a tak to prostě má bejt. A třikrát černý Kurwa na konec. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 nominace : Režie, film, herec Gene Hackman, Scénář .......... Bafta 3: Kamera, střih, zvuk. Nominace 2: Režie, hudba. ()

Scorp11

Úchvatný Gene Hackman, který se zdá být ze začátku usměvavým tloustnoucím agentem, nevyhledávajícím zbytečné potyčky, se v půběhu promění v troufám si říct jednoho z největších drsňáků, co jsem kdy na plátně viděl. Abych nechválil jen ho, tak mladý Dafoe mu statečně sekunduje a svou postavu hraje přesně tak "úředně", jak by měl. Vůbec celý film o rasistickém americkém balíkově z 60. let je velmi dobře natočen a na celé 2 hodiny mě vtáhnul a nepustil. Jediná věc, co mi vadila byl český dubing, který mi zde přišel mimořádně nepovedený. Od Parkera je to můj teprve 2. film. Tento svůj nedostatek musím v nejblížší době napravit. ()

zubrik66

Celkom surové spracovanie rasizmu na americkom juhu. Téma, ktorá je stále živá aj keď sa nás amíci snažia presvedčiť, že sú demokratmi sveta. Pravda je však opačná, aj napriek obamovi. ()

maoc

Velmi dobrý temný thriller, který jde tématicky mnohým proti srsti a o to více diváka bolí. Zajímavé je i časový odstup od událostí (1964) i premiéry (1988). V roce 2017 ve mě působí dříve naprosto zavrhované myšlenky KKK zcela jiné pocity, než by tomu bylo, kdybych se díval třeba v roce 2005. Hodně smíšené.:////////Pochválit zasluhují všichni herci. Hackman+Dafoe+McDormand září, ale i vedlejší role a štěky byly zahrány velmi dobře a záporáci jsou naprosto dokonalí, nejvíce šerif a zástupce. Výborná je zaprášená dusná atmosféra, nasnímání exteriérů (ulice!) i interiérů. Hudba mne místy rušila, ale to je asi dobře. Vytknout ale musím 3 věci - schématismus - vše je jasně černobílé, ale takový život není a nebyl ani tehdy. Černoši možná byli uťáplí strachy, ale rozhodně nebyli všichni svatí. Druhou věcí je vyšumění v závěru a třetí jsou nelogičnosti. Když mám k dispozici 100 agentů a vím, že jsem píchl do vosího hnízda, proč kupím další chyby a nehlídám klíčové lidi (pastor, ...)? Armáda agentů vlastně nebyla schopna nic vypátrat (co balistika, daktyloskopie? proč pořád jen svědci?) jen proto, aby mohl vyniknout nezákonný postup "po mém a s mými lidmi" agenta Andersona spojený se zastrašováním, vydíráním a zneužíváním nezúčastněných lidí pro vyšetření případu (zástupcova žena).//////////////Koukalo se na to moc dobře, ale čím víc se nad filmem zamýšlím, tím více mi připadne jako myšlenková masírka diváků o antirasismu, rovnoprávnosti a adorace hrdinných silových složek státu (federace). A to je dost chucpe. Takže nad tím raději přemýšlet přestanu, jinak by se mi ten fajn biják mohl přestat líbit. Skvěle o tom píše ve svém komentu Maq. ()

SAINTS

Dvaja agenti FBI prichadzaju do južanskeho zapadakova medzi rasistickych buranov,aby vyšetrili vraždu troch aktivistov.Film ma skvelu atmosferu,herecke vykony a režiju.Burani su vo filme vykresleni velmi presne a presvedčivo,zrejme potomkovia tychto vidlakov volili aj Trumpa.Rasistom sa človek nerodi ale musi sa ho niekde naučit a až potom sa nim stane. ()

yntelygent

Preto 5 hviezdiciek,lebo udalost ktora motivovala na natocenie filmu bola skutocna,navyse som si mohol precitat pisane predlohy o udalosti a to rovno z dvoch zdrojov-z vtedajsej americkej tlace(vydane knizne) ako aj propagandisticky podany socialisticko-komunisticky serial clankov o rasizme v USA,reziser sa strikne pridrzal skutocnosti a to desi na filme o to viac,ze na tak hrozne udalosti nepotreboval pritvrdit ani zvelicit dej...bolo to patricne strasne aj realne...hodnotenie 5/5 ()

PlayEasy

My prostě milujeme detektivky! A nejlépe ty, které se odehrávají v určitém historickém období - zde jsou to 60s na americkém jihu, kde i 100 let (!) po Lincolnovi odmítají lidé přejít na pravidla dle yankeeyů. Tam jsou stále rasové nepokoje, K-K-Klany a nenávist vůči "barevným". A tam, do jednoho maloměsta přijíždí vyšetřovatelé G. Hackman a W. Dafoe. Výborně vystavěná zápletka a napětí, skvělý Gene Hackman, který nakonec bude případ řešit po svém, výborná hudba a roztomilá Frances McDormand. Možná ne každý pochopí přednosti tohoto (dle nás) výjimečného filmu, ale my je pochopili a ani trochu se za to nestydíme. Nemáme se totiž stydět za co. Vřele doporučujeme! 80% ()

Pete

Specifický Parkerův režijní styl kouzlí skvělou atmosféru, která mi k vykreslovanému prostředí vyloženě sedla. Kamera a herecké výkony špičkové. Co ale film pozvedá k páté hvězdě, to je stále aktuální, zásadní téma. Jak je důležité nestrkat hlavu do písku, a aktivně bojovat proti zlu v jakékoliv podobě (a barvě). ()

bohhous22

Včera 4, Dneska 5...! Krásně dozrál a podruhé bude ještě lepší si myslím.Mimochodem Michael Rooker předvedl výjimečnou kreaci vidláctví a agrese ()

adamix

Parkerova verzia In The Heat Of The Night, akurát s netradičnou hereckou dvojicou Hackman a Dafoe a s väčšou brutalitou, ale rozoberá sa tu téma rasizmu a upratať bordel musia prísť chlapíci ,,zvonka", aby nastolili poriadok. Film má svoje svetlé aj slabé stránky, to ale prevažuje výborne spracovaná téma o nespravodlivej brutalite na černochoch a predovšetkým, výborný Gene Hackman. Roky som to odkládal ale stojí to za to. Film ako by bol z Peckinpahovej odrody. Za mňa 75%. ()

RafaKrakal

Tohle je prostě geniální, od výkonů Hackmana a Defoeho, přes vykreslení atmosféry "buranského" Mississippi až po pozvolna gradující děj se skvělým vyvrcholením. Jasných 5 hvězd. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker